Did you know that you can embed results directly from FirstCycling onto your own website? Check it out here

Front Races Teams Riders Ranking Fantasy

Ronde Vlaams-Brabant

2020

Main page

Embed Results

Pos Rider Team Time
01 Jonas Rickaert Alpecin-Fenix 03:17:54
02 Nicolas Cleppe Telenet - Fidea Lions + 18
03 Diether Sweeck Alpecin-Fenix + 56
04 Niels Merckx Urbano CT + 56
05 Kenneth Caethoven Indulek-Doltcini-Derito CT + 56
06 Jens Vanoverberghe EFC - L&R - Vulsteke + 58
07 Tom Vermeer Acrog - Tormans + 01:00
08 Thibeau Verhofstadt Home Solution-Soenens + 01:03
09 Gil D'Heygere EFC - L&R - Vulsteke + 01:03
10 Michael Van Staeyen Tarteletto - Isorex + 01:05
11 Joeri Stallaert Hubo-Titan Cargo CT + 01:05
12 Maarten Verheyen Home Solution-Soenens + 01:05
13 Simon Dehairs GM Recycling Team + 01:05
14 David Van Der Poel Alpecin-Fenix + 01:05
15 Louis Blouwe EFC - L&R - Vulsteke + 01:05
16 Eli Iserbyt Pauwels Sauzen - Bingoal + 01:05
17 Sébastien Van Poppel Wallonie-Bruxelles Development Team + 01:05
18 Len De Pauw Urbano CT + 01:05
19 Thomas Naudts EFC - L&R - Vulsteke + 01:05
20 Davide Bomboi Home Solution-Soenens + 01:05
21 Witse Van Rillaer Urbano CT + 01:05
22 Milan Fretin EFC - L&R - Vulsteke + 01:05
23 Sander Rietjens GM Recycling Team + 01:05
24 Laurenz Rex Wallonie-Bruxelles Development Team + 01:05
25 Enzo Wouters Tarteletto - Isorex + 01:05
26 Han Devos Urbano CT + 01:05
27 Toon Aerts Telenet - Fidea Lions + 01:05
28 Jarno Bellens Pauwels Sauzen - Bingoal + 01:05
29 Xander Geysels Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:05
30 Timothy Stevens Acrog - Tormans + 01:05
31 Jasper Kaesemans Urbano CT + 01:05
32 Brent Van de Kerkhove Home Solution-Soenens + 01:05
33 Lander Loockx Team Hens Maes Containers + 01:05
34 Timo Kielich Alpecin-Fenix + 01:05
35 Aaron Vervaeke VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 01:05
36 Yentl Vandevelde Davo-United CT + 01:05
37 Vince Gerits Stageco CT + 01:05
38 Tom Paquot Wallonie-Bruxelles Development Team + 01:05
39 Maxim Dewulf Indulek-Doltcini-Derito CT + 01:05
40 Jonas Philips Urbano CT + 01:05
41 Tristan Scherpenbergh Davo-United CT + 01:05
42 Feddrik Lauwens Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:05
43 Warre Vangheluwe Home Solution-Soenens + 01:05
44 Gianni Marchand Tarteletto - Isorex + 01:05
45 Daan Soete Team Hens Maes Containers + 01:05
46 Arnoud Dhont VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 01:05
47 Stijn Siemons Acrog - Tormans + 01:05
48 Jim Aernouts Telenet - Fidea Lions + 01:05
49 Michael Vanthourenhout Pauwels Sauzen - Bingoal + 01:05
50 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex + 01:05
51 Tijl Pauwels Davo-United CT + 01:05
52 Mathisse Grootaert Gaverzicht-BE Okay + 01:05
53 Sander Lemmens Acrog - Tormans + 01:05
54 Vinny Bzdenga Heist Cycling Team + 01:05
