Circuit des Ardennes - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Reinders Elmar Riwal Cycling Team 7 03:53:49
2 Stosz Patryk Voster ATS Team 3 + 00
3 Lamperti Luke Trinity Racing 1 + 00
4 Neuman Dominik Elkov-Kasper + 00
5 Joly Thomas V.C.Villefranche Beaujolais + 00
6 Habets Jordan Metec-Solarwatt p/b Mantel + 00
7 Paulus Milan Lotto Soudal U23 + 00
8 Reinderink Pepijn Development Team DSM + 00
9 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti + 00
10 Mobach Jarno Leopard Pro Cycling + 00
11 Onley Oscar Development Team DSM + 00
12 Eriksson Lucas Riwal Cycling Team + 00
13 Eriksson Jacob Riwal Cycling Team + 00
14 Paterski Maciej Voster ATS Team + 00
15 Rees Oliver Trinity Racing + 00
16 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti + 00
17 Leijnse Enzo Development Team DSM + 00
18 Wilksch Hannes Development Team DSM + 00
19 Cieslik Pawel Voster ATS Team + 00
20 Artz Huub Metec-Solarwatt p/b Mantel + 00
21 Vinjebo Emil Riwal Cycling Team + 00
22 Bregnhøj Mathias Riwal Cycling Team + 00
23 Reisberg Nadav Israel Cycling Academy + 02:02
24 Ballabio Giacomo V.C.Villefranche Beaujolais + 02:02
25 Slock Liam Lotto Soudal U23 + 02:02
26 Balestra Lorenzo Team Colpack Ballan + 02:02
27 Eddy Patrick Development Team DSM + 02:02
28 Froidevaux Robin Tudor Pro Cycling Team + 02:02
29 Lemoine Gaëtan Occitane CF + 02:02
30 Hodapp Johannes Leopard Pro Cycling + 02:02
31 Baudin Alex Tudor Pro Cycling Team + 02:02
32 Weinberg Roy Israel Cycling Academy + 02:02
33 Van Hautegem Leander Bingoal-WB Development Team + 02:02
34 Staniszewski Daniel HRE Mazowsze Serce Polski + 02:02
35 Lecerf William Junior Lotto Soudal U23 + 02:02
36 Avadanian Lucas V.C.Villefranche Beaujolais + 02:02
37 Leclainche Gwen C.C.Etupes + 02:02
38 Alonso Montes Pablo Electro Hiper Europa-Caldas + 02:02
39 Willems Jago Bingoal-WB Development Team + 02:02
40 Murias Jakub Voster ATS Team + 02:02
41 Roberts Owain Wales Racing Academy + 02:02
42 Gamper Mario Team Felbermayr Simplon Wels + 02:02
43 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project + 02:02
44 Gee Derek Israel Cycling Academy + 02:02
45 Lambrecht Michiel Bingoal-WB Development Team + 02:02
46 Armstrong Thomas Electro Hiper Europa-Caldas + 02:02
47 Grégoire Romain Groupama-FDJ Conti + 02:02
48 Gelders Gil Bingoal-WB Development Team + 02:02
49 Budzinski Tomasz HRE Mazowsze Serce Polski + 02:02
50 Toupalik Jakub Elkov-Kasper + 02:02
51 Meiler Lukas Team Vorarlberg + 02:02
52 Meris Sergio Team Colpack Ballan + 02:02
53 De Pooter Dries Hagens Berman Axeon + 02:02
54 Burke Jack Team Felbermayr Simplon Wels + 02:02
55 Voisard Yannis Tudor Pro Cycling Team + 02:02
56 Le Fur Mathéo C.C.Etupes + 02:02
57 Boros Michael Elkov-Kasper + 02:02
58 Brun Nils Tudor Pro Cycling Team + 02:02
59 Guérin Alexis Team Vorarlberg + 02:02
60 Sowinski Artur Voster ATS Team + 02:02
61 Zahalka Matej Elkov-Kasper + 02:02
62 Juneau Francis Premier Tech U23 Cycling Project + 02:02
63 Romeo Ivan Hagens Berman Axeon + 02:02
