Front Races Teams Riders Ranking

Ronde van Vlaams-Brabant | 2018 Stages

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 04.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Benjamin Verraes VDM Van Durme-Michiels-Trawobo 03:40:27
02 Thimo Willems EFC - L&R - Vulsteke + 00
03 Rutger Wouters VP Consulting-Zannata Cycling Team + 00
04 Pieter Jacobs Hubo-Aerts Action Bike CT + 00
05 Matthias Vandewalle Home Solutions-Anmapa + 29
06 Jens Moens Van Eyck Sport + 29
07 Thibeau Verhofstadt VL Technics - Experza + 29
08 Niels Merckx Hand in Hand Baal + 29
09 Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 29
10 Vincent Baestaens Regional Selection + 29
11 Florian Vermeersch Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 29
12 Jonas Philips Hand in Hand Baal + 29
13 Pieter Van Oirschot TWC Het Snelle Wiel + 29
14 Mathijs Paasschens Home Solutions-Anmapa + 29
15 Guillaume Seye EFC - L&R - Vulsteke + 29
16 Michiel Broes VP Consulting-Zannata Cycling Team + 29
17 Alfdan De Decker Lotto - Soudal U23 + 29
18 Julien Van Den Brande EFC - L&R - Vulsteke + 29
19 Jasper Paridaens Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 02:22
20 Oliver Moors Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 04:57
21 Jeff Peelaers Hubo-Aerts Action Bike CT + 04:57
22 Robbe Debuyck Home Solutions-Anmapa + 05:11
23 Stijn Demolder Heist Cycling Team + 05:11
24 Jens Verhaegen Regional Selection + 05:11
25 Oskari Vainionpää Asfra Racing Team + 07:14
26 Michael Adriaenssen Team Thielemans-De Hauwere + 07:57
27 Levi Jacobs Hubo-Aerts Action Bike CT + 07:57
28 Xavier Poels TWC Het Snelle Wiel + 08:14
29 Louis Blouwe EFC - L&R - Vulsteke + 08:26
30 Diederik Pemen Prorace Cycling Team + 08:26
31 Aaron Vervaeke VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 08:26
32 Jonas Volkaert VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 08:26
33 Jonas Polspoel Van Eyck Sport + 08:26
34 Mattias Raeymaekers V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club + 08:26
35 Joerik De Neve VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 08:26
36 Bo Godart United CT + 08:26
37 Raoul Decraene Home Solutions-Anmapa + 08:26
38 Dries Verstrepen United CT + 08:26
39 Laurenz De Meuleneire Asfra Racing Team + 08:26
40 Loeka Verdonck VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 08:26
41 Stan Van Tricht VL Technics - Experza + 08:26
42 Maths Heinderson ILLI-Bikes Cycling Team + 08:26
43 Tim Meusen TWC Het Snelle Wiel + 08:26
44 Glen Van Nuffelen Asfra Racing Team + 08:26
45 Maxim Cappelle VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 08:26
46 Harm Celi TWC Het Snelle Wiel + 08:26
47 Jason Oosthuizen Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 08:26
48 Laurent Creffier Stageco-Special Paint CT + 08:26
49 Sander Lemmens Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 08:26
50 Senne Deloof V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club + 08:26
51 Jelle Camps Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 08:26
52 Dimitri Van de Perre Van Eyck Sport + 08:26
53 Vince Gerits Stageco-Special Paint CT + 08:26
54 Ruben Van Raepenbusch VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 08:26
55 Jarne Castermans Heist Cycling Team + 08:26
56 Glenn Marin Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 08:26
57 Jari Wante VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 08:26
58 George Clark Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 08:26
59 Robbe Snels United CT + 08:26
