Circuit des Ardennes - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Kaden Groves SEG Racing Academy 04:57:197
02 Marko Kump Adria Mobil + 003
03 Frantisek Sisr Elkov - Author + 001
04 Jacob Hennessy Canyon DHB + 00
05 Nicolai Brøchner Riwal Readynez Cycling + 00
06 Julian Mertens Lotto - Soudal U23 + 00
07 Andrea Toniatti Team Colpack + 00
08 Maciej Paterski Wibatech Merx 7R + 00
09 Aaron Gate EvoPro Racing + 00
10 Nikolai Shumov Minsk Cycling Club + 00
11 Paul Ourselin Total Direct Energie + 00
12 Dusan Rajovic Adria Mobil + 00
13 Markus Hoelgaard Uno-X Norwegian DT + 00
14 Sean Quinn Hagens Berman - Axeon + 00
15 Alexander Krieger Leopard Pro Cycling + 00
16 Jimmy Raibaud CR4C Roanne + 00
17 Luc Wirtgen Wallonie-Bruxelles Devo + 00
18 Clément Jolibert A.V.C. Aix-en-Provence + 00
19 Fabien Grellier Total Direct Energie + 00
20 Michal Schlegel Elkov - Author + 00
21 Maxim Van Gils Lotto - Soudal U23 + 00
22 Arnaud Pfrimmer C.C.Nogent-sur-Oise + 00
23 Michael Kukrle Elkov - Author + 00
24 Roland Thalmann Team Vorarlberg Santic + 00
25 Cyrille Thiery Swiss Racing Academy + 00
26 Felix Gall Development Team Sunweb + 00
27 Nicolas Prodhomme Chambéry Cyclisme Formation + 00
28 Clément Champoussin Chambéry Cyclisme Formation + 00
29 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 00
30 Miguel Bryon Arapahoe Resources - BMC + 00
31 Antoine Raugel Chambéry Cyclisme Formation + 00
32 Daniel Pearson Canyon DHB + 00
33 Jonas Abrahamsen Uno-X Norwegian DT + 00
34 Fabien Rondeau CR4C Roanne + 00
35 Martin Lestido Rey Super Froiz + 00
36 Szymon Rekita Leopard Pro Cycling + 00
37 Adria Moreno Sala A.V.C. Aix-en-Provence + 00
38 Brendan Rhim Arapahoe Resources - BMC + 00
39 Nicolas Malle V.C.Pays de Loudéac + 00
40 Thomas Stewart Canyon DHB + 00
41 Kobe Goossens Lotto - Soudal U23 + 00
42 Viktor Verschaeve Lotto - Soudal U23 + 00
43 Romain Sicard Total Direct Energie + 00
44 Emil Vinjebo Riwal Readynez Cycling + 00
45 Kevin Vermaerke Hagens Berman - Axeon + 00
46 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 00
47 Axel Journiaux Total Direct Energie + 00
48 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 00
49 Sylvain Moniquet Wallonie-Bruxelles Devo + 00
50 Kévin Avoine C.C.Nogent-sur-Oise + 00
51 Louis Rose-Davies Canyon DHB + 00
52 Marek Rutkiewicz Wibatech Merx 7R + 00
53 Thomas Vereecken Lotto - Soudal U23 + 00
54 Gaëtan Lemoine V.C.Pays de Loudéac + 00
55 Edward Anderson Hagens Berman - Axeon + 00
56 Andreas Leknessund Uno-X Norwegian DT + 00
57 Joao Almeida Hagens Berman - Axeon + 00
58 Leon Heinschke Development Team Sunweb + 00
59 Harry Sweeny EvoPro Racing + 00
60 Mauro Schmid Swiss Racing Academy + 00
61 Ide Schelling SEG Racing Academy + 00
62 Marvin Tasset Wallonie-Bruxelles Devo + 00
63 Justin Oien Arapahoe Resources - BMC + 00
64 Alexander Kamp Riwal Readynez Cycling + 00
65 Tiago Antunes SEG Racing Academy + 00
66 Roman Maikin Minsk Cycling Club + 00
67 Ben Katerberg Development Team Sunweb + 00
68 Thymen Arensman SEG Racing Academy + 00
69 Ziga Groselj Adria Mobil + 00
70 Robin Meyer A.V.C. Aix-en-Provence + 00
71 Jan Barta Elkov - Author + 00
72 Anatolii Budiak Wibatech Merx 7R + 00
73 Yann Pestiaux Wallonie-Bruxelles Devo + 00
74 Gordian Banzer Team Vorarlberg Santic + 00
75 Romain Bacon C.C.Nogent-sur-Oise + 00
