Ronde Vlaams-Brabant - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Pieter Jacobs Hubo-Titan Cargo 02:14:01
02 Jordy Bouts EFC-L&R-Vulsteke + 00
03 Pablo Alonso Montes Prorace-Urbano Cycling Team + 00
04 Laurent Creffier Stageco CT + 00
05 Jules Hesters EFC-L&R-Vulsteke + 15
06 Jens Vanoverberghe EFC-L&R-Vulsteke + 15
07 Simon Daniels Aluvano Development Team + 15
08 Davide Bomboi Home Solution-Soenens + 15
09 Jelle Camps Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 15
10 Jens Bouts EFC-L&R-Vulsteke + 15
11 Tim Timmermans Van Eyck Sport + 15
12 Sander Lemmens Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 15
13 Cédric Beullens EFC-L&R-Vulsteke + 15
14 Han Devos Home Solution-Soenens + 15
15 Brent Cle Stageco CT + 15
16 Dorian De Maeght Aluvano Development Team + 15
17 Robin Mertens Hubo-Titan Cargo + 15
18 Kristof Dockx Stageco CT + 15
19 Mathisse Grootaert Gaverzicht-BE Okay + 15
20 Jens Moens Van Eyck Sport + 15
21 Gordon De Winter GM Recycling Team + 15
22 Witse Van Rillaer Aluvano Development Team + 15
23 Luca Van Boven GM Recycling Team + 15
24 Tristan Scherpenbergh Davo-United CT + 15
25 Jasper Paridaens Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 15
26 Trystan Five Home Solution-Soenens + 15
27 Niels Merckx Hand in Hand Baal + 15
28 Jonas Philips Hand in Hand Baal + 15
29 Kento Omachi Gaverzicht-BE Okay + 15
30 Loeka Verdonck VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 15
31 Thibau Verhofstadt GM Recycling Team + 15
32 Jeff Peelaers Hubo-Titan Cargo + 15
33 Brent Van Duren Van Eyck Sport + 15
34 Kevin Minten TWC Het Snelle Wiel + 15
35 Kilian Baillievier VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 15
36 Wietse Bosmans Heist Cycling Team + 15
37 Jens Vanderheyden Hand in Hand Baal + 15
38 Dietmar Ledegen Heist Cycling Team + 15
39 Matthias Van Roy Heist Cycling Team + 15
40 Marijn Bal Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 15
41 Wouter Verhulst Gaverzicht-BE Okay + 15
42 Vince Gerits Stageco CT + 15
43 Arnoud Dhont VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 15
44 Marc Heaney Asfra Racing Team + 15
45 Remco Esselaar TWC Het Snelle Wiel + 15
46 Jens Moerman VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 15
47 Lander Loockx Regionale Selectie + 15
48 Fabio Van Den Bossche EFC-L&R-Vulsteke + 15
49 Tuur Dens Hubo-Titan Cargo + 15
50 Zak Coleman VP Consulting-Zannata Cycling Team + 15
51 Dries Vastmans Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 15
52 Ward Van Laer VP Consulting-Zannata Cycling Team + 15
53 Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 15
54 Vito Braet EFC-L&R-Vulsteke + 15
55 Pieter Oerlemans ILLI Bikes-CT + 15
56 Jarne Van De Paar Lotto - Soudal U23 + 15
57 Mathias Lefeber Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 15
58 Xavier Poels TWC Het Snelle Wiel + 15
59 Tom Verhaegen GM Recycling Team + 15
60 Liam Slock GM Recycling Team + 15
61 Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 15
62 Johan Jacobs Lotto - Soudal U23 + 15
63 Ayco Bastiaens Davo-United CT + 15
64 Michiel Hillen Hubo-Titan Cargo + 15
65 Pauwel Verhulst Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 15
66 Sander Rietjens Prorace-Urbano Cycling Team + 15
67 Brecht Stas Home Solution-Soenens + 15
68 Sébastien Grignard Lotto - Soudal U23 + 15
69 Elias Maris Aluvano Development Team + 15
70 Frank Sutton Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 15
71 Arno Claeys GM Recycling Team + 15
72 Arno Van Den Broeck Regionale Selectie + 15
73 Rune Herregodts Lotto - Soudal U23 + 15
74 Matthew Lewis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 15
75 Lars Timmers Stageco CT + 15
76 David Fransen Asfra Racing Team + 15
77 Gertjan De Sy Prorace-Urbano Cycling Team + 15
78 Dan Gardner Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 15
79 Julien Cadron Gaverzicht-BE Okay + 15
80 Robin Rosseeuw VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 15
81 Brent Van Der Eycken Hubo-Titan Cargo + 15
82 Felix De Groef VP Consulting-Zannata Cycling Team + 15
83 Kiano Brusseleers Stageco CT + 15
84 Stef Rogier Davo-United CT + 15
85 Tijl Pauwels Aluvano Development Team + 15
