FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Tirreno-Adriatico
Division I, Stage race, 1st stage, 10th March 1999, Italy
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Embed Results
Nations
Belgium
Colombia
Czechia
Denmark
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Netherlands
Poland
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Switzerland
Ukraine
Teams
Ballan - Alessio
Banesto
BigMat - Auber 93
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
Cofidis
Crédit Agricole
Festina - Lotus
Kelme - Costa Blanca
La Française des Jeux
Lampre-Daikin
Liquigas
Mapei - Quick Step
Mercatone Uno - Bianchi
Mobilvetta - Northwave
Navigare - Gaerne
ONCE - Deutsche Bank
Post Swiss - Loup Sport
Riso Scotti - Vinavil
Saeco - Cannondale
Selle Italia
Team Deutsche Telekom
Team Polti
TVM - Farm Frites
Vini Caldirola - Sidermec
Vitalicio Seguros
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Vainsteins
Romans
1973
Vini Caldirola - Sidermec
03:08:41
02
Petito
Roberto
1971
Saeco - Cannondale
+ 00
03
Rebellin
Davide
1971
Team Polti
+ 00
04
Garzelli
Stefano
1973
Mercatone Uno - Bianchi
+ 00
05
Casagrande
Filippo
1973
Vini Caldirola - Sidermec
+ 00
06
Bartoli
Michele
1970
Mapei - Quick Step
+ 00
07
Hamburger
Bo
1970
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 00
08
Jalabert
Laurent
1968
ONCE - Deutsche Bank
+ 00
09
Donati
Massimo
1967
Vini Caldirola - Sidermec
+ 05
10
Van Petegem
Peter
1970
TVM - Farm Frites
+ 21
11
Baldato
Fabio
1968
Ballan - Alessio
+ 21
12
Guidi
Fabrizio
1972
Team Polti
+ 30
13
Conte
Biagio
1968
Liquigas
+ 30
14
Klier
Andreas
1976
TVM - Farm Frites
+ 30
15
Dierckxsens
Ludo
1964
Lampre-Daikin
+ 30
16
Ferrigato
Andrea
1969
Ballan - Alessio
+ 30
17
Saugrain
Cyril
1973
La Française des Jeux
+ 30
18
Gutiérrez
José Enrique
1974
Kelme - Costa Blanca
+ 30
19
Turicchia
Alain
1975
Riso Scotti - Vinavil
+ 30
20
Hoffman
Tristan
1970
TVM - Farm Frites
+ 30
21
Simon
François
1968
Crédit Agricole
+ 30
22
Elli
Alberto
1964
Team Deutsche Telekom
+ 30
23
Teteriouk
Andrei
1967
Liquigas
+ 30
24
Mondini
Gianpaolo
1972
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 30
25
Palumbo
Giuseppe
1975
Riso Scotti - Vinavil
+ 30
26
Casarotto
Davide
1971
TVM - Farm Frites
+ 30
27
Spruch
Zbigniew
1965
Lampre-Daikin
+ 30
28
Ortenzi
Gianmario
1976
Mercatone Uno - Bianchi
+ 30
29
Spezialetti
Alessandro
1975
Mobilvetta - Northwave
+ 30
30
Bettini
Paolo
1974
Mapei - Quick Step
+ 30
31
Knaven
Servais
1971
TVM - Farm Frites
+ 30
32
Peron
Andrea
1971
ONCE - Deutsche Bank
+ 30
33
Mancebo
Francisco
1976
Banesto
+ 30
34
Napolitano
Massimiliano
1973
Mercatone Uno - Bianchi
+ 30
35
Uriarte
José Ramón
1967
Festina - Lotus
+ 30
36
Recinella
Graziano
1975
Mobilvetta - Northwave
+ 30
37
Edo
Ángel
1970
Kelme - Costa Blanca
+ 30
38
Zanette
Denis
