Circuit des Ardennes - 2022

Overall Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Lucas Eriksson Riwal Cycling Team 10:25:5040
02 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 1330
03 Dominik Neuman Elkov-Kasper + 1425
04 Jordan Habets Metec-Solarwatt p/b Mantel + 1620
05 Oscar Onley Development Team DSM + 1815
06 Jarno Mobach Leopard Pro Cycling + 1910
07 Jacob Eriksson Riwal Cycling Team + 345
08 Mathias Bregnhøj Riwal Cycling Team + 573
09 Liam Slock Lotto Soudal U23 + 01:143
10 Michael Kukrle Elkov-Kasper + 01:173
11 Romain Grégoire Groupama-FDJ Conti + 02:09
12 Dries De Pooter Hagens Berman Axeon + 02:15
13 Yannis Voisard Tudor Pro Cycling Team + 02:15
14 Hartthijs De Vries Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:15
15 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 02:17
16 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 02:18
17 Aloïs Charrin Tudor Pro Cycling Team + 02:18
18 Patryk Stosz Voster ATS Team + 02:21
19 Luke Lamperti Trinity Racing + 02:24
20 Lenny Martinez Groupama-FDJ Conti + 02:24
21 Darren Rafferty Hagens Berman Axeon + 02:29
22 Nils Brun Tudor Pro Cycling Team + 02:32
23 Matej Zahalka Elkov-Kasper + 02:36
24 Thomas Joly V.C.Villefranche Beaujolais + 02:42
25 Alex Baudin Tudor Pro Cycling Team + 02:54
26 Hannes Wilksch Development Team DSM + 03:15
27 Marco Frigo Israel Cycling Academy + 04:04
28 Leander Van Hautegem Bingoal-WB Development Team + 04:35
29 Nadav Reisberg Israel Cycling Academy + 04:38
30 William Junior Lecerf Lotto Soudal U23 + 04:38
31 Jaap Roelen Metec-Solarwatt p/b Mantel + 04:38
32 Gil Gelders Bingoal-WB Development Team + 04:38
33 Jakub Toupalik Elkov-Kasper + 04:42
34 Owain Roberts Wales Racing Academy + 04:45
35 Sergio Meris Team Colpack Ballan + 04:45
36 Jago Willems Bingoal-WB Development Team + 04:49
37 Mario Gamper Team Felbermayr Simplon Wels + 04:49
38 Johannes Hodapp Leopard Pro Cycling + 04:55
39 Alexis Guérin Team Vorarlberg + 05:01
40 Guillaume Dauschy Premier Tech U23 Cycling Project + 05:10
41 Elias Maris Leopard Pro Cycling + 05:12
42 Marcin Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski + 05:17
43 Ivan Romeo Hagens Berman Axeon + 05:39
44 Pepijn Reinderink Development Team DSM + 06:14
45 Roy Weinberg Israel Cycling Academy + 07:27
46 Derek Gee Israel Cycling Academy + 07:40
47 Oliver Rees Trinity Racing + 09:03
48 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 09:15
49 Huub Artz Metec-Solarwatt p/b Mantel + 09:24
50 Michiel Lambrecht Bingoal-WB Development Team + 10:12
51 Riley Sheehan Premier Tech U23 Cycling Project + 10:16
52 Rens Tulner Metec-Solarwatt p/b Mantel + 10:46
53 Michael Boros Elkov-Kasper + 11:14
54 Jack Burke Team Felbermayr Simplon Wels + 11:22
55 Daniel Turek Team Felbermayr Simplon Wels + 12:09
56 Artur Sowinski Voster ATS Team + 12:28
57 Joe Laverick Hagens Berman Axeon + 12:28
58 Adam Stachowiak HRE Mazowsze Serce Polski + 13:58
59 Clément Braz Afonso Philippe Wagner Cycling + 14:12
60 Elmar Reinders Riwal Cycling Team + 15:08
61 Emil Vinjebo Riwal Cycling Team + 15:17
62 Thijs De Lange Metec-Solarwatt p/b Mantel + 16:34
63 Thomas Armstrong Electro Hiper Europa-Caldas + 16:56
64 Francis Juneau Premier Tech U23 Cycling Project + 17:08
65 Rudy Porter Trinity Racing + 17:25
66 Finlay Pickering Groupama-FDJ Conti + 17:41
67 Baptiste Huyet C.C.Etupes + 19:28
68 Enzo Leijnse Development Team DSM + 19:30
69 Marcos Jurado Electro Hiper Europa-Caldas + 20:19
70 Max Walker Trinity Racing + 20:46
71 Riley Pickrell Israel Cycling Academy + 21:01
72 Adrien Boichis Trinity Racing + 21:11
73 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 23:10
74 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 26:11
75 Hugo Thirotel V.C.Unité Schwenheim + 27:25
76 Edward Morgan Wales Racing Academy + 29:39
