Tript. Monts Châteaux - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Plowright Jensen Groupama-FDJ Conti 5 03:59:13
2 Watson Sam Groupama-FDJ Conti 1 + 00
3 Fredheim Stian Uno-X DARE Development Team + 00
4 Marsman Tim Metec-Solarwatt p/b Mantel + 00
5 Flynn Sean Tudor Pro Cycling Team + 00
6 Kluckers Arthur Leopard Pro Cycling + 00
7 Kelemen Petr Tudor Pro Cycling Team + 00
8 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team + 00
9 Del Grosso Tibor Metec-Solarwatt p/b Mantel + 00
10 Le Huitouze Eddy Groupama-FDJ Conti + 03
11 Paleni Enzo Groupama-FDJ Conti + 04
12 Ärm Rait Groupama-FDJ Conti + 09
13 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling + 09
14 Perry Toby Hagens Berman Axeon + 01:07
15 Vandepitte Nathan Bingoal-WB Development Team + 01:07
16 Van Laer Pieter RB Zelfbouw UCT + 01:07
17 Dejaegher Jasper Mini-Discar Academy + 01:07
18 Reinderink Joris Development Team DSM + 01:07
19 Simmons Colby Jumbo-Visma Development Team + 01:07
20 De Pauw Len Urbano-Vulsteke + 01:07
21 Walker Max Trinity Racing + 01:07
22 Orins Robin Elevate p/b Home Solution Soenens + 01:07
23 Claeys Robbe Acrog - Tormans + 01:07
24 Scheers Lander RB Zelfbouw UCT + 01:07
25 Craps Lars Urbano-Vulsteke + 01:07
26 Kramer Jesse Jumbo-Visma Development Team + 01:07
27 Weiss Fabian Tudor Pro Cycling Team + 01:07
28 Vandenbulcke Alex Basso Team Flanders + 01:07
29 De Decker Tijl Acrog - Tormans + 01:07
30 Portsmouth Tom Mini-Discar Academy + 01:07
31 Brun Nils Tudor Pro Cycling Team + 01:07
32 Pries Cedric Leopard Pro Cycling + 01:07
33 Stockx Aaron Basso Team Flanders + 01:07
34 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 01:07
35 Konings Roan Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:07
36 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 01:07
37 Van Hemelen Vincent Lotto Soudal U23 + 01:07
38 Segaert Alec Lotto Soudal U23 + 01:07
39 Willems Jago Bingoal-WB Development Team + 01:07
40 Declerck Jelle Bingoal-WB Development Team + 01:07
41 Van Hautegem Leander Bingoal-WB Development Team + 01:07
42 Hagenes Per Strand Jumbo-Visma Development Team + 01:07
43 van der Tuuk Axel Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:07
44 Claeys Arno Elevate p/b Home Solution Soenens + 01:12
45 Pollefliet Gianluca Lotto Soudal U23 + 06:10
46 Harteel Jelle Lotto Soudal U23 + 07:06
47 Leerkes Bram Amsterdam Racing Academy + 07:23
48 Debaele Jorre Minerva Cycling Team + 07:23
49 Dhaeye Enrico Minerva Cycling Team + 07:41
50 Van Tricht Floris Urbano-Vulsteke + 07:41
51 Vandevelde Yentl Minerva Cycling Team + 07:41
52 Van Veenendaal Hidde Metec-Solarwatt p/b Mantel + 07:41
53 Kärsten Moritz Development Team DSM + 07:50
54 Milesi Lorenzo Development Team DSM + 07:50
55 Andersen Kasper Hagens Berman Axeon + 07:50
56 Schrettl Marco Trinity Racing + 07:50
57 De Meester Luca EFC - L&R - AGS + 07:50
58 Squire Ben VDM -Trawobo CT + 07:50
59 Nuytten Michiel EFC - L&R - AGS + 07:50
60 Brouwers Emile Basso Team Flanders + 07:50
61 Lecerf William Junior Lotto Soudal U23 + 07:50