1970
Team Polti
+ 30
39
Garcia
Felix Manuel
1968
Festina - Lotus
+ 30
40
Richard
Pascal
1964
Mobilvetta - Northwave
+ 30
41
Pérez Rodríguez
Luis
1974
ONCE - Deutsche Bank
+ 30
42
Hernandez Bertran
Jaime Javier
1972
Festina - Lotus
+ 30
43
Mazzanti
Luca
1974
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 30
44
De Los Angeles
Juan Jose
1973
Kelme - Costa Blanca
+ 30
45
Sierra Aguerro
Roberto
1967
ONCE - Deutsche Bank
+ 30
46
Diaz Justo
Rafael
1972
ONCE - Deutsche Bank
+ 30
47
González de Galdeano
Álvaro
1970
Vitalicio Seguros
+ 30
48
Faustini
Stefano
1968
Mobilvetta - Northwave
+ 30
49
Jenner
Christopher
1974
Crédit Agricole
+ 30
50
Ugrumov
Piotr
1961
Ballan - Alessio
+ 30
51
Moreni
Cristian
1972
Liquigas
+ 30
52
Nardello
Daniele
1972
Mapei - Quick Step
+ 30
53
Gianetti
Mauro
1964
Vini Caldirola - Sidermec
+ 30
54
González de Galdeano
Igor
1973
Vitalicio Seguros
+ 30
55
Mazzoleni
Eddy
1973
Saeco - Cannondale
+ 30
56
Lelli
Massimiliano
1967
Cofidis
+ 30
57
Meier
Roland
1967
Cofidis
+ 30
58
Jan
Xavier
1970
La Française des Jeux
+ 30
59
Colombo
Gabriele
1972
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 30
60
Camenzind
Oscar
1971
Lampre-Daikin
+ 30
61
Bruseghin
Marzio
1974
Banesto
+ 30
62
Barbero
Sergio
1969
Mercatone Uno - Bianchi
+ 30
63
Pena
Victor Hugo
1974
Vitalicio Seguros
+ 30
64
Scirea
Mario
1964
Saeco - Cannondale
+ 30
65
Shefer
Alexandre
1971
Riso Scotti - Vinavil
+ 30
66
Bobrik
Vladislav
1971
Riso Scotti - Vinavil
+ 30
67
Sastre
Carlos
1975
ONCE - Deutsche Bank
+ 30
68
Fagnini
Gian Matteo
1970
Saeco - Cannondale
+ 30
69
Baliani
Fortunato
1974
Selle Italia
+ 01:39
70
Mengin
Christophe
1968
La Française des Jeux
+ 05:41
71
Peeters
Wilfried
1964
Mapei - Quick Step
+ 05:52
72
Järmann
Rolf
1966
Post Swiss - Loup Sport
+ 06:07
73
Brignoli
Ermanno
1969
Mercatone Uno - Bianchi
+ 06:07
74
Casero
Ángel
1972
Vitalicio Seguros
+ 06:07
75
Petacchi
Alessandro
1974
Navigare - Gaerne
+ 06:07
76
Museeuw
Johan
1965
Mapei - Quick Step
+ 06:07
77
Sacchi
Fabio
1974
Team Polti
+ 07:57
78
Strazzer
Massimo
1969
Mobilvetta - Northwave
+ 07:57
79
Michaelsen
Lars
1969
La Française des Jeux
+ 07:57
80
Zanini
Stefano
1969
Mapei - Quick Step
+ 07:57
81
Siboni
Marcello
1965
Mercatone Uno - Bianchi
+ 11:10
82
Latasa Lasa
David
1974
Banesto
+ 11:10
83
Milesi
Marco
1970
Liquigas
+ 11:10
84
Caravaggio
Maurizio
1976
Mercatone Uno - Bianchi
+ 11:10
85
Radaelli
Mauro
1967
Vini Caldirola - Sidermec
+ 11:10
86
Wüst
Marcel
1967
Festina - Lotus
+ 12:47
87
Halgand
Patrice
1974
Festina - Lotus
+ 12:47
88
Korff
Andre
1973
Festina - Lotus
+ 12:47
89
Lebreton
Lylian
1972
BigMat - Auber 93
+ 12:47
90
Zabel
Erik
1970
Team Deutsche Telekom
+ 12:47
91
Bourguignon
Thierry
1962
BigMat - Auber 93
+ 12:47
92
Vergnani
Marco
1969
Selle Italia
+ 12:47
93
Klemencic
Zoran
1976