55 Tom Verhaegen GM Recycling Team + 01:05
56 Michiel Offermans Stageco CT + 01:05
57 Bob Van Nyen VP Consulting-Zannata CT + 01:05
58 Simon Daniels GM Recycling Team + 01:05
59 Cedric Raymackers Davo-United CT + 01:05
60 Owen Jacobs VP Consulting-Zannata CT + 01:05
61 Quentin Venner Wallonie-Bruxelles Development Team + 01:05
62 Mauro Verwilt Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:05
63 Emile Brouwers GM Recycling Team + 01:05
64 Andreas Goeman Telenet - Fidea Lions + 01:05
65 Yarno Vandenbroeck GM Recycling Team + 01:05
66 Witse Meeusen Pauwels Sauzen - Bingoal + 01:05
67 Yentl Bekaert Telenet - Fidea Lions + 01:05
68 Laurens Sweeck Pauwels Sauzen - Bingoal + 01:05
69 Brent Van Der Eycken Hubo-Titan Cargo CT + 01:05
70 Vincent Baestaens Team Hens Maes Containers + 01:05
71 Jens Clynhens Young Cycling Talent D & D + 01:05
72 Arno Brouwers Acrog - Tormans + 01:05
73 Marvin Tasset Wallonie-Bruxelles Development Team + 01:05
74 Vito Braet EFC - L&R - Vulsteke + 01:05
75 Gerben Kuypers Tarteletto - Isorex + 01:05
76 Jonas Cornelis VP Consulting-Zannata CT + 01:05
77 Joran Wyseure Acrog - Tormans + 01:05
78 Giovanni Laurent Jonge Rakkers Vollezele + 01:20
79 Jarne Jacques Gaverzicht-BE Okay + 01:20
80 Stef Rogier Davo-United CT + 01:22
81 Tom Timmermans Van Eyck Sport + 01:22
82 Jelle Mannaerts Hubo-Titan Cargo CT + 01:22
83 Thijs Aerts Telenet - Fidea Lions + 01:24
84 Anton Ferdinande Pauwels Sauzen - Bingoal + 01:24
85 Arno Van Den Broeck Hubo-Titan Cargo CT + 01:24
86 Vince Van Den Eynde Hubo-Titan Cargo CT + 01:24
87 Jules Hesters EFC - L&R - Vulsteke + 01:24
88 Sven Verbeeck Wallonie-Bruxelles Development Team + 01:50
89 Lennick Van Der Smissen Young Cycling Talent D & D + 01:53
90 Dieter Vanthourenhout Pauwels Sauzen - Bingoal + 01:53
91 Ryan Cortjens Alpecin-Fenix + 01:53
92 Dietmar Ledegen Heist Cycling Team + 02:05
93 Sam Van Gorp Heist Cycling Team + 06:33
94 Gerrit Van Belligen Van Eyck Sport + 06:35
95 Wesley Vercamst Home Solution-Soenens + 07:02
96 Michiel Hillen Davo-United CT + 07:07
97 Gianni Siebens Urbano CT + 09:52
98 Daan Marien Telenet - Fidea Lions + 09:52
99 Wouter Verhulst Gaverzicht-BE Okay + 10:26
100 Bastien Willemot Gaverzicht-BE Okay + 10:26
101 Jente Grootjans Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 10:34
102 Axel Lavreysen Sport en Moedig Genk + 10:34
103 Ward Van Dyck Hubo-Titan Cargo CT + 10:38
104 Yannick Vos Acrog - Tormans + 10:38
105 Joren Segers Hubo-Titan Cargo CT + 10:38
106 Michiel Crijns Sport en Moedig Genk + 10:38
107 Felix De Groef VP Consulting-Zannata CT + 10:38
108 Bo Godart Davo-United CT + 17:40
109 Ronan Van Den Put Stageco CT + 18:30
110 Maxim Van Den Broeck Heist Cycling Team + 18:30
111 Niels Vandeputte Alpecin-Fenix + 18:30
112 Dries Maesen Van Eyck Sport + 19:00
113 Brent Van Duren Van Eyck Sport + 19:00
