FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
GP Sochi
UCI, Stage race, 4th -8th April 2012, Russia
Race info
Results
History
2023
2022
2021
2019
2018
2015
2014
2013
2012
2011
2008
2007
2006
2005
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Austria
Belarus
Czechia
Estonia
Germany
Hungary
Latvia
Norway
Romania
Russia
Serbia
Slovakia
Slovenia
Turkey
Ukraine
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Stevic
Ivan
1980
Salcano - Arnavutkoy
21:17:29
02
Kosyakov
Dmitriy
1986
Itera - Katusha
+ 09
03
Pakhtusov
Anatoliy
1985
ISD - Lampre Continental
+ 48
04
Samokhvalov
Anton
1986
RusVelo
+ 48
05
Rybakov
Alexander
1988
Itera - Katusha
+ 02:00
06
Gottfried
Alexander
1985
Nutrixxion - Abus
+ 03:23
07
Grygorenko
Oleksandr
1988
Kolss Cycling Team
+ 03:38
08
Kononenko
Mykhaylo
1987
Kolss Cycling Team
+ 04:11
09
Maslenikov
Vadim
1989
-
+ 06:03
10
Zakarin
Ilnur
1989
Itera - Katusha
+ 06:29
11
Bajc
Andi
1988
Salcano - Arnavutkoy
+ 07:15
12
Nesset
Sigurd
1991
Frøy - Trek
+ 09:30
13
Simon
Peter
1991
-
+ 09:37
14
Vasylyuk
Andriy
1987
Kolss Cycling Team
+ 10:26
15
Edmüller
Benjamin
1987
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
+ 11:40
16
Firsanov
Sergey
1982
RusVelo
+ 11:53
17
Nikandrov
Dmitri
1979
-
+ 12:10
18
Tsikhanau
Alexei
1986
-
+ 13:30
19
Bakhin
Evgeny
1988
-
+ 13:50
20
Kondrut
Vitaly
1984
Kolss Cycling Team
+ 13:58
21
Budaragin
Alexis
1986
RusVelo
+ 14:39
22
Besaha
Mikhail
1989
-
+ 15:24
23
Mokrov
Dmitry
1989
Itera - Katusha
+ 16:04
24
Rudaskov
Sergey
1984
Itera - Katusha
+ 17:09
25
Karnulin
Denys
1990
ISD - Lampre Continental
+ 17:54
26
Pütsep
Erki
1976
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
+ 17:58
27
Agarkov
Yuriy
1987
ISD - Lampre Continental
+ 18:08
28
Hasanovic
Esad
1985
-
+ 18:18
29
Berezkin
Denis
1989
-
+ 18:25
30
Topchanyk
Artem
1989
SP Tableware
+ 18:28
31
Shamsonau
Yauheni
1991
-
+ 18:29
32
Gomenyuk
Volodymyr
1985
Kolss Cycling Team
+ 18:38
33
Müller
Dirk
1973
Nutrixxion - Abus
+ 20:02
34
Byvaltsev
Andrey
1990
-
+ 22:20
35
Khatuntsev
Alexander
1985
RusVelo
+ 22:27
36
Baranov
Kirill
1989
Itera - Katusha
+ 22:30
37
Burkhardt
Holger
1987
Nutrixxion - Abus
+ 25:08
38
Snitko
Andrei
1991
-
+ 25:16
39
Kulyk
Andrii
1989
Kolss Cycling Team
+ 25:20
40
Lovassy
Krisztian
1988
Tusnad Cycling Team
+ 25:35
41
Rotyakov
Aleksandr
1991
-
+ 25:44
42
Bakumenko
Vladyslav
1991
ISD - Lampre Continental
+ 26:40
43
Martyenko
Oleksandr
1989
ISD - Lampre Continental
+ 26:47
44
Malei
Ignat
1992
-
+ 26:55
45
Kartashov
Artem
1992
-
+ 27:20
46
Vasilyev
Maksym
1990
ISD - Lampre Continental
+ 27:48
47
Kazsa
Gabor
1989
Salcano - Arnavutkoy
+ 28:25
48
Bogdanovics
Maris
1991
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
+ 28:30
49
Patenka
Yauheni
1991
-
+ 28:40
50
Zhuykov
Denis
1993
-
+ 29:14
51
Dürager
Alexander
1984
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
+ 29:17
52
Bratashchuk
Andrii
1992
Kolss Cycling Team
+ 29:40
53
Canecky
Marek
1988
Salcano - Arnavutkoy
+ 29:50
54
Stash
Mamyr
1993
-
+ 30:05
55
Der
Zsolt
1983
-
+ 30:05
56
Artsimovich
Siarhei
1990
-
+ 30:22
57
Valynin
Valery
1986
RusVelo
+ 30:38
