FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
GP Sochi
UCI, Stage race, 6th -10th April 2011, Russia
Race info
Results
Startlist
History
2023
2022
2021
2019
2018
2015
2014
2013
2012
2011
2008
2007
2006
2005
GC
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Belarus
Czechia
France
Germany
Hungary
Kazakhstan
Moldova
Russia
Serbia
Ukraine
Teams
-
Astana
ISD - Lampre Continental
Itera - Katusha
Kolss Cycling Team
Legia - Felt
Partizan - Powermove
Tabriz Petrochemical Cycling Team
Team NSP
Team Nutrixxion - Sparkasse
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Schröder
Björn
1980
Team Nutrixxion - Sparkasse
18:24:43
02
Sheydyk
Oleksandr
1980
ISD - Lampre Continental
+ 08
03
Rudaskov
Sergey
1984
Itera - Katusha
+ 32
04
Vasilyev
Maksym
1990
ISD - Lampre Continental
+ 02:10
05
Kosyakov
Dmitriy
1986
Itera - Katusha
+ 03:34
06
Janorschke
Grischa
1987
Team Nutrixxion - Sparkasse
+ 05:05
07
Vasylyuk
Andriy
1987
Kolss Cycling Team
+ 05:28
08
Tleubayev
Ruslan
1987
Astana
+ 06:58
09
Kochetkov
Pavel
1986
Itera - Katusha
+ 07:56
10
Reshetko
Evegeny
1985
-
+ 09:33
11
Zakharov
Artyom
1991
-
+ 09:35
12
Sudeykin
Victor
1986
-
+ 09:41
13
Firsanov
Sergey
1982
Itera - Katusha
+ 09:42
14
Kononenko
Mykhaylo
1987
Kolss Cycling Team
+ 10:37
15
Grygorenko
Oleksandr
1988
Kolss Cycling Team
+ 10:49
16
Kunshin
Alexey
1987
-
+ 11:09
17
Shpilevsky
Boris
1982
Tabriz Petrochemical Cycling Team
+ 11:16
18
Nikolaev
Sergey
1988
-
+ 11:26
19
Alekhin
Sergey
1990
-
+ 12:47
20
Razumov
Maxim
1990
-
+ 13:18
21
Grigorev
Aleksandr
1992
-
+ 13:30
22
Lahun
Yauheni
1989
-
+ 14:20
23
Gomenyuk
Volodymyr
1985
Kolss Cycling Team
+ 15:02
24
Vavilov
Artem
1991
-
+ 15:22
25
Khrypta
Vitalii
1990
-
+ 15:22
26
Shmigun
Andrey
1976
-
+ 15:30
27
Neustroev
Vasily
1990
-
+ 15:56
28
Martyenko
Oleksandr
1989
ISD - Lampre Continental
+ 15:56
29
Prishpetnyy
Alexander
1987
Itera - Katusha
+ 16:40
30
Nikandrov
Dmitri
1979
-
+ 17:09
31
Sinitsyn
Kirill
1990
-
+ 17:14
32
Der
Zsolt
1983
-
+ 17:30
33
Likhachev
Vladimir
1985
-
+ 18:16
34
Schmeiser
Jonas
1987
Team NSP
+ 18:31
35
Bakumenko
Vladyslav
1991
-
+ 18:33
36
Afonin
Anton
1987
-
+ 18:33
37
Topchanyk
Artem
1989
ISD - Lampre Continental
+ 18:36
38
Ptashkin
Pavel
1990
-
+ 18:38
39
Byvaltsev
Andrey
1990
-
+ 18:48
40
Novikov
Nikita
1989
Itera - Katusha
+ 19:35
41
Maslenikov
Vadim
1989
-
+ 19:39
42
Pakhtusov
Anatoliy
1985
ISD - Lampre Continental
+ 19:42
43
Filippov
Alexander
1984
-
