Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Tript. Monts Châteaux - 2022

GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Paleni Enzo Groupama-FDJ Conti 3009:52:03
2 Hagenes Per Strand Jumbo-Visma Development Team 25+ 27
3 Fredheim Stian Uno-X DARE Development Team 20+ 33
4 Segaert Alec Lotto Soudal U23 15+ 37
5 Kluckers Arthur Leopard Pro Cycling 10+ 55
6 Marsman Tim Metec-Solarwatt p/b Mantel 5+ 01:08
7 Van Hemelen Vincent Lotto Soudal U23 3+ 01:13
8 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling 1+ 01:18
9 Flynn Sean Tudor Pro Cycling Team 1+ 01:44
10 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team 1+ 02:00
11 Orins Robin Elevate p/b Home Solution Soenens + 02:02
12 Del Grosso Tibor Metec-Solarwatt p/b Mantel + 02:14
13 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 02:18
14 Dejaegher Jasper Mini-Discar Academy + 02:38
15 Declerck Jelle Bingoal-WB Development Team + 02:44
16 Watson Sam Groupama-FDJ Conti + 02:53
17 Le Huitouze Eddy Groupama-FDJ Conti + 02:57
18 Stockx Aaron Basso Team Flanders + 03:04
19 Craps Lars Urbano-Vulsteke + 03:12
20 van der Tuuk Axel Metec-Solarwatt p/b Mantel + 03:20
21 Kelemen Petr Tudor Pro Cycling Team + 03:35
22 Kramer Jesse Jumbo-Visma Development Team + 03:40
23 Willems Jago Bingoal-WB Development Team + 03:46
24 Brun Nils Tudor Pro Cycling Team + 03:52
25 Weiss Fabian Tudor Pro Cycling Team + 03:56
26 Van Hautegem Leander Bingoal-WB Development Team + 04:07
27 De Decker Tijl Acrog - Tormans + 04:21
28 Plowright Jensen Groupama-FDJ Conti + 04:55
29 Simmons Colby Jumbo-Visma Development Team + 06:13
30 Portsmouth Tom Mini-Discar Academy + 06:34
31 Claeys Robbe Acrog - Tormans + 06:40
32 De Pauw Len Urbano-Vulsteke + 07:08
33 Pries Cedric Leopard Pro Cycling + 07:53
34 Van Laer Pieter RB Zelfbouw UCT + 07:58
35 Konings Roan Metec-Solarwatt p/b Mantel + 08:15
36 Milesi Lorenzo Development Team DSM + 08:27
37 Claeys Arno Elevate p/b Home Solution Soenens + 09:32
38 Naudts Thomas EFC - L&R - AGS + 09:43
39 Walker Max Trinity Racing + 10:10
40 De Pooter Dries Hagens Berman Axeon + 10:15
41 Ärm Rait Groupama-FDJ Conti + 10:19
42 Kärsten Moritz Development Team DSM + 10:26
43 Bevort Carl-Frederik Uno-X DARE Development Team + 10:28
44 Scheers Lander RB Zelfbouw UCT + 10:30
45 Van Tricht Floris Urbano-Vulsteke + 11:00
46 Vandevelde Yentl Minerva Cycling Team + 11:11
47 Harteel Jelle Lotto Soudal U23 + 11:21
48 Schrettl Marco Trinity Racing + 11:34
49 Dhaeye Enrico Minerva Cycling Team + 11:55
50 Vandenbulcke Alex Basso Team Flanders + 12:07
51 Andersen Kasper Hagens Berman Axeon + 12:42
52 Leerkes Bram Amsterdam Racing Academy + 13:06
53 De Meester Luca EFC - L&R - AGS + 13:11
54 Nuytten Michiel EFC - L&R - AGS + 13:13
55 Van Veenendaal Hidde Metec-Solarwatt p/b Mantel + 13:34
56 Debaele Jorre Minerva Cycling Team + 13:36
57 Paulus Milan Lotto Soudal U23 + 13:36
58 Mijnsbergen Thomas Metec-Solarwatt p/b Mantel + 14:37
59 Culverwell Sam Trinity Racing + 15:09
60 Pollefliet Gianluca Lotto Soudal U23 + 15:15
61 Vandenstorme Dylan EFC - L&R - AGS + 15:19
62 Deman Brem VDM -Trawobo CT + 16:01
63 Thonnon Senne EFC - L&R - AGS + 16:26
64 Van Schoor Matthew Minerva Cycling Team + 16:56
65 Laverick Joe Hagens Berman Axeon + 17:03
66 Brouwers Arno Acrog - Tormans + 18:00
67 Plamondon Robin Premier Tech U23 Cycling Project + 18:22