Vini Caldirola - Sidermec
+ 12:47
94
Di Fresco
Giuseppe
1973
Selle Italia
+ 12:47
95
Buenahora
Hernán
1967
Vitalicio Seguros
+ 12:47
96
Horrillo
Pedro
1974
Vitalicio Seguros
+ 12:47
97
Loda
Nicola
1971
Ballan - Alessio
+ 12:47
98
Olano
Abraham
1970
ONCE - Deutsche Bank
+ 12:47
99
Bianchi
Carlo-Marino
1970
Riso Scotti - Vinavil
+ 12:47
100
Neuville
Jerome
1975
Crédit Agricole
+ 12:47
101
Salvato
Christian
1971
Team Polti
+ 12:47
102
Guidi
Leonardo
1974
Team Polti
+ 12:47
103
Colleoni
Cristiano
1974
Team Polti
+ 12:47
104
Ongarato
Rodolfo
1971
Liquigas
+ 12:47
105
Zanetti
Aldo
1975
Navigare - Gaerne
+ 12:47
106
Cassani
Enrico
1972
Team Polti
+ 12:47
107
Bergès
Stéphane
1975
BigMat - Auber 93
+ 12:47
108
Plouhinec
Samuel
1976
Cofidis
+ 12:47
109
Hondo
Danilo
1974
Team Deutsche Telekom
+ 12:47
110
Schiavina
Samuele
1971
Riso Scotti - Vinavil
+ 12:47
111
Aldag
Rolf
1968
Team Deutsche Telekom
+ 12:47
112
Schaffrath
Jan
1971
Team Deutsche Telekom
+ 12:47
113
Lastras
Pablo
1976
Banesto
+ 12:47
114
Bellini
Marco
1969
Selle Italia
+ 12:47
115
Rastelli
Ellis
1975
Liquigas
+ 12:47
116
Bortolami
Gianluca
1968
Vini Caldirola - Sidermec
+ 12:47
117
Svorada
Ján
1968
Lampre-Daikin
+ 12:47
118
Panetta
Stefano
1975
Navigare - Gaerne
+ 12:47
119
Pianegonda
Gianluca
1968
Lampre-Daikin
+ 12:47
120
Tafi
Andrea
1966
Mapei - Quick Step
+ 12:47
121
Ballerini
Franco
1964
Lampre-Daikin
+ 12:47
122
Cipollini
Mario
1967
Saeco - Cannondale
+ 12:47
123
Manzoni
Mario
1969
Mobilvetta - Northwave
+ 12:47
124
Hunter
Robert
1977
Lampre-Daikin
+ 12:47
125
Hinault
Sébastien
1974
Crédit Agricole
+ 12:47
126
Leoni
Endrio
1968
Liquigas
+ 12:47
127
Pencole
Franck
1976
Crédit Agricole
+ 12:47
128
Langella
Anthony
1974
Crédit Agricole
+ 12:47
129
Jalabert
Nicolas
1973
Cofidis
+ 12:47
130
Marzoli
Ruggero
1976
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 12:47
131
Zucconi
Pietro
1975
Post Swiss - Loup Sport
+ 12:47
132
Tonetti
Gianluca
1967
Selle Italia
+ 12:47
133
Secchiari
Francesco
1972
Saeco - Cannondale
+ 12:47
134
Delalande
Frédéric
1969
Crédit Agricole
+ 12:47
135
Tosatto
Matteo
1974
Ballan - Alessio
+ 12:47
136
Strauss
Marcel
1976
Post Swiss - Loup Sport
+ 12:47
137
Scinto
Luca
1968
Mapei - Quick Step
+ 12:47
138
Hvastija
Martin
1969
Ballan - Alessio
+ 12:47
139
García
Francisco Tomas
1975
Vitalicio Seguros
+ 12:47
140
Ongarato
Alberto
1975
Ballan - Alessio
+ 12:47
141
Piepoli
Leonardo
1971
Banesto
+ 12:47
142
Vasseur
Cédric
1970
Crédit Agricole
+ 12:47
143
Vetsch
Patrick
1971
Post Swiss - Loup Sport
+ 12:47
144
Konyshev
Dimitri
1966
Mercatone Uno - Bianchi
+ 12:47
145
Raimondi
Giancarlo
1972
Liquigas
+ 12:47
146
Bouyer
Franck
1974
La Française des Jeux
+ 12:47
147
Bertolini
Alessandro
1971
Mobilvetta - Northwave
+ 12:47
148
Etxebarria
David
1973
ONCE - Deutsche Bank
+ 12:47
