Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
GP Regio Insubria
UCI, One-day race, 26th February 2011, Switzerland
Race info
Results
History
2011
2010
2009
Results
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Austria
Colombia
Croatia
Estonia
France
Germany
Hungary
Ireland
Israel
Italy
Kazakhstan
Netherlands
Norway
Poland
Russia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Visconti
Giovanni
1983
Farnese Vini - Neri Sottoli
03:48:57
02
Kocjan
Jure
1984
Team Type 1 - Sanofi
+ 00
03
Nocentini
Rinaldo
1977
AG2R La Mondiale
+ 01
04
Duque
Leonardo
1980
Cofidis
+ 01
05
Ponzi
Simone
1987
Liquigas-Cannondale
+ 01
06
Brambilla
Gianluca
1987
Colnago - CSF Inox
+ 01
07
Dumoulin
Samuel
1980
Cofidis
+ 01
08
Bouet
Maxime
1986
AG2R La Mondiale
+ 01
09
Finetto
Mauro
1985
Liquigas-Cannondale
+ 04
10
Ratto
Daniele
1989
Geox-TMC
+ 05
11
Girardi
Edoardo
1985
De Rosa - Ceramica Flaminia
+ 06
12
Nose
Tomasz
1982
Adria Mobil
+ 06
13
De Maria
Giuseppe
1984
De Rosa - Ceramica Flaminia
+ 06
14
Dupont
Hubert
1980
AG2R La Mondiale
+ 06
15
Ascani
Luca
1983
D'Angelo & Antenucci - Nippo
+ 06
16
Bertogliati
Rubens
1979
Team Type 1 - Sanofi
+ 06
17
Furdi
Blaz
1988
Adria Mobil
+ 06
18
Baliani
Fortunato
1974
D'Angelo & Antenucci - Nippo
+ 06
19
Bindi
Emanuele
1981
Meridiana - Kamen Team
+ 06
20
Blanco
David
1975
Geox-TMC
+ 06
21
Spilak
Simon
1986
Lampre-ISD
+ 06
22
Chérel
Mikaël
1986
AG2R La Mondiale
+ 06
23
Mate
Luis Angel
1984
Cofidis
+ 06
24
Benetseder
Josef
1983
Team Vorarlberg
+ 06
25
Loosli
David
1980
Lampre-ISD
+ 06
26
Basso
Ivan
1977
Liquigas-Cannondale
+ 06
27
Duarte
Fabio
1986
Geox-TMC
+ 14
28
Cusin
Rémy
1986
Cofidis
+ 14
29
Hollenstein
Reto
1985
Team Vorarlberg
+ 14
30
Sinkewitz
Patrik
1980
Farnese Vini - Neri Sottoli
+ 14
31
Gnezda
Matej
1979
Adria Mobil
+ 16
32
El Fares
Julien
1985
Cofidis
+ 16
33
Di Lorenzo
Alberto
1982
Meridiana - Kamen Team
+ 16
34
Ermeti
Giairo
1981
Androni Giocattoli - CIPI
+ 18
35
Mejias
Javier
1983
Team Type 1 - Sanofi
+ 18
36
Kochetkov
Pavel
1986
Itera - Katusha
+ 20
37
Schmaeh
Elias
1986
Price Your Bike
+ 26
38
Caruso
Damiano
1987
Liquigas-Cannondale
+ 26
39
Bailetti
Paolo
1980
De Rosa - Ceramica Flaminia
+ 26
40
Roche
Nicolas
1984
AG2R La Mondiale
+ 26
41
Firsanov
Sergey
1982
Itera - Katusha
+ 29
42
Pasqualon
Andrea
1988
Colnago - CSF Inox
+ 29
43
Mahoric
Mitja
1976
Adria Mobil
+ 29
44
Vila