64 Turek Daniel Team Felbermayr Simplon Wels + 02:02
65 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 02:02
66 Laverick Joe Hagens Berman Axeon + 02:02
67 Toupalik Adam Elkov-Kasper + 02:02
68 Roelen Jaap Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:02
69 Vermeulen Moran Team Felbermayr Simplon Wels + 02:02
70 Kukrle Michael Elkov-Kasper + 02:02
71 Budzinski Marcin HRE Mazowsze Serce Polski + 02:02
72 Sheehan Riley Premier Tech U23 Cycling Project + 02:02
73 Brozyna Piotr HRE Mazowsze Serce Polski + 02:02
74 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti + 02:02
75 Maris Elias Leopard Pro Cycling + 02:02
76 Stachowiak Adam HRE Mazowsze Serce Polski + 02:02
77 Charrin Aloïs Tudor Pro Cycling Team + 02:02
78 De Vries Hartthijs Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:02
79 Campistrous Romain Occitane CF + 02:02
80 Frigo Marco Israel Cycling Academy + 02:02
81 Tulner Rens Metec-Solarwatt p/b Mantel + 05:20
82 Pickrell Riley Israel Cycling Academy + 06:07
83 Andersen Kasper Hagens Berman Axeon + 06:07
84 Thomas Théo C.C.Etupes + 06:07
85 Walker Max Trinity Racing + 06:07
86 De Lange Thijs Metec-Solarwatt p/b Mantel + 06:07
87 Chamerat Dumont Antony V.C.Villefranche Beaujolais + 06:51
88 Umbri Gidas Team Colpack Ballan + 09:12
89 Gomez Nicolas Team Colpack Ballan + 09:12
90 Van Boven Luca Lotto Soudal U23 + 09:12
91 Holt Joe Wales Racing Academy + 09:12
92 Chrétien Charles-Etienne Premier Tech U23 Cycling Project + 09:12
93 Boichis Adrien Trinity Racing + 12:11
94 Roberts William Wales Racing Academy + 12:11
95 Meyer Robin Philippe Wagner Cycling + 12:11
96 Miles Carson Premier Tech U23 Cycling Project + 13:56
97 Mård Filip Sweden + 13:56
98 Ben Moshe Yuval Israel Cycling Academy + 13:56
99 Truelove William Wales Racing Academy + 13:56
100 Donze Robin Tudor Pro Cycling Team + 13:56
101 Morgan Edward Wales Racing Academy + 13:56
102 Bailey Harrison Electro Hiper Europa-Caldas + 13:56
103 Gloag Thomas Trinity Racing + 13:56
104 Porter Rudy Trinity Racing + 13:56
105 Pedersen Eric Sweden + 13:56
106 Baroni Alessandro Team Colpack Ballan + 13:56
107 Richard Maxime C.C.Etupes + 13:56
108 Kvist Linus Sweden + 13:56
109 Lovidius Edvin Sweden + 13:56
110 Braz Afonso Clément Philippe Wagner Cycling + 13:56
111 Petrucci Mattia Team Colpack Ballan + 13:56
112 Estelrich Mateu Electro Hiper Europa-Caldas + 13:56
113 Dirnbauer Josef Team Felbermayr Simplon Wels + 16:52
114 Harvey Matthew V.C.Unité Schwenheim + 16:52
115 Paleni Enzo Groupama-FDJ Conti + 16:52
116 Detalle Noah Bingoal-WB Development Team + 16:52
117 Larsen Richard Sweden + 16:52
118 Coqueret Louis Leopard Pro Cycling + 16:52
119 Meyers Charel V.C.Unité Schwenheim + 16:52
120 Arnould Flavien V.C.Unité Schwenheim + 16:52
121 Valvasori Larry V.C.Villefranche Beaujolais + 16:52
122 Lavigne Baptiste Occitane CF + 16:52
123 Marasco Lorenzo Team Macadam's Cowboys + 16:52
124 Drapier Lukas Occitane CF + 16:52
125 Matuzevicius Zygimantas Philippe Wagner Cycling + 16:52
