Front Races Teams Riders Ranking

Tript. Monts Châteaux | 2019

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04

Results: 04.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Kaden Groves SEG Racing Academy 03:43:445
02 Thomas Pidcock Team Wiggins-Le Col + 001
03 Jake Stewart Continental Groupama-FDJ + 00
04 Maikel Zijlaard Hagens Berman - Axeon + 00
05 Niklas Märkl Development Team Sunweb + 00
06 Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 00
07 Vito Braet EFC-L&R-Vulsteke + 00
08 Jens Vanoverberghe EFC-L&R-Vulsteke + 00
09 Cédric Beullens EFC-L&R-Vulsteke + 00
10 Donavan Grondin Vendée U + 00
11 Robert Scott Team Wiggins-Le Col + 00
12 Pablo Alonso Montes Prorace-Urbano Cycling Team + 00
13 Ian Garrison Hagens Berman - