Giro dell'Emilia - 2010

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Robert Gesink Rabobank 4:49:14
02 Daniel Martin Garmin-Transitions + 1
03 Michele Scarponi Androni Giocattoli + 9
04 Alexandr Kolobnev Team Katusha + 11
05 Vincenzo Nibali Liquigas-Doimo + 13
06 Domenico Pozzovivo Colnago - CSF Inox + 16
07 Jérôme Coppel Saur - Sojasun + 24
08 Xavier Tondó Cervelo TestTeam + 40
09 Riccardo Riccò Ceramica Flaminia + 50
10 Patrik Sinkewitz ISD - Neri + 54
11 Jakob Fuglsang Team Saxo Bank + 1:14
12 Johnny Hoogerland Vacansoleil + 1:17
13 Giorgio Brambilla De Rosa - Stac Plastic + 1:17
14 Chris Anker Sørensen Team Saxo Bank + 1:26
15 Dries Devenyns Quick Step + 1:26
16 Wout Poels Vacansoleil + 1:33
17 Przemyslaw Niemiec Miche Pro Cycling Team + 1:33
18 Rob Ruygh Vacansoleil + 1:33
19 Sylwester Szmyd Liquigas-Doimo + 1:33
20 Marco Marzano Lampre-Farnese Vini + 1:37
21 Francesco Masciarelli Acqua e Sapone + 1:37
22 Manuele Mori Lampre-Farnese Vini + 1:45
23 Simone Stortoni Colnago - CSF Inox + 1:45
24 Alessandro Proni Acqua e Sapone + 1:45
25 Ruggero Marzoli Acqua e Sapone + 1:45
26 Jurgen Van Goolen Omega Pharma-Lotto + 1:45
27 Mauro Finetto Liquigas-Doimo + 1:45
28 Ludovic Turpin AG2R La Mondiale + 1:45
29 Cristiano Salerno De Rosa - Stac Plastic + 1:45
30 Emanuele Sella Carmiooro NGC + 1:45
31 Alessandro De Marchi Androni Giocattoli + 2:10
32 Luca Zanasca CDC - Cavaliere + 2:10
33 Paolo Bailetti Ceramica Flaminia + 2:10
34 Alexsandr Dyachenko Astana + 2:10
35 Matthew Lloyd Omega Pharma-Lotto + 2:18
36 Anthony Delaplace Saur - Sojasun + 2:25
37 Volodymir Gustov Cervelo TestTeam + 2:30
38 Alessandro Bisolti Colnago - CSF Inox + 2:30
39 Tom Danielson Garmin-Transitions + 2:30
40 Maxime Monfort Team HTC - Columbia + 2:30
41 Luis Angel Mate Androni Giocattoli + 3:02
42 Jan Bakelants Omega Pharma-Lotto + 3:08
43 Vladimir Miholjevic Acqua e Sapone + 3:08
44 Egor Silin Team Katusha + 3:08
45 Giovanni Visconti ISD - Neri + 3:15
46 Alexandre Botcharov Team Katusha + 3:15
47 Markus Eibegger Footon-Servetto + 3:36
48 Kanstantsin Sivtsov Team HTC - Columbia + 3:36
49 Anders Lund Team Saxo Bank + 3:36
50 Leonardo Bertagnolli [*] Androni Giocattoli + 4:31
51 Fabrice Jeandesboz Saur - Sojasun + 4:31
52 Luca Mazzanti Team Katusha + 4:31
53 José Serpa Androni Giocattoli + 5:30
54 Diego Ulissi Lampre-Farnese Vini + 5:30
55 Bauke Mollema Rabobank + 6:08
56 Filippo Savini Colnago - CSF Inox + 7:59
57 Massimo Codol Acqua e Sapone + 7:59
58 Christophe Brandt Omega Pharma-Lotto + 7:59
59 Stefan Schumacher [*] Miche Pro Cycling Team + 7:59
60 Guillaume Bonnafond AG2R La Mondiale + 7:59
61 Daniele Pietropolli Lampre-Farnese Vini + 7:59
62 Andrea Masciarelli Acqua e Sapone + 7:59
63 Gianluca Mirenda ISD - Neri + 7:59
64 Francesco Tizza Carmiooro NGC + 7:59
65 Massimiliano Gentili Ceramica Flaminia + 7:59
66 Matteo Montaguti De Rosa - Stac Plastic + 7:59
67 Davide Bonuccelli CDC - Cavaliere + 7:59
68 Oleg Berdos De Rosa - Stac Plastic + 7:59
69 Francesco Di Paolo Acqua e Sapone + 7:59
70 Enrico Magazzini Lampre-Farnese Vini + 7:59
71 Diego Caccia ISD - Neri + 7:59
72 Oliver Zaugg Liquigas-Doimo + 7:59
73 Sébastien Joly Saur - Sojasun + 7:59
74 Luciano Barindelli Carmiooro NGC + 7:59
75 Dmitriy Fofonov Astana + 7:59
DNF Francesco Failli Acqua e Sapone
DNF David Le Lay AG2R La Mondiale
DNF Julien Loubet AG2R La Mondiale
DNF Rinaldo Nocentini AG2R La Mondiale
DNF Tadej Valjavec AG2R La Mondiale
DNF Damiano Margutti Androni Giocattoli
DNF Fabrice Piemontesi Androni Giocattoli
DNF Luca Solari Androni Giocattoli
DNF Assan Bazayev Astana