76 Maximilian Kuen Team Vorarlberg Santic + 00
77 Laurens Huys Lotto - Soudal U23 + 00
78 Julien Guay V.C.Pays de Loudéac + 00
79 Torstein Træen Uno-X Norwegian DT + 00
80 Florent Castellarnau A.V.C. Aix-en-Provence + 00
81 Jack Burke Leopard Pro Cycling + 00
82 Jérôme Mainard CR4C Roanne + 00
83 Matej Zahalka Elkov - Author + 00
84 Diego Noriega Gomez Super Froiz + 00
85 Andrea Bagioli Team Colpack + 00
86 Quentin Venner Wallonie-Bruxelles Devo + 00
87 Alexander Braybrooke A.V.C. Aix-en-Provence + 00
88 Paul Double Team Colpack + 00
89 Pawel Cieslik Wibatech Merx 7R + 00
90 David Rivière V.C.Pays de Loudéac + 00
91 Jakub Otruba Elkov - Author + 00
92 Tanner Putt Arapahoe Resources - BMC + 00
93 David Per Adria Mobil + 00
94 Romain Campistrous A.V.C. Aix-en-Provence + 00
95 Piotr Konwa Wibatech Merx 7R + 00
96 Ken Conter Chambéry Cyclisme Formation + 00
97 Ivan Martinez Jimenez Super Froiz + 26
98 Thomas Joly C.C.Nogent-sur-Oise + 35
99 Stanislav Bazhkou Minsk Cycling Club + 42
100 Alexandre Jamet CR4C Roanne + 02:35
101 Martin Salmon Development Team Sunweb + 04:21
102 Alexandar Richardson Canyon DHB + 04:21
103 Nils Sinschek Development Team Sunweb + 04:21
104 Jonas Aaen Jørgensen Riwal Readynez Cycling + 04:21
105 Benjamin Wolfe Arapahoe Resources - BMC + 04:30
106 Adam Hartley SEG Racing Academy + 05:18
107 Ewen Henrio V.C.Pays de Loudéac + 05:44
108 Simon Verger Chambéry Cyclisme Formation + 05:44
109 Jakob Egholm Hagens Berman - Axeon + 05:44
110 Michal Podlaski Wibatech Merx 7R + 05:44
111 Adrien Quinio C.C.Nogent-sur-Oise + 07:33
112 Andzs Flaksis Arapahoe Resources - BMC + 07:33
113 Guillermo Garcia Janeiro Super Froiz + 07:33
114 Siarhei Papok Minsk Cycling Club + 07:33
115 Yves Lütolf Swiss Racing Academy + 07:33
116 Vasili Strokau Minsk Cycling Club + 07:33
117 Giacomo Garavaglia Team Colpack + 07:33
118 Torkil Veyhe Riwal Readynez Cycling + 07:33
119 Alexander Evans SEG Racing Academy + 07:33
120 Patrick Schelling Team Vorarlberg Santic + 07:40
121 Cole Davis Hagens Berman - Axeon + 07:40
122 Idar Andersen Uno-X Norwegian DT + 07:42
123 Lukas Meiler Team Vorarlberg Santic + 11:09
124 Jacob Vaughan Canyon DHB + 11:35
125 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 11:35
126 Cormac McGeough EvoPro Racing + 11:35
127 Yauheni Sobal Minsk Cycling Club + 11:35
128 Emerson Fontaine Wallonie-Bruxelles Devo + 11:35
129 Raphael Krähemann Swiss Racing Academy + 11:35
130 Axel Chatelus CR4C Roanne + 11:35
131 Lucio Pierantozzi Team Colpack + 11:35
132 Konrad Gessner Leopard Pro Cycling + 11:35
133 Aaron Kearney EvoPro Racing + 11:35
134 Mark Downey EvoPro Racing + 11:35
135 Steven Tronet C.C.Nogent-sur-Oise + 11:35
136 Lucas Meunier Chambéry Cyclisme Formation + 11:35
137 Aaron Mariño Dominguez Super Froiz + 11:35
138 Jon Bozic Adria Mobil + 11:35
139 Thomas Girard V.C.Pays de Loudéac + 11:35
140 Davide Orrico Team Vorarlberg Santic + 11:35
141 Jalel Duranti Team Colpack + 11:35
142 Bas Van Belle Leopard Pro Cycling + 11:35
143 Kim Magnusson Riwal Readynez Cycling + 11:35
144 Ludvig Anton Wacker Development Team Sunweb + 11:35
145 Rein Taaramäe Total Direct Energie + 11:35
146 Sindre Kulset Uno-X Norwegian DT + 11:35
147 Aitor Bugarin Ledo Super Froiz + 20:44
DNF Simon Combes CR4C Roanne
DNF Jonathan Hivert Total Direct Energie
Pos Rider Team Time
