Circuit des Ardennes - 2010

Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Mikhail Antonov Team Katusha 11:07:32
02 Thomas Rostollan - + 57
03 Florian Morizot BigMat - Auber 93 + 2:35
04 Lasse Bøchman Larsen Glud & Marstrand - LRØ + 2:37
05 Martijn Keizer Rabobank CT + 2:40
06 Nicolas Baldo Atlas Personal - BMC + 2:58
07 Mathieu Simon C.C. Nogent sur Oise + 3:00
08 Wilco Kelderman Rabobank CT + 3:05
09 Martin Mares PSK Whirlpool - Author + 3:12
10 Eduardo Gonzalo Ramirez Bretagne - Schuller + 3:12
11 Mads Christensen Glud & Marstrand - LRØ + 3:19
12 Pim Ligthart Vacansoleil + 3:20
13 Johan Le Bon Bretagne - Schuller + 3:23
14 Tim Wellens - + 3:29
15 Tom-Jelte Slagter Rabobank CT + 3:30
16 Florian Vachon Bretagne - Schuller + 3:31
17 Brian Bulgac Rabobank CT + 3:33
18 Dan Craven Rapha Condor - Sharp + 3:38
19 Sergej Fuchs Team Nutrixxion - Sparkasse + 3:38
20 Eliot Lietaer - + 3:45
21 Cyril Crepel - + 3:53
22 Gaël Malacarne Bretagne - Schuller + 3:53
23 Tim Haex - + 3:53
24 Robert Retschke Continental Team Differdange + 3:54
25 Dirk Müller Team Nutrixxion - Sparkasse + 3:54
26 Nick Van der Lijke Rabobank CT + 3:55
27 Jimmy Turgis C.C. Nogent sur Oise + 3:56
28 Christophe Laborie Saur - Sojasun + 3:58
29 Joeri Adams Rabobank CT + 4:00
30 Martijn Debaene - + 4:02
31 Laurent Pichon Bretagne - Schuller + 4:03
32 Stig Broeckx - + 4:04
33 Laurens De Vreese - + 4:07
34 Christopher Juul-Jensen Glud & Marstrand - LRØ + 4:09
35 Pierre Drancourt - + 4:10
36 Jonathan Fumeaux C.C. Etupes + 4:11
37 Pierre-Luc Périchon SCO Dijon + 4:15
38 Fabio Polazzi Veranda's Willems + 4:27
39 Jean-Marc Bideau Bretagne - Schuller + 4:30
40 David Rösch Atlas Personal - BMC + 4:34
41 Fabien Lebeau - + 4:37
42 Morten Knudsen Continental Team Differdange + 4:38
43 Romain Villa SCO Dijon + 4:39
44 Laurent Denonfoux - + 4:41
45 Brecht Dhaene - + 4:42
46 Petr Ignatenko Itera - Katusha + 5:01
47 Yves Mercier SCO Dijon + 5:04
48 Clément Penven C.C. Nogent sur Oise + 5:23
49 Frantisek Kloucek PSK Whirlpool - Author + 6:55
50 Thomas Degand Veranda's Willems + 7:30
51 Thibaut Mace - + 8:11
52 Floris Smeyers - + 8:28
53 Thomas Buchacek PSK Whirlpool - Author + 8:55
54 Yannick Wellens - + 8:57
55 Daniel Egeland Jarstø Sparebanken Vest - Ridley + 11:12
56 Sven Renders Veranda's Willems + 11:25
57 Paul Poux Saur - Sojasun + 12:25
58 Benjamin King Trek - Livestrong + 15:05
59 Ian Boswell Bissell Pro Cycling Team + 15:39
60 Romain Lejeune - + 15:40
61 Guillaume Bourgeois Atlas Personal - BMC + 15:58
62 Sebastien Harbonnier Continental Team Differdange + 16:16
63 Janick Wisler Atlas Personal - BMC + 16:27
64 Frederik Verkinderen - + 16:29
65 Nico Schneider Continental Team Differdange + 17:08
66 Stanislav Kozubek PSK Whirlpool - Author + 18:37
67 Dries Beatse - + 20:00
68 Alexander Kholodov Itera - Katusha + 22:58
69 Edouard Louyest - + 24:38
70 Ben Greenwood Rapha Condor - Sharp + 24:51
71 Olivier Lefrancois - + 26:05
72 Thibault Villa - + 27:27
DNF Dennis Vanendert -
DNF Kent Aadnøy -
DNF Jonathan Balbenua -
DNF Andrew Barker -
DNF Nicolas Bazin -
DNF Fabien Behague -
DNF Steve Bekaert -
DNF Travis Burandt -
DNF Émilien Clère -
DNF Anthony Colin -
DNF Mathieu Conservet -
DNF Bart De Clercq -
DNF Simon Pierre De Groote -
DNF Maxwell Durtschi -
DNF Tor Inge Espeland -
DNF Benjamin Giraud -
DNF Yann Guyot -
DNF Alo Jakin -
DNF Gert Joeaar -
DNF Steven Le Hyaric -
DNF Alexandre Lefief -
DNF Tony Mallet -
DNF Korantin Peron -
DNF Romain Pillon -
DNF Maxime Pinel -
DNF Julien Rabaud -
DNF Klaas Sys -
DNF Jochen Vankerchoven -
DNF Tim Vanspeybroeck -
DNF Bruno Guggisberg Atlas Personal - BMC
DNF Frank Scherzinger Atlas Personal - BMC
DNF Daniel Holloway Bissell Pro Cycling Team
DNF Thomas Bouteille C.C. Etupes
DNF Anthony Buhler C.C. Etupes
DNF Kenny Elissonde C.C. Etupes
DNF Mickael Jeannin C.C. Etupes
DNF Sander Maasing C.C. Etupes
DNF Flavien Dassonville C.C. Nogent sur Oise
DNF Quentin Santy C.C. Nogent sur Oise
DNF Albain Cormier Continental Team Differdange
DNF Vytautas Kaupas Continental Team Differdange
DNF Christian Poos Continental Team Differdange
DNF Jacob Nielsen Glud & Marstrand - LRØ
DNF Niki Østergaard Glud & Marstrand - LRØ
DNF Roman Maikin Itera - Katusha
DNF Nikita Novikov Itera - Katusha
DNF Stanislav Starodubtsev Itera - Katusha
DNF Walt De Winter Omega Pharma-Lotto
DNF Øystein Stake Laengen PlussBank - Cervelo
DNF Leopold König PSK Whirlpool - Author
DNF André Schulze PSK Whirlpool - Author
DNF Zakkari Dempster Rapha Condor - Sharp
DNF Kristian House Rapha Condor - Sharp
DNF Darren Lapthorne Rapha Condor - Sharp
DNF Jonathan Tiernan Locke Rapha Condor - Sharp
DNF Benjamin Cantourne SCO Dijon
DNF Geir Inge Berg Sparebanken Vest - Ridley
DNF Ole Martin Ølmheim Sparebanken Vest - Ridley
DNF Kim Lachmann Team Nutrixxion - Sparkasse
DNF Lars Wackernagel Team Nutrixxion - Sparkasse
DNF Julien Paquet Veranda's Willems
DNF Sven Van den Houte Veranda's Willems
DNF Kevin Van Melsen Veranda's Willems
Information
Nation France
Date 9th - 11th April
CAT 2.2
Other
Embed Results