68 Vangheluwe Warre Elevate p/b Home Solution Soenens + 18:24
69 Miles Carson Premier Tech U23 Cycling Project + 19:02
70 Coqueret Louis Leopard Pro Cycling + 19:16
71 Quick Blake Trinity Racing + 19:28
72 Brouwers Emile Basso Team Flanders + 20:49
73 Roggeman Sieben RB Zelfbouw UCT + 21:00
74 Lowie Theo Bingoal-WB Development Team + 21:05
75 De Jaeger Arthur Elevate p/b Home Solution Soenens + 21:37
76 Hopmans Wouter VDM -Trawobo CT + 24:05
77 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 25:58
78 Day Tom Elevate p/b Home Solution Soenens + 26:00
79 Johansson Oskar Uno-X DARE Development Team + 27:07
80 Squire Ben VDM -Trawobo CT + 27:14
81 Roumen Finn Amsterdam Racing Academy + 27:50
82 Lecerf William Junior Lotto Soudal U23 + 28:19
83 De Neve Tomas VDM -Trawobo CT + 28:25
84 Beeckman Gauthier Acrog - Tormans + 28:31
85 Hassert Sven Mini-Discar Academy + 28:52
86 Graat Tijmen Jumbo-Visma Development Team + 29:29
87 Decuypere Nathan Mini-Discar Academy + 30:29
88 Van Petegem Axandre Jumbo-Visma Development Team + 31:43
89 Turnbull Carter Trinity Racing + 32:17
90 Vanderbeke Aiden Basso Team Flanders + 33:34
91 Stalmans Jasper VDM -Trawobo CT + 34:13
92 Van Dyck Jarne Minerva Cycling Team + 34:16
93 Pomorski Michal HRE Mazowsze Serce Polski + 35:15
94 Vincent Johan Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + 38:33
DNF Vandepitte Nathan Bingoal-WB Development Team
DNF Saver Kasper Minerva Cycling Team
DNF Dethy Matthis Geofco Doltcini Materiel-Velo.com
DNF Van Grieken Jarne Acrog - Tormans
DNF Van Mulders Brent EFC - L&R - AGS
DNF Prokopyszyn Filip HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Van Belle Bas Amsterdam Racing Academy
DNF Haex Joris Acrog - Tormans
DNF Eggenberg Ruben Tudor Pro Cycling Team
DNF Juneau Francis Premier Tech U23 Cycling Project
DNF Kelly Adam Urbano-Vulsteke
DNF Bonnet Théo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com
DNF Goebeert Theo Geofco Doltcini Materiel-Velo.com
DNF Perry Toby Hagens Berman Axeon
DNF Krijnsen Jelte Amsterdam Racing Academy
DNF De Ryck Robbe RB Zelfbouw UCT
DNF Permentier Emano Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie
DNF Trastour Loris Tudor Pro Cycling Team
DNF Dahlslett Hans Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie
DNF De Vet Sander Basso Team Flanders
DNF Strand Peder Dahl Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie
DNF Gorak Dominik HRE Mazowsze Serce Polski
DNF McCambridge Kevin Trinity Racing
DNF Carpentier Florian Premier Tech U23 Cycling Project
DNF Theuws Bart Urbano-Vulsteke
DNF Pidcock Joseph Groupama-FDJ Conti
DNF De Graef Noah Mini-Discar Academy
DNF Van De Velde Senne RB Zelfbouw UCT
DNF Verheyen Nils Urbano-Vulsteke
DNF Droogmans Lars Basso Team Flanders
DNF Hamelryckx Tom Mini-Discar Academy
DNF Bibic Dylan Premier Tech U23 Cycling Project
DNF De Bruin Tjalle Amsterdam Racing Academy
DNF Osko Milosz HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Kars Hugo Amsterdam Racing Academy
DNF Van Looveren Thijs Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie
DNF Fievez Philippe Geofco Doltcini Materiel-Velo.com
DNF Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project
DNF Ursella Lorenzo Development Team DSM
DNF Brinkman Joost Development Team DSM
DNF Poole Max Development Team DSM
DNF Heremans Joppe VDM -Trawobo CT
DNF Verleyen Gaëtan Bingoal-WB Development Team
