Ronde Vlaams-Brabant - 2021

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Tomas Kopecky Acrog - Tormans 11:59
02 Vito Braet Lotto Soudal U23 + 07
03 Vincent Van Hemelen Urbano CT + 07
04 Arno Claeys Home Solution-Soenens + 12
05 Noah Vandenbranden Acrog - Tormans + 14
06 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 15
07 Michiel Hillen Davo-United CT + 22
08 Pim Ronhaar Baloise Trek Lions + 22
09 Jelle Declerck Bingoal-WB DT + 23
10 Sander Rietjens Basso Team Flanders + 25
11 Ward Huybs Baloise Trek Lions + 30
12 Brent Van Mulders Home Solution-Soenens + 32
13 Thibau Nys Baloise Trek Lions + 33
14 Ayco Bastiaens Alpecin-Fenix Development + 35
15 Gil Gelders Bingoal-WB DT + 38
16 Emiel Verstrynge Acrog - Tormans + 45
17 Jente Boons Lotto Soudal U23 + 45
18 Tomas De Neve VDM -Trawobo CT + 46
19 Yentl Vandevelde Davo-United CT + 47
20 David van der Poel Alpecin-Fenix Development + 47
21 Niels Vandeputte Alpecin-Fenix Development + 48
22 Senne De Meyer Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 49
23 Xander Geysels Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 49
24 Yentl Bekaert Baloise Trek Lions + 49
25 Ben Squire Home Solution-Soenens + 50
26 Lars Van Ryckeghem Lotto Soudal U23 + 52
27 Floris Van Tricht Basso Team Flanders + 52
28 Gianluca Pollefliet Acrog - Tormans + 52
29 Brem Deman VDM -Trawobo CT + 52
30 Brent Van Der Eycken Hubo-Titan Cargo CT + 53
31 Brent Cle Stageco CT + 55
32 Gilles Borra EFC - L&R - Vulsteke + 56
33 Gilles Vercruysse Gaverzicht-BE Okay + 56
34 Thomas Vercauteren Indulek-Doltcini-Derito CT + 57
35 Lars Daniels Basso Team Flanders + 57
36 Jens Delahaye Van Eyck Sport-Josan + 59
37 Ryan Segers VDM -Trawobo CT + 59
38 Mees Hendrikx Alpecin-Fenix Development + 01:01
39 Jelle Looijen Baloise Trek Lions + 01:01
40 Gust Lootens Home Solution-Soenens + 01:02
41 Tom Vermeer Acrog - Tormans + 01:02
42 Daan Soete Group Hens-Maes Containers + 01:03
43 Daan Marien Baloise Trek Lions + 01:03
44 Trystan Five Home Solution-Soenens + 01:03
45 Bo Godart Davo-United CT + 01:05
46 Lars Van Coppenolle VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 01:06
47 Stef Rogier Davo-United CT + 01:06
48 Jens Vanoverberghe EFC - L&R - Vulsteke + 01:08
49 Sim De Rijk Hubo-Titan Cargo CT + 01:08
50 Stan Lagrou Urbano CT + 01:09
51 Feddrik Lauwens Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:09
52 Lars Timmers Stageco CT + 01:09
53 Diederik Pemen Urbano CT + 01:09
54 Simon Dehairs Alpecin-Fenix Development + 01:11
55 Elias Vanheel Davo-United CT + 01:12
56 Mattias Raeymaekers Hubo-Titan Cargo CT + 01:12
57 Arno Brouwers Acrog - Tormans + 01:12
58 Tom Bosmans Basso Team Flanders + 01:12
59 Jari Wante VDM -Trawobo CT + 01:13
60 Timmy De Boes Hubo-Titan Cargo CT + 01:13
61 Vince Gerits Stageco CT + 01:14
62 Tijl De Decker Acrog - Tormans + 01:15
63 Jasper Kaesemans Urbano CT + 01:15
64 Joren Thys Davo-United CT + 01:15
65 Maxim Nonneman VDM -Trawobo CT + 01:17
66 Luca De Meester EFC - L&R - Vulsteke + 01:17
67 Owen Jacobs VP Consulting-Prorace CT + 01:17
68 Lander Loockx Group Hens-Maes Containers + 01:17
69 Nathan Vandepitte Bingoal-WB DT + 01:18
70 Marius Wold EFC - L&R - Vulsteke + 01:19
71 Len De Pauw Urbano CT + 01:19
72 Arne Bauters Basso Team Flanders + 01:20
73 Tom Meeusen Group Hens-Maes Containers + 01:22
74 Tom Timmermans Van Eyck Sport-Josan + 01:23
75 Jens Bouts EFC - L&R - Vulsteke + 01:23