77 Edvin Lovidius Sweden + 29:44
78 Timothé Gabriel V.C.Unité Schwenheim + 30:54
79 Noah Detalle Bingoal-WB Development Team + 32:38
80 Mateu Estelrich Electro Hiper Europa-Caldas + 33:22
81 Patrick Eddy Development Team DSM + 34:52
82 Pablo Alonso Montes Electro Hiper Europa-Caldas + 34:52
83 Carson Miles Premier Tech U23 Cycling Project + 35:31
84 Arthur Liardet Team Macadam's Cowboys + 38:59
85 Lucas Jacques Bingoal-WB Development Team + 41:30
86 Robin Donze Tudor Pro Cycling Team + 44:18
87 Yuval Ben Moshe Israel Cycling Academy + 45:33
88 Eric Pedersen Sweden + 46:46
89 Filip Mård Sweden + 48:42
DNF August Höglund Sweden
DNF Linus Kvist Sweden
DNF Richard Larsen Sweden
DNF Victor Bosoni C.C.Etupes
DNF Mathéo Le Fur C.C.Etupes
DNF Maxime Richard C.C.Etupes
DNF Théo Thomas C.C.Etupes
DNF Bart Hordijk Development Team DSM
DNF Harrison Bailey Electro Hiper Europa-Caldas
DNF Miguel Ballesteros Electro Hiper Europa-Caldas
DNF Adam Toupalik Elkov-Kasper
DNF Kasper Andersen Hagens Berman Axeon
DNF Diogo Barbosa Hagens Berman Axeon
DNF Piotr Brozyna HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Tomasz Budzinski HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Michal Pomorski HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Daniel Staniszewski HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Louis Coqueret Leopard Pro Cycling
DNF Kevin Inkelaar Leopard Pro Cycling
DNF Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling
DNF Milan Paulus Lotto Soudal U23
DNF Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23
DNF Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23
DNF Romain Campistrous Occitane CF
DNF Aurélien Costeplane Occitane CF
DNF Lukas Drapier Occitane CF
DNF Dorian Foulon Occitane CF
DNF Baptiste Lavigne Occitane CF
DNF Gaëtan Lemoine Occitane CF
DNF Thomas Acosta Philippe Wagner Cycling
DNF Aurélien Doleatto Philippe Wagner Cycling
DNF Adam Kus Philippe Wagner Cycling
DNF Zygimantas Matuzevicius Philippe Wagner Cycling
DNF Robin Meyer Philippe Wagner Cycling
DNF Charles-Etienne Chrétien Premier Tech U23 Cycling Project
DNF Robin Plamondon Premier Tech U23 Cycling Project
DNF Morten Nørtoft Riwal Cycling Team
DNF Lorenzo Balestra Team Colpack Ballan
DNF Alessandro Baroni Team Colpack Ballan
DNF Nicolas Gomez Team Colpack Ballan
DNF Mattia Petrucci Team Colpack Ballan
DNF Gidas Umbri Team Colpack Ballan
DNF Josef Dirnbauer Team Felbermayr Simplon Wels
DNF Daniel Federspiel Team Felbermayr Simplon Wels
DNF Moran Vermeulen Team Felbermayr Simplon Wels
DNF Charles Duquette Team Macadam's Cowboys
DNF Lorenzo Marasco Team Macadam's Cowboys
DNF Julien Nehr Team Macadam's Cowboys
DNF Leonard Peloquin Team Macadam's Cowboys
DNF Guillaume Stopa Team Macadam's Cowboys
DNF Dominik Amann Team Vorarlberg
DNF Lukas Meiler Team Vorarlberg
DNF Roland Thalmann Team Vorarlberg
DNF Thomas Gloag Trinity Racing
DNF Robin Froidevaux Tudor Pro Cycling Team
DNF Flavien Arnould V.C.Unité Schwenheim
DNF Antonin Chatila Brunotte V.C.Unité Schwenheim
DNF Matthew Harvey V.C.Unité Schwenheim
DNF Charel Meyers V.C.Unité Schwenheim
DNF Lucas Avadanian V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Giacomo Ballabio V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Antony Chamerat Dumont V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Florent Gardella V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Larry Valvasori V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Jakub Murias Voster ATS Team
DNF Maciej Paterski Voster ATS Team
DNF Szymon Rekita Voster ATS Team
DNF Samuel Beckett Wales Racing Academy
DNF Joe Holt Wales Racing Academy
DNF William Roberts Wales Racing Academy
DNF William Truelove Wales Racing Academy
Information
Nation France
Date 6th - 9th April
CAT 2.2
Other
Embed Results