126 Rekita Szymon Voster ATS Team + 16:52
127 Huyet Baptiste C.C.Etupes + 16:52
128 Foulon Dorian Occitane CF + 16:52
129 Thirotel Hugo V.C.Unité Schwenheim + 16:52
130 Jurado Marcos Electro Hiper Europa-Caldas + 16:52
131 Bosoni Victor C.C.Etupes + 16:52
132 Jacques Lucas Bingoal-WB Development Team + 16:52
133 Amann Dominik Team Vorarlberg + 16:52
134 Chatila Brunotte Antonin V.C.Unité Schwenheim + 16:52
135 Pickering Finlay Groupama-FDJ Conti + 16:52
136 Ballesteros Miguel Electro Hiper Europa-Caldas + 16:52
137 Gabriel Timothé V.C.Unité Schwenheim + 16:52
138 Höglund August Sweden + 16:52
139 Costeplane Aurélien Occitane CF + 16:52
140 Nørtoft Morten Riwal Cycling Team + 17:32
141 Liardet Arthur Team Macadam's Cowboys + 23:14
DNF Hordijk Bart Development Team DSM
DNF Pomorski Michal HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Barbosa Diogo Hagens Berman Axeon
DNF Inkelaar Kevin Leopard Pro Cycling
DNF Kluckers Arthur Leopard Pro Cycling
DNF Van Der Beken Aaron Lotto Soudal U23
DNF Van Eetvelt Lennert Lotto Soudal U23
DNF Acosta Thomas Philippe Wagner Cycling
DNF Doleatto Aurélien Philippe Wagner Cycling
DNF Kus Adam Philippe Wagner Cycling
DNF Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project
DNF Federspiel Daniel Team Felbermayr Simplon Wels
DNF Duquette Charles Team Macadam's Cowboys
DNF Nehr Julien Team Macadam's Cowboys
DNF Peloquin Leonard Team Macadam's Cowboys
DNF Stopa Guillaume Team Macadam's Cowboys
DNF Thalmann Roland Team Vorarlberg
DNF Gardella Florent V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Beckett Samuel Wales Racing Academy
Pos Rider Team Time
1 Reinders Elmar Riwal Cycling Team 03:53:39
2 Stosz Patryk Voster ATS Team + 04
3 Lamperti Luke Trinity Racing + 06
4 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti + 07
5 Reinderink Pepijn Development Team DSM + 08
6 Joly Thomas V.C.Villefranche Beaujolais + 09
7 Onley Oscar Development Team DSM + 09
8 Vinjebo Emil Riwal Cycling Team + 09
9 Neuman Dominik Elkov-Kasper + 10
10 Habets Jordan Metec-Solarwatt p/b Mantel + 10
11 Paulus Milan Lotto Soudal U23 + 10
12 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti + 10
13 Mobach Jarno Leopard Pro Cycling + 10
14 Eriksson Lucas Riwal Cycling Team + 10
15 Eriksson Jacob Riwal Cycling Team + 10
16 Paterski Maciej Voster ATS Team + 10
17 Rees Oliver Trinity Racing + 10
18 Leijnse Enzo Development Team DSM + 10
19 Wilksch Hannes Development Team DSM + 10
20 Cieslik Pawel Voster ATS Team + 10
21 Artz Huub Metec-Solarwatt p/b Mantel + 10
22 Bregnhøj Mathias Riwal Cycling Team + 10
23 Grégoire Romain Groupama-FDJ Conti + 02:09
24 Sheehan Riley Premier Tech U23 Cycling Project + 02:10
25 Reisberg Nadav Israel Cycling Academy + 02:12
26 Ballabio Giacomo V.C.Villefranche Beaujolais + 02:12
27 Slock Liam Lotto Soudal U23 + 02:12
28 Balestra Lorenzo Team Colpack Ballan + 02:12
29 Eddy Patrick Development Team DSM + 02:12
30 Froidevaux Robin Tudor Pro Cycling Team + 02:12