62 Paulus Milan Lotto Soudal U23 + 07:50
63 Naudts Thomas EFC - L&R - AGS + 07:50
64 Eggenberg Ruben Tudor Pro Cycling Team + 07:50
65 Johansson Oskar Uno-X DARE Development Team + 07:50
66 Bevort Carl-Frederik Uno-X DARE Development Team + 07:50
67 Mijnsbergen Thomas Metec-Solarwatt p/b Mantel + 07:50
68 De Pooter Dries Hagens Berman Axeon + 07:50
69 Van Grieken Jarne Acrog - Tormans + 07:50
70 De Neve Tomas VDM -Trawobo CT + 10:26
71 Van Schoor Matthew Minerva Cycling Team + 10:26
72 McCambridge Kevin Trinity Racing + 10:26
73 Quick Blake Trinity Racing + 12:03
74 Gieryk Kacper HRE Mazowsze Serce Polski + 12:03
75 Kelly Adam Urbano-Vulsteke + 12:06
76 Stalmans Jasper VDM -Trawobo CT + 12:06
77 Vandenstorme Dylan EFC - L&R - AGS + 12:06
78 Thonnon Senne EFC - L&R - AGS + 12:06
79 Graat Tijmen Jumbo-Visma Development Team + 12:06
80 Roggeman Sieben RB Zelfbouw UCT + 12:06
81 Van Petegem Axandre Jumbo-Visma Development Team + 12:06
82 Decuypere Nathan Mini-Discar Academy + 12:06
83 Grave Oliver Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie + 12:06
84 Laverick Joe Hagens Berman Axeon + 12:06
85 Vangheluwe Warre Elevate p/b Home Solution Soenens + 12:06
86 Culverwell Sam Trinity Racing + 12:06
87 Hopmans Wouter VDM -Trawobo CT + 12:06
88 Miles Carson Premier Tech U23 Cycling Project + 12:06
89 Van Dyck Jarne Minerva Cycling Team + 12:06
90 Juneau Francis Premier Tech U23 Cycling Project + 12:06
91 Deman Brem VDM -Trawobo CT + 12:06
92 Hassert Sven Mini-Discar Academy + 12:06
93 Brouwers Arno Acrog - Tormans + 12:06
94 Saver Kasper Minerva Cycling Team + 12:06
95 Beeckman Gauthier Acrog - Tormans + 12:06
96 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 12:06
97 Haex Joris Acrog - Tormans + 13:21
98 Coqueret Louis Leopard Pro Cycling + 13:21
99 De Jaeger Arthur Elevate p/b Home Solution Soenens + 13:21
100 Turnbull Carter Trinity Racing + 14:08
101 Pomorski Michal HRE Mazowsze Serce Polski + 14:08
102 Lowie Theo Bingoal-WB Development Team + 14:12
103 Dethy Matthis Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 14:12
104 Vincent Johan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 14:12
105 Day Tom Elevate p/b Home Solution Soenens + 18:03
106 Roumen Finn Amsterdam Racing Academy + 18:25
107 Strand Peder Dahl Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie + 19:06
108 Dahlslett Hans Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie + 19:06
109 Van Bekkum Darren Jumbo-Visma Development Team + 23:14
110 Vanderbeke Aiden Basso Team Flanders + 25:55
DNS Poole Max Development Team DSM
DNF Krijnsen Jelte Amsterdam Racing Academy
DNF Van Belle Bas Amsterdam Racing Academy
DNF Verleyen Gaëtan Bingoal-WB Development Team
DNF Van Mulders Brent EFC - L&R - AGS
DNF Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com
DNF Goebeert Theo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com
DNF Osko Milosz HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Prokopyszyn Filip HRE Mazowsze Serce Polski
DNF De Graef Noah Mini-Discar Academy
DNF Hamelryckx Tom Mini-Discar Academy