60 James Higginson VP Consulting-Zannata Cycling Team + 08:26
61 Brent Van Duren Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 08:26
62 Matthias Van Roy Regional Selection + 08:26
63 Jan Van Laer ILLI-Bikes Cycling Team + 08:26
64 Elias Maris ILLI-Bikes Cycling Team + 08:26
65 Dries De Schrijver VL Technics - Experza + 08:26
66 Neal Van Vaerenbergh Regional Selection + 08:26
67 Gil D'Heygere VL Technics - Experza + 08:26
68 Wouter Van Ende Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 08:26
69 Robin Rosseeuw VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 08:26
70 Bram Van Broekhoven Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 08:26
71 Cédric Beullens EFC - L&R - Vulsteke + 08:26
72 Jonas Castrique Lotto - Soudal U23 + 08:26
73 Jens Vanderheyden Hand in Hand Baal + 08:26
74 Dries Hemelings Hand in Hand Baal + 08:26
75 Antoine Loy EFC - L&R - Vulsteke + 08:26
76 Brent Van Tilborgh Hubo-Aerts Action Bike CT + 08:26
77 Glen Van Herck Regional Selection + 08:26
78 Tim Timmermans Van Eyck Sport + 08:26
79 Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 08:26
80 Jens Bouts Prorace Cycling Team + 08:26
81 Brent Masure Prorace Cycling Team + 08:26
82 Glenn Debruyne Home Solutions-Anmapa + 08:26
83 Han Devos Stageco-Special Paint CT + 08:26
84 Kevin Minten TWC Het Snelle Wiel + 08:26
85 Joeri Francen Prorace Cycling Team + 08:26
86 Pauwel Verhulst Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 08:26
87 Stef Rogier United CT + 08:26
88 Kurt Geysen Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 08:26
89 Ben Foames Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 08:26
90 Brent Van Der Eycken Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 08:26
91 Tom Goovaerts V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club + 08:26
92 Fabio Sinoy VL Technics - Experza + 08:26
93 Ruben Dillen Van Eyck Sport + 08:26
94 Jeffrey Van Den Nest Van Eyck Sport + 08:26
95 Ward Van Laer VP Consulting-Zannata Cycling Team + 08:26
96 Brent Cle Stageco-Special Paint CT + 08:26
97 Kristof D'Hollander Team Thielemans-De Hauwere + 08:26
98 Yarno Vandenbroeck Stageco-Special Paint CT + 08:26
99 Tom Timmermans Van Eyck Sport + 08:26
100 Bavo Haemels Heist Cycling Team + 08:26
101 Stephen Dent Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 08:26
102 Tom Willems Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 08:26
103 Ricky Rosseel VDM Van Durme-Michiels-Trawobo + 08:26
104 Robin Verbestel Prorace Cycling Team + 08:26
105 Jef Bertels VP Consulting-Zannata Cycling Team + 08:26
106 Robin Jacobs V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club + 08:26
107 Steven Vandemeulebroecke Asfra Racing Team + 08:26
108 Jarno Mondelaers ILLI-Bikes Cycling Team + 08:26
109 Remco Esselaar TWC Het Snelle Wiel + 08:26
110 Robin Mertens Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 08:26
111 Jonas Bresseleers Hubo-Aerts Action Bike CT + 08:48
112 Ruben Van Der Haeghen VL Technics - Experza + 09:01
113 Jelle Van Den Plas ILLI-Bikes Cycling Team + 09:11
114 Stijn Goolaerts Hubo-Aerts Action Bike CT + 09:27
115 Sander Rietjens Prorace Cycling Team + 09:27
116 Maxim Andrieu Hand in Hand Baal + 09:27
DNS Nick De Weerdt Heist Cycling Team
DNF Rune Herregodts Lotto - Soudal U23
DNF Jorden De Haes Prorace Cycling Team
DNF Roy Pieters ILLI-Bikes Cycling Team
DNF Alex Colman Lotto - Soudal U23
DNF Ward Jaspers Lotto - Soudal U23
DNF Steven Moons United CT
DNF Lennert Hoefkens Heist Cycling Team
DNF Bjorn Van Malderen Team Thielemans-De Hauwere
