Brixia Tour - 2011

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Marco Frapporti Colnago - CSF Inox 03:36:34
02 Fortunato Baliani D'Angelo & Antenucci - Nippo + 01
03 Fabio Felline Geox-TMC + 01:46
04 Paolo Bailetti De Rosa - Ceramica Flaminia + 01:46
05 Emanuele Sella Androni Giocattoli - CIPI + 01:46
06 Jose Cayetano Sarmiento Acqua e Sapone + 01:48
07 Matti Breschel Rabobank + 02:03
08 Matteo Fedi De Rosa - Ceramica Flaminia + 02:03
09 Christopher Jones UnitedHealthcare Pro Cycling + 02:03
10 Peter Kennaugh Sky ProCycling + 02:03
11 Davide Rebellin Miche - Guerciotti + 02:03
12 Yonathan Monsalve Androni Giocattoli - CIPI + 02:03
13 Diego Ulissi Lampre-ISD + 02:03
14 Alessandro Bisolti Farnese Vini - Neri Sottoli + 02:03
15 Volodymyr Bileka Amore & Vita + 02:03
16 Christian Meier UnitedHealthcare Pro Cycling + 02:03
17 Sergio Pardilla Movistar Team + 02:03
18 Patxi Vila De Rosa - Ceramica Flaminia + 02:03
19 Michael Rasmussen Christina Watches + 02:03
20 Lars Petter Nordhaug Sky ProCycling + 02:03
21 Chris Froome Sky ProCycling + 02:03
22 Giampaolo Cheula Geox-TMC + 02:03
23 Morris Possoni Sky ProCycling + 02:03
24 Stefan Schumacher Miche - Guerciotti + 02:03
25 Domenico Pozzovivo Colnago - CSF Inox + 02:03
26 Ignatas Konovalovas Movistar Team + 02:03
27 Giuseppe Muraglia D'Angelo & Antenucci - Nippo + 02:03
28 Davide Torosantucci D'Angelo & Antenucci - Nippo + 02:03
29 Carles José Ochoa Androni Giocattoli - CIPI + 02:03
30 Rubens Bertogliati Team Type 1 - Sanofi + 03:57
31 Davide Frattini UnitedHealthcare Pro Cycling + 03:57
32 Roberto Antonio Richeze Araquistain Ora Hotels - Carrera + 03:57
33 Antonio Santoro Androni Giocattoli - CIPI + 03:57
34 Diego Caccia Farnese Vini - Neri Sottoli + 03:57
35 Matteo Rabottini Farnese Vini - Neri Sottoli + 03:57
36 Michele Gaia Miche - Guerciotti + 03:57
37 Francesco Gavazzi Lampre-ISD + 03:57
38 Alfredo Balloni Lampre-ISD + 03:57
39 Miguel Angel Rubiano D'Angelo & Antenucci - Nippo + 04:40
40 Daniele Pietropolli Lampre-ISD + 04:40
41 Gianluca Brambilla Colnago - CSF Inox + 04:40
42 Michael Reihs Christina Watches + 04:40
43 Dennis Van Winden Rabobank + 04:40
44 Marco Corti Geox-TMC + 04:40
45 Thomas Peterson Garmin-Cervélo + 04:40
46 Miguel Minguez Euskaltel-Euskadi + 04:40
47 Chris Sutton Sky ProCycling + 04:40
48 Jorge Azanza Soto Euskaltel-Euskadi + 04:40
49 Kurt Asle Arvesen Sky ProCycling + 04:40
50 Carlos Oyarzun Movistar Team + 04:40
51 Daniele Callegarin Team Type 1 - Sanofi + 04:40
52 Stef Clement Rabobank + 04:40
53 Stefano Pirazzi Colnago - CSF Inox + 04:40
54 Sergio Lagana De Rosa - Ceramica Flaminia + 04:40
55 Valery Kobzarenko Team Type 1 - Sanofi + 04:40
56 Alexander Efimkin Team Type 1 - Sanofi + 04:40
57 Francisco Pérez Movistar Team + 04:40
58 Sacha Modolo Colnago - CSF Inox + 04:40
59 Marzio Bruseghin Movistar Team + 04:40
60 Pedro Merino Criado Miche - Guerciotti + 04:40
61 Rene Jørgensen Christina Watches + 04:40
62 Gianluca Randazzo Miche - Guerciotti + 04:40
63 Daniel Martin Garmin-Cervélo + 04:40
64 Dario Cioni Sky ProCycling + 04:40
65 Simon Spilak Lampre-ISD + 04:40
66 Federico Rocchetti De Rosa - Ceramica Flaminia + 04:40
67 Riccardo Chiarini Androni Giocattoli - CIPI + 04:40
68 Federico Canuti Colnago - CSF Inox + 04:40
69 Manuel Belletti Colnago - CSF Inox + 04:40
70 Simone Campagnaro D'Angelo & Antenucci - Nippo + 04:40
71 Luca Mazzanti Farnese Vini - Neri Sottoli + 04:40
72 Niv Libner Amore & Vita + 04:40
73 Leonardo Giordani Farnese Vini - Neri Sottoli + 04:40
74 Francesco Ginanni Androni Giocattoli - CIPI + 04:40
75 Simone Stortoni Colnago - CSF Inox + 04:40
76 Henry Frusto D'Angelo & Antenucci - Nippo + 04:40
77 Anton Kaniuk Amore & Vita + 04:40
78 Alessandro De Marchi Androni Giocattoli - CIPI + 04:40
79 Fabio Taborre Acqua e Sapone + 04:40
80 José Serpa Androni Giocattoli - CIPI + 04:40