01 Kaden Groves SEG Racing Academy 04:57:09
02 Marko Kump Adria Mobil + 04
03 Frantisek Sisr Elkov - Author + 06
04 Romain Bacon C.C.Nogent-sur-Oise + 08
05 Andreas Leknessund Uno-X Norwegian DT + 09
06 Jacob Hennessy Canyon DHB + 10
07 Nicolai Brøchner Riwal Readynez Cycling + 10
08 Julian Mertens Lotto - Soudal U23 + 10
09 Andrea Toniatti Team Colpack + 10
10 Maciej Paterski Wibatech Merx 7R + 10
11 Aaron Gate EvoPro Racing + 10
12 Nikolai Shumov Minsk Cycling Club + 10
13 Paul Ourselin Total Direct Energie + 10
14 Dusan Rajovic Adria Mobil + 10
15 Markus Hoelgaard Uno-X Norwegian DT + 10
16 Sean Quinn Hagens Berman - Axeon + 10
17 Alexander Krieger Leopard Pro Cycling + 10
18 Jimmy Raibaud CR4C Roanne + 10
19 Luc Wirtgen Wallonie-Bruxelles Devo + 10
20 Clément Jolibert A.V.C. Aix-en-Provence + 10
21 Fabien Grellier Total Direct Energie + 10
22 Michal Schlegel Elkov - Author + 10
23 Maxim Van Gils Lotto - Soudal U23 + 10
24 Arnaud Pfrimmer C.C.Nogent-sur-Oise + 10
25 Michael Kukrle Elkov - Author + 10
26 Roland Thalmann Team Vorarlberg Santic + 10
27 Cyrille Thiery Swiss Racing Academy + 10
28 Felix Gall Development Team Sunweb + 10
29 Nicolas Prodhomme Chambéry Cyclisme Formation + 10
30 Clément Champoussin Chambéry Cyclisme Formation + 10
31 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 10
32 Miguel Bryon Arapahoe Resources - BMC + 10
33 Antoine Raugel Chambéry Cyclisme Formation + 10
34 Daniel Pearson Canyon DHB + 10
35 Jonas Abrahamsen Uno-X Norwegian DT + 10
36 Fabien Rondeau CR4C Roanne + 10
37 Martin Lestido Rey Super Froiz + 10
38 Szymon Rekita Leopard Pro Cycling + 10
39 Adria Moreno Sala A.V.C. Aix-en-Provence + 10
40 Brendan Rhim Arapahoe Resources - BMC + 10
41 Nicolas Malle V.C.Pays de Loudéac + 10
42 Thomas Stewart Canyon DHB + 10
43 Kobe Goossens Lotto - Soudal U23 + 10
44 Viktor Verschaeve Lotto - Soudal U23 + 10
45 Romain Sicard Total Direct Energie + 10
46 Emil Vinjebo Riwal Readynez Cycling + 10
47 Kevin Vermaerke Hagens Berman - Axeon + 10
48 Jan Maas Leopard Pro Cycling + 10
49 Axel Journiaux Total Direct Energie + 10
50 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 10
51 Sylvain Moniquet Wallonie-Bruxelles Devo + 10
52 Kévin Avoine C.C.Nogent-sur-Oise + 10
53 Louis Rose-Davies Canyon DHB + 10
54 Marek Rutkiewicz Wibatech Merx 7R + 10
55 Thomas Vereecken Lotto - Soudal U23 + 10
56 Gaëtan Lemoine V.C.Pays de Loudéac + 10
57 Edward Anderson Hagens Berman - Axeon + 10
58 Joao Almeida Hagens Berman - Axeon + 10
59 Leon Heinschke Development Team Sunweb + 10
60 Harry Sweeny EvoPro Racing + 10
61 Mauro Schmid Swiss Racing Academy + 10
62 Ide Schelling SEG Racing Academy + 10
63 Marvin Tasset Wallonie-Bruxelles Devo + 10
64 Justin Oien Arapahoe Resources - BMC + 10
65 Alexander Kamp Riwal Readynez Cycling + 10
66 Tiago Antunes SEG Racing Academy + 10
67 Roman Maikin Minsk Cycling Club + 10
68 Ben Katerberg Development Team Sunweb + 10
69 Thymen Arensman SEG Racing Academy + 10
70 Ziga Groselj Adria Mobil + 10
71 Robin Meyer A.V.C. Aix-en-Provence + 10
72 Jan Barta Elkov - Author + 10
73 Anatolii Budiak Wibatech Merx 7R + 10
74 Yann Pestiaux Wallonie-Bruxelles Devo + 10
75 Gordian Banzer Team Vorarlberg Santic + 10
76 Maximilian Kuen Team Vorarlberg Santic + 10
77 Laurens Huys Lotto - Soudal U23 + 10
78 Julien Guay V.C.Pays de Loudéac + 10