114 Jarne Van Cauter Van Eyck Sport + 19:59
115 Siebe Van Olmen Stageco CT + 19:59
116 Jonas Polspoel Van Eyck Sport + 19:59
117 Jarno Jordens Stageco CT + 19:59
118 Joachim Van Looveren Proximus-Alphamotorhomes + 19:59
119 Sander Huybrechts Heist Cycling Team + 20:23
120 Jens Moerman VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 20:23
121 Brent Van Mulders Home Solution-Soenens + 20:23
122 Arne Verfaillie Gaverzicht-BE Okay + 20:23
123 Len Dejonghe Team Hens Maes Containers + 20:40
124 John De Schutter Sport en Moedig Genk + 20:40
125 Tijl De Decker Indulek-Doltcini-Derito CT + 21:12
126 Anthony Kets Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 21:47
127 Diederik Pemen VP Consulting-Zannata CT + 21:47
128 Dolf Pemen Proximus-Alphamotorhomes + 22:42
DNF Roy Jans Alpecin-Fenix
DNF Thomas Vansteelandt Indulek-Doltcini-Derito CT
DNF Tom Meeusen Team Hens Maes Containers
DNF Quinten Saintobyn VZW WP de Molenspurters Meulebeke
DNF Jens Planckaert VZW WP de Molenspurters Meulebeke
DNF Matthias Van Roy Heist Cycling Team
DNF Elyas Ozderya Sport en Moedig Genk
DNF Senne Gabriels Wielerclub Steeds Vooraan Kontich
DNF Brent Huysmans Wielerclub Steeds Vooraan Kontich
DNF Aaron Paulus Young Cycling Talent D & D
DNF Glenn De Kee Indulek-Doltcini-Derito CT
DNF Gilles Borgers Young Cycling Talent D & D
DNF Wietse Fierens Young Cycling Talent D & D
DNF Dennis Habils Jonge Rakkers Vollezele
DNF Glen Van Herck Jonge Rakkers Vollezele
DNF Manolito Balcaen VZW WP de Molenspurters Meulebeke
DNF Sidney Van Gestel Young Cycling Talent D & D
DNF Tieme Herrygers Heist Cycling Team
DNF Ward Schoevaers Stageco CT
DNF Jonas Smet Indulek-Doltcini-Derito CT
DNF Tim Timmermans Van Eyck Sport
DNF Matisse Boelaert Gaverzicht-BE Okay
DNF Mathijs Wuyts Tarteletto - Isorex
DNF Maxim Vanluchene Proximus-Alphamotorhomes
Pos Rider Team Time
01 5 Niels Merckx Urbano CT 09:29:25
02 5 Tom Vermeer Acrog - Tormans + 04
03 2 David Van Der Poel Alpecin-Fenix + 07
04 2 Toon Aerts Telenet - Fidea Lions + 07
05 2 Warre Vangheluwe Home Solution-Soenens + 07
06 2 Tom Paquot Wallonie-Bruxelles Development Team + 07
07 2 Tom Verhaegen GM Recycling Team + 07
08 1 Gianni Marchand Tarteletto - Isorex + 09
09 1 Michael Vanthourenhout Pauwels Sauzen - Bingoal + 09
10 1 Quentin Venner Wallonie-Bruxelles Development Team + 14
11 26 Kenneth Caethoven Indulek-Doltcini-Derito CT + 18
12 6 Gil D'Heygere EFC - L&R - Vulsteke + 25
13 - Michael Van Staeyen Tarteletto - Isorex + 27
14 2 Laurenz Rex Wallonie-Bruxelles Development Team + 27
15 - Len De Pauw Urbano CT + 27
16 2 Han Devos Urbano CT + 27
17 2 Jasper Kaesemans Urbano CT + 27
18 4 Joeri Stallaert Hubo-Titan Cargo CT + 27
19 2 Lander Loockx Team Hens Maes Containers + 27
20 3 Simon Daniels GM Recycling Team + 27
21 5 Andreas Goeman Telenet - Fidea Lions + 27