76 Dayan Van Rillaert Bingoal-WB DT + 01:24
77 Axandre Van Petegem Home Solution-Soenens + 01:24
78 Arnoud Dhont VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 01:25
79 Kobe Noreilde Gaverzicht-BE Okay + 01:26
80 Justin Houtekier Indulek-Doltcini-Derito CT + 01:27
81 Wouter Verhulst Gaverzicht-BE Okay + 01:28
82 Timo Kielich Alpecin-Fenix Development + 01:28
83 Matthias Van Roy Van Mossel CT + 01:29
84 Vinny Bzdenga Sport en Moedig Genk + 01:30
85 Ronan Van Den Put Stageco CT + 01:30
86 Arne Verfaillie Gaverzicht-BE Okay + 01:32
87 Jente Grootjans Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:33
88 Michiel Crijns Sport en Moedig Genk + 01:35
89 Jens Clynhens VP Consulting-Prorace CT + 01:35
90 Davide Bomboi Home Solution-Soenens + 01:36
91 Tristan Scherpenbergh Davo-United CT + 01:36
92 Nathan Decuypere Indulek-Doltcini-Derito CT + 01:36
93 Aiden Vanderbeke Gaverzicht-BE Okay + 01:37
94 Kenneth Caethoven EFC - L&R - Vulsteke + 01:37
95 Ivan De Ville De Goyet Bingoal-WB DT + 01:37
96 Lennert Belmans Alpecin-Fenix Development + 01:38
97 Robin Jacobs Van Mossel CT + 01:38
98 Jonas Cornelis VP Consulting-Prorace CT + 01:39
99 Yarne Scherpenbergh VP Consulting-Prorace CT + 01:39
100 Jonas Volkaert VDM -Trawobo CT + 01:39
101 Steven Pattyn Lotto Soudal U23 + 01:40
102 Korneel Decaestecker Gaverzicht-BE Okay + 01:41
103 Gilles Borgers Young Cycling Talent D & D + 01:41
104 Jarne De Meyer Van Mossel CT + 01:41
105 Vincent Baestaens Group Hens-Maes Containers + 01:44
106 Audric Leleu Bingoal-WB DT + 01:44
107 Jonas Philips Urbano CT + 01:45
108 Axel Lavreysen Sport en Moedig Genk + 01:47
109 Jarne Van Cauter Van Eyck Sport-Josan + 01:47
110 Kiano Brusseleers Stageco CT + 01:48
111 Fabian Van Der Vorst Young Cycling Talent D & D + 01:48
112 Michiel Offermans Stageco CT + 01:51
113 Manolito Balcaen VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 01:51
114 Mathias Lefeber Sport en Moedig Genk + 01:55
115 Ignace Vancampenhout Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:55
116 Witse Van Rillaer Van Mossel CT + 01:57
117 Bob Van Nyen VP Consulting-Prorace CT + 02:00
118 Len Dejonghe Group Hens-Maes Containers + 02:01
119 Diemer Van Der Perre Indulek-Doltcini-Derito CT + 02:02
120 Brent Huysmans Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 02:03
121 Stef Schurgers Sport en Moedig Genk + 02:04
122 Jetze Van Campenhout Group Hens-Maes Containers + 02:05
123 Lars Collie Indulek-Doltcini-Derito CT + 02:08
124 Thomas De Milde Jonge Rakkers Vollezele + 02:09
125 Jarne Lauwereys Jonge Rakkers Vollezele + 02:10
126 Alexander Teerlinck VDM -Trawobo CT + 02:11
127 Glenn De Kee Indulek-Doltcini-Derito CT + 02:13
128 Gianni Forrier VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 02:18
129 Toon Geersheuvels Young Cycling Talent D & D + 02:22
131 Dimitri Van de Perre Van Eyck Sport-Josan + 02:32
132 Han Devos Urbano CT + 02:33
133 Aaron Vervaeke VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 02:34
134 Jochem Crusio BHST Cycling Team + 02:34
135 Tuur Jacobs Hubo-Titan Cargo CT + 02:42
136 Yorben Lauryssen EFC - L&R - Vulsteke + 04:35
137 Trifonius Van Peteghem Basso Team Flanders + 06:51
DNF Thibaut Ponsaerts Lotto Soudal U23
DNF Olivier Godfroid Van Mossel CT
Information
Nation Belgium
Date 30th July
Where Leefdaal -> Leefdaal
What 3rd stage
Distance 9 km
Leader T.Kopecky
Youth T.Kopecky
Points T.Nys
Mountain A.Bastiaens
Sprint A.Bastiaens
Other
Embed Results