DNF Permentier Emano Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie
DNF Van Looveren Thijs Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie
DNF Bibic Dylan Premier Tech U23 Cycling Project
DNF De Ryck Robbe RB Zelfbouw UCT
DNF Trastour Loris Tudor Pro Cycling Team
DNF Verheyen Nils Urbano-Vulsteke
Pos Rider Team Time
1 1 Fredheim Stian Uno-X DARE Development Team 07:11:47
2 4 Paleni Enzo Groupama-FDJ Conti + 26
3 5 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling + 36
4 6 Flynn Sean Tudor Pro Cycling Team + 48
5 6 Marsman Tim Metec-Solarwatt p/b Mantel + 56
6 10 Kluckers Arthur Leopard Pro Cycling + 01:16
7 4 Van Hemelen Vincent Lotto Soudal U23 + 01:17
8 28 Watson Sam Groupama-FDJ Conti + 01:23
9 5 Segaert Alec Lotto Soudal U23 + 01:23
10 5 Hagenes Per Strand Jumbo-Visma Development Team + 01:25
11 12 Del Grosso Tibor Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:28
12 25 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team + 01:29
13 6 Perry Toby Hagens Berman Axeon + 01:35
14 5 Willems Jago Bingoal-WB Development Team + 01:43
15 41 Le Huitouze Eddy Groupama-FDJ Conti + 01:49
16 54 Kelemen Petr Tudor Pro Cycling Team + 01:57
17 59 Plowright Jensen Groupama-FDJ Conti + 01:58
18 4 Claeys Robbe Acrog - Tormans + 02:21
19 4 Orins Robin Elevate p/b Home Solution Soenens + 02:24
20 2 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 02:28
21 2 Stockx Aaron Basso Team Flanders + 02:30
22 1 Brun Nils Tudor Pro Cycling Team + 02:32
23 3 Craps Lars Urbano-Vulsteke + 02:33
24 Dejaegher Jasper Mini-Discar Academy + 02:36
25 Reinderink Joris Development Team DSM + 02:36
26 5 De Pauw Len Urbano-Vulsteke + 02:36
27 7 Weiss Fabian Tudor Pro Cycling Team + 02:36
28 5 Portsmouth Tom Mini-Discar Academy + 02:36
29 9 Vandenbulcke Alex Basso Team Flanders + 02:36
30 2 Van Hautegem Leander Bingoal-WB Development Team + 02:36
31 23 Van Laer Pieter RB Zelfbouw UCT + 02:46
32 16 Kramer Jesse Jumbo-Visma Development Team + 02:46
33 16 Declerck Jelle Bingoal-WB Development Team + 02:46
34 23 Simmons Colby Jumbo-Visma Development Team + 02:53
35 27 Scheers Lander RB Zelfbouw UCT + 02:56
36 31 Vandepitte Nathan Bingoal-WB Development Team + 03:02
37 35 van der Tuuk Axel Metec-Solarwatt p/b Mantel + 03:08
38 40 Pries Cedric Leopard Pro Cycling + 03:20
39 43 De Decker Tijl Acrog - Tormans + 03:29
40 49 Ärm Rait Groupama-FDJ Conti + 03:53
41 46 Konings Roan Metec-Solarwatt p/b Mantel + 04:15
42 41 Milesi Lorenzo Development Team DSM + 07:54
43 31 Pollefliet Gianluca Lotto Soudal U23 + 08:13
44 9 Harteel Jelle Lotto Soudal U23 + 08:35
45 16 Debaele Jorre Minerva Cycling Team + 08:52
46 34 De Meester Luca EFC - L&R - AGS + 08:53
47 34 Kärsten Moritz Development Team DSM + 08:55
48 31 De Pooter Dries Hagens Berman Axeon + 09:10
49 12 Leerkes Bram Amsterdam Racing Academy + 09:12
50 28 Andersen Kasper Hagens Berman Axeon + 09:16
51 45 Claeys Arno Elevate p/b Home Solution Soenens + 09:18
52 20 Nuytten Michiel EFC - L&R - AGS + 09:19
53 23 Naudts Thomas EFC - L&R - AGS + 09:19
