Tirreno-Adriatico

Overall Points Mountain Youth

Year CAT Links Winner Second Third
2023 2.UWT Information---
2022 2.UWT Results Pogacar Tadej Vingegaard Jonas Landa Mikel
2021 2.UWT Results Pogacar Tadej van Aert Wout Landa Mikel
2020 2.UWT Results Yates Simon Thomas Geraint Majka Rafal
2019 2.UWT Results Roglic Primoz Yates Adam Fuglsang Jakob
2018 2.UWT Results Kwiatkowski Michal Caruso Damiano Thomas Geraint
2017 2.UWT Results Quintana Nairo Dennis Rohan Pinot Thibaut
2016 2.UWT Results Van Avermaet Greg Sagan Peter Jungels Bob
2015 2.UWT Results Quintana Nairo Mollema Bauke Uran Rigoberto
2014 2.UWT Results Contador Alberto Quintana Nairo Kreuziger Roman
2013 2.UWT Results Nibali Vincenzo Froome Chris Contador Alberto
2012 2.UWT Results Nibali Vincenzo Horner Chris Kreuziger Roman
2011 2.UWT Results Evans Cadel Gesink Robert Scarponi Michele
2010 2.HIS Results Garzelli Stefano Scarponi Michele Evans Cadel
2009 2.HIS Results Scarponi Michele Garzelli Stefano Klöden Andreas
2008 2.XPT Results Cancellara Fabian Gasparotto Enrico Löfkvist Thomas
2007 2.PT Results Klöden Andreas Kirchen Kim Vinokourov Alexandre
2006 2.PT Results Dekker Thomas Jaksche Jörg Ballan Alessandro
2005 2.PT Results Freire Óscar Petacchi Alessandro Hondo Danilo
2004 2.HC Results Bettini Paolo Freire Óscar Zabel Erik
2003 2.HC Results Pozzato Filippo Di Luca Danilo Marzoli Ruggero
2002 2.HC Results Dekker Erik Di Luca Danilo Freire Óscar
2001 2.HC Results Rebellin Davide Colombo Gabriele Boogerd Michael
2000 2.HC Results Olano Abraham Hruska Jan Dominguez Juan Carlos
1999 2.HC Results Bartoli Michele Rebellin Davide Garzelli Stefano
1998 2.HC Results Järmann Rolf Ballerini Franco Heppner Jens
1997 2.1 Results Petito Roberto Pianegonda Gianluca Zberg Beat
1996 2.1 Results Casagrande Francesco Gontchenkov Alexander Pianegonda Gianluca
1995 2.1 Results Colagè Stefano Fondriest Maurizio Konyshev Dimitri
1994 2.1 Results Furlan Giorgio Berzin Evgeni Colagè Stefano
1993 2.1 Results Fondriest Maurizio Tchmil Andrei Della Santa Stefano
1992 2.1 Results Sørensen Rolf Alcalá Raúl Jeker Fabian
1991 2.1 Results Diaz Zabala Herminio Ghiotto Federico Alcalá Raúl
1990 2.1 Results Rominger Tony Jaskula Zenon Delion Gilles
1989 2.HC Results Rominger Tony Gölz Rolf Mottet Charly
1988 2.HC Results Mächler Erich Rominger Tony Sørensen Rolf
1987 SPP Results Sørensen Rolf Calcaterra Giuseppe Rominger Tony
1986 SPP Results Rabottini Luciano Moser Francesco Petito Giuseppe
1985 SPP Results Zoetemelk Joop Da Silva Mora Acacio Mutter Stefan
1984 SPP Results Prim Tommy Mächler Erich Visentini Roberto
1983 SPP Results Visentini Roberto Knetemann Gerrie Moser Francesco
1982 SPP Results Saronni Giuseppe Knetemann Gerrie LeMond Greg
1981 SPP Results Moser Francesco Gradi Raniero Amadori Marino
1980 SPP Results Moser Francesco De Wolf Alfons Morandi Dante
1979 2.HC Results Knudsen Knut Saronni Giuseppe Battaglin Giovanni
1978 2.HC Results Saronni Giuseppe Knudsen Knut Moser Francesco
1977 2.HC Results De Vlaeminck Roger Moser Francesco Saronni Giuseppe
1976 2.HC Results De Vlaeminck Roger Merckx Eddy Baronchelli Gianbattista
1975 2.HC Results De Vlaeminck Roger Knudsen Knut Panizza Wladimiro
1974 2.HC Results De Vlaeminck Roger Knudsen Knut Fraccaro Simone
1973 2.HC Results De Vlaeminck Roger Verbeeck Frans Pettersson Gösta
1972 2.HC Results De Vlaeminck Roger Fuchs Joseph Pettersson Tomas
1971 2.HC Results Zilioli Italo Pintens Georges Bergamo Marcello
1970 2.HC Results Houbrechts Antoon Zilioli Italo Gimondi Felice
1969 2.HC Results Chiappano Carlo Van Vlierberghe Albert Fezzardi Giuseppe
1968 2.HC Results Michelotto Claudio Zilioli Italo Altig Rudi
1967 2.HC Results Bitossi Franco Preziosi Carmine Taccone Vito
1966 2.HC Results Zandegù Dino Taccone Vito Maurer Rolf