79 Torstein Træen Uno-X Norwegian DT + 10
80 Florent Castellarnau A.V.C. Aix-en-Provence + 10
81 Jack Burke Leopard Pro Cycling + 10
82 Jérôme Mainard CR4C Roanne + 10
83 Matej Zahalka Elkov - Author + 10
84 Diego Noriega Gomez Super Froiz + 10
85 Andrea Bagioli Team Colpack + 10
86 Quentin Venner Wallonie-Bruxelles Devo + 10
87 Alexander Braybrooke A.V.C. Aix-en-Provence + 10
88 Paul Double Team Colpack + 10
89 Pawel Cieslik Wibatech Merx 7R + 10
90 David Rivière V.C.Pays de Loudéac + 10
91 Jakub Otruba Elkov - Author + 10
92 Tanner Putt Arapahoe Resources - BMC + 10
93 David Per Adria Mobil + 10
94 Romain Campistrous A.V.C. Aix-en-Provence + 10
95 Piotr Konwa Wibatech Merx 7R + 10
96 Ken Conter Chambéry Cyclisme Formation + 10
97 Ivan Martinez Jimenez Super Froiz + 33
98 Thomas Joly C.C.Nogent-sur-Oise + 45
99 Stanislav Bazhkou Minsk Cycling Club + 52
100 Alexandre Jamet CR4C Roanne + 02:45
101 Martin Salmon Development Team Sunweb + 04:31
102 Alexandar Richardson Canyon DHB + 04:31
103 Nils Sinschek Development Team Sunweb + 04:31
104 Jonas Aaen Jørgensen Riwal Readynez Cycling + 04:31
105 Benjamin Wolfe Arapahoe Resources - BMC + 04:40
106 Adam Hartley SEG Racing Academy + 05:28
107 Ewen Henrio V.C.Pays de Loudéac + 05:54
108 Simon Verger Chambéry Cyclisme Formation + 05:54
109 Jakob Egholm Hagens Berman - Axeon + 05:54
110 Michal Podlaski Wibatech Merx 7R + 05:54
111 Adrien Quinio C.C.Nogent-sur-Oise + 07:41
112 Torkil Veyhe Riwal Readynez Cycling + 07:42
113 Andzs Flaksis Arapahoe Resources - BMC + 07:43
114 Guillermo Garcia Janeiro Super Froiz + 07:43
115 Siarhei Papok Minsk Cycling Club + 07:43
116 Yves Lütolf Swiss Racing Academy + 07:43
117 Vasili Strokau Minsk Cycling Club + 07:43
118 Giacomo Garavaglia Team Colpack + 07:43
119 Alexander Evans SEG Racing Academy + 07:43
120 Patrick Schelling Team Vorarlberg Santic + 07:50
121 Cole Davis Hagens Berman - Axeon + 07:50
122 Idar Andersen Uno-X Norwegian DT + 07:52
123 Lukas Meiler Team Vorarlberg Santic + 11:19
124 Davide Orrico Team Vorarlberg Santic + 11:42
125 Jacob Vaughan Canyon DHB + 11:45
126 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 11:45
127 Cormac McGeough EvoPro Racing + 11:45
128 Yauheni Sobal Minsk Cycling Club + 11:45
129 Emerson Fontaine Wallonie-Bruxelles Devo + 11:45
130 Raphael Krähemann Swiss Racing Academy + 11:45
131 Axel Chatelus CR4C Roanne + 11:45
132 Lucio Pierantozzi Team Colpack + 11:45
133 Konrad Gessner Leopard Pro Cycling + 11:45
134 Aaron Kearney EvoPro Racing + 11:45
135 Mark Downey EvoPro Racing + 11:45
136 Steven Tronet C.C.Nogent-sur-Oise + 11:45
137 Lucas Meunier Chambéry Cyclisme Formation + 11:45
138 Aaron Mariño Dominguez Super Froiz + 11:45
139 Jon Bozic Adria Mobil + 11:45
140 Thomas Girard V.C.Pays de Loudéac + 11:45
141 Jalel Duranti Team Colpack + 11:45
142 Bas Van Belle Leopard Pro Cycling + 11:45
143 Kim Magnusson Riwal Readynez Cycling + 11:45
144 Ludvig Anton Wacker Development Team Sunweb + 11:45
145 Rein Taaramäe Total Direct Energie + 11:45
146 Sindre Kulset Uno-X Norwegian DT + 11:45
147 Aitor Bugarin Ledo Super Froiz + 20:54
Information
Nation France
Date 12th April
Where Neuvizy -> Launois sur Vence
What 1st stage
Distance 188.7 km
Leader K.Groves
Youth K.Groves
Points K.Groves
Mountain A.Quinio
Combative D.Orrico
Other
Embed Results