54 27 Bevort Carl-Frederik Uno-X DARE Development Team + 09:19
55 14 Brouwers Emile Basso Team Flanders + 09:19
56 14 Van Grieken Jarne Acrog - Tormans + 09:19
57 5 Vandevelde Yentl Minerva Cycling Team + 09:20
58 1 Dhaeye Enrico Minerva Cycling Team + 09:27
59 14 Schrettl Marco Trinity Racing + 09:29
60 17 Paulus Milan Lotto Soudal U23 + 09:29
61 12 Van Veenendaal Hidde Metec-Solarwatt p/b Mantel + 09:44
62 19 Van Tricht Floris Urbano-Vulsteke + 10:01
63 34 Walker Max Trinity Racing + 10:31
64 28 Mijnsbergen Thomas Metec-Solarwatt p/b Mantel + 12:01
65 15 Van Schoor Matthew Minerva Cycling Team + 12:05
66 14 McCambridge Kevin Trinity Racing + 12:42
67 27 Vandenstorme Dylan EFC - L&R - AGS + 13:35
68 29 Culverwell Sam Trinity Racing + 13:35
69 18 Roggeman Sieben RB Zelfbouw UCT + 13:45
70 26 Hopmans Wouter VDM -Trawobo CT + 13:45
71 11 Brouwers Arno Acrog - Tormans + 13:52
72 9 Saver Kasper Minerva Cycling Team + 13:55
73 7 Deman Brem VDM -Trawobo CT + 14:00
74 3 Thonnon Senne EFC - L&R - AGS + 14:03
75 6 Miles Carson Premier Tech U23 Cycling Project + 14:03
76 7 Gieryk Kacper HRE Mazowsze Serce Polski + 14:32
77 7 Vangheluwe Warre Elevate p/b Home Solution Soenens + 14:38
78 8 Kelly Adam Urbano-Vulsteke + 14:55
79 33 Coqueret Louis Leopard Pro Cycling + 15:00
80 5 De Jaeger Arthur Elevate p/b Home Solution Soenens + 15:31
81 17 Lowie Theo Bingoal-WB Development Team + 16:01
82 8 Laverick Joe Hagens Berman Axeon + 16:07
83 12 Quick Blake Trinity Racing + 16:22
84 31 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 17:08
85 8 Haex Joris Acrog - Tormans + 17:40
86 5 Dethy Matthis Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 18:20
87 13 Eggenberg Ruben Tudor Pro Cycling Team + 19:22
88 62 Day Tom Elevate p/b Home Solution Soenens + 19:32
89 31 Roumen Finn Amsterdam Racing Academy + 20:11
90 11 Dahlslett Hans Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie + 21:19
91 7 Decuypere Nathan Mini-Discar Academy + 21:59
92 14 Johansson Oskar Uno-X DARE Development Team + 22:54
93 6 Hassert Sven Mini-Discar Academy + 23:38
94 7 Beeckman Gauthier Acrog - Tormans + 23:38
95 8 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 23:38
96 12 Squire Ben VDM -Trawobo CT + 23:51
97 16 Lecerf William Junior Lotto Soudal U23 + 23:51
98 33 Van Bekkum Darren Jumbo-Visma Development Team + 25:08
99 3 Turnbull Carter Trinity Racing + 25:38
100 24 De Neve Tomas VDM -Trawobo CT + 26:27
101 3 Van Dyck Jarne Minerva Cycling Team + 26:42
102 34 Vanderbeke Aiden Basso Team Flanders + 27:52
103 6 Van Petegem Axandre Jumbo-Visma Development Team + 28:07
104 22 Stalmans Jasper VDM -Trawobo CT + 28:07
105 20 Graat Tijmen Jumbo-Visma Development Team + 28:07
106 8 Juneau Francis Premier Tech U23 Cycling Project + 28:07
107 15 Grave Oliver Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie + 28:07
108 10 Pomorski Michal HRE Mazowsze Serce Polski + 30:09
109 7 Vincent Johan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 30:13
110 17 Strand Peder Dahl Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie + 35:07

Information