Boucle de l'Artois - 2022

GC Youth Points Mountain Sprint

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Marais Benjamin Vendée U - Pays de la Loire 07:49:35
02 Devanne Antoine Vendée U - Pays de la Loire + 19
03 Tronchon Bastien AG2R Citroën U23 Team + 23
04 Guichard Mickaël WB - Fybolia Morbihan + 24
05 Lecamus-Lambert Florentin VC Rouen 76 + 24
06 Ballabio Giacomo VC Villefranche Beaujolais + 33
07 Jeannière Emilien Vendée U - Pays de la Loire + 40
08 Ermenault Corentin AVC Aix-en-Provence + 59
09 Quarterman Charlie Philippe Wagner Cycling + 01:06
10 Le Berre Mathis Côtes d'Armor - Marie Morin + 01:17
11 Bezza Quentin Charvieu-Chavagneux IC + 01:18
12 Bonnet Thomas Vendée U - Pays de la Loire + 01:20
13 Degache Théo Bourg Ain Cyclisme + 01:23
14 Gachignard Thomas Sojasun Espoir-ACNC + 01:28
15 Boileau Léo EC Saint-Etienne Loire + 01:31
16 Dauphin Florian VC Pays de Loudéac + 01:33
17 Avoine Kévin CC Nogent-sur-Oise + 01:37
18 Poisson Damien Dinan Sport Cycling + 01:38
19 Veistroffer Baptiste VC Pays de Loudéac + 01:43
20 Le Cam Brendan Bourg Ain Cyclisme + 01:46
21 Devaux Thomas Charvieu-Chavagneux IC + 01:58
22 Beneteau Lucas SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01:59
23 Coss Loris VC Vaulx-en-Velin + 02:01
24 Costiou Ewen Côtes d'Armor - Marie Morin + 02:01
25 Louvet Louis CC Etupes + 02:02
26 Le Piouffe Nathan Sojasun Espoir-ACNC + 02:04
27 Bohal Victor Laval Cyclisme 53 + 02:08
28 Navarro Corentin SCO Dijon-Team Material-velo.com + 02:21
29 Le Bon Johan Dinan Sport Cycling + 02:25
30 Racault Ronan Guidon Chalettois + 02:29
31 Lagnet Gari Sojasun Espoir-ACNC + 02:36
32 Jolibert Clément GSC Blagnac Velo Sport 31 + 02:39
33 Thierry Pierre WB - Fybolia Morbihan + 02:51
34 Juillard Maximilien VC Villefranche Beaujolais + 02:52
35 Narbonne-Zuccarelli Axel AVC Aix-en-Provence + 02:56
36 Maire Adrien AVC Aix-en-Provence + 03:27
37 Gautherat Pierre SCO Dijon-Team Material-velo.com + 03:28
38 Bourgoyne Lucas WB - Fybolia Morbihan + 03:32
39 Lebreton Jacques Bourg Ain Cyclisme + 04:24
40 Wood Harrison AVC Aix-en-Provence + 04:29
41 Jamot Julien VC Rouen 76 + 04:30
42 Labrosse Jordan AG2R Citroën U23 Team + 04:33
43 Morichon Thomas AC Bisontine + 04:43
44 Pasturel Maxime Sojasun Espoir-ACNC + 04:46
45 Alleno Clément Dinan Sport Cycling + 04:48
46 Millon Simon Guidon Chalettois + 04:50
47 Delphis Thomas AG2R Citroën U23 Team + 04:50
48 Allard Matéo AG2R Citroën U23 Team + 05:11
49 Verschuren Killian VC Pays de Loudéac + 05:11
50 Capron Rémi EC Saint-Etienne Loire + 05:53
51 Chassagne Thomas GSC Blagnac Velo Sport 31 + 07:10
52 Bridron Thibaud Guidon Chalettois + 07:16
53 Labbe Benjamin Dunkerque Littoral Cyclisme + 07:49
54 Batista Camille Guidon Chalettois + 08:04
55 Gilbert Aurélien Bourg Ain Cyclisme + 08:12
56 Demeautis Matthieu Océane Top 16 + 08:42
57 Vadic Baptiste Vendée U - Pays de la Loire + 09:08
58 Chamerat Dumont Antony VC Villefranche Beaujolais + 09:17
59 Jean Victor AG2R Citroën U23 Team + 09:32
60 Joly Thomas VC Villefranche Beaujolais + 09:35
61 Ansons Kristers EC Saint-Etienne Loire + 10:07
62 Rigollot Mathieu SCO Dijon-Team Material-velo.com + 10:39
63 Thiebaud Valere AVC Aix-en-Provence + 10:42
64 Arhie Vincent Team U Cube 17 + 10:44
65 Bolot Simon AC Bisontine + 10:59
66 Levasseur Jordan VC Rouen 76 + 11:07
67 Chandemerle Hugo Dinan Sport Cycling + 11:45
68 Théot Killian CC Nogent-sur-Oise + 12:12
69 Moisan Emmanuel VC Vaulx-en-Velin + 12:19
70 Cailliau Taïno EC Saint-Etienne Loire + 14:11