DNF Trifonius Van Peteghem Hand in Hand Baal
Pos Name Team Time
01 - Julien Van Den Brande EFC - L&R - Vulsteke 10:34:19
02 - Pieter Jacobs Hubo-Aerts Action Bike CT + 33
03 2 Benjamin Verraes VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 56
04 2 Rutger Wouters VP Consulting-Zannata Cycling Team + 57
05 2 Guillaume Seye EFC - L&R - Vulsteke + 01:07
06 2 Mathijs Paasschens Home Solutions-Anmapa + 01:08
07 1 Vincent Baestaens + 01:35
08 1 Alfdan De Decker Lotto - Soudal U23 + 01:41
09 1 Jens Moens Van Eyck Sport + 01:44
10 4 Florian Vermeersch Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 02:24
11 5 Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 02:30
12 15 Niels Merckx Hand in Hand Baal + 05:03
13 15 Jonas Philips Hand in Hand Baal + 05:03
14 22 Michiel Broes VP Consulting-Zannata Cycling Team + 05:30
15 4 Jeff Peelaers Hubo-Aerts Action Bike CT + 06:18
16 32 Thibeau Verhofstadt VL Technics - Experza - Abutriek + 06:28
17 42 Matthias Vandewalle Home Solutions-Anmapa + 07:01
18 27 Jasper Paridaens Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 08:13
19 58 Thimo Willems EFC - L&R - Vulsteke + 08:20
20 3 Robbe Debuyck Home Solutions-Anmapa + 08:28
21 14 Ward Vanhoof Lotto - Soudal U23 + 09:25
22 10 Glenn Debruyne Home Solutions-Anmapa + 09:51
23 8 Yarno Vandenbroeck Stageco-Special Paint CT + 10:26
24 7 Bavo Haemels Heist Cycling Team + 10:35
25 7 Pauwel Verhulst Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 10:39
26 7 Jonas Castrique Lotto - Soudal U23 + 10:41
27 7 Joeri Francen Prorace Cycling Team + 10:48
28 26 Jens Verhaegen + 11:30
29 7 Cédric Beullens EFC - L&R - Vulsteke + 11:34
30 27 Stijn Demolder Heist Cycling Team + 11:35
31 7 Ward Van Laer VP Consulting-Zannata Cycling Team + 11:55
32 1 Oskari Vainionpää Asfra Racing Team Oudenaarde + 12:02
33 8 Raoul Decraene Home Solutions-Anmapa + 12:51
34 8 Fabio Sinoy VL Technics - Experza - Abutriek + 12:57
35 6 Brent Cle Stageco-Special Paint CT + 13:01
36 6 Dries Verstrepen United CT + 13:12
37 5 Dries De Schrijver VL Technics - Experza - Abutriek + 13:14
38 5 Tim Meusen TWC Het Snelle Wiel + 13:14
39 5 Brent Van Der Eycken Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 13:16
40 5 Ricky Rosseel VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 13:17
41 3 Louis Blouwe EFC - L&R - Vulsteke + 13:33
42 3 Brent Masure Prorace Cycling Team + 13:34
43 3 Jens Bouts Prorace Cycling Team + 13:39
44 3 Aaron Vervaeke VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 13:46
45 3 Laurent Creffier Stageco-Special Paint CT + 14:00
46 3 Elias Maris ILLI-Bikes Cycling Team + 14:01
47 3 Han Devos Stageco-Special Paint CT + 14:04
48 2 Brent Van Duren Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 14:18
49 2 Stan Van Tricht VL Technics - Experza - Abutriek + 14:20
50 1 Steven Vandemeulebroecke Asfra Racing Team Oudenaarde + 14:30
51 2 Xavier Poels TWC Het Snelle Wiel + 14:33
52 2 Antoine Loy EFC - L&R - Vulsteke + 14:38
53 2 Gil D'Heygere VL Technics - Experza - Abutriek + 14:42
54 2 Robin Verbestel Prorace Cycling Team + 14:42
55 - Dimitri Van de Perre Van Eyck Sport + 14:47
56 - Robin Jacobs V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club + 14:48
57 1 Neal Van Vaerenbergh + 14:50
58 9 Michael Adriaenssen Team Thielemans-De Hauwere + 15:01
59 1 Vince Gerits Stageco-Special Paint CT + 15:02
60 1 Sander Lemmens Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 15:15
61 1 Jens Vanderheyden Hand in Hand Baal + 15:17