81 Francesco Di Paolo Acqua e Sapone + 04:40
82 Vladislav Borisov Amore & Vita + 04:40
83 Oleksandr Kvachuk Lampre-ISD + 04:40
84 Christophe Le Mével Garmin-Cervélo + 04:40
85 Koldo Fernandez Euskaltel-Euskadi + 04:59
86 Leopoldo Rocchetti Miche - Guerciotti + 05:57
87 Vitaliy Buts Lampre-ISD + 05:57
88 Slawomir Kohut Miche - Guerciotti + 05:57
89 Walter Proch Ora Hotels - Carrera + 05:57
90 Balint Szeghalmi Lampre-ISD + 05:57
91 Takashi Miyazawa Farnese Vini - Neri Sottoli + 05:57
92 Patrik Moren Amore & Vita + 05:57
93 Enrico Magazzini Lampre-ISD + 05:57
94 Mikel Landa Euskaltel-Euskadi + 05:57
95 Jure Kocjan Team Type 1 - Sanofi + 05:57
96 Andrea Masciarelli Acqua e Sapone + 05:57
97 Bram Tankink Rabobank + 05:57
98 Morgan Schmitt UnitedHealthcare Pro Cycling + 07:07
99 Fabio Piscopiello De Rosa - Ceramica Flaminia + 07:07
100 Kjell Carlström Sky ProCycling + 07:07
101 Maarten Wynants Rabobank + 08:47
102 Rubén Plaza Movistar Team + 08:47
103 Kristian Sobota Christina Watches + 08:47
104 Michele Merlo De Rosa - Ceramica Flaminia + 11:22
105 Giorgio Brambilla De Rosa - Ceramica Flaminia + 11:22
106 Alessandro Malaguti Ora Hotels - Carrera + 11:22
107 Simone Boifava Ora Hotels - Carrera + 11:22
108 Krzysztof Szczawinski Miche - Guerciotti + 11:22
109 Maximiliano Richeze D'Angelo & Antenucci - Nippo + 11:22
110 Elia Favilli Farnese Vini - Neri Sottoli + 11:22
111 Michael Matthews Rabobank + 11:22
112 Cameron Meyer Garmin-Cervélo + 11:22
113 Jos Van Emden Rabobank + 11:22
114 Boy van Poppel UnitedHealthcare Pro Cycling + 11:22
115 Branislau Samoilau Movistar Team + 11:22
116 Daniel Sesma Sorbet Euskaltel-Euskadi + 11:22
117 Jonathan Castroviejo Euskaltel-Euskadi + 11:22
118 Pierre Cazaux Euskaltel-Euskadi + 11:22
119 Davide Appollonio Sky ProCycling + 11:22
120 Alessandro Bazzana Team Type 1 - Sanofi + 11:22
121 Oscar Gatto Farnese Vini - Neri Sottoli + 11:22
122 Marko Kump Geox-TMC + 11:22
123 Daniele Colli Geox-TMC + 11:22
124 Carlos Betancur Acqua e Sapone + 11:22
125 Charles Wegelius UnitedHealthcare Pro Cycling + 11:22
126 Bernardo Colex Tepoz Amore & Vita + 12:37
127 Ruggero Marzoli Acqua e Sapone + 15:30
128 Simone Masciarelli Acqua e Sapone + 15:30
129 Omar Bertazzo Androni Giocattoli - CIPI + 15:30
130 Alberto Contoli Colnago - CSF Inox + 15:30
131 Michel Kreder Garmin-Cervélo + 15:30
132 Matthew Wilson Garmin-Cervélo + 15:30
133 Jack Bobridge Garmin-Cervélo + 15:30
134 Bernardo Riccio D'Angelo & Antenucci - Nippo + 15:30
135 Luca Ascani D'Angelo & Antenucci - Nippo + 15:30
136 Angelo Furlan Christina Watches + 15:30
137 Mauro Richeze Ora Hotels - Carrera + 15:30
138 Murilo Fischer Garmin-Cervélo + 15:30
139 Enrique Sanz Movistar Team + 15:30
140 Tomas Alberio Geox-TMC + 20:39
141 Javier Mejias Team Type 1 - Sanofi + 20:39
142 Matteo Pelucchi Geox-TMC + 20:39
143 Philip Nicolas Nielsen Christina Watches + 20:39
144 Gianluca Maggiore De Rosa - Ceramica Flaminia + 20:39
145 Andrea Guardini Farnese Vini - Neri Sottoli + 20:39
146 Andrew Pinfold UnitedHealthcare Pro Cycling + 20:39
147 Sergiy Grechyn Amore & Vita + 20:39
148 Volodymyr Kogut Amore & Vita + 20:39
149 Walter Gaston Trillini Ora Hotels - Carrera + 20:39
150 Noe Gianetti Geox-TMC + 20:39
151 Leonardo Pinizzotto Miche - Guerciotti + 20:39
152 Guytan Lilholt Christina Watches + 20:39
153 Marc Hester Hansen Christina Watches + 20:39
154 Aldo Ino Ilesic Team Type 1 - Sanofi + 20:39
155 Martijn Verschoor Team Type 1 - Sanofi + 20:39
156 Theo Bos Rabobank + 20:39
157 Sebastian Langeveld Rabobank + 20:39
158 Martijn Maaskant Garmin-Cervélo + 20:39
DNF Martin Lind Christina Watches
DNF Edoardo Girardi De Rosa - Ceramica Flaminia
Information
Nation Italy
Date 20th July
Where Ponte di Legno -> Edolo
What 1st stage
Distance 158 km
Leader M.Frapporti
Youth F.Felline
Points M.Frapporti
Mountain M.Frapporti
Sprint F.Baliani
Other
Embed Results