Right now | 2020 Giro Stages | 2020 Tour Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

1998 Tirreno - Adriatico

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Rolf Jńrmann 1966 Casino - Ag2R 38:27:30280
02 Franco Ballerini 1964 Mapei - Bricobi + 4224
03 Jens Heppner 1964 Team Deutsche Telekom + 1:15168
04 Rolf S°rensen 1965 Rabobank + 13:15140
05 Zbigniew Spruch 1965 Mapei - Bricobi + 13:20126
06 Germano Pierdomenico 1967 Cantina Tollo - Alexia Alluminio + 13:22112
07 Nicola Loda 1971 Ballan + 13:23101
08 Claudio Chiappucci 1963 Ros Mary - Amica Chips + 13:2590
09 Roberto Pistore 1970 Riso Scotti - MG Boys Maglificio + 13:2781
10 Servais Knaven 1971 TVM - Farm Frites + 13:2773
11 Davide Casarotto 1971 Scrigno - Gaerne + 13:2867
12 Romans Vainsteins 1973 Kross - Selle Italia + 13:3062
13 Stefano Faustini 1968 Vini Caldirola - Longoni Sport + 13:3056
14 Mario Manzoni 1969 Mobilvetta - Northwave + 13:4350
15 Ermanno Brignoli 1969 Riso Scotti - MG Boys Maglificio + 13:4845
16 Emanuele Lupi 1969 Amore & Vita - Forzacore + 13:5742
17 Andrei Zintchenko 1972 Vitalicio Seguros - Grupo Generali + 14:1839
18 Jan Schaffrath 1971 Team Deutsche Telekom + 14:3436
19 Erik Zabel 1970 Team Deutsche Telekom + 19:1634
20 Gabriele Balducci 1975 Scrigno - Gaerne + 24:1331
21 Giovanni Lombardi 1969 Team Deutsche Telekom + 24:3728
22 Dario Pieri 1975 Scrigno - Gaerne + 24:4925
23 Laurent Desbiens 1969 Cofidis + 27:4122
24 Fabian Jeker 1968 Festina - Lotus + 28:5720
25 Steven De Jongh 1973 TVM - Farm Frites + 31:2317
26 Alessandro Bertolini 1971 Cofidis + 35:5114
27 Pedro Horrillo 1974 Vitalicio Seguros - Grupo Generali + 36:1511
28 Steffen Wesemann 1971 Team Deutsche Telekom + 36:158
29 Mirko Crepaldi 1972 Team Polti + 36:326
30 Laurent Roux 1972 TVM - Farm Frites + 37:203
31 Vincent Cali 1970 Casino - Ag2R + 38:25
32 Pascal Richard 1964 Casino - Ag2R + 39:56
33 Marco Milesi 1970 Bresciat - Liquigas + 40:40
34 Gianluca Pianegonda 1968 Mapei - Bricobi + 41:37
35 Valerio Tebaldi 1965 Mobilvetta - Northwave + 41:41
36 Gianluca Bortolami 1968 Festina - Lotus + 42:48
37 Gianluca Pierobon 1967 Kross - Selle Italia + 50:44
38 Gabriele Colombo 1972 Ballan + 50:59
39 Gianluca Sironi 1974 Vini Caldirola - Longoni Sport + 52:29
40 Marci Vergnani 1969 Kross - Selle Italia + 52:41
41 Marco Giroletti 1972 Mobilvetta - Northwave + 59:17
42 Fabrizio Bontempi 1966 Ros Mary - Amica Chips + 1:01:00
43 Flavio Vanzella 1964 La Franšaise des Jeux + 1:02:04
44 Francesco Frattini 1967 Team Deutsche Telekom + 1:02:51
45 Jacky Durand 1967 Casino - Ag2R + 1:05:03
46 Mauro Gianetti 1964 La Franšaise des Jeux + 1:12:46
47 Marc Streel 1971 Casino - Ag2R + 1:12:52
DNF Michele Bartoli 1970 Asics - CGA
DNF Michele Bartoli 1970 Asics - CGA
DNF Paolo Bettini 1974 Asics - CGA
DNF Andrea NoŔ 1969 Asics - CGA
DNF Luca Scinto 1968 Asics - CGA
DNF Angelo Canzonieri 1964 Ballan
DNF Alexander Gontchenkov 1970 Ballan
DNF Endrio Leoni 1968 Ballan
DNF Piotr Ugrumov 1961 Ballan
DNF Marco Serpellini 1972 Bresciat - Liquigas
DNF Stefano Colage 1962 Cantina Tollo - Alexia Alluminio
DNF Luca Mazzanti 1974 Cantina Tollo - Alexia Alluminio
DNF Alberto Elli 1964 Casino - Ag2R
DNF Francesco Casagrande 1970 Cofidis
DNF Maurizio Fondriest 1965 Cofidis
DNF Maurizio Fondriest 1965 Cofidis
DNF Wladimir Belli 1970 Festina - Lotus
DNF Laurent Brochard 1968 Festina - Lotus
DNF Angelo Citracca 1969 Kross - Selle Italia
DNF Gianni Bugno 1964 Mapei - Bricobi
DNF Giuliano Figueras 1976 Mapei - Bricobi
DNF Jßn Svorada 1968 Mapei - Bricobi
DNF Andrea Tafi 1966 Mapei - Bricobi
DNF Dimitri Konyshev 1966 Mercatone Uno - Bianchi
DNF Andrea Paluan 1966 Mobilvetta - Northwave
DNF Michael Boogerd 1972 Rabobank
DNF Koos Moerenhout 1973 Rabobank
DNF Federico De Beni 1973 Riso Scotti - MG Boys Maglificio
DNF Nicola Minali 1969 Riso Scotti - MG Boys Maglificio
DNF Alessandro Spezialetti 1975 Riso Scotti - MG Boys Maglificio
DNF Maurizio Molinari 1967 Ros Mary - Amica Chips
DNF Mario Cipollini 1967 Saeco - Cannondale
DNF Eddy Mazzoleni 1973 Saeco - Cannondale
DNF Roberto Petito 1971 Saeco - Cannondale
DNF Filippo Casagrande 1973 Scrigno - Gaerne
DNF Jan Ullrich 1973 Team Deutsche Telekom
DNF Mirko Celestino 1974 Team Polti
DNF Giuseppe Guerini 1970 Team Polti
DNF Silvio Martinello 1963 Team Polti
DNF Davide Rebellin 1971 Team Polti
DNF Lars Michaelsen 1969 TVM - Farm Frites
DNF Giorgio Furlan 1966 Vini Caldirola - Longoni Sport
DNF Elia Aggiano 1972 Vitalicio Seguros - Grupo Generali
DNF Andrea Ferrigato 1969 Vitalicio Seguros - Grupo Generali

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Tirreno - Adriatico
Italy - March 11th-18th
Classification 2.HC