62 1 Maxim Cappelle VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 15:18
63 30 Oliver Moors Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 15:20
64 - Robin Rosseeuw VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 15:21
65 - James Higginson VP Consulting-Zannata Cycling Team + 15:25
66 - George Clark Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 15:26
67 1 Ruben Dillen Van Eyck Sport + 15:34
68 1 Jonas Volkaert VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 15:37
69 1 Mattias Raeymaekers V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club + 15:38
70 1 Matthias Van Roy + 15:44
71 1 Diederik Pemen Prorace Cycling Team + 15:51
72 1 Tom Goovaerts V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club + 16:02
73 1 Jarne Castermans Heist Cycling Team + 16:06
74 1 Jason Oosthuizen Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 16:12
75 4 Kristof D'Hollander Team Thielemans-De Hauwere + 16:50
76 4 Ruben Van Raepenbusch VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 16:51
77 4 Remco Esselaar TWC Het Snelle Wiel + 16:58
78 4 Senne Deloof V.Z.W. Royal Antwerp Bicycle Club + 16:59
79 4 Jonas Polspoel Van Eyck Sport + 17:00
80 4 Jonas Bresseleers Hubo-Aerts Action Bike CT + 17:06
81 3 Jarno Mondelaers ILLI-Bikes Cycling Team + 17:09
82 3 Jelle Camps Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 17:17
83 3 Loeka Verdonck VZW WP de Molenspurters Meulebeke + 17:26
84 3 Bram Van Broekhoven Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 17:27
85 3 Ben Foames Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 17:29
86 3 Stef Rogier United CT + 17:34
87 3 Robin Mertens Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 17:48
88 3 Wouter Van Ende Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 18:12
89 3 Stephen Dent Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 18:28
90 13 Pieter Van Oirschot TWC Het Snelle Wiel + 18:36
91 3 Joerik De Neve VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 19:18
92 3 Sander Rietjens Prorace Cycling Team + 21:12
93 3 Jelle Van Den Plas ILLI-Bikes Cycling Team + 22:16
94 5 Levi Jacobs Hubo-Aerts Action Bike CT + 25:15
95 3 Robbe Snels United CT + 25:27
96 4 Brent Van Tilborgh Hubo-Aerts Action Bike CT + 25:50
97 4 Jef Bertels VP Consulting-Zannata Cycling Team + 25:50
98 1 Stijn Goolaerts Hubo-Aerts Action Bike CT + 25:58
99 3 Maths Heinderson ILLI-Bikes Cycling Team + 26:00
100 4 Tom Willems Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 26:36
101 4 Kurt Geysen Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 26:37
102 5 Bo Godart United CT + 26:58
103 6 Glen Van Herck + 27:52
104 6 Glen Van Nuffelen Asfra Racing Team Oudenaarde + 28:10
105 6 Glenn Marin Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT + 28:14
106 6 Tom Timmermans Van Eyck Sport + 28:23
107 6 Jari Wante VDM Van Durme-Michiels-Trawobo CT + 28:29
108 6 Jan Van Laer ILLI-Bikes Cycling Team + 28:53
109 7 Jeffrey Van Den Nest Van Eyck Sport + 29:35
110 5 Ruben Van Der Haeghen VL Technics - Experza - Abutriek + 30:09
111 9 Laurenz De Meuleneire Asfra Racing Team Oudenaarde + 30:14
112 9 Tim Timmermans Van Eyck Sport + 30:34
113 4 Maxim Andrieu Hand in Hand Baal + 30:54
114 9 Dries Hemelings Hand in Hand Baal + 32:13
115 9 Harm Celi TWC Het Snelle Wiel + 32:55
116 9 Kevin Minten TWC Het Snelle Wiel + 39:23
Info
Nations Belgium
Date July 28th
Where Leefdaal -> Leefdaal
What 04.Stage
Distance 154 km
Leader J.Van Den Brande
Youth G.Seye
Points B.Verraes
Mountain M.Paasschens
Sprint J.Peelaers