Circuit des Ardennes - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Kukrle Michael Elkov-Kasper 7 02:17:29
2 Slock Liam Lotto Soudal U23 3 + 04
3 Eriksson Lucas Riwal Cycling Team 1 + 48
4 Grégoire Romain Groupama-FDJ Conti + 51
5 De Pooter Dries Hagens Berman Axeon + 54
6 Baudin Alex Tudor Pro Cycling Team + 54
7 De Vries Hartthijs Metec-Solarwatt p/b Mantel + 54
8 Voisard Yannis Tudor Pro Cycling Team + 54
9 Habets Jordan Metec-Solarwatt p/b Mantel + 57
10 Neuman Dominik Elkov-Kasper + 57
11 Charrin Aloïs Tudor Pro Cycling Team + 57
12 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti + 57
13 Leclainche Gwen C.C.Etupes + 57
14 Brun Nils Tudor Pro Cycling Team + 57
15 Mobach Jarno Leopard Pro Cycling + 01:01
16 Bregnhøj Mathias Riwal Cycling Team + 01:01
17 Onley Oscar Development Team DSM + 01:03
18 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti + 01:03
19 Eriksson Jacob Riwal Cycling Team + 01:03
20 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 01:08
21 Zahalka Matej Elkov-Kasper + 01:15
22 Pickering Finlay Groupama-FDJ Conti + 01:18
23 Braz Afonso Clément Philippe Wagner Cycling + 57
24 Toupalik Adam Elkov-Kasper + 02:38
25 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project + 03:06
26 Stosz Patryk Voster ATS Team + 03:12
27 Lamperti Luke Trinity Racing + 03:12
28 Maris Elias Leopard Pro Cycling + 03:12
29 Van Hautegem Leander Bingoal-WB Development Team + 03:14
30 Frigo Marco Israel Cycling Academy + 03:14
31 Paleni Enzo Groupama-FDJ Conti + 03:17
32 Roelen Jaap Metec-Solarwatt p/b Mantel + 03:17
33 Gelders Gil Bingoal-WB Development Team + 03:17
34 Reisberg Nadav Israel Cycling Academy + 03:17
35 Huyet Baptiste C.C.Etupes + 03:17
36 Wilksch Hannes Development Team DSM + 03:17
37 Lecerf William Junior Lotto Soudal U23 + 03:17
38 Jurado Marcos Electro Hiper Europa-Caldas + 03:17
39 Budzinski Tomasz HRE Mazowsze Serce Polski + 03:17
40 Reinderink Pepijn Development Team DSM + 03:17
41 Toupalik Jakub Elkov-Kasper + 03:21
42 Larsen Richard Sweden + 03:22
43 Baroni Alessandro Team Colpack Ballan + 03:22
44 Hodapp Johannes Leopard Pro Cycling + 03:22
45 Artz Huub Metec-Solarwatt p/b Mantel + 03:22
46 Meris Sergio Team Colpack Ballan + 03:24
47 Joly Thomas V.C.Villefranche Beaujolais + 03:24
48 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti + 03:24
49 Roberts Owain Wales Racing Academy + 03:24
50 Gamper Mario Team Felbermayr Simplon Wels + 03:28
51 Willems Jago Bingoal-WB Development Team + 03:28
52 Brozyna Piotr HRE Mazowsze Serce Polski + 03:28
53 Guérin Alexis Team Vorarlberg + 03:28
54 Porter Rudy Trinity Racing + 03:31
55 Budzinski Marcin HRE Mazowsze Serce Polski + 03:33
56 Umbri Gidas Team Colpack Ballan + 03:34
57 Romeo Ivan Hagens Berman Axeon + 03:34
58 De Lange Thijs Metec-Solarwatt p/b Mantel + 04:20
59 Chamerat Dumont Antony V.C.Villefranche Beaujolais + 05:19
60 Weinberg Roy Israel Cycling Academy + 06:06
61 Gee Derek Israel Cycling Academy + 06:07
62 Tulner Rens Metec-Solarwatt p/b Mantel + 06:07
63 Lambrecht Michiel Bingoal-WB Development Team + 08:12
64 Armstrong Thomas Electro Hiper Europa-Caldas + 08:47
65 Estelrich Mateu Electro Hiper Europa-Caldas + 08:47
66 Pickrell Riley Israel Cycling Academy + 08:47
