Giro dell'Emilia - 2009

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Robert Gesink Rabobank 4:49:32
02 Jakob Fuglsang Team Saxo Bank + 00
03 Thomas Löfkvist Team Columbia - HTC + 00
04 Cadel Evans Silence - Lotto + 20
05 Alexandre Vinokourov Astana + 30
06 Fredrik Kessiakoff Fuji-Servetto + 32
07 Alexandr Kolobnev Team Saxo Bank + 40
08 Chris Anker Sørensen Team Saxo Bank + 43
09 Alberto Fernandez Puebla Fuji-Servetto + 43
10 Paolo Tiralongo Lampre-NGC + 50
11 Mauricio Soler Barloworld - Bianchi + 53
12 Domenico Pozzovivo CSF Group - Navigare + 1:00
13 Bartosz Huzarski ISD - Neri + 1:00
14 Damiano Cunego Lampre-NGC + 1:03
15 Leonardo Bertagnolli [*] Serramenti - Androni Giocattoli + 1:15
16 Ivan Basso Liquigas + 1:20
17 Maxime Monfort Team Columbia - HTC + 1:20
18 Chris Horner Astana + 1:20
19 Davide Malacarne Quick Step + 1:45
20 Emanuele Sella Carmiooro - A-Style + 2:01
21 Matthew Lloyd Silence - Lotto + 2:01
22 Sylwester Szmyd Liquigas + 2:07
23 Riccardo Chiarini LPR Brakes - Farnese Vini + 2:15
24 Ruslan Pidgornyy ISD - Neri + 2:20
25 Tadej Valjavec AG2R La Mondiale + 2:20
26 Miguel Angel Rubiano Centri della Calzatura + 2:20
27 Morris Possoni Team Columbia - HTC + 2:20
28 Enrico Zen CSF Group - Navigare + 2:20
29 Yauheni Sobal Centri della Calzatura + 2:20
30 Paul Martens Rabobank + 2:27
31 Gustav Erik Larsson Team Saxo Bank + 2:27
32 Alexandre Botcharov Team Katusha + 2:27
33 Andrea Masciarelli Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 2:36
34 Leonardo Giordani Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 2:36
35 Carlos Barredo [*] Quick Step + 2:51
36 Luca Mazzanti Team Katusha + 2:57
37 Cristiano Salerno LPR Brakes - Farnese Vini + 3:02
38 Bauke Mollema Rabobank + 3:10
39 Luca Zanasca Centri della Calzatura + 3:16
40 Gorazd Stangelj Liquigas + 3:16
41 Craig Lewis Team Columbia - HTC + 3:25
42 Vladimir Karpets Team Katusha + 3:30
43 Francesco Failli Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 3:41
44 Francesco Bellotti Barloworld - Bianchi + 3:41
45 Francesco Masciarelli Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 3:50
46 Oliver Zaugg Liquigas + 3:57
47 Evgeni Petrov Team Katusha + 4:15
48 Vladimir Miholjevic Liquigas + 5:10
49 Alexsandr Dyachenko Astana + 5:10
50 Nicolas Roche AG2R La Mondiale + 5:43
51 Santo Anzà ISD - Neri + 7:30
52 Massimo Codol Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 8:30
53 Marco Marzano Lampre-NGC + 8:30
54 Hubert Schwab Quick Step + 8:30
55 Diego Caccia Barloworld - Bianchi + 8:30
56 Luca Solari Serramenti - Androni Giocattoli + 8:30
57 Paolo Longo Borghini Barloworld - Bianchi + 8:30
58 Paolo Bailetti Fuji-Servetto + 8:30
59 Dries Devenyns Quick Step + 8:30
60 Fabio Taborre Serramenti - Androni Giocattoli + 8:30
61 Alessandro Bisolti CSF Group - Navigare + 8:30
62 Manuele Mori Lampre-NGC + 8:30
DNF Alessandro Donati Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Ruggero Marzoli Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Giuseppe Palumbo Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Luca Pierfelici Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Cyril Dessel AG2R La Mondiale
DNF Vladimir Efimkin AG2R La Mondiale
DNF Julien Loubet AG2R La Mondiale
DNF Rinaldo Nocentini AG2R La Mondiale
DNF Christophe Riblon AG2R La Mondiale
DNF Ludovic Turpin AG2R La Mondiale
DNF Janez Brajkovic Astana
DNF Valeriy Dmitriyev Astana
DNF Maxim Iglinskiy Astana
DNF Roman Kireyev Astana
DNF Bolat Raimbekov Astana