22 1 Maxim Dewulf Indulek-Doltcini-Derito CT + 27
23 3 Yentl Bekaert Telenet - Fidea Lions + 27
24 - Yentl Vandevelde Davo-United CT + 27
25 5 Thomas Naudts EFC - L&R - Vulsteke + 27
26 3 Brent Van de Kerkhove Home Solution-Soenens + 27
27 1 Stijn Siemons Acrog - Tormans + 27
28 3 Michiel Offermans Stageco CT + 27
29 3 Daan Soete Team Hens Maes Containers + 27
30 3 Vito Braet EFC - L&R - Vulsteke + 27
31 2 Mathisse Grootaert Gaverzicht-BE Okay + 27
32 7 Timo Kielich Alpecin-Fenix + 27
33 7 Vince Gerits Stageco CT + 27
34 4 Jim Aernouts Telenet - Fidea Lions + 27
35 1 Laurens Sweeck Pauwels Sauzen - Bingoal + 27
36 5 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex + 27
37 6 Brent Van Der Eycken Hubo-Titan Cargo CT + 27
38 3 Dietmar Ledegen Heist Cycling Team + 01:27
39 7 Sander Rietjens GM Recycling Team + 02:01
40 17 Nicolas Cleppe Telenet - Fidea Lions + 04:57
41 10 Timothy Stevens Acrog - Tormans + 05:44
42 12 Maarten Verheyen Home Solution-Soenens + 05:44
43 10 Xander Geysels Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 05:44
44 8 Arnoud Dhont VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 05:44
45 5 Vinny Bzdenga Heist Cycling Team + 05:44
46 9 Cedric Raymackers Davo-United CT + 05:44
47 9 Mauro Verwilt Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 05:44
48 11 Sébastien Van Poppel Wallonie-Bruxelles Development Team + 05:44
49 9 Marvin Tasset Wallonie-Bruxelles Development Team + 05:44
50 10 Jens Vanoverberghe EFC - L&R - Vulsteke + 05:47
51 11 Jonas Rickaert Alpecin-Fenix + 05:52
52 9 Sander Lemmens Acrog - Tormans + 06:02
53 5 Jules Hesters EFC - L&R - Vulsteke + 06:03
54 26 Michiel Hillen Davo-United CT + 06:29
55 8 Yarno Vandenbroeck GM Recycling Team + 09:22
56 9 Louis Blouwe EFC - L&R - Vulsteke + 10:39
57 7 Jarno Bellens Pauwels Sauzen - Bingoal + 10:39
58 9 Milan Fretin EFC - L&R - Vulsteke + 10:39
59 14 Gianni Siebens Urbano CT + 10:48
60 9 Thijs Aerts Telenet - Fidea Lions + 10:58
61 17 Joren Segers Hubo-Titan Cargo CT + 11:34
62 8 Aaron Vervaeke VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 19:09
63 8 Jonas Philips Urbano CT + 19:09
64 8 Tristan Scherpenbergh Davo-United CT + 19:09
65 10 Jonas Cornelis VP Consulting-Zannata CT + 19:09
66 10 Arno Brouwers Acrog - Tormans + 19:09
67 33 Jonas Polspoel Van Eyck Sport + 19:21
68 37 Brent Van Mulders Home Solution-Soenens + 19:45
69 9 Jarne Jacques Gaverzicht-BE Okay + 19:59
70 28 John De Schutter Sport en Moedig Genk + 20:02
71 3 Ward Van Dyck Hubo-Titan Cargo CT + 20:12
72 65 Diether Sweeck Alpecin-Fenix + 20:45
73 27 Thibeau Verhofstadt Home Solution-Soenens + 20:52
74 13 Simon Dehairs GM Recycling Team + 20:54
75 14 Davide Bomboi Home Solution-Soenens + 20:54
76 14 Enzo Wouters Tarteletto - Isorex + 20:54
77 20 Eli Iserbyt Pauwels Sauzen - Bingoal + 20:54