86 Jari Snyers Aluvano Development Team + 15
87 Ward Schoevaers Stageco CT + 15
88 Bavo Haemels Heist Cycling Team + 15
89 Jasper De Plus Home Solution-Soenens + 15
90 Vincent Baestaens Regionale Selectie + 15
91 Rick Wouters Hand in Hand Baal + 15
92 Enzo Martin Gariglio Asfra Racing Team + 30
93 Gerry Druyts Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 32
94 Wesley Vercamst Home Solution-Soenens + 01:31
95 Arne Verfaillie Gaverzicht-BE Okay + 15
96 Stijn Daemen Home Solution-Soenens + 01:32
97 Victor Vandebosch Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 01:48
98 Lauwrence Schotte Asfra Racing Team + 02:53
99 Ruben Dillen Van Eyck Sport + 03:14
100 Jonas Polspoel Van Eyck Sport + 03:14
101 Steven Vandemeulebroecke Asfra Racing Team + 03:14
102 Jeffrey Van Den Nest Van Eyck Sport + 03:14
103 Ignace Vancampenhout Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 03:19
104 Conor Davies Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 03:54
105 Jonas Bresseleers Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 04:29
106 Bram Van Broekhoven Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 04:42
107 Dries Geerinck Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 05:19
108 Maxwell De Broeder ILLI Bikes-CT + 05:19
109 Diederik Pemen Prorace-Urbano Cycling Team + 05:19
110 Jarno Jordens Hand in Hand Baal + 05:19
111 Robbe Snels Davo-United CT + 05:19
112 Glen Van Nuffelen Asfra Racing Team + 05:19
113 Joran Mertens ILLI Bikes-CT + 05:19
114 Jesper Walraed GM Recycling Team + 05:19
115 Stephen Dent Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 05:19
116 Joeri Francen Prorace-Urbano Cycling Team + 05:19
117 Senne Gabriels Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 05:19
118 Rutger Wouters VP Consulting-Zannata Cycling Team + 05:25
119 Harm Celi TWC Het Snelle Wiel + 07:04
120 Kenny Goossens Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 07:05
121 Olie Morgan Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 07:40
122 Trifonius Van Peteghem Hand in Hand Baal + 07:46
123 Ben Foames Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 07:48
124 Jordi Steenbakkers TWC Het Snelle Wiel + 07:49
125 Brent Van Tilborgh Hubo-Titan Cargo + 08:10
126 Toby Perry Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 08:10
127 Lars Van Coppenolle VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 08:10
128 Gino De Caerle Young Cycling Talent D & D + 08:11
129 Xander Geysels Regionale Selectie + 09:20
130 Jens Clynhens Young Cycling Talent D & D + 09:20
131 Cristian Rios Asfra Racing Team + 09:20
132 Oskari Vainionpää Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 09:20
133 Seppe Coveliers Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 09:20
134 Thibaut Nijs VP Consulting-Zannata Cycling Team + 09:20
135 Mattias Van Schelvergem Van Eyck Sport + 09:20
136 Dries Hemelings Hand in Hand Baal + 09:20
137 Yari Crollet Heist Cycling Team + 09:51
138 Bram Wauters Davo-United CT + 09:51
139 Ward Deschepper Regionale Selectie + 13:55
140 Len Dejonghe Regionale Selectie + 13:55
141 Michael Steyaert Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 17:01
142 Feddrik Lauwens Prorace-Urbano Cycling Team + 17:11
143 Owen Jacobs VP Consulting-Zannata Cycling Team + 17:11
144 Lars Lievens Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 17:11
145 Anko Goossens Gaverzicht-BE Okay + 17:11
146 Lander Scheers Davo-United CT + 18:36
147 Wannes Nachtegaele Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 19:51
148 Patrick Constable Regionale Selectie + 19:51
149 Robbe Deleu Gaverzicht-BE Okay + 20:11
150 Robbe Van Praet Aluvano Development Team + 22:51
151 Jarno Mondelaers ILLI Bikes-CT + 22:51
DNF Sam Van Gorp Heist Cycling Team
DNF Mitchell Wynants Heist Cycling Team
DNF Jan Van Laer ILLI Bikes-CT
DNF Jens Van Hoyweghen ILLI Bikes-CT
DNF Michael Delbaen ILLI Bikes-CT
DNF Glen Van Herck Jonge Rakkers Vollezele
DNF Jelle De Geyter Jonge Rakkers Vollezele
DNF Dennis Habils Jonge Rakkers Vollezele
DNF Arne Linthoudt Jonge Rakkers Vollezele
DNF Joren Pardaens Jonge Rakkers Vollezele
DNF Brent Masure Prorace-Urbano Cycling Team
