Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Giro del Belvedere (U23) - 2022

Pos Rider TeamUCI Time
1 Grégoire Romain Groupama-FDJ Conti 3003:56:14
2 Guzzo Federico Zalf Euromobil Désirée Fior 25+ -4:04:06
3 Hagenes Per Strand Jumbo-Visma Development Team 20+ -4:04:09
4 De Pretto Davide Zalf Euromobil Désirée Fior 15+ -4:04:36
5 Foldager Anders Biesse-Carrera 10+ -4:04:36
6 Pinarello Alessandro Bardiani CSF Faizanè 5+ -4:04:36
7 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti 3+ -4:04:36
8 Tercero Fernando EOLO-KOMETA U23 1+ -4:04:36
9 Gómez Germán Dario Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 1+ -4:04:36
10 Keup Pierre-Pascal Team Lotto-Kern Haus 1+ -4:05:06
11 Ghigino Valter Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + -4:05:06
12 Stockwell Oliver Cycling Team Friuli ASD + -4:05:06
13 Piganzoli Davide EOLO-KOMETA U23 + -4:05:06
14 Favretto Carlo General Store-Essegibi-F.Ili Curia + -4:05:06
15 De Carlo Giovanni Carnovali-Rime + -4:05:06
16 Allard Mateo AG2R Citroën U23 Team + -4:05:06
17 Govekar Matevz Tirol KTM Cycling Team + -4:05:26
18 Marcellusi Martin Bardiani CSF Faizanè + -4:05:26
19 Cretti Luca Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + -4:05:26
20 Bortoluzzi Giovanni Work Service-Vitalcare-Dynatek + -4:05:26
21 Guerra Andrea Zalf Euromobil Désirée Fior + -4:05:26
22 Bonaldo Kevin Team Qhubeka + -4:05:26
23 Watson Sam Groupama-FDJ Conti + -4:05:56
24 Agostini Nicholas U.C. Trevigiani Energiapura + -4:05:56
25 Skok Anze Ljubljana Gusto Santic + -4:06:11
26 Serrano Javier EOLO-KOMETA U23 + -4:06:11
27 Paleni Enzo Groupama-FDJ Conti + -4:06:11
28 Tarlton Alexander Team Lotto-Kern Haus + -4:06:11
29 Busatto Francesco General Store-Essegibi-F.Ili Curia + -4:06:11
30 Messner Martin WSA KTM Graz p/b Leomo + -4:06:11
31 Porta Gabriele Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + -4:06:11
32 Tolio Alex Bardiani CSF Faizanè + -4:06:11
33 Hopkins Dylan Ljubljana Gusto Santic + -4:06:11
34 Sperandio Matteo Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino + -4:06:11
35 Guasco Mattia Team Qhubeka + -4:06:11
36 Remkhe Andrey Astana Qazaqstan Development Team + -4:06:11
37 Malaver Brayan Esteban Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino + -4:06:11
38 Baroni Alessandro Team Colpack Ballan + -4:06:11
39 Buratti Nicolo Cycling Team Friuli ASD + -4:06:11
40 Schandorff Emil BHS-PL Belton Bornholm + -4:06:56
41 Ryan Archie Jumbo-Visma Development Team + -4:06:56
42 Montoli Andrea EOLO-KOMETA U23 + -4:06:56
43 Kopecky Matyas Team Novo Nordisk Development + -4:07:26
44 Carretta Riccardo Work Service-Vitalcare-Dynatek + -4:07:26
45 Donze Robin Tudor Pro Cycling Team + -4:07:26
46 Graat Tijmen Jumbo-Visma Development Team + -4:07:26
47 Bonelli Alessio Biesse-Carrera + -4:07:26
48 Pedersen Rasmus Søjberg BHS-PL Belton Bornholm + -4:07:26
49 Geßner Jakob Team Lotto-Kern Haus + -4:07:26
50 Cantoni Andrea Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + -4:07:26
51 Lunardelli Yuri Gaiaplast Bibanese + -4:07:26
52 Mengel Nikolaj BHS-PL Belton Bornholm + -4:07:26