78 14 Joran Wyseure Acrog - Tormans + 20:54
79 19 Emile Brouwers GM Recycling Team + 20:54
80 23 Witse Meeusen Pauwels Sauzen - Bingoal + 20:54
81 36 Feddrik Lauwens Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 20:54
82 51 Witse Van Rillaer Urbano CT + 20:54
83 38 Owen Jacobs VP Consulting-Zannata CT + 20:54
84 31 Jens Clynhens Young Cycling Talent D & D + 20:54
85 41 Tijl Pauwels Davo-United CT + 20:54
86 42 Bob Van Nyen VP Consulting-Zannata CT + 20:54
87 51 Vincent Baestaens Team Hens Maes Containers + 20:54
88 55 Gerben Kuypers Tarteletto - Isorex + 20:54
89 2 Giovanni Laurent Jonge Rakkers Vollezele + 21:09
90 5 Jelle Mannaerts Hubo-Titan Cargo CT + 21:11
91 3 Tom Timmermans Van Eyck Sport + 21:11
92 26 Stef Rogier Davo-United CT + 21:11
93 8 Anton Ferdinande Pauwels Sauzen - Bingoal + 21:13
94 11 Arno Van Den Broeck Hubo-Titan Cargo CT + 21:13
95 44 Sven Verbeeck Wallonie-Bruxelles Development Team + 21:39
96 35 Lennick Van Der Smissen Young Cycling Talent D & D + 21:42
97 43 Dieter Vanthourenhout Pauwels Sauzen - Bingoal + 21:42
98 51 Maxim Van Den Broeck Heist Cycling Team + 22:22
99 48 Ryan Cortjens Alpecin-Fenix + 22:37
100 51 Brent Van Duren Van Eyck Sport + 23:39
101 48 Vince Van Den Eynde Hubo-Titan Cargo CT + 24:13
102 29 Wesley Vercamst Home Solution-Soenens + 25:06
103 9 Sam Van Gorp Heist Cycling Team + 26:22
104 40 Gerrit Van Belligen Van Eyck Sport + 26:24
105 39 Ronan Van Den Put Stageco CT + 28:04
106 26 Michiel Crijns Sport en Moedig Genk + 29:17
107 5 Daan Marien Telenet - Fidea Lions + 29:41
108 26 Bastien Willemot Gaverzicht-BE Okay + 30:15
109 16 Wouter Verhulst Gaverzicht-BE Okay + 30:15
110 11 Jente Grootjans Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 30:23
111 4 Axel Lavreysen Sport en Moedig Genk + 30:23
112 1 Yannick Vos Acrog - Tormans + 30:27
113 16 Felix De Groef VP Consulting-Zannata CT + 30:27
114 33 Bo Godart Davo-United CT + 37:29
115 17 Dries Maesen Van Eyck Sport + 38:49
116 32 Niels Vandeputte Alpecin-Fenix + 39:14
117 7 Jarne Van Cauter Van Eyck Sport + 39:48
118 2 Siebe Van Olmen Stageco CT + 39:48
119 - Jarno Jordens Stageco CT + 39:48
120 7 Joachim Van Looveren Proximus-Alphamotorhomes + 39:48
121 15 Sander Huybrechts Heist Cycling Team + 40:12
122 2 Arne Verfaillie Gaverzicht-BE Okay + 40:12
123 - Jens Moerman VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 40:12
124 40 Len Dejonghe Team Hens Maes Containers + 40:29
125 11 Tijl De Decker Indulek-Doltcini-Derito CT + 41:01
126 22 Anthony Kets Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 41:36
127 7 Dolf Pemen Proximus-Alphamotorhomes + 42:31
128 23 Diederik Pemen VP Consulting-Zannata CT + 44:36
Info
Nation Belgium
Date August 07
Where Bertem -> Bertem
What 03.Stage
Distance 143 km
Leader N.Merckx
Youth W.Vangheluwe
Points D.Van Der Poel
Sprint J.Segers