DNF Jules De Cock TWC Het Snelle Wiel
DNF Quinten Saintobyn VZW WP de Molenspurters Meulebeke
DNF Brent Huysmans Wielerclub Steeds Vooraan Kontich
DNF Oliver Delaey Young Cycling Talent D & D
DNF Dylan Akdeniz Young Cycling Talent D & D
DNF Stijn Vanherck Young Cycling Talent D & D
DNF Kevin Steurs Young Cycling Talent D & D
Pos Rider Team Time
01 Pieter Jacobs Hubo-Titan Cargo 02:14:01
02 Jordy Bouts EFC-L&R-Vulsteke + 00
03 Pablo Alonso Montes Prorace-Urbano Cycling Team + 00
04 Laurent Creffier Stageco CT + 00
05 Jules Hesters EFC-L&R-Vulsteke + 15
06 Jens Vanoverberghe EFC-L&R-Vulsteke + 15
07 Simon Daniels Aluvano Development Team + 15
08 Davide Bomboi Home Solution-Soenens + 15
09 Jelle Camps Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 15
10 Jens Bouts EFC-L&R-Vulsteke + 15
11 Tim Timmermans Van Eyck Sport + 15
12 Sander Lemmens Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 15
13 Cédric Beullens EFC-L&R-Vulsteke + 15
14 Han Devos Home Solution-Soenens + 15
15 Brent Cle Stageco CT + 15
16 Dorian De Maeght Aluvano Development Team + 15
17 Robin Mertens Hubo-Titan Cargo + 15
18 Kristof Dockx Stageco CT + 15
19 Mathisse Grootaert Gaverzicht-BE Okay + 15
20 Jens Moens Van Eyck Sport + 15
21 Gordon De Winter GM Recycling Team + 15
22 Witse Van Rillaer Aluvano Development Team + 15
23 Luca Van Boven GM Recycling Team + 15
24 Tristan Scherpenbergh Davo-United CT + 15
25 Jasper Paridaens Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 15
26 Trystan Five Home Solution-Soenens + 15
27 Niels Merckx Hand in Hand Baal + 15
28 Jonas Philips Hand in Hand Baal + 15
29 Kento Omachi Gaverzicht-BE Okay + 15
30 Loeka Verdonck VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 15
31 Thibau Verhofstadt GM Recycling Team + 15
32 Jeff Peelaers Hubo-Titan Cargo + 15
33 Brent Van Duren Van Eyck Sport + 15
34 Kevin Minten TWC Het Snelle Wiel + 15
35 Kilian Baillievier VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 15
36 Wietse Bosmans Heist Cycling Team + 15
37 Jens Vanderheyden Hand in Hand Baal + 15
38 Dietmar Ledegen Heist Cycling Team + 15
39 Matthias Van Roy Heist Cycling Team + 15
40 Marijn Bal Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 15
41 Wouter Verhulst Gaverzicht-BE Okay + 15
42 Vince Gerits Stageco CT + 15
43 Arnoud Dhont VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 15
44 Marc Heaney Asfra Racing Team + 15
45 Remco Esselaar TWC Het Snelle Wiel + 15
46 Jens Moerman VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 15
47 Lander Loockx Regionale Selectie + 15
48 Fabio Van Den Bossche EFC-L&R-Vulsteke + 15
49 Tuur Dens Hubo-Titan Cargo + 15
50 Zak Coleman VP Consulting-Zannata Cycling Team + 15
51 Dries Vastmans Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 15
52 Ward Van Laer VP Consulting-Zannata Cycling Team + 15
53 Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 15
54 Vito Braet EFC-L&R-Vulsteke + 15
55 Pieter Oerlemans ILLI Bikes-CT + 15
56 Jarne Van De Paar Lotto - Soudal U23 + 15
57 Mathias Lefeber Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 15
58 Xavier Poels TWC Het Snelle Wiel + 15
59 Tom Verhaegen GM Recycling Team + 15
60 Liam Slock GM Recycling Team + 15
61 Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 15
62 Johan Jacobs Lotto - Soudal U23 + 15
63 Ayco Bastiaens Davo-United CT + 15
64 Michiel Hillen Hubo-Titan Cargo + 15
65 Pauwel Verhulst Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 15
66 Sander Rietjens Prorace-Urbano Cycling Team + 15
67 Brecht Stas Home Solution-Soenens + 15
68 Sébastien Grignard Lotto - Soudal U23 + 15
69 Elias Maris Aluvano Development Team + 15
70 Frank Sutton Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 15
71 Arno Claeys GM Recycling Team + 15
72 Arno Van Den Broeck Regionale Selectie + 15
73 Rune Herregodts Lotto - Soudal U23 + 15
74 Matthew Lewis VP Consulting-Zannata Cycling Team + 15
75 Lars Timmers Stageco CT + 15
76 David Fransen Asfra Racing Team + 15
77 Gertjan De Sy Prorace-Urbano Cycling Team + 15
78 Dan Gardner Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 15
79 Julien Cadron Gaverzicht-BE Okay + 15
80 Robin Rosseeuw VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 15