DNF Giampaolo Cheula Barloworld - Bianchi
DNF Marco Corti Barloworld - Bianchi
DNF Chris Froome Barloworld - Bianchi
DNF Carlo Scognamiglio Barloworld - Bianchi
DNF Laurent Beuret Carmiooro - A-Style
DNF Daniele Colli Carmiooro - A-Style
DNF Maxim Gourov Carmiooro - A-Style
DNF Alessandro Raisoni Carmiooro - A-Style
DNF Aristide Ratti Carmiooro - A-Style
DNF Diego Alejandro Tamayo Carmiooro - A-Style
DNF Francisco Ventoso Carmiooro - A-Style
DNF Davide D'Angelo Centri della Calzatura
DNF Eugenio Loria Centri della Calzatura
DNF Giuseppe Muraglia [*] Centri della Calzatura
DNF Dmitri Nikandrov Centri della Calzatura
DNF Alain Van der Velde Centri della Calzatura
DNF Giampaolo Caruso Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Vladimir Duma Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Cristiano Fumagalli Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Dainius Kairelis Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Alessandro Maserati Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Enrico Rossi Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Luigi Sestili Ceramica Flaminia-Bossini Docce
DNF Fortunato Baliani CSF Group - Navigare
DNF Mauro Finetto CSF Group - Navigare
DNF Michele Gaia CSF Group - Navigare
DNF Alan Marangoni CSF Group - Navigare
DNF Filippo Savini CSF Group - Navigare
DNF Eros Capecchi Fuji-Servetto
DNF Ermanno Capelli Fuji-Servetto
DNF Hector Gonzalez Baeza Fuji-Servetto
DNF Maxim Belkov ISD - Neri
DNF Vitaly Kondrut ISD - Neri
DNF Oleksandr Kvachuk ISD - Neri
DNF Gianluca Mirenda ISD - Neri
DNF Alessandro Proni ISD - Neri
DNF Emanuele Bindi Lampre-NGC
DNF Enrico Gasparotto Lampre-NGC
DNF Enrico Magazzini Lampre-NGC
DNF Mauro Santambrogio Lampre-NGC
DNF Valerio Agnoli Liquigas
DNF Kjell Carlström Liquigas
DNF Ivan Santaromita Liquigas
DNF Artem Ovechkin Lokomotiv
DNF Marco Cattaneo LPR Brakes - Farnese Vini
DNF Giario Ermeti LPR Brakes - Farnese Vini
DNF Roberto Ferrari LPR Brakes - Farnese Vini
DNF Sergio Lagana LPR Brakes - Farnese Vini
DNF Matteo Montaguti LPR Brakes - Farnese Vini
DNF Fabio Negri LPR Brakes - Farnese Vini
DNF Dario Cataldo Quick Step
DNF Mauro Facci Quick Step
DNF Andrei Kunitski Quick Step
DNF Thomas Vedel Kvist Quick Step
DNF Mauricio Ardila Cano Rabobank
DNF Lars Boom Rabobank
DNF Grischa Niermann Rabobank
DNF Bram Tankink Rabobank
DNF Laurens Ten Dam Rabobank
DNF Rubens Bertogliati Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Alessandro Bertolini Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Luca Celli Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Luis Angel Mate Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Michele Scarponi Serramenti - Androni Giocattoli
DNF Adam Blythe Silence - Lotto
DNF Yannick Eijssen Silence - Lotto
DNF Jelle Vanendert Silence - Lotto
DNF Johan Vansummeren Silence - Lotto
DNF Charles Wegelius Silence - Lotto
DNF Kim Kirchen Team Columbia - HTC
DNF Marco Pinotti Team Columbia - HTC
DNF Kanstantsin Sivtsov Team Columbia - HTC
DNF Pavel Brutt Team Katusha
DNF Nikita Eskov Team Katusha
DNF Serguei Klimov Team Katusha
DNF Luca Barla Team Milram
DNF Johannes Fröhlinger Team Milram
DNF Thomas Rohregger Team Milram
DNF Matthias Russ Team Milram
DNF Peter Velits Team Milram
DNF Fabian Wegmann Team Milram
DNF Fabrice Piemontesi Team Piemonte
DNF Anders Lund Team Saxo Bank
DNF Nicki Sørensen Team Saxo Bank
DNF Jens Voigt Team Saxo Bank
Information
Nation Italy
Date 10th October
Distance 198.5 km
CAT 1.HC