67 Miles Carson Premier Tech U23 Cycling Project + 08:53
68 Chrétien Charles-Etienne Premier Tech U23 Cycling Project + 08:57
69 Sheehan Riley Premier Tech U23 Cycling Project + 08:57
70 Juneau Francis Premier Tech U23 Cycling Project + 09:02
71 Vinjebo Emil Riwal Cycling Team + 09:06
72 Reinders Elmar Riwal Cycling Team + 09:06
73 Van Boven Luca Lotto Soudal U23 + 09:20
74 Boichis Adrien Trinity Racing + 09:41
75 Morgan Edward Wales Racing Academy + 09:41
76 Liardet Arthur Team Macadam's Cowboys + 09:41
77 Boros Michael Elkov-Kasper + 09:41
78 Lovidius Edvin Sweden + 09:41
79 Nørtoft Morten Riwal Cycling Team + 09:44
80 Cieslik Pawel Voster ATS Team + 09:44
81 Laverick Joe Hagens Berman Axeon + 09:44
82 Paterski Maciej Voster ATS Team + 09:44
83 Sowinski Artur Voster ATS Team + 09:44
84 Mård Filip Sweden + 09:44
85 Lemoine Gaëtan Occitane CF + 09:44
86 Ben Moshe Yuval Israel Cycling Academy + 09:44
87 Burke Jack Team Felbermayr Simplon Wels + 09:44
88 Detalle Noah Bingoal-WB Development Team + 09:44
89 Costeplane Aurélien Occitane CF + 09:44
90 Donze Robin Tudor Pro Cycling Team + 09:44
91 Rees Oliver Trinity Racing + 09:44
92 Stachowiak Adam HRE Mazowsze Serce Polski + 09:44
93 Le Fur Mathéo C.C.Etupes + 09:44
94 Chatila Brunotte Antonin V.C.Unité Schwenheim + 09:44
95 Thirotel Hugo V.C.Unité Schwenheim + 09:44
96 Vermeulen Moran Team Felbermayr Simplon Wels + 09:49
97 Balestra Lorenzo Team Colpack Ballan + 09:49
98 Turek Daniel Team Felbermayr Simplon Wels + 09:49
99 Petrucci Mattia Team Colpack Ballan + 09:49
100 Alonso Montes Pablo Electro Hiper Europa-Caldas + 12:12
101 Pedersen Eric Sweden + 12:12
102 Eddy Patrick Development Team DSM + 12:12
103 Leijnse Enzo Development Team DSM + 13:23
104 Avadanian Lucas V.C.Villefranche Beaujolais + 13:46
105 Harvey Matthew V.C.Unité Schwenheim + 13:46
106 Murias Jakub Voster ATS Team + 13:46
107 Marasco Lorenzo Team Macadam's Cowboys + 13:46
108 Kvist Linus Sweden + 13:46
109 Matuzevicius Zygimantas Philippe Wagner Cycling + 13:46
110 Foulon Dorian Occitane CF + 13:46
111 Richard Maxime C.C.Etupes + 13:46
112 Paulus Milan Lotto Soudal U23 + 13:46
113 Dirnbauer Josef Team Felbermayr Simplon Wels + 13:46
114 Meyer Robin Philippe Wagner Cycling + 13:46
115 Meyers Charel V.C.Unité Schwenheim + 13:46
116 Ballesteros Miguel Electro Hiper Europa-Caldas + 13:46
117 Walker Max Trinity Racing + 13:57
118 Truelove William Wales Racing Academy + 13:57
119 Arnould Flavien V.C.Unité Schwenheim + 13:57
120 Froidevaux Robin Tudor Pro Cycling Team + 13:59
121 Roberts William Wales Racing Academy + 13:59
122 Jacques Lucas Bingoal-WB Development Team + 13:59
123 Gabriel Timothé V.C.Unité Schwenheim + 13:59
OOT Bosoni Victor C.C.Etupes
OOT Staniszewski Daniel HRE Mazowsze Serce Polski
OOT Drapier Lukas Occitane CF
OOT Amann Dominik Team Vorarlberg
OOT Gloag Thomas Trinity Racing
OOT Rekita Szymon Voster ATS Team
OOT Holt Joe Wales Racing Academy
DNS Andersen Kasper Hagens Berman Axeon
DNS Meiler Lukas Team Vorarlberg
DNF Thomas Théo C.C.Etupes
DNF Bailey Harrison Electro Hiper Europa-Caldas
DNF Coqueret Louis Leopard Pro Cycling
DNF Campistrous Romain Occitane CF
DNF Lavigne Baptiste Occitane CF
DNF Höglund August Sweden
DNF Gomez Nicolas Team Colpack Ballan