53 Garzi Fabio G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + -4:07:26
54 Svrcek Martin Biesse-Carrera + -4:07:26
55 Balestra Lorenzo Team Colpack Ballan + -4:07:26
56 Parisini Nicolo Team Qhubeka + -4:07:26
57 Fede Gabriel AG2R Citroën U23 Team + -4:07:26
58 Pezzo Rosola Kevin Tirol KTM Cycling Team + -4:08:16
59 Roumen Finn Amsterdam Racing Academy + -4:08:16
60 Buiter Rindert Amsterdam Racing Academy + -4:08:16
61 Mouris Wessel Amsterdam Racing Academy + -4:08:16
62 Evans Louis Team Novo Nordisk Development + -4:08:16
63 Kingston Matthew Zappi Racing Team + -4:08:16
64 Di Nella Giannicola Aran Cucine Vejus + -4:08:16
65 Arzilli Gabriele G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + -4:08:16
66 Candy Nicholas Zappi Racing Team + -4:08:16
67 Jeromel Vid Cycling Team Kranj + -4:08:16
68 Hofbauer Philipp WSA KTM Graz p/b Leomo + -4:08:16
69 Palumbo Riccardo Aran Cucine Vejus + -4:08:16
70 De Laurentiis Giuseppe Aran Cucine Vejus + -4:08:16
71 Raviele Karim Team Colpack Ballan + -4:08:16
72 Pickrell Riley Israel Cycling Academy + -4:08:16
73 Vettorel Marco U.C. Trevigiani Energiapura + -4:08:16
74 Menegotto Jacopo Team Qhubeka + -4:08:16
75 Parashchak Yaroslav Carnovali-Rime + -4:08:16
76 Parravano Francesco Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino + -4:08:16
77 Elipanni Lorenzo Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino + -4:08:16
78 Pase Christian Danilo Work Service-Vitalcare-Dynatek + -4:08:16
79 Carpene Gianmarco General Store-Essegibi-F.Ili Curia + -4:08:16
80 Palomba Marco General Store-Essegibi-F.Ili Curia + -4:08:16
81 Grendene Marco U.C. Trevigiani Energiapura + -4:08:16
82 Ceroli Umberto Aran Cucine Vejus + -4:08:16
83 Simmons Colby Jumbo-Visma Development Team + -4:09:06
84 Krijnsen Jelte Amsterdam Racing Academy + -4:09:06
85 Leerkes Bram Amsterdam Racing Academy + -4:09:06
86 Borlini Marco Biesse-Carrera + -4:09:06
87 La Terra Pirre Samuele So.L.Me - Olmo + -4:09:06
88 Ferroni Lorenzo Gallina Ecotek Lucchini Colosio + -4:09:06
89 Venturini Alessandro G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + -4:09:06
90 Cirlincione Domenico Gallina Ecotek Lucchini Colosio + -4:09:06
91 Susol Oles So.L.Me - Olmo + -4:09:06
92 Sergiyenko Denis Astana Qazaqstan Development Team + -4:09:06
93 Vovk Jaka Cycling Team Kranj + -4:09:06
94 Giordani Lorenzo G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + -4:09:06
95 O'Connor Ronan Team Colpack Ballan + -4:09:06
96 Ambrosini Matteo Team Colpack Ballan + -4:09:06
97 Raccagni Gabriele EOLO-KOMETA U23 + -4:09:06
98 Iacomoni Federico Carnovali-Rime + -4:09:06
99 Berasi Michele Carnovali-Rime + -4:09:06
100 Griggion Simone Zalf Euromobil Désirée Fior + -4:09:06
101 Berhane Gebrihiwet Team Qhubeka + -4:09:06
102 Rinaldi Lorenzo Tudor Pro Cycling Team + -4:09:06
103 Vargas Brayan Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + -4:09:06
104 Sanchez Pablo Astana Qazaqstan Development Team + -4:09:06
105 Pellizzari Giulio Bardiani CSF Faizanè + -4:09:26
106 Toneatti Davide Astana Qazaqstan Development Team + -4:09:26
107 Schrag Daniel Team Lotto-Kern Haus + -4:09:26