Patxi
1975
De Rosa - Ceramica Flaminia
+ 29
45
Marzano
Marco
1980
Lampre-ISD
+ 29
46
Capelli
Ermanno
1985
Team Vorarlberg
+ 32
47
Krivtsov
Dmitro
1985
Lampre-ISD
+ 32
48
Caddeo
Manuele
1986
Colnago - CSF Inox
+ 37
49
Wielinga
Remmert
1978
Itera - Katusha
+ 42
50
Hrinkow
Dominik
1988
Team Vorarlberg
+ 42
51
Beuret
Laurent
1986
Atlas Personal
+ 42
52
Schnyder
Nicolas
1987
Price Your Bike
+ 42
53
Henggeler
Daniel
1988
Price Your Bike
+ 42
54
Haller
Marco
1991
Adria Mobil
+ 46
55
Prishpetnyy
Alexander
1987
Itera - Katusha
+ 46
56
Kusztor
Peter
1984
Atlas Personal
+ 49
57
Corti
Marco
1986
Geox-TMC
+ 49
58
Champion
Dimitri
1983
AG2R La Mondiale
+ 51
59
Callegarin
Daniele
1982
Team Type 1 - Sanofi
+ 51
60
Cheula
Giampaolo
1979
Geox-TMC
+ 53
61
Friedemann
Matthias
1984
Champion System
+ 57
62
Failli
Francesco
1983
Farnese Vini - Neri Sottoli
+ 57
63
Alberio
Tomas
1989
Geox-TMC
+ 57
64
Rinker
Felix
1988
Atlas Personal
+ 57
65
Paterski
Maciej
1986
Liquigas-Cannondale
+ 57
66
Ginanni
Francesco
1985
Androni Giocattoli - CIPI
+ 57
67
Barla
Luca
1987
Androni Giocattoli - CIPI
+ 57
68
Oberholzer
Bernhard
1985
Price Your Bike
+ 57
69
Forbord
Kristian
1988
Amore & Vita
+ 01:20
70
Perget
Mathieu
1984
AG2R La Mondiale
+ 01:20
71
Libner
Niv
1987
Amore & Vita
+ 01:20
72
Koren
Kristjan
[*]
1986
Liquigas-Cannondale
+ 01:20
73
Klyuev
Andrey
1987
Amore & Vita
+ 01:20
74
Lombardi
Omar
1989
Colnago - CSF Inox
+ 01:27
75
Efimkin
Alexander
1981
Team Type 1 - Sanofi
+ 01:35
76
Ignatiev
Dmitriy
1988
Itera - Katusha
+ 01:35
77
Lang
Pirmin
1984
Atlas Personal
+ 01:35
78
Saggiorato
Mirco
1988
Atlas Personal
+ 01:50
79
Wurf
Cameron
1983
Liquigas-Cannondale
+ 02:04
80
Bazzana
Alessandro
1984
Team Type 1 - Sanofi
+ 02:04
81
Rocchetti
Federico
1986
De Rosa - Ceramica Flaminia
+ 02:04
82
Felline
Fabio
1990
Geox-TMC
+ 02:04
83
Kosyakov
Dmitriy
1986
Itera - Katusha
+ 02:04
84
Brändle
Dominik
1989
Team Vorarlberg
+ 02:04
85
Merlo
Michele
1985
De Rosa - Ceramica Flaminia
+ 02:04
86
Benenati
Cristian
1982
De Rosa - Ceramica Flaminia
+ 02:04
87
Tsatevitch
Alexey
1989
Itera - Katusha
+ 02:04
88
Blazevic
Darko
1984
Meridiana - Kamen Team
+ 02:04
89
Salzinger
Florian
1983
Atlas Personal
+ 02:04
90
Rösch
David
1988
Atlas Personal
+ 02:04
91
Poll
Stefan
1986
Team Vorarlberg
+ 02:04
92
Fajt
Kristjan
1982
Adria Mobil
+ 02:04
93
Kvachuk
Oleksandr
1983
Lampre-ISD
+ 02:04