DNF Ballabio Giacomo V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Valvasori Larry V.C.Villefranche Beaujolais
Pos Rider Team Time
1 13 Eriksson Lucas Riwal Cycling Team 06:12:01
2 2 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti + 11
3 6 Neuman Dominik Elkov-Kasper + 12
4 6 Habets Jordan Metec-Solarwatt p/b Mantel + 14
5 8 Mobach Jarno Leopard Pro Cycling + 17
6 16 Bregnhøj Mathias Riwal Cycling Team + 18
7 Onley Oscar Development Team DSM + 19
8 7 Eriksson Jacob Riwal Cycling Team + 20
9 62 Kukrle Michael Elkov-Kasper + 01:03
10 17 Slock Liam Lotto Soudal U23 + 01:13
11 12 Grégoire Romain Groupama-FDJ Conti + 02:07
12 21 Baudin Alex Tudor Pro Cycling Team + 02:13
13 41 De Pooter Dries Hagens Berman Axeon + 02:13
14 42 Voisard Yannis Tudor Pro Cycling Team + 02:13
15 63 De Vries Hartthijs Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:13
16 23 Leclainche Gwen C.C.Etupes + 02:16
17 42 Brun Nils Tudor Pro Cycling Team + 02:16
18 59 Charrin Aloïs Tudor Pro Cycling Team + 02:16
19 16 Lamperti Luke Trinity Racing + 02:22
20 54 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti + 02:22
21 19 Stosz Patryk Voster ATS Team + 02:23
22 44 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 02:27
23 18 Reinderink Pepijn Development Team DSM + 02:32
24 5 Wilksch Hannes Development Team DSM + 02:34
25 37 Zahalka Matej Elkov-Kasper + 02:34
26 5 Artz Huub Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:39
27 21 Joly Thomas V.C.Villefranche Beaujolais + 02:40
28 16 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti + 02:41
29 39 Toupalik Adam Elkov-Kasper + 03:57
30 15 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project + 04:25
31 44 Maris Elias Leopard Pro Cycling + 04:31
32 3 Van Hautegem Leander Bingoal-WB Development Team + 04:33
33 47 Frigo Marco Israel Cycling Academy + 04:33
34 9 Reisberg Nadav Israel Cycling Academy + 04:36
35 2 Lecerf William Junior Lotto Soudal U23 + 04:36
36 13 Gelders Gil Bingoal-WB Development Team + 04:36
37 13 Budzinski Tomasz HRE Mazowsze Serce Polski + 04:36
38 31 Roelen Jaap Metec-Solarwatt p/b Mantel + 04:36
39 12 Toupalik Jakub Elkov-Kasper + 04:40
40 8 Hodapp Johannes Leopard Pro Cycling + 04:41
41 2 Roberts Owain Wales Racing Academy + 04:43
42 11 Meris Sergio Team Colpack Ballan + 04:43
43 2 Willems Jago Bingoal-WB Development Team + 04:47
44 Gamper Mario Team Felbermayr Simplon Wels + 04:47
45 15 Guérin Alexis Team Vorarlberg + 04:47
46 27 Brozyna Piotr HRE Mazowsze Serce Polski + 04:47
47 25 Budzinski Marcin HRE Mazowsze Serce Polski + 04:52
48 16 Romeo Ivan Hagens Berman Axeon + 04:53
49 15 Weinberg Roy Israel Cycling Academy + 07:25
50 4 Gee Derek Israel Cycling Academy + 07:26
51 50 Reinders Elmar Riwal Cycling Team + 08:13
52 44 Vinjebo Emil Riwal Cycling Team + 08:22
53 37 Paterski Maciej Voster ATS Team + 09:01
54 34 Cieslik Pawel Voster ATS Team + 09:01
55 38 Rees Oliver Trinity Racing + 09:01
56 9 Lambrecht Michiel Bingoal-WB Development Team + 09:31
57 29 De Lange Thijs Metec-Solarwatt p/b Mantel + 09:44
58 10 Armstrong Thomas Electro Hiper Europa-Caldas + 10:06
59 35 Sheehan Riley Premier Tech U23 Cycling Project + 10:14
60 3 Juneau Francis Premier Tech U23 Cycling Project + 10:21