31 Lemoine Gaëtan Occitane CF + 02:12
32 Hodapp Johannes Leopard Pro Cycling + 02:12
33 Baudin Alex Tudor Pro Cycling Team + 02:12
34 Weinberg Roy Israel Cycling Academy + 02:12
35 Van Hautegem Leander Bingoal-WB Development Team + 02:12
36 Staniszewski Daniel HRE Mazowsze Serce Polski + 02:12
37 Lecerf William Junior Lotto Soudal U23 + 02:12
38 Avadanian Lucas V.C.Villefranche Beaujolais + 02:12
39 Leclainche Gwen C.C.Etupes + 02:12
40 Alonso Montes Pablo Electro Hiper Europa-Caldas + 02:12
41 Willems Jago Bingoal-WB Development Team + 02:12
42 Murias Jakub Voster ATS Team + 02:12
43 Roberts Owain Wales Racing Academy + 02:12
44 Gamper Mario Team Felbermayr Simplon Wels + 02:12
45 Dauschy Guillaume Premier Tech U23 Cycling Project + 02:12
46 Gee Derek Israel Cycling Academy + 02:12
47 Lambrecht Michiel Bingoal-WB Development Team + 02:12
48 Armstrong Thomas Electro Hiper Europa-Caldas + 02:12
49 Gelders Gil Bingoal-WB Development Team + 02:12
50 Budzinski Tomasz HRE Mazowsze Serce Polski + 02:12
51 Toupalik Jakub Elkov-Kasper + 02:12
52 Meiler Lukas Team Vorarlberg + 02:12
53 Meris Sergio Team Colpack Ballan + 02:12
54 De Pooter Dries Hagens Berman Axeon + 02:12
55 Burke Jack Team Felbermayr Simplon Wels + 02:12
56 Voisard Yannis Tudor Pro Cycling Team + 02:12
57 Le Fur Mathéo C.C.Etupes + 02:12
58 Boros Michael Elkov-Kasper + 02:12
59 Brun Nils Tudor Pro Cycling Team + 02:12
60 Guérin Alexis Team Vorarlberg + 02:12
61 Sowinski Artur Voster ATS Team + 02:12
62 Zahalka Matej Elkov-Kasper + 02:12
63 Juneau Francis Premier Tech U23 Cycling Project + 02:12
64 Romeo Ivan Hagens Berman Axeon + 02:12
65 Turek Daniel Team Felbermayr Simplon Wels + 02:12
66 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 02:12
67 Laverick Joe Hagens Berman Axeon + 02:12
68 Toupalik Adam Elkov-Kasper + 02:12
69 Roelen Jaap Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:12
70 Vermeulen Moran Team Felbermayr Simplon Wels + 02:12
71 Kukrle Michael Elkov-Kasper + 02:12
72 Budzinski Marcin HRE Mazowsze Serce Polski + 02:12
73 Brozyna Piotr HRE Mazowsze Serce Polski + 02:12
74 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti + 02:12
75 Maris Elias Leopard Pro Cycling + 02:12
76 Stachowiak Adam HRE Mazowsze Serce Polski + 02:12
77 Charrin Aloïs Tudor Pro Cycling Team + 02:12
78 De Vries Hartthijs Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:12
79 Campistrous Romain Occitane CF + 02:12
80 Frigo Marco Israel Cycling Academy + 02:12
81 Tulner Rens Metec-Solarwatt p/b Mantel + 05:30
82 Pickrell Riley Israel Cycling Academy + 06:17
83 Andersen Kasper Hagens Berman Axeon + 06:17
84 Thomas Théo C.C.Etupes + 06:17
85 Walker Max Trinity Racing + 06:17
86 De Lange Thijs Metec-Solarwatt p/b Mantel + 06:17
87 Chamerat Dumont Antony V.C.Villefranche Beaujolais + 07:01
88 Umbri Gidas Team Colpack Ballan + 09:22
89 Gomez Nicolas Team Colpack Ballan + 09:22
90 Van Boven Luca Lotto Soudal U23 + 09:22
91 Holt Joe Wales Racing Academy + 09:22
