Front Races Teams Riders Ranking

Brixia Tour | 2010 Stages

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 04.Stage

Pos Name Team Time
01 Domenico Pozzovivo Colnago - CSF Inox 04:07:57
02 Daniel Martin Garmin-Transitions + 53
03 Morris Possoni Sky Professional Cycling Team + 54
04 Diego Ulissi Lampre - Farnese Vini + 01:05
05 Damiano Caruso De Rosa - Stac Plastic + 01:23
06 Przemyslaw Niemiec Miche Pro Cycling Team + 02:04
07 Pasquale Muto Miche Pro Cycling Team + 02:10
08 Riccardo Chiarini De Rosa - Stac Plastic + 02:15
09 Marco Marzano Lampre - Farnese Vini + 02:20
10 Matteo Carrara Vacansoleil + 02:20
11 Ruslan Pidgornyy ISD - Neri + 02:24
12 Donato Cannone Ceramica Flaminia + 02:29
13 Maxim Belkov ISD - Neri + 02:37
14 Miguel Angel Rubiano Meridiana - Kamen Team + 02:37
15 Francesco Masciarelli Acqua e Sapone + 02:43
16 Alfredo Balloni Lampre - Farnese Vini + 02:47
17 Bartosz Huzarski ISD - Neri + 02:47
18 Cristiano Salerno De Rosa - Stac Plastic + 03:03
19 Alessandro Bertuola Kalev Chocolate Team + 03:13
20 Giampaolo Caruso Ceramica Flaminia + 03:36
21 Jackson Rodriguez Androni Giocattoli + 03:47
22 Sergey Lagutin Vacansoleil + 04:00
23 Leonardo Bertagnolli [*] Androni Giocattoli + 04:06
24 Alberto Contoli Colnago - CSF Inox + 04:07
25 Patrik Sinkewitz ISD - Neri + 04:12
26 Lars Petter Nordhaug Sky Professional Cycling Team + 04:14
27 Chris Froome Sky Professional Cycling Team + 04:14
28 Simone Ponzi Lampre - Farnese Vini + 04:37
29 Manuele Mori Lampre - Farnese Vini + 05:13
30 Peter Kennaugh Sky Professional Cycling Team + 05:17
31 Juan José Cobo Caisse d'Epargne + 05:32
32 Serguei Klimov Team Katusha + 05:32
33 Fortunato Baliani Miche Pro Cycling Team + 05:39
34 Xabier Zandio Caisse d'Epargne + 05:52
35 Luis Angel Mate Androni Giocattoli + 06:00
36 Marco Cattaneo De Rosa - Stac Plastic + 06:07
37 Carles Jose Ochoa Androni Giocattoli + 06:12
38 Didac Ortega Orts Acqua e Sapone + 06:31
39 Jose Cayetano Sarmiento Acqua e Sapone + 06:31
40 Nikita Eskov Team Katusha + 06:38
41 Paolo Ciavatta Acqua e Sapone + 06:57
42 Davide Torosantucci CDC - Cavaliere + 07:15
43 Leonardo Giordani Ceramica Flaminia + 07:34
44 Arnold Jeannesson Caisse d'Epargne + 07:34
45 Alberto Losada Caisse d'Epargne + 07:34
46 Viesturs Luksevics Kalev Chocolate Team + 07:34
47 Michal Golas Vacansoleil + 07:46
48 Daniele Pietropolli Lampre - Farnese Vini + 08:22
49 Davide Bonuccelli CDC - Cavaliere + 08:22
50 Santo Anzà Ceramica Flaminia + 08:27
51 Cristiano Fumagalli Ceramica Flaminia + 08:27
52 Edoardo Girardi Ceramica Flaminia + 08:55
53 Wout Poels Vacansoleil + 08:56
54 Martin Mortensen Vacansoleil + 08:58
55 Enrico Magazzini Lampre - Farnese Vini + 09:04
56 Marzio Bruseghin Caisse d'Epargne + 09:04
57 Ian Stannard Sky Professional Cycling Team + 09:04
58 Alessandro Donati Acqua e Sapone + 09:41
59 Federico Canuti Colnago - CSF Inox + 09:53
60 Andrey Amador Caisse d'Epargne + 10:01
61 Joan Horrach Team Katusha + 10:16
62 Steven Cozza Garmin-Transitions + 10:16
63 Francesco Ginanni Androni Giocattoli + 10:20
64 Volodymyr Zagorodny Miche Pro Cycling Team + 10:49
65 Bruno Radotic Meridiana - Kamen Team + 11:30
66 Fabio Taborre Androni Giocattoli + 12:28
67 Luca Zanasca CDC - Cavaliere + 12:58
68 Artem Ovechkin Team Katusha + 13:10
69 Johnny Hoogerland Vacansoleil + 13:24
70 Andrey Kashechkin Lampre - Farnese Vini + 13:29