61 20 Tulner Rens Metec-Solarwatt p/b Mantel + 10:44
62 4 Boros Michael Elkov-Kasper + 11:00
63 32 Lemoine Gaëtan Occitane CF + 11:03
64 9 Burke Jack Team Felbermayr Simplon Wels + 11:03
65 4 Sowinski Artur Voster ATS Team + 11:03
66 1 Laverick Joe Hagens Berman Axeon + 11:03
67 10 Le Fur Mathéo C.C.Etupes + 11:03
68 8 Stachowiak Adam HRE Mazowsze Serce Polski + 11:03
69 41 Balestra Lorenzo Team Colpack Ballan + 11:08
70 5 Turek Daniel Team Felbermayr Simplon Wels + 11:08
71 1 Vermeulen Moran Team Felbermayr Simplon Wels + 11:08
72 15 Chamerat Dumont Antony V.C.Villefranche Beaujolais + 11:27
73 15 Umbri Gidas Team Colpack Ballan + 12:03
74 56 Leijnse Enzo Development Team DSM + 12:40
75 64 Paulus Milan Lotto Soudal U23 + 13:03
76 47 Eddy Patrick Development Team DSM + 13:31
77 37 Alonso Montes Pablo Electro Hiper Europa-Caldas + 13:31
78 32 Braz Afonso Clément Philippe Wagner Cycling + 14:10
79 3 Pickrell Riley Israel Cycling Academy + 14:11
80 42 Avadanian Lucas V.C.Villefranche Beaujolais + 15:05
81 39 Murias Jakub Voster ATS Team + 15:05
82 52 Froidevaux Robin Tudor Pro Cycling Team + 15:18
83 23 Baroni Alessandro Team Colpack Ballan + 16:35
84 20 Porter Rudy Trinity Racing + 16:44
85 7 Chrétien Charles-Etienne Premier Tech U23 Cycling Project + 17:26
86 49 Pickering Finlay Groupama-FDJ Conti + 17:27
87 3 Van Boven Luca Lotto Soudal U23 + 17:49
88 3 Walker Max Trinity Racing + 19:21
89 24 Paleni Enzo Groupama-FDJ Conti + 19:24
90 37 Huyet Baptiste C.C.Etupes + 19:26
91 39 Jurado Marcos Electro Hiper Europa-Caldas + 19:26
92 25 Larsen Richard Sweden + 19:31
93 1 Boichis Adrien Trinity Racing + 21:09
94 18 Estelrich Mateu Electro Hiper Europa-Caldas + 22:00
95 1 Miles Carson Premier Tech U23 Cycling Project + 22:06
96 5 Morgan Edward Wales Racing Academy + 22:54
97 12 Lovidius Edvin Sweden + 22:54
98 1 Mård Filip Sweden + 22:57
99 1 Ben Moshe Yuval Israel Cycling Academy + 22:57
100 Donze Robin Tudor Pro Cycling Team + 22:57
101 10 Petrucci Mattia Team Colpack Ballan + 23:02
102 7 Meyer Robin Philippe Wagner Cycling + 25:14
103 10 Roberts William Wales Racing Academy + 25:24
104 1 Pedersen Eric Sweden + 25:25
105 11 Detalle Noah Bingoal-WB Development Team + 25:53
106 23 Thirotel Hugo V.C.Unité Schwenheim + 25:53
107 32 Costeplane Aurélien Occitane CF + 25:53
108 26 Chatila Brunotte Antonin V.C.Unité Schwenheim + 25:53
109 31 Nørtoft Morten Riwal Cycling Team + 26:32
110 2 Kvist Linus Sweden + 26:59
111 4 Richard Maxime C.C.Etupes + 26:59
112 13 Truelove William Wales Racing Academy + 27:10
113 2 Harvey Matthew V.C.Unité Schwenheim + 29:55
114 Dirnbauer Josef Team Felbermayr Simplon Wels + 29:55
115 8 Marasco Lorenzo Team Macadam's Cowboys + 29:55
116 9 Matuzevicius Zygimantas Philippe Wagner Cycling + 29:55
117 2 Meyers Charel V.C.Unité Schwenheim + 29:55
118 10 Foulon Dorian Occitane CF + 29:55
119 17 Ballesteros Miguel Electro Hiper Europa-Caldas + 29:55
120 Arnould Flavien V.C.Unité Schwenheim + 30:06
121 11 Jacques Lucas Bingoal-WB Development Team + 30:08
122 15 Gabriel Timothé V.C.Unité Schwenheim + 30:08
123 18 Liardet Arthur Team Macadam's Cowboys + 32:12
Pos Rider Team Time
1 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti 06:12:12
2 Habets Jordan Metec-Solarwatt p/b Mantel + 03
