Front Races Teams Riders Ranking

GP Lanssens - Crelan Dentergem | 2019 Results

Information Results

Main page

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex 3:44:08
02 Baptiste Planckaert Wallonie Bruxelles + 00
03 Gianni Marchand Cibel + 00
04 Jensen Plowright Drapac Cannondale Holistic + 00
05 Maxime Vantomme Tarteletto - Isorex + 00
06 Michael Freiberg Pro Racing Sunshine Coast + 07
07 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 16
08 Jordi Van Dingenen Tarteletto - Isorex + 57
09 Joeri Stallaert Corendon - Circus + 57
10 Benoît Jarrier Team Arkéa - Samsic + 57
11 Jonas Goeman Tarteletto - Isorex + 1:03
12 Gordon De Winter GM Recycling Team + 1:03
13 Michael Van Staeyen Roompot - Charles + 1:03
14 Jens Reynders Wallonie-Bruxelles Devo + 1:03
15 Benjamin Declercq Sport Vlaanderen - Baloise + 1:03
16 Jelle Cant Tarteletto - Isorex + 1:03
17 Thomas Joseph Tarteletto - Isorex + 1:03
18 Kenny Constant Gaverzicht-BE Okay + 1:03
19 Niels De Rooze Tarteletto - Isorex + 1:03
20 Kevin Neirynck Keukens Buysse Knesselaere + 1:03
21 Samuel Leroux Natura4Ever-Roubaix + 1:03
22 Jérôme Baugnies Wanty - Groupe Gobert + 1:03
23 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 1:08
24 Stijn Steels Roompot - Charles + 1:48
25 Jakub Mareczko CCC Team + 2:15
26 Theodore Yates Drapac Cannondale Holistic + 2:15
27 Joris Nieuwenhuis Team Sunweb + 2:15
28 Glenn Debruyne Cibel + 2:15
29 Jens Vertongen Aluvano Development Team + 2:15
30 Nathan Vandepitte Wallonie-Bruxelles Devo + 2:15
31 Cameron Scott Pro Racing Sunshine Coast + 2:15
32 Luca Van Boven GM Recycling Team + 2:15
33 Robbe Claeys GM Recycling Team + 2:15
34 Jacob Vaughan Canyon DHB + 2:15
35 Thomas Bolton Drapac Cannondale Holistic + 2:15
36 Roy Curvers Team Sunweb + 2:15
37 Luis Javelly Start Cycling Team + 2:15
38 Tobias Halvorsen Kristiansands CK + 2:15
39 Aaron Vervaeke Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 2:15
40 Ylber Sefa Tarteletto - Isorex + 2:15
41 David Beernaert Tops Antiek -Glascentra HCT + 2:15
42 Clément Russo Team Arkéa - Samsic + 2:15
43 Arne Birkemose Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 2:15
44 Justin Houtekier Tops Antiek -Glascentra HCT + 2:15
45 Maarten De Jonge Monkey Town - A Block CT + 2:15
46 Mathias Declercq Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 2:15
47 Vincent Andersson Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 2:15
48 Oscar Bazan Start Cycling Team + 2:15
49 Thijs Vandaele Tops Antiek -Glascentra HCT + 2:15
50 Connor Swift Team Arkéa - Samsic + 2:15
51 Roy Jans Corendon - Circus + 2:15
52 Jonathan Brown Hagens Berman - Axeon + 2:15
53 Alexandar Richardson Canyon DHB + 2:15
54 Sven Claerhout Ind-Belgie + 2:15
55 Tim Naberman Development Team Sunweb + 2:15
56 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 2:15
57 Polychronis Tzortzakis Tarteletto - Isorex + 2:15
58 Bryan Boussaer Tarteletto - Isorex + 2:15
59 Johannes Fröhlinger Team Sunweb + 2:15
60 Liam Slock GM Recycling Team + 2:15
61 Alexander Maes Cibel + 2:15
62 Thomas Kaesler Drapac Cannondale Holistic + 2:15
63 Patrick Burt Drapac Cannondale Holistic + 2:15
64 Alistair Donohoe Pro Racing Sunshine Coast + 2:15
65 Eduardo Villanueva Start Cycling Team + 2:15
66 Preben van Hecke Sport Vlaanderen - Baloise + 2:15
67 Bram Welten Team Arkéa - Samsic + 2:33
68 Ludvig Anton Wacker Development Team Sunweb + 2:33
69 Pieter Ververken DL Chemicals- Ruwomat-IVT + 2:33
70 Timothy Stevens Cibel + 2:33
71 Francisco Ventoso CCC Team + 2:33
72 Jonas Vandeputte Gaverzicht-BE Okay + 2:33
73 Tom Verhaegen GM Recycling Team + 2:45
74 Giel Bruyneel DL Chemicals- Ruwomat-IVT + 2:45
75 Bert Van Lerberghe Cofidis, Solutions Credits + 2:45
76 Yves Coolen Beat Cycling Club + 2:45
77 Jonas Rickaert Corendon - Circus + 2:45
78 Alan Riou Team Arkéa - Samsic + 3:00
79 Michael Potter Pro Racing Sunshine Coast + 3:00
80 Robert Wagner Team Arkéa - Samsic + 3:00
81 Connor Lambert Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 3:00
82 Niels Van Den Heede Tops Antiek -Glascentra HCT + 3:14
DNF Liam Vagenende Alfasun Alfacool CT
DNF Jason Van Compernolle Asfra Racing Team
DNF Alex Colman Canyon DHB
DNF Stijn De Bock Canyon DHB
DNF Dieter Bouvry Cibel
DNF Stijn Devolder Corendon - Circus
DNF Felix Gall Development Team Sunweb
DNF Ben Katerberg Development Team Sunweb
DNF Nils Sinschek Development Team Sunweb
DNF Zachary Johnson Drapac Cannondale Holistic
DNF Liam Magennis Drapac Cannondale Holistic
DNF Oliver Martin Drapac Cannondale Holistic
DNF Liam White Drapac Cannondale Holistic
DNF Ruben Dejaeghere Gaverzicht-BE Okay
DNF Tim Vantyghem Gaverzicht-BE Okay
DNF Maikel Zijlaard Hagens Berman - Axeon
DNF Thijs Vanhee Ind-Belgie
DNF Rudy Barbier Israel Cycling Academy
DNF Pierre Barbier Natura4Ever-Roubaix
DNF Thomas Vaubourzeix Natura4Ever-Roubaix
DNF Emiel Vermeulen Natura4Ever-Roubaix
DNF Aurelien Delaheye RVC Ottignies
DNF Jose Autran Start Cycling Team
DNF Ignacio Espinoza Start Cycling Team
DNF Marcelo Godoy Start Cycling Team
DNF Leonel Quintero Start Cycling Team
DNF Maxime Daniel Team Arkéa - Samsic
DNF Alastair Christie-Johnston Team Bridgelane
DNF Ben Metcalfe Team Bridgelane
DNF Jelle Donders Team Dauner D&DQ - Akkon
DNF Robert Power Team Sunweb
DNF Martin Salmon Team Sunweb
DNF Greg Luyssen Tops Antiek -Glascentra HCT
DNF Adrien Petit Total Direct Energie
DNF Birger Rosseeuw VZW WP de Molenspurters Meulebeke
DNF Kenny Dehaes Wallonie Bruxelles
DNF Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert
Information
Nations Belgium
Date July 22nd
Distance 169.6 km
CAT KP