149
Solaun Solana
Cesar
1970
Banesto
+ 12:47
150
Sivakov
Alexei
1972
BigMat - Auber 93
+ 12:47
151
Hotz
Franz
1968
Festina - Lotus
+ 12:47
152
Saprykinas
Arnoldas
1973
Riso Scotti - Vinavil
+ 12:47
153
de Jongh
Steven
1973
TVM - Farm Frites
+ 12:47
154
Gontchenkov
Alexander
1970
Ballan - Alessio
+ 12:47
155
Girelli
Alessio
1972
Selle Italia
+ 12:47
156
Frigo
Fulvio
1973
Selle Italia
+ 12:47
157
Genty
Laurent
1971
BigMat - Auber 93
+ 12:47
158
Riis
Bjarne
1964
Team Deutsche Telekom
+ 12:47
159
Delbove
Jérôme
1974
Cofidis
+ 12:47
160
Galvañ Manchon
Ruben
1974
Kelme - Costa Blanca
+ 12:47
161
Uria Gonzalez
Jose Manuel
1969
Kelme - Costa Blanca
+ 12:47
162
Cerezo Perales
Francisco Javier
1971
Vitalicio Seguros
+ 12:47
163
Moncoutié
David
1975
Cofidis
+ 12:47
164
Jiménez
José María
1971
Banesto
+ 12:47
165
Arrieta
José Luis
1971
Banesto
+ 12:47
166
Leproux
Denis
1964
BigMat - Auber 93
+ 12:47
167
Bordenave
Philippe
1969
BigMat - Auber 93
+ 12:47
168
Van Bondt
Geert
1970
TVM - Farm Frites
+ 12:47
169
Buschor
Philipp
1971
Post Swiss - Loup Sport
+ 12:47
170
Galletti
Alessio
1968
Saeco - Cannondale
+ 12:47
171
Calcaterra
Giuseppe
1964
Saeco - Cannondale
+ 12:47
172
Minali
Nicola
1969
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 12:47
173
Riberta Leal
Daniel
1975
Kelme - Costa Blanca
+ 12:47
174
Pierdomenico
Germano
1967
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 12:47
175
Lupi
Emanuele
1969
Vini Caldirola - Sidermec
+ 12:47
176
Guesdon
Frédéric
1971
La Française des Jeux
+ 12:47
177
Outschakov
Serguei
1968
TVM - Farm Frites
+ 12:47
178
Beuchat
Roger
1972
Post Swiss - Loup Sport
+ 12:47
179
Zhukov
Oleg
1976
BigMat - Auber 93
+ 12:47
180
Perque
Franck
1974
La Française des Jeux
+ 12:47
181
Lombardi
Giovanni
1969
Team Deutsche Telekom
+ 12:47
182
Frattini
Francesco
1967
Team Deutsche Telekom
+ 12:47
183
Sciandri
Maximilian
1967
La Française des Jeux
+ 12:47
184
Verstrepen
Johan
1967
Lampre-Daikin
+ 12:47
185
Di Luca
Danilo
1976
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 12:47
186
Mancini
Cristiano
1974
Riso Scotti - Vinavil
+ 12:47
187
Desbiens
Laurent
1969
Cofidis
+ 12:47
188
Balducci
Gabriele
1975
Navigare - Gaerne
+ 12:47
189
Auriemma
Christian
1974
Navigare - Gaerne
+ 12:47
190
Wirz
Guido
1972
Post Swiss - Loup Sport
+ 12:47
191
Duma
Vladimir
1972
Navigare - Gaerne
+ 12:47
192
Pieri
Dario
1975
Navigare - Gaerne
+ 16:18
193
Degano
Enrico
1976
Navigare - Gaerne
+ 17:56
DNF
Renggli
Marcel
1974
Post Swiss - Loup Sport
DNF
Millar
David
1977
Cofidis
DNF
Brard
Florent
1976
Festina - Lotus
DNF
Requejo Dominguez
Eligio
1975
Kelme - Costa Blanca
DNF
Quaranta
Ivan
1974
Mobilvetta - Northwave
DNF
Trinci
Fabio
1974
Selle Italia
Information
Tirreno-Adriatico
Italy
1st stage | 131.0 km
Sorrento
->
Sorrento
2.HC
R.Vainsteins
| Leader