3 Onley Oscar Development Team DSM + 08
4 Slock Liam Lotto Soudal U23 + 01:02
5 Grégoire Romain Groupama-FDJ Conti + 01:56
6 Baudin Alex Tudor Pro Cycling Team + 02:02
7 De Pooter Dries Hagens Berman Axeon + 02:02
8 Leclainche Gwen C.C.Etupes + 02:05
9 Brun Nils Tudor Pro Cycling Team + 02:05
10 Charrin Aloïs Tudor Pro Cycling Team + 02:05
11 Lamperti Luke Trinity Racing + 02:11
12 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti + 02:11
13 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 02:16
14 Reinderink Pepijn Development Team DSM + 02:21
15 Wilksch Hannes Development Team DSM + 02:23
16 Artz Huub Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:28
17 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti + 02:30
18 Van Hautegem Leander Bingoal-WB Development Team + 04:22
19 Frigo Marco Israel Cycling Academy + 04:22
20 Reisberg Nadav Israel Cycling Academy + 04:25
21 Lecerf William Junior Lotto Soudal U23 + 04:25
22 Gelders Gil Bingoal-WB Development Team + 04:25
23 Roelen Jaap Metec-Solarwatt p/b Mantel + 04:25
24 Toupalik Jakub Elkov-Kasper + 04:29
25 Roberts Owain Wales Racing Academy + 04:32
26 Meris Sergio Team Colpack Ballan + 04:32
27 Willems Jago Bingoal-WB Development Team + 04:36
28 Romeo Ivan Hagens Berman Axeon + 04:42
29 Weinberg Roy Israel Cycling Academy + 07:14
30 Rees Oliver Trinity Racing + 08:50
31 Lambrecht Michiel Bingoal-WB Development Team + 09:20
32 Sheehan Riley Premier Tech U23 Cycling Project + 10:03
33 Juneau Francis Premier Tech U23 Cycling Project + 10:10
34 Laverick Joe Hagens Berman Axeon + 10:52
35 Le Fur Mathéo C.C.Etupes + 10:52
36 Balestra Lorenzo Team Colpack Ballan + 10:57
37 Umbri Gidas Team Colpack Ballan + 11:52
38 Leijnse Enzo Development Team DSM + 12:29
39 Paulus Milan Lotto Soudal U23 + 12:52
40 Eddy Patrick Development Team DSM + 13:20
41 Pickrell Riley Israel Cycling Academy + 14:00
42 Baroni Alessandro Team Colpack Ballan + 16:24
43 Porter Rudy Trinity Racing + 16:33
44 Pickering Finlay Groupama-FDJ Conti + 17:16
45 Van Boven Luca Lotto Soudal U23 + 17:38
46 Walker Max Trinity Racing + 19:10
47 Paleni Enzo Groupama-FDJ Conti + 19:13
48 Huyet Baptiste C.C.Etupes + 19:15
49 Boichis Adrien Trinity Racing + 20:58
50 Estelrich Mateu Electro Hiper Europa-Caldas + 21:49
51 Miles Carson Premier Tech U23 Cycling Project + 21:55
52 Morgan Edward Wales Racing Academy + 22:43
53 Lovidius Edvin Sweden + 22:43
54 Mård Filip Sweden + 22:46
55 Donze Robin Tudor Pro Cycling Team + 22:46
56 Petrucci Mattia Team Colpack Ballan + 22:51
57 Pedersen Eric Sweden + 25:14
58 Detalle Noah Bingoal-WB Development Team + 25:42
59 Thirotel Hugo V.C.Unité Schwenheim + 25:42
60 Chatila Brunotte Antonin V.C.Unité Schwenheim + 25:42
61 Nørtoft Morten Riwal Cycling Team + 26:21
62 Richard Maxime C.C.Etupes + 26:48
63 Truelove William Wales Racing Academy + 26:59
64 Harvey Matthew V.C.Unité Schwenheim + 29:44
65 Matuzevicius Zygimantas Philippe Wagner Cycling + 29:44
66 Meyers Charel V.C.Unité Schwenheim + 29:44
67 Arnould Flavien V.C.Unité Schwenheim + 29:55
68 Jacques Lucas Bingoal-WB Development Team + 29:57
69 Gabriel Timothé V.C.Unité Schwenheim + 29:57
70 Liardet Arthur Team Macadam's Cowboys + 32:01

Information