108 Nencini Tommaso Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + -4:09:26
109 Lethier Melvyn AG2R Citroën U23 Team + -4:09:36
110 Cao Mario Gaiaplast Bibanese + -4:09:36
DNS Weinberg Roy Israel Cycling Academy
DNS Trastour Loris Tudor Pro Cycling Team
DNS Vinokourov Alexandre Astana Qazaqstan Development Team
DNS Jørgensen Adam Holm BHS-PL Belton Bornholm
DNS Moro Manlio Zalf Euromobil Désirée Fior
DNS Pickering Finlay Groupama-FDJ Conti
DNS Sanlaville Mathias AG2R Citroën U23 Team
DNS Pecnik Teo Ljubljana Gusto Santic
DNF Bonanni Christian Gaiaplast Bibanese
DNF Trevisol Marco So.L.Me - Olmo
DNF Granados Sergio Gallina Ecotek Lucchini Colosio
DNF Eggenberg Ruben Tudor Pro Cycling Team
DNF Shchypak Oleksandr Gallina Ecotek Lucchini Colosio
DNF Movchan Andriyi Eurocar GS Cycling Team
DNF Goldstein Edo Israel Cycling Academy
DNF Götzinger Valentin WSA KTM Graz p/b Leomo
DNF Furlan Francesco U.C. Trevigiani Energiapura
DNF Kabas Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo
DNF Zecchin Michael General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF Boucek Jakub Israel Cycling Academy
DNF Nobetti Alessandro Aran Cucine Vejus
DNF Klahre Jakob Tudor Pro Cycling Team
DNF Dreßler Luca Team Lotto-Kern Haus
DNF Ginestra Lorenzo Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Smetaniuk Oleksandr Eurocar GS Cycling Team
DNF Marbler Stefan WSA KTM Graz p/b Leomo
DNF Kovar Stefan Tirol KTM Cycling Team
DNF Taffarel Andrea Gaiaplast Bibanese
DNF Paties Montagner Eric Work Service-Vitalcare-Dynatek
DNF Cao Marco U.C. Trevigiani Energiapura
DNF Gobbo Lorenzo Biesse-Carrera
DNF Rosenlund Stian BHS-PL Belton Bornholm
DNF Nieri Alessio Bardiani CSF Faizanè
DNF Tedeschi Lorenzo G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali
DNF Pinzon Edgar Andres Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
DNF Davidzon Lahav Israel Cycling Academy
DNF Tachot Thomas AG2R Citroën U23 Team
DNF Kramer Jesse Jumbo-Visma Development Team
DNF Ball Alexander Zappi Racing Team
DNF Fraccaro Lorenzo Carnovali-Rime
DNF Colladon Jacopo Team Novo Nordisk Development
DNF Cia Jacopo Gaiaplast Bibanese
DNF Andreaus Marco Cycling Team Friuli ASD
DNF Tomasoni Riccardo Gallina Ecotek Lucchini Colosio
DNF Lightfoot Owen Zappi Racing Team
DNF Jordan Adam Ljubljana Gusto Santic
DNF Cerne Andrej Cycling Team Kranj
DNF Hribar Jernej Ljubljana Gusto Santic
DNF Olivo Bryan Cycling Team Friuli ASD
DNF Nizelskiy Andriy Eurocar GS Cycling Team
DNF Sydor Serhii Eurocar GS Cycling Team
DNF Yudenko Volodyimer So.L.Me - Olmo
DNF Paumann David Tirol KTM Cycling Team
DNF Milan Matteo Cycling Team Friuli ASD
DNF Sperandio Luca Campana Imballaggi Geo&Tex Trentino
DNF Ramírez Johan Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
DNF Avila Freddy Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
DNF Godts Kobe Team Novo Nordisk Development
DNF Canale Marco Pasquale So.L.Me - Olmo
DNF Turkulov Luka Cycling Team Kranj
DNF Barnett Ben Team Novo Nordisk Development
DNF Mertelj Enej Cycling Team Kranj
DNF Kobzar Pavlo Eurocar GS Cycling Team

Information