+ 20:09
44
Bykov
Igor
1991
Kolss Cycling Team
+ 20:41
45
Prevar
Oleksandr
1990
Kolss Cycling Team
+ 20:55
46
Rotyakov
Aleksandr
1991
-
+ 20:59
47
Bakhin
Evgeny
1988
-
+ 21:17
48
Holubeu
Andrei
1991
-
+ 24:05
49
Kartashov
Artem
1992
-
+ 24:22
50
Mykhaylov
Rostislav
1988
-
+ 24:36
51
Toporishchev
Maxim
1990
-
+ 25:17
52
Safonau
Siarhei
1990
Legia - Felt
+ 25:30
53
Kozhatayev
Bakhtiyar
1992
-
+ 27:34
54
Voropayev
Taras
1992
-
+ 28:07
55
Erofeev
Alexander
1985
-
+ 28:29
56
Obst
René
1977
Team NSP
+ 29:08
57
Volovod
Dmytro
1992
-
+ 30:05
58
Romanov
Vassilian
1988
-
+ 30:08
59
Karnulin
Denys
1990
ISD - Lampre Continental
+ 30:44
60
Antonau
Aliaksadr
1992
-
+ 32:03
61
Menville
Léo
1988
Team NSP
+ 32:49
62
Velikanov
Aleksey
1989
-
+ 34:59
63
Chernolutskiy
Alexander
1991
-
+ 35:48
64
Hasanovic
Esad
1985
Partizan - Powermove
+ 36:29
65
Jovanovic
Nebojsa
1983
Partizan - Powermove
+ 42:57
66
Lyga
Anton
1992
-
+ 45:12
67
Chuporshnev
Denis
1992
-
+ 51:37
DNF
Agastyan
Vladislav
1992
-
DNF
Bardin
Vladimir
1992
-
DNF
Bazeliuc
Denis
1991
-
DNF
Berezkin
Denis
1989
-
DNF
Bizhigitov
Zhandos
1991
-
DNF
Boev
Igor
1989
-
DNF
Bozhenko
Kirill
1987
-
DNF
Budaragin
Alexis
1986
-
DNF
Chemakin
Alexander
1988
-
DNF
Chuporshnev
Kirill
1990
-
DNF
Dudin
Aleksey
1992
-
DNF
Dyshakov
Ilya
1992
-
DNF
Gavrilov
Anatoliy
1990
-
DNF
Gogolev
Anton
1984
-
DNF
Grinkovsky
Valery
1990
-
DNF
Ivanov
Anton
1990
-
DNF
Kapralov
Nikita
1992
-
DNF
Katyrin
Roman
1991
-
DNF
Kavaliou
Artsiom
1989
-
DNF
Kolstov
Roman
1981
-
DNF
Komkov
Daniil
1985
-
DNF
Korolev
Pavel
1988
-
DNF
Kravets
Mykhaylo
1992
-
DNF
Krishtapovich
Aliaksei
1990
-
DNF
Leontyev
Alexey
1991
-
DNF
Lozinskiy
Denis
1990
-
DNF
Makarov
Ivan
1991
-
DNF
Mironov
Victor
1989
-
DNF
Pomoshnikov
Sergei
1990
-
DNF
Popov
Dmytro
1990
-
DNF
Priadein
Pavel
1990
-
DNF
Pylypenko
Ivan
1991
-
DNF
Reshetnyak
Oleg
1991
-
DNF
Rosanov
Dmitriy
1989
-
DNF
Rusnac
Maxim
1992
-
DNF
Seledkov
Ivan
1983
-
DNF
Shumakov
Yevgeniy
1989
-
DNF
Valynin
Valery
1986
-
DNF
Vernidub
Dmitry
1992
-
DNF
Zheltobryuhov
Evgeniy
1991
-
DNF
Boyko
Yaroslav
1989
Kolss Cycling Team
DNF
Eichler
Markus
1982
Team NSP
DNF
Fothen
Markus
1981
Team NSP
DNF
Fothen
Thomas
1983
Team NSP
DNF
Forke
Sebastian
1987
Team Nutrixxion - Sparkasse
DNF
Fuchs
Sergej
1987
Team Nutrixxion - Sparkasse
DNF
Müller
Dirk
1973
Team Nutrixxion - Sparkasse
DNF
Sydlik
Benjamin
1990
Team Nutrixxion - Sparkasse
Information
GP Sochi
Russia
6th -10th April 2011
2.2