FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Tirreno-Adriatico
Division I, Stage race, 6th stage, 16th March 1998, Italy
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Embed Results
Nations
Belgium
Czechia
Denmark
France
Germany
Italy
Latvia
Netherlands
Poland
Russia
Spain
Switzerland
Teams
Amore & Vita - Forzacore
Asics - CGA
Ballan
Brescialat - Liquigas
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
Casino
Cofidis
Festina - Lotus
Kross - Selle Italia
La Française des Jeux
Mapei - Bricobi
Mercatone Uno - Bianchi
Mobilvetta - Northwave
Rabobank
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
Ros Mary - Amica Chips
Saeco - Cannondale
Scrigno - Gaerne
Team Deutsche Telekom
Team Polti
TVM - Farm Frites
Vini Caldirola - Longoni Sport
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Lombardi
Giovanni
1969
Team Deutsche Telekom
05:56:52
02
Jeker
Fabian
1968
Festina - Lotus
+ 02
03
Ballerini
Franco
1964
Mapei - Bricobi
+ 38
04
Heppner
Jens
1964
Team Deutsche Telekom
+ 38
05
Järmann
Rolf
1966
Casino
+ 38
06
Richard
Pascal
1964
Casino
+ 02:48
07
Bontempi
Fabrizio
1966
Ros Mary - Amica Chips
+ 09:44
08
Sironi
Gianluca
1974
Vini Caldirola - Longoni Sport
+ 09:45
09
Durand
Jacky
1967
Casino
+ 09:48
10
Zintchenko
Andrei
1972
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
+ 13:57
11
Milesi
Marco
1970
Brescialat - Liquigas
+ 13:57
12
Cali
Vincent
1970
Casino
+ 13:57
13
Pierdomenico
Germano
1967
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
+ 13:57
14
Loda
Nicola
1971
Ballan
+ 13:57
15
Spruch
Zbigniew
1965
Mapei - Bricobi
+ 13:57
16
Chiappucci
Claudio
1963
Ros Mary - Amica Chips
+ 13:57
17
Sørensen
Rolf
1965
Rabobank
+ 13:57
18
Knaven
Servais
1971
TVM - Farm Frites
+ 14:00
19
Casarotto
Davide
1971
Scrigno - Gaerne
+ 14:00
20
Tebaldi
Valerio
1965
Mobilvetta - Northwave
+ 14:00
21
Manzoni
Mario
1969
Mobilvetta - Northwave
+ 14:00
22
Gianetti
Mauro
1964
La Française des Jeux
+ 14:02
23
Vainsteins
Romans
1973
Kross - Selle Italia
+ 14:02
24
Faustini
Stefano
1968
Vini Caldirola - Longoni Sport
+ 14:02
25
Pistore
Roberto
1971
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
+ 14:02
26
Brignoli
Ermanno
1969
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
+ 14:02
27
Crepaldi
Mirko
1972
Team Polti
+ 14:02
28
Lupi
Emanuele
1969
Amore & Vita - Forzacore
+ 14:02
29
Zabel
Erik
1970
Team Deutsche Telekom
+ 14:02
30
Streel
Marc
1971
Casino
+ 14:02
31
Wesemann
Steffen
1971
Team Deutsche Telekom
+ 14:02
32
Vanzella
Flavio
1964
La Française des Jeux
+ 14:02
32
Pieri
Dario
1975
Scrigno - Gaerne
+ 14:02
33
Bortolami
Gianluca
1968
Festina - Lotus
+ 14:02
34
Horrillo
Pedro
1974
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
+ 14:02
35
Frattini
Francesco
1967
Team Deutsche Telekom
+ 14:02
36
Pianegonda
Gianluca
1968
Mapei - Bricobi
+ 14:02
37
de Jongh
Steven
1973
TVM - Farm Frites
+ 14:02
38
Bertolini
Alessandro
1971
Cofidis
+ 14:02
39
Schaffrath
Jan
1971
Team Deutsche Telekom
+ 14:02
40
Colombo
Gabriele
1972
Ballan
+ 14:02
41
Balducci
Gabriele
1975
Scrigno - Gaerne
+ 14:02
43
Roux
Laurent
1972
TVM - Farm Frites
+ 14:02
44
Desbiens
Laurent
1969
Cofidis
+ 14:02
45
Giroletti
Marco
1972
Mobilvetta - Northwave
+ 14:02
46
Pierobon
Gianluca
1967
Kross - Selle Italia
+ 14:02
47
Vergnani
Marco
1969
Kross - Selle Italia
+ 14:12
DNF
Brochard
Laurent
1968
Festina - Lotus
DNF
Svorada
Ján
1968
Mapei - Bricobi
DNF
De Beni
Federico
1973
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
Information
Tirreno-Adriatico
Italy
6th stage | 224.0 km
Teramo
->
Frontone
2.HC
R.Järmann
| Leader