DNF Van Bekkum Darren Jumbo-Visma Development Team
DNF Grave Oliver Mysenlan-PXL Carpets-Quality Renovatie
DNF Radosz Maksymilian HRE Mazowsze Serce Polski
DNF Reinderink Joris Development Team DSM
DNF Kess Alexandre Geofco Doltcini Materiel-Velo.com
DNF Gieryk Kacper HRE Mazowsze Serce Polski
Pos Rider Team Time
1 Hagenes Per Strand Jumbo-Visma Development Team 09:52:30
2 Fredheim Stian Uno-X DARE Development Team + 06
3 Segaert Alec Lotto Soudal U23 + 10
4 Del Grosso Tibor Metec-Solarwatt p/b Mantel + 01:47
5 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 01:51
6 Le Huitouze Eddy Groupama-FDJ Conti + 02:30
7 Kramer Jesse Jumbo-Visma Development Team + 03:13
8 Van Hautegem Leander Bingoal-WB Development Team + 03:40
9 Simmons Colby Jumbo-Visma Development Team + 05:46
10 Konings Roan Metec-Solarwatt p/b Mantel + 07:48
11 Kärsten Moritz Development Team DSM + 09:59
12 Bevort Carl-Frederik Uno-X DARE Development Team + 10:01
13 Harteel Jelle Lotto Soudal U23 + 10:54
14 Schrettl Marco Trinity Racing + 11:07
15 Thonnon Senne EFC - L&R - AGS + 15:59
16 Lowie Theo Bingoal-WB Development Team + 20:38
17 Roumen Finn Amsterdam Racing Academy + 27:23
18 Graat Tijmen Jumbo-Visma Development Team + 29:02
19 Pomorski Michal HRE Mazowsze Serce Polski + 34:48
20 Bibic Dylan Premier Tech U23 Cycling Project + -10:07:30
21 Julien Matisse Premier Tech U23 Cycling Project + -10:07:30
22 Ursella Lorenzo Development Team DSM + -10:07:30
23 Brinkman Joost Development Team DSM + -10:07:30
24 Poole Max Development Team DSM + -10:07:30
25 Heremans Joppe VDM -Trawobo CT + -10:07:30
26 Verleyen Gaëtan Bingoal-WB Development Team + -10:07:30
27 Radosz Maksymilian HRE Mazowsze Serce Polski + -10:07:30
28 Reinderink Joris Development Team DSM + -10:07:30
29 Kess Alexandre Geofco Doltcini Materiel-Velo.com + -10:07:30
30 Gieryk Kacper HRE Mazowsze Serce Polski + -10:07:30
Pos Rider Team Points
1 Hagenes Per Strand Jumbo-Visma Development Team 42
2 Milesi Lorenzo Development Team DSM 40
3 Fredheim Stian Uno-X DARE Development Team 36
4 Teutenberg Tim Torn Leopard Pro Cycling 29
5 Segaert Alec Lotto Soudal U23 27
6 Plowright Jensen Groupama-FDJ Conti 26
7 Marsman Tim Metec-Solarwatt p/b Mantel 25
8 Paleni Enzo Groupama-FDJ Conti 24
9 Kluckers Arthur Leopard Pro Cycling 21
10 Del Grosso Tibor Metec-Solarwatt p/b Mantel 21
11 Van Hemelen Vincent Lotto Soudal U23 19
12 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team 16
13 Watson Sam Groupama-FDJ Conti 16
14 Flynn Sean Tudor Pro Cycling Team 15
15 Le Huitouze Eddy Groupama-FDJ Conti 9
16 Walker Max Trinity Racing 9
17 De Pooter Dries Hagens Berman Axeon 9
18 Claeys Arno Elevate p/b Home Solution Soenens 7
19 Van Tricht Floris Urbano-Vulsteke 7
20 Orins Robin Elevate p/b Home Solution Soenens 6
21 Kelemen Petr Tudor Pro Cycling Team 6
22 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon 5
23 Willems Jago Bingoal-WB Development Team 5
24 Brun Nils Tudor Pro Cycling Team 5
25 Claeys Robbe Acrog - Tormans 5
26 Bevort Carl-Frederik Uno-X DARE Development Team 5
27 Nuytten Michiel EFC - L&R - AGS 5
28 van der Tuuk Axel Metec-Solarwatt p/b Mantel 3
29 Lecerf William Junior Lotto Soudal U23 3
30 Turnbull Carter Trinity Racing 3
31 Van Hautegem Leander Bingoal-WB Development Team 1
32 Mijnsbergen Thomas Metec-Solarwatt p/b Mantel 1

Information