Tirreno-Adriatico - 2010

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Michele Scarponi Androni Giocattoli 06:23:47
02 Benoît Vaugrenard Française des Jeux + 14
03 Leonardo Bertagnolli [*] Androni Giocattoli + 14
04 Stefano Garzelli Acqua e Sapone + 14
05 Rigoberto Uran Caisse d'Epargne + 14
06 Maxim Iglinskiy Astana + 17
07 Robert Gesink Rabobank + 17
08 Cadel Evans BMC Racing Team + 17
09 Domenico Pozzovivo Colnago - CSF Inox + 19
10 Michael Rogers Team HTC - Columbia + 19
11 Vincenzo Nibali Liquigas-Doimo + 21
12 Vasil Kiryienka Caisse d'Epargne + 30
13 Francesco Gavazzi Lampre-Farnese Vini + 40
14 Greg Van Avermaet Omega Pharma-Lotto + 43
15 Pablo Lastras Caisse d'Epargne + 43
16 Juan José Oroz Euskaltel-Euskadi + 43
17 Manuele Mori Lampre-Farnese Vini + 43
18 Paul Martens Rabobank + 43
19 Markus Fothen Team Milram + 43
20 José Serpa Androni Giocattoli + 46
21 Alexandre Vinokourov Astana + 46
22 Federico Canuti Colnago - CSF Inox + 49
23 Juan Antonio Flecha Sky Professional Cycling Team + 49
24 Simone Stortoni Colnago - CSF Inox + 49
25 Simon Spilak Lampre-Farnese Vini + 49
26 Ryder Hesjedal Garmin-Transitions + 56
27 Linus Gerdemann Team Milram + 01:06
28 José Joaquin Rojas Caisse d'Epargne + 01:06
29 Sebastian Langeveld Rabobank + 01:06
30 Assan Bazayev Astana + 01:06
31 Dries Devenyns Quick Step + 01:12
32 Daniele Pietropolli Lampre-Farnese Vini + 01:15
33 Rubén Pérez Moreno Euskaltel-Euskadi + 01:15
34 Thomas Löfkvist Sky Professional Cycling Team + 01:15
35 Enrico Gasparotto Astana + 01:34
36 Jan Bakelants Omega Pharma-Lotto + 01:34
37 Iñaki Isasi Euskaltel-Euskadi + 01:34
38 Peter Velits Team HTC - Columbia + 01:36
39 Marco Pinotti Team HTC - Columbia + 01:36
40 Michael Albasini Team HTC - Columbia + 01:36
41 Amets Txurruka Euskaltel-Euskadi + 01:36
42 Thomas Frei BMC Racing Team + 01:47
43 Fabian Cancellara Team Saxo Bank + 01:47
44 Vladimir Efimkin AG2R La Mondiale + 02:00
45 Francesco Masciarelli Acqua e Sapone + 02:40
46 Serguei Klimov Team Katusha + 02:40
47 Edvald Boasson Hagen Sky Professional Cycling Team + 02:54
48 René Mandri AG2R La Mondiale + 03:07
49 Francesco Failli Acqua e Sapone + 03:24
50 Filippo Pozzato Team Katusha + 03:46
51 Stijn Devolder Quick Step + 04:14
52 Óscar Freire Rabobank + 04:32
53 Alan Perez Lezaun Euskaltel-Euskadi + 04:32
54 Matti Breschel Team Saxo Bank + 04:32
55 Franco Pellizotti [*] Liquigas-Doimo + 04:36
56 Marco Frapporti Colnago - CSF Inox + 04:57
57 Giovanni Visconti ISD - Neri + 05:10
58 Luca Mazzanti Team Katusha + 05:10
59 Maarten Wynants Quick Step + 05:27
60 Jackson Rodriguez Androni Giocattoli + 05:58
61 Alessandro Petacchi Lampre-Farnese Vini + 06:10
62 Lorenzo Bernucci Lampre-Farnese Vini + 06:10
63 Thor Hushovd Cervelo TestTeam + 06:10
64 George Hincapie BMC Racing Team + 06:10
65 Frédéric Guesdon Française des Jeux + 06:10
66 Karsten Kroon BMC Racing Team + 06:10
67 Nikolai Trusov Team Katusha + 07:17
68 Vladimir Miholjevic Acqua e Sapone + 08:17
69 Christian Knees Team Milram + 09:25
70 Marcus Burghardt BMC Racing Team + 09:25
71 Sébastien Hinault AG2R La Mondiale + 09:25
72 Roger Hammond Cervelo TestTeam + 09:25
73 Martijn Maaskant Garmin-Transitions + 09:25
74 Michael Barry Sky Professional Cycling Team + 09:25
75 Tom Stamsnijder Rabobank + 09:25
76 Daniel Oss Liquigas-Doimo + 10:04
77 Marzio Bruseghin Caisse d'Epargne + 10:10
78 Matthew Lloyd Omega Pharma-Lotto + 10:10
79 Rui Costa Caisse d'Epargne + 10:30
80 Yoann Offredo Française des Jeux + 10:37
81 Arthur Vichot Française des Jeux + 10:37
82 Matteo Tosatto Quick Step + 11:20
83 Alessandro Ballan BMC Racing Team + 11:20
84 Alessandro Donati Acqua e Sapone + 11:20
85 Ludovic Turpin AG2R La Mondiale + 11:20