94
Pagani
Angelo
1988
Colnago - CSF Inox
+ 02:04
95
Scognamiglio
Carlo
1983
Team Vorarlberg
+ 02:04
96
Montaguti
Matteo
1984
AG2R La Mondiale
+ 02:04
97
Wyss
Marcel
1986
Geox-TMC
+ 02:04
98
Peruffo
Enrico
1985
Team Vorarlberg
+ 02:04
99
Taaramäe
Rein
1987
Cofidis
+ 02:04
100
Magazzini
Enrico
1988
Lampre-ISD
+ 02:04
101
Fedi
Matteo
1988
De Rosa - Ceramica Flaminia
+ 02:33
102
Grendene
Andrea
1986
Team Type 1 - Sanofi
+ 02:33
103
Muraglia
Giuseppe
1979
D'Angelo & Antenucci - Nippo
+ 02:33
104
Rabottini
Matteo
1987
Farnese Vini - Neri Sottoli
+ 02:33
105
Campagnaro
Simone
1986
D'Angelo & Antenucci - Nippo
+ 02:33
106
Mamos
Philipp
1982
Amore & Vita
+ 02:33
107
Jarc
Blaz
1988
Team NetApp
+ 02:33
108
Ilesic
Aldo Ino
1984
Team Type 1 - Sanofi
+ 02:33
109
Bourgeois
Guillaume
1983
Champion System
+ 02:33
110
Keller
Jan
1991
Price Your Bike
+ 02:33
111
Støen
Bersvenn
1983
Amore & Vita
+ 06:13
112
Wilches
Norberto
1983
Meridiana - Kamen Team
+ 06:22
DNF
Zagar
Jure
1987
Adria Mobil
DNF
Moren
Patrik
1986
Amore & Vita
DNF
Bertazzo
Omar
1989
Androni Giocattoli - CIPI
DNF
D'Amore
Crescenzo
1979
Androni Giocattoli - CIPI
DNF
Solari
Luca
1979
Androni Giocattoli - CIPI
DNF
Beuchat
Roger
1972
Champion System
DNF
Boillat
Joris
1983
Champion System
DNF
Burkhardt
Holger
1987
Champion System
DNF
Fankhauser
Clemens
1985
Champion System
DNF
Gollmann
Daniel
1991
Champion System
DNF
Monier
Damien
1982
Cofidis
DNF
Contoli
Alberto
1987
Colnago - CSF Inox
DNF
Locatelli
Paolo
1989
Colnago - CSF Inox
DNF
Piechele
Andrea
1987
Colnago - CSF Inox
DNF
Richeze
Maximiliano
1983
D'Angelo & Antenucci - Nippo
DNF
Caccia
Diego
1981
Farnese Vini - Neri Sottoli
DNF
Giordani
Leonardo
1977
Farnese Vini - Neri Sottoli
DNF
Ricci Bitti
Davide
1984
Farnese Vini - Neri Sottoli
DNF
Sanderson
Nicholas
1984
Genesys Wealth Advisers
DNF
Rudaskov
Sergey
1984
Itera - Katusha
DNF
Kashechkin
Andrey
1980
Lampre-ISD
DNF
Szeghalmi
Balint
1980
Lampre-ISD
DNF
Longo Borghini
Paolo
1980
Liquigas-Cannondale
DNF
Agosta
Domenico
1983
Meridiana - Kamen Team
DNF
Giallorenzo
Mariano
1982
Meridiana - Kamen Team
DNF
Napoli
Michele
1987
Meridiana - Kamen Team
DNF
Radotic
Bruno
1983
Meridiana - Kamen Team
DNF
Aubert
Loic
1990
Price Your Bike
DNF
Bouteiller
Ivan
1989
Price Your Bike
DNF
Kalt
Lukas
1987
Price Your Bike
Information
GP Regio Insubria
Switzerland
26th February 2011
1.1 | 167.6 km