DNF Enrico Gasparotto Astana
DNF Andriy Grivko Astana
DNF Mirko Selvaggi Astana
DNF Gorazd Stangelj Astana
DNF Sébastien Fournet-Fayard Carmiooro NGC
DNF Andrea Piechele Carmiooro NGC
DNF Aristide Ratti Carmiooro NGC
DNF Diego Alejandro Tamayo Carmiooro NGC
DNF Mirko Tedeschi Carmiooro NGC
DNF Matteo Belli CDC - Cavaliere
DNF Daniele Callegarin CDC - Cavaliere
DNF Domenico Loria CDC - Cavaliere
DNF Eugenio Loria CDC - Cavaliere
DNF Davide Torosantucci CDC - Cavaliere
DNF Filippo Baggio Ceramica Flaminia
DNF Cristiano Fumagalli Ceramica Flaminia
DNF Leonardo Giordani Ceramica Flaminia
DNF Edoardo Girardi Ceramica Flaminia
DNF Fabrizio Lucciola Ceramica Flaminia
DNF Alessandro Maserati Ceramica Flaminia
DNF Davide Appollonio Cervelo TestTeam
DNF Joaquin Novoa Mendez Cervelo TestTeam
DNF Oscar Pujol Cervelo TestTeam
DNF Daniel Teklehaimanot Cervelo TestTeam
DNF Alexander Wetterhall Cervelo TestTeam
DNF Marcel Wyss Cervelo TestTeam
DNF Federico Canuti Colnago - CSF Inox
DNF Michele Gaia Colnago - CSF Inox
DNF Stefano Pirazzi Colnago - CSF Inox
DNF Stefano Borchi De Rosa - Stac Plastic
DNF Marco Cattaneo De Rosa - Stac Plastic
DNF Claudio Cucinotta De Rosa - Stac Plastic
DNF Jure Golcer De Rosa - Stac Plastic
DNF Sergio Lagana De Rosa - Stac Plastic
DNF Matthias Brändle Footon-Servetto
DNF Eros Capecchi Footon-Servetto
DNF Marco Corti Footon-Servetto
DNF Fabio Felline Footon-Servetto
DNF Noe Gianetti Footon-Servetto
DNF Ran Margaliot Footon-Servetto
DNF Michel Kreder Garmin-Transitions
DNF Christian Meier Garmin-Transitions
DNF Thomas Peterson Garmin-Transitions
DNF Peter Stetina Garmin-Transitions
DNF Maxim Belkov ISD - Neri
DNF Bartosz Huzarski ISD - Neri
DNF Paolo Longo Borghini ISD - Neri
DNF Davide Ricci Bitti ISD - Neri
DNF Alfredo Balloni Lampre-Farnese Vini
DNF Andrey Kashechkin Lampre-Farnese Vini
DNF Simone Ponzi Lampre-Farnese Vini
DNF Valerio Agnoli Liquigas-Doimo
DNF Davide Cimolai Liquigas-Doimo
DNF Juraj Sagan Liquigas-Doimo
DNF Ivan Santaromita Liquigas-Doimo
DNF Pasquale Muto Miche Pro Cycling Team
DNF Pietro Orto Miche Pro Cycling Team
DNF Leonardo Pinizzotto Miche Pro Cycling Team
DNF Leopoldo Rocchetti Miche Pro Cycling Team
DNF Krzysztof Szczawinski Miche Pro Cycling Team
DNF Volodymyr Zagorodny Miche Pro Cycling Team
DNF Walt De Winter Omega Pharma-Lotto
DNF Staf Scheirlinckx Omega Pharma-Lotto
DNF Tom Stubbe Omega Pharma-Lotto
DNF Jurgen Van den Broeck Omega Pharma-Lotto
DNF Dario Cataldo Quick Step
DNF Addy Engels Quick Step
DNF Thomas Vedel Kvist Quick Step
DNF Francesco Reda Quick Step
DNF Branislau Samoilau Quick Step
DNF Kevin Seeldraeyers Quick Step
DNF Marco Velo Quick Step
DNF Mauricio Ardila Cano Rabobank
DNF Dmitriy Kozontchuk Rabobank
DNF Steven Kruijswijk Rabobank
DNF Paul Martens Rabobank
DNF Grischa Niermann Rabobank
DNF Dennis Van Winden Rabobank
DNF Cyril Bessy Saur - Sojasun
DNF Guillaume Levarlet Saur - Sojasun
DNF Jean-Marc Marino Saur - Sojasun
DNF Julien Simon Saur - Sojasun
DNF Marco Pinotti Team HTC - Columbia
DNF Martin Velits Team HTC - Columbia
DNF Peter Velits Team HTC - Columbia
DNF Marco Bandiera Team Katusha
DNF Giampaolo Caruso Team Katusha
DNF Alexander Mironov Team Katusha
DNF Evgeni Petrov Team Katusha
DNF Laurent Didier Team Saxo Bank
DNF Gustav Erik Larsson Team Saxo Bank
DNF Richie Porte Team Saxo Bank
DNF Andy Schleck Team Saxo Bank
DNF André Steensen Team Saxo Bank
DNF Matteo Carrara Vacansoleil
DNF Michal Golas Vacansoleil
DNF Joost Van Leijen Vacansoleil
DNF Fredrik Veuchelen Vacansoleil
Information
Nation Italy
Date 9th October
Distance 195.6 km
CAT 1.HC
Other
Embed Results