71 Luca Paolini Acqua e Sapone + 13:50
72 Walter Proch Tecnofilm - Betonexpressz 2000 + 14:42
73 Nikolai Trusov Team Katusha + 14:42
74 Paolo Longo Borghini ISD - Neri + 15:47
75 Gianluca Brambilla Colnago - CSF Inox + 15:49
76 Fabrizio Lucciola Ceramica Flaminia + 16:04
77 Travis Meyer Garmin-Transitions + 16:05
78 Stefano Usai Meridiana - Kamen Team + 17:08
79 Jens Mouris Vacansoleil + 17:35
80 Marco Carletti Tecnofilm - Betonexpressz 2000 + 17:35
81 Luca Pierfelici Acqua e Sapone + 19:32
82 Claudio Corioni De Rosa - Stac Plastic + 19:32
83 Alessandro Fantini Acqua e Sapone + 19:32
84 Bobbie Traksel Vacansoleil + 19:32
85 Sergio Lagana De Rosa - Stac Plastic + 19:32
86 Michel Kreder Garmin-Transitions + 19:32
87 Mikhail Ignatiev Team Katusha + 19:48
88 Ricardo Van der Velde Garmin-Transitions + 20:24
89 Fredrik Kessiakoff Garmin-Transitions + 20:24
90 Oscar Gatto ISD - Neri + 20:24
91 Jack Bobridge Garmin-Transitions + 20:24
92 Diego Caccia ISD - Neri + 20:24
93 Alan Marangoni Colnago - CSF Inox + 20:24
94 Giorgio Brambilla De Rosa - Stac Plastic + 20:24
95 Davide Vigano Sky Professional Cycling Team + 20:24
96 Alessandro Maserati Ceramica Flaminia + 20:24
97 Roberto Ferrari De Rosa - Stac Plastic + 20:24
98 Denis Galimzyanov Team Katusha + 20:24
99 Marcello Pavarin Colnago - CSF Inox + 20:24
100 Marco Frapporti Colnago - CSF Inox + 20:24
101 Roberto Antonio Richeze Araquistain Tecnofilm - Betonexpressz 2000 + 20:24
102 Manuel Belletti Colnago - CSF Inox + 20:30
103 Daniele Callegarin CDC - Cavaliere + 20:39
104 Andrea Grendene Lampre - Farnese Vini + 20:41
105 Murilo Fischer Garmin-Transitions + 20:42
106 Simas Kondrotas Kalev Chocolate Team + 21:10
107 Angel Madrazo Caisse d'Epargne + 22:12
108 Mauro Hrastnik Meridiana - Kamen Team + 25:20
109 Emanuele Rizza Tecnofilm - Betonexpressz 2000 + 25:29
110 Adriano Angeloni Tecnofilm - Betonexpressz 2000 + 25:29
111 Chris Sutton Sky Professional Cycling Team + 25:38
112 Ben Swift Sky Professional Cycling Team + 25:38
113 Edwin Carvajal Miche Pro Cycling Team + 25:38
114 Raivis Belohvosciks Ceramica Flaminia + 25:38
115 Roberto Cesaro Miche Pro Cycling Team + 25:38
116 Leonardo Pinizzotto Miche Pro Cycling Team + 25:38
117 Krzysztof Szczawinski Miche Pro Cycling Team + 25:38
118 Filippo Baggio Ceramica Flaminia + 25:38
119 Davide D'Angelo CDC - Cavaliere + 25:38
120 Martin Puusepp Kalev Chocolate Team + 25:38
121 Eugenio Loria CDC - Cavaliere + 25:38
122 Fabio Donesana Kalev Chocolate Team + 25:38
123 Cristian Benenati De Rosa - Stac Plastic + 25:38
124 Luigi Gitto Miche Pro Cycling Team + 25:38
125 Salvatore Commesso Meridiana - Kamen Team + 25:38
126 Giuseppe Palumbo Acqua e Sapone + 25:38
127 Sacha Modolo Colnago - CSF Inox + 25:38
128 Bernardo Riccio CDC - Cavaliere + 25:45
129 Joost Van Leijen Vacansoleil + 25:49
130 Nicola D'Andrea Meridiana - Kamen Team + 26:10
DNS Egor Silin Team Katusha
DNS Mathieu Drujon Caisse d'Epargne
DNF Fabrice Piemontesi Androni Giocattoli
DNF John-Lee Augustyn Sky Professional Cycling Team
DNF Giovanni Visconti ISD - Neri
DNF Cameron Wurf Androni Giocattoli
DNF Domenico Agosta CDC - Cavaliere
Info
Nations Italy
Date July 24th
Where Concesio -> Passo Maniva
What 04.Stage
Distance 158.5 km
Leader D.Pozzovivo
Youth D.Ulissi
Points D.Pozzovivo
Mountain D.Pozzovivo
Sprint S.Lagana