92 Chrétien Charles-Etienne Premier Tech U23 Cycling Project + 09:22
93 Roberts William Wales Racing Academy + 12:18
94 Boichis Adrien Trinity Racing + 12:21
95 Meyer Robin Philippe Wagner Cycling + 12:21
96 Miles Carson Premier Tech U23 Cycling Project + 14:06
97 Mård Filip Sweden + 14:06
98 Ben Moshe Yuval Israel Cycling Academy + 14:06
99 Truelove William Wales Racing Academy + 14:06
100 Donze Robin Tudor Pro Cycling Team + 14:06
101 Morgan Edward Wales Racing Academy + 14:06
102 Bailey Harrison Electro Hiper Europa-Caldas + 14:06
103 Gloag Thomas Trinity Racing + 14:06
104 Porter Rudy Trinity Racing + 14:06
105 Pedersen Eric Sweden + 14:06
106 Baroni Alessandro Team Colpack Ballan + 14:06
107 Richard Maxime C.C.Etupes + 14:06
108 Kvist Linus Sweden + 14:06
109 Lovidius Edvin Sweden + 14:06
110 Braz Afonso Clément Philippe Wagner Cycling + 14:06
111 Petrucci Mattia Team Colpack Ballan + 14:06
112 Estelrich Mateu Electro Hiper Europa-Caldas + 14:06
113 Paleni Enzo Groupama-FDJ Conti + 17:00
114 Dirnbauer Josef Team Felbermayr Simplon Wels + 17:02
115 Harvey Matthew V.C.Unité Schwenheim + 17:02
116 Detalle Noah Bingoal-WB Development Team + 17:02
117 Larsen Richard Sweden + 17:02
118 Coqueret Louis Leopard Pro Cycling + 17:02
119 Meyers Charel V.C.Unité Schwenheim + 17:02
120 Arnould Flavien V.C.Unité Schwenheim + 17:02
121 Valvasori Larry V.C.Villefranche Beaujolais + 17:02
122 Lavigne Baptiste Occitane CF + 17:02
123 Marasco Lorenzo Team Macadam's Cowboys + 17:02
124 Drapier Lukas Occitane CF + 17:02
125 Matuzevicius Zygimantas Philippe Wagner Cycling + 17:02
126 Rekita Szymon Voster ATS Team + 17:02
127 Huyet Baptiste C.C.Etupes + 17:02
128 Foulon Dorian Occitane CF + 17:02
129 Thirotel Hugo V.C.Unité Schwenheim + 17:02
130 Jurado Marcos Electro Hiper Europa-Caldas + 17:02
131 Bosoni Victor C.C.Etupes + 17:02
132 Jacques Lucas Bingoal-WB Development Team + 17:02
133 Amann Dominik Team Vorarlberg + 17:02
134 Chatila Brunotte Antonin V.C.Unité Schwenheim + 17:02
135 Pickering Finlay Groupama-FDJ Conti + 17:02
136 Ballesteros Miguel Electro Hiper Europa-Caldas + 17:02
137 Gabriel Timothé V.C.Unité Schwenheim + 17:02
138 Höglund August Sweden + 17:02
139 Costeplane Aurélien Occitane CF + 17:02
140 Nørtoft Morten Riwal Cycling Team + 17:42
141 Liardet Arthur Team Macadam's Cowboys + 23:24
Pos Rider Team Time
1 Lamperti Luke Trinity Racing 03:53:45
2 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti + 01
3 Reinderink Pepijn Development Team DSM + 02
4 Onley Oscar Development Team DSM + 03
5 Habets Jordan Metec-Solarwatt p/b Mantel + 04
6 Paulus Milan Lotto Soudal U23 + 04
7 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti + 04
8 Rees Oliver Trinity Racing + 04
9 Leijnse Enzo Development Team DSM + 04
10 Wilksch Hannes Development Team DSM + 04
11 Artz Huub Metec-Solarwatt p/b Mantel + 04
12 Grégoire Romain Groupama-FDJ Conti + 02:03
13 Sheehan Riley Premier Tech U23 Cycling Project + 02:04
14 Reisberg Nadav Israel Cycling Academy + 02:06