71 Bacon Romain CC Nogent-sur-Oise + 16:47
72 Houcke Killyan CC Nogent-sur-Oise + 17:30
73 Madorre Thibaut Paris Cycliste Olympique + 19:12
74 Weingarten Luc Océane Top 16 + 23:47
DNF Buller John AC Bisontine
DNF Pierre Eliott AC Bisontine
DNF Pijourlet Louis AC Bisontine
DNF Rollée Thibault AC Bisontine
DNF Retailleau Valentin AG2R Citroën U23 Team
DNF Knight Oliver AVC Aix-en-Provence
DNF Knecht Noah Bourg Ain Cyclisme
DNF Van Gucht Sten Bourg Ain Cyclisme
DNF Baran Simon CC Etupes
DNF Hannay Tyler CC Etupes
DNF Le Fur Mathéo CC Etupes
DNF Théot Hugo CC Etupes
DNF Hamon Nicolas CC Nogent-sur-Oise
DNF Marthe Nicolas CC Nogent-sur-Oise
DNF Aebi Antoine Charvieu-Chavagneux IC
DNF Baudis Anthony Charvieu-Chavagneux IC
DNF Pacouret Amaury Charvieu-Chavagneux IC
DNF Soler Victor Charvieu-Chavagneux IC
DNF Boulet Enzo Côtes d'Armor - Marie Morin
DNF D'Hervez Thibault Côtes d'Armor - Marie Morin
DNF Heron Antonin Côtes d'Armor - Marie Morin
DNF Jeannès Matthieu Côtes d'Armor - Marie Morin
DNF Cam Maxime Dinan Sport Cycling
DNF Le Page Samuel Dinan Sport Cycling
DNF Bero Sean Dunkerque Littoral Cyclisme
DNF Cordenos Clément Dunkerque Littoral Cyclisme
DNF Huens Rémi Dunkerque Littoral Cyclisme
DNF Lesage Corentin EC Saint-Etienne Loire
DNF Salvatori Thomas EC Saint-Etienne Loire
DNF Bertrand Corentin GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Gregory Alec GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Warmerdam Max GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Zolopa Louis GSC Blagnac Velo Sport 31
DNF Martinez Yannick Guidon Chalettois
DNF Villemin Alan Guidon Chalettois
DNF Gesnouin Killian Laval Cyclisme 53
DNF Guillon Célestin Laval Cyclisme 53
DNF Maître Florian Laval Cyclisme 53
DNF Redois Jules Laval Cyclisme 53
DNF Ridel Damien Laval Cyclisme 53
DNF Bareille Bastien Océane Top 16
DNF Bellicaud Jérémy Océane Top 16
DNF Fiefvez Rudy Océane Top 16
DNF Le Boetez Clement Océane Top 16
DNF Campistrous Romain Occitane CF
DNF Castellarnau Florent Occitane CF
DNF Costeplane Aurélien Occitane CF
DNF Drapier Lukas Occitane CF
DNF Foulon Dorian Occitane CF
DNF Rozès Clément Occitane CF
DNF Do Rego Fabio Paris Cycliste Olympique
DNF Durand Dylan Paris Cycliste Olympique
DNF Roma Jérémy Paris Cycliste Olympique
DNF Roussel Hugo Paris Cycliste Olympique
DNF Sagnier Théo Paris Cycliste Olympique
DNF Acosta Thomas Philippe Wagner Cycling
DNF Bailey Charles Philippe Wagner Cycling
DNF Caresmel Alexis Philippe Wagner Cycling
DNF Jot Mateo Philippe Wagner Cycling
DNF Michon Bastien Philippe Wagner Cycling
DNF Kraemer Léo SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Souton Julien SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Garel Adrien Sojasun Espoir-ACNC
DNF Poirier Clément Sojasun Espoir-ACNC
DNF Arhie Kévin Team U Cube 17
DNF Bareille Cedric Team U Cube 17
DNF Monlezun Kevin Team U Cube 17
DNF Wade Aaron Team U Cube 17
DNF Larmet Ilan VC Pays de Loudéac
DNF Mahoudo Nolann VC Pays de Loudéac
DNF Stevant Malo VC Pays de Loudéac
DNF Kowalski Dylan VC Rouen 76
DNF Oosthuizen Jason VC Rouen 76
DNF Pierre Alexis VC Rouen 76
DNF Bonjean Maxence VC Vaulx-en-Velin
DNF Buffin Loïs VC Vaulx-en-Velin
DNF Roussel Antoine VC Vaulx-en-Velin
DNF Vernie Pierre VC Vaulx-en-Velin
DNF Avadanian Lucas VC Villefranche Beaujolais
DNF Duverger Pierre Baptiste VC Villefranche Beaujolais
DNF Boniface Lucas Vendée U - Pays de la Loire
DNF Baguelin Jocelyn WB - Fybolia Morbihan
DNF Bennett Stefan WB - Fybolia Morbihan
DNF Jolly Maxime WB - Fybolia Morbihan

Information