86 Daniele Bennati Liquigas-Doimo + 11:58
87 Bernhard Eisel Team HTC - Columbia + 11:58
88 Andrey Zeits Astana + 11:58
89 Brent Bookwalter BMC Racing Team + 11:58
90 Mathias Frank BMC Racing Team + 11:58
91 Paolo Longo Borghini ISD - Neri + 11:58
92 Francesco Ginanni Androni Giocattoli + 11:58
93 Simon Clarke ISD - Neri + 11:58
94 Jorge Azanza Soto Euskaltel-Euskadi + 11:58
95 Xabier Zandio Caisse d'Epargne + 12:11
96 Stuart O'Grady Team Saxo Bank + 12:11
97 Kim Kirchen Team Katusha + 13:28
98 Massimo Codol Acqua e Sapone + 15:53
99 Luca Paolini Acqua e Sapone + 15:53
100 Grischa Niermann Rabobank + 20:03
101 Valerio Agnoli Liquigas-Doimo + 20:03
102 Johan Vansummeren Garmin-Transitions + 20:03
103 Andy Schleck Team Saxo Bank + 20:03
104 Allan Davis Astana + 20:03
105 Ian Stannard Sky Professional Cycling Team + 20:03
106 Mauro Da Dalto Lampre-Farnese Vini + 20:03
107 Mirko Selvaggi Astana + 20:03
108 Lloyd Mondory AG2R La Mondiale + 20:03
109 Baden Cooke Team Saxo Bank + 20:03
110 Lars Ytting Bak Team HTC - Columbia + 20:03
111 Frank Høj Team Saxo Bank + 20:03
112 Olivier Bonnaire Française des Jeux + 20:03
113 Gabriel Rasch Cervelo TestTeam + 20:03
114 Danilo Hondo Lampre-Farnese Vini + 25:06
115 Martin Elmiger AG2R La Mondiale + 26:48
116 Blel Kadri AG2R La Mondiale + 26:48
117 Staf Scheirlinckx Omega Pharma-Lotto + 26:48
118 Roy Sentjens Team Milram + 26:48
119 Sebastian Lang Omega Pharma-Lotto + 26:48
120 Servais Knaven Team Milram + 26:48
121 Olivier Kaisen Omega Pharma-Lotto + 26:48
122 Carlo Scognamiglio ISD - Neri + 26:48
123 Michiel Elijzen Omega Pharma-Lotto + 26:48
124 Chris Sutton Sky Professional Cycling Team + 26:48
125 Fabio Taborre Androni Giocattoli + 26:48
126 Mathew Hayman Sky Professional Cycling Team + 26:48
127 Niki Terpstra Team Milram + 26:55
128 Jeremy Hunt Cervelo TestTeam + 26:55
129 Cameron Wurf Androni Giocattoli + 27:15
130 Kurt Asle Arvesen Sky Professional Cycling Team + 31:27
131 Nick Nuyens Rabobank + 31:27
132 Gatis Smukulis AG2R La Mondiale + 31:27
133 Marco Velo Quick Step + 31:27
134 Fabio Sabatini Liquigas-Doimo + 31:27
135 Alan Marangoni Colnago - CSF Inox + 31:27
136 Robert Hunter Garmin-Transitions + 31:27
137 Robbie McEwen Team Katusha + 31:27
138 Matthew Wilson Garmin-Transitions + 31:27
139 Kevin Hulsmans Quick Step + 31:27
140 Tyler Farrar Garmin-Transitions + 31:27
141 Mikhail Ignatiev Team Katusha + 31:27
142 Tom Boonen Quick Step + 31:27
143 Mark Cavendish Team HTC - Columbia + 31:27
144 Martin Reimer Cervelo TestTeam + 31:27
145 Brett Lancaster Cervelo TestTeam + 31:27
146 Bert Grabsch Team HTC - Columbia + 31:27
147 Sacha Modolo Colnago - CSF Inox + 31:27
148 Andrea Masciarelli Acqua e Sapone + 31:27
149 Dominic Klemme Team Saxo Bank + 31:27
150 Manuel Quinziato Liquigas-Doimo + 31:27
151 Pablo Urtasun Euskaltel-Euskadi + 31:27
152 Kasper Klostergaard Team Saxo Bank + 31:27
153 Yauheni Hutarovich Française des Jeux + 31:27
154 Francesco Bellotti Liquigas-Doimo + 31:27
155 Diego Caccia ISD - Neri + 31:27
156 Dmytro Grabovskyy ISD - Neri + 31:27
157 Ignatas Konovalovas Cervelo TestTeam + 31:27
158 Marco Bandiera Team Katusha + 31:27
159 Murilo Fischer Garmin-Transitions + 31:27
160 Oscar Gatto ISD - Neri + 31:27
161 Anthony Roux Française des Jeux + 31:27
162 Andreas Klier Cervelo TestTeam + 31:27
163 Julian Dean Garmin-Transitions + 31:27
164 Valeriy Dmitriyev Astana + 31:33
165 Mattia Gavazzi Colnago - CSF Inox + 31:33
DNS Maarten Tjallingii Rabobank
DNF Arnaud Coyot Caisse d'Epargne
DNF Manuel Belletti Colnago - CSF Inox
DNF Francesco Reda Quick Step
Information
Nation Italy
Date 13th March
Where San Gemini -> Chieti
What 4th stage
Distance 243 km
Leader M.Scarponi
Youth R.Uran
Points D.Bennati
Mountain D.Caccia