15 Slock Liam Lotto Soudal U23 + 02:06
16 Balestra Lorenzo Team Colpack Ballan + 02:06
17 Eddy Patrick Development Team DSM + 02:06
18 Baudin Alex Tudor Pro Cycling Team + 02:06
19 Weinberg Roy Israel Cycling Academy + 02:06
20 Van Hautegem Leander Bingoal-WB Development Team + 02:06
21 Lecerf William Junior Lotto Soudal U23 + 02:06
22 Leclainche Gwen C.C.Etupes + 02:06
23 Willems Jago Bingoal-WB Development Team + 02:06
24 Roberts Owain Wales Racing Academy + 02:06
25 Lambrecht Michiel Bingoal-WB Development Team + 02:06
26 Gelders Gil Bingoal-WB Development Team + 02:06
27 Toupalik Jakub Elkov-Kasper + 02:06
28 Meris Sergio Team Colpack Ballan + 02:06
29 De Pooter Dries Hagens Berman Axeon + 02:06
30 Le Fur Mathéo C.C.Etupes + 02:06
31 Brun Nils Tudor Pro Cycling Team + 02:06
32 Juneau Francis Premier Tech U23 Cycling Project + 02:06
33 Romeo Ivan Hagens Berman Axeon + 02:06
34 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 02:06
35 Laverick Joe Hagens Berman Axeon + 02:06
36 Roelen Jaap Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:06
37 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti + 02:06
38 Charrin Aloïs Tudor Pro Cycling Team + 02:06
39 Frigo Marco Israel Cycling Academy + 02:06
40 Pickrell Riley Israel Cycling Academy + 06:11
41 Andersen Kasper Hagens Berman Axeon + 06:11
42 Thomas Théo C.C.Etupes + 06:11
43 Walker Max Trinity Racing + 06:11
44 Umbri Gidas Team Colpack Ballan + 09:16
45 Gomez Nicolas Team Colpack Ballan + 09:16
46 Van Boven Luca Lotto Soudal U23 + 09:16
47 Boichis Adrien Trinity Racing + 12:15
48 Miles Carson Premier Tech U23 Cycling Project + 14:00
49 Mård Filip Sweden + 14:00
50 Truelove William Wales Racing Academy + 14:00
51 Donze Robin Tudor Pro Cycling Team + 14:00
52 Morgan Edward Wales Racing Academy + 14:00
53 Gloag Thomas Trinity Racing + 14:00
54 Porter Rudy Trinity Racing + 14:00
55 Pedersen Eric Sweden + 14:00
56 Baroni Alessandro Team Colpack Ballan + 14:00
57 Richard Maxime C.C.Etupes + 14:00
58 Lovidius Edvin Sweden + 14:00
59 Petrucci Mattia Team Colpack Ballan + 14:00
60 Estelrich Mateu Electro Hiper Europa-Caldas + 14:00
61 Paleni Enzo Groupama-FDJ Conti + 16:54
62 Harvey Matthew V.C.Unité Schwenheim + 16:56
63 Detalle Noah Bingoal-WB Development Team + 16:56
64 Coqueret Louis Leopard Pro Cycling + 16:56
65 Meyers Charel V.C.Unité Schwenheim + 16:56
66 Arnould Flavien V.C.Unité Schwenheim + 16:56
67 Drapier Lukas Occitane CF + 16:56
68 Matuzevicius Zygimantas Philippe Wagner Cycling + 16:56
69 Huyet Baptiste C.C.Etupes + 16:56
70 Thirotel Hugo V.C.Unité Schwenheim + 16:56
71 Bosoni Victor C.C.Etupes + 16:56
72 Jacques Lucas Bingoal-WB Development Team + 16:56
73 Chatila Brunotte Antonin V.C.Unité Schwenheim + 16:56
74 Pickering Finlay Groupama-FDJ Conti + 16:56
75 Gabriel Timothé V.C.Unité Schwenheim + 16:56
76 Höglund August Sweden + 16:56
77 Nørtoft Morten Riwal Cycling Team + 17:36
78 Liardet Arthur Team Macadam's Cowboys + 23:18

Information