58
Priadein
Pavel
1990
-
+ 31:08
59
Drøpping
Ola Inge
1987
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
+ 31:08
60
Bendeguz
Bernard
1988
-
+ 31:25
61
Mytsko
Ihar
1992
-
+ 31:34
62
Körber
Sebastian
1984
Nutrixxion - Abus
+ 32:25
63
Kournov
Nikolai
1992
-
+ 32:41
64
Racenajs
Kristofers
1985
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
+ 33:05
65
Neustroev
Vasily
1990
-
+ 33:17
66
Ponomarenko
Ilya
1993
ISD - Lampre Continental
+ 34:19
67
Seledkov
Ivan
1983
-
+ 34:23
68
Bartenev
Maxim
1993
-
+ 34:23
69
Kuperasov
Konstantin
1991
-
+ 34:39
70
Leontyev
Alexey
1991
-
+ 34:41
71
Berezkin
Alexander
1993
-
+ 34:49
72
Krasnov
Leonid
1988
RusVelo
+ 35:02
73
Stankovic
Marko
1988
-
+ 35:13
74
Leontenko
Yuriy
1986
Kolss Cycling Team
+ 35:13
75
Bardin
Vladimir
1992
-
+ 35:14
76
Bozhenko
Kirill
1987
-
+ 35:33
77
Zukin
Kirill
1991
-
+ 35:33
78
Eislers
Sandis
1993
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
+ 35:37
79
Zakharov
Kirill
1991
-
+ 35:41
80
Chuporshnev
Denis
1992
-
+ 35:41
81
Popp
Ivan
1993
-
+ 35:44
82
Zhurkin
Nikolay
1991
RusVelo
+ 35:50
83
Kolodin
Sergej
1993
-
+ 35:52
84
Andrijanovs
Reinis
1988
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
+ 35:53
85
Evtushenko
Alexander
1993
-
+ 35:54
86
Gavrilov
Anatoliy
1990
-
+ 35:54
87
Rosanov
Dmitriy
1989
-
+ 35:57
88
Dyshakov
Ilya
1992
-
+ 36:00
89
Kondrashov
Maxim
1992
-
+ 36:13
90
Harmanci
Fatih
1988
Salcano - Arnavutkoy
+ 36:15
91
Zverkov
Evgeny
1993
-
+ 36:15
92
Makarov
Ivan
1991
-
+ 36:36
93
Akdilek
Ahmet
1988
Salcano - Arnavutkoy
+ 36:38
94
Panfilov
Sergey
1992
-
+ 37:05
95
Molnar
Istvan
1988
-
+ 37:17
96
Yevdkymenko
Denys
1993
-
+ 37:18
97
Khviyuzau
Kanstantsin
1992
-
+ 37:32
98
Zheltobryuhov
Evgeniy
1991
-
+ 37:36
99
Gogl
Michael
1993
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
+ 37:59
100
Chernolutskiy
Alexander
1991
-
+ 38:54
101
Reiter
Daniel
1991
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
+ 39:01
102
Kirzhaykin
Nikita
1993
-
+ 40:35
103
Reznichenko
Vadim
1992
-
+ 40:49
104
Bushmin
Maxim
1993
-
+ 41:11
105
Kozomara
Nikola
1991
-
+ 42:33
106
Ahiyevich
Aleh
1993
-
+ 43:21
107
Ekeli
Eivind
1989
Frøy - Trek
+ 49:15
108
Lyga
Anton
1992
-
+ 49:40
DNF
Belov
Alexey
1991
-
DNF
Borzenkov
Dmitry
-
-
DNF
Borzenkov
Nikita
-
-
DNF
Cziraki
Istvan
1986
-
DNF
Erofeev
Alexander
1985
-
DNF
Kanarev
Dmitry
1991
-
DNF
Kovsh
Artur
1992
-
DNF
Kropachev
Egor
1993
-
DNF
Kugaveskiy
Nikita
1993
-
DNF
Matiysh
Dmitriy
-
-
DNF
Novikau
Siarhei
1989
-
DNF
Piasetski
Aliaksandr
1993
-
DNF
Sheyko
Stanislav
-
-
DNF
Shmigun
Andrey
1976
-
DNF
Sukhomesov
Maksim
1991
-
DNF
Vasyukov
Alexander
-
-
DNF
Velikanov
Aleksey
1989
-
DNF
Vernidub
Dmitry
1992
-
DNF
Yakimov
Konstantin
1991
-
DNF
Hasibeder
Thomas
1990
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
DNF
Pria
Lars
1983
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
DNF
Marthinsen
Lars Lysø
1987
Frøy - Trek
DNF
Orset
Jonas
1990
Frøy - Trek
DNF
Sandvik
Morten Renslo
1987
Frøy - Trek
DNF
Schweizer
Michael
1983
Nutrixxion - Abus
DNF
Maikin
Roman
1990
RusVelo
Information
GP Sochi
Russia
4th -8th April 2012
2.2