81 Brent Van Der Eycken Hubo-Titan Cargo + 15
82 Felix De Groef VP Consulting-Zannata Cycling Team + 15
83 Kiano Brusseleers Stageco CT + 15
84 Stef Rogier Davo-United CT + 15
85 Tijl Pauwels Aluvano Development Team + 15
86 Jari Snyers Aluvano Development Team + 15
87 Ward Schoevaers Stageco CT + 15
88 Bavo Haemels Heist Cycling Team + 15
89 Jasper De Plus Home Solution-Soenens + 15
90 Vincent Baestaens Regionale Selectie + 15
91 Rick Wouters Hand in Hand Baal + 15
92 Arne Verfaillie Gaverzicht-BE Okay + 15
93 Enzo Martin Gariglio Asfra Racing Team + 30
94 Gerry Druyts Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 32
95 Wesley Vercamst Home Solution-Soenens + 01:31
96 Stijn Daemen Home Solution-Soenens + 01:32
97 Victor Vandebosch Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 01:48
98 Lauwrence Schotte Asfra Racing Team + 02:53
99 Ruben Dillen Van Eyck Sport + 03:14
100 Jonas Polspoel Van Eyck Sport + 03:14
101 Steven Vandemeulebroecke Asfra Racing Team + 03:14
102 Jeffrey Van Den Nest Van Eyck Sport + 03:14
103 Ignace Vancampenhout Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 03:19
104 Conor Davies Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 03:54
105 Jonas Bresseleers Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 04:29
106 Bram Van Broekhoven Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 04:42
107 Dries Geerinck Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 05:19
108 Maxwell De Broeder ILLI Bikes-CT + 05:19
109 Diederik Pemen Prorace-Urbano Cycling Team + 05:19
110 Jarno Jordens Hand in Hand Baal + 05:19
111 Robbe Snels Davo-United CT + 05:19
112 Glen Van Nuffelen Asfra Racing Team + 05:19
113 Joran Mertens ILLI Bikes-CT + 05:19
114 Jesper Walraed GM Recycling Team + 05:19
115 Stephen Dent Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 05:19
116 Joeri Francen Prorace-Urbano Cycling Team + 05:19
117 Senne Gabriels Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 05:19
118 Rutger Wouters VP Consulting-Zannata Cycling Team + 05:25
119 Harm Celi TWC Het Snelle Wiel + 07:04
120 Kenny Goossens Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 07:05
121 Olie Morgan Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 07:40
122 Trifonius Van Peteghem Hand in Hand Baal + 07:46
123 Ben Foames Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 07:48
124 Jordi Steenbakkers TWC Het Snelle Wiel + 07:49
125 Brent Van Tilborgh Hubo-Titan Cargo + 08:10
126 Toby Perry Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 08:10
127 Lars Van Coppenolle VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 08:10
128 Gino De Caerle Young Cycling Talent D & D + 08:11
129 Xander Geysels Regionale Selectie + 09:20
130 Jens Clynhens Young Cycling Talent D & D + 09:20
131 Cristian Rios Asfra Racing Team + 09:20
132 Oskari Vainionpää Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 09:20
133 Seppe Coveliers Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 09:20
134 Thibaut Nijs VP Consulting-Zannata Cycling Team + 09:20
135 Mattias Van Schelvergem Van Eyck Sport + 09:20
136 Dries Hemelings Hand in Hand Baal + 09:20
137 Yari Crollet Heist Cycling Team + 09:51
138 Bram Wauters Davo-United CT + 09:51
139 Ward Deschepper Regionale Selectie + 13:55
140 Len Dejonghe Regionale Selectie + 13:55
141 Michael Steyaert Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 17:01
142 Feddrik Lauwens Prorace-Urbano Cycling Team + 17:11
143 Owen Jacobs VP Consulting-Zannata Cycling Team + 17:11
144 Lars Lievens Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 17:11
145 Anko Goossens Gaverzicht-BE Okay + 17:11
146 Lander Scheers Davo-United CT + 18:36
147 Wannes Nachtegaele Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 19:51
148 Patrick Constable Regionale Selectie + 19:51
149 Robbe Deleu Gaverzicht-BE Okay + 20:11
150 Robbe Van Praet Aluvano Development Team + 22:51
151 Jarno Mondelaers ILLI Bikes-CT + 22:51
Information
Nation Belgium
Date 24th July
Where Hakendover -> Hakendover
What 1st stage
Distance 98.4 km
Leader P.Jacobs
Youth P.Alonso Montes
Points P.Jacobs
Mountain J.Hesters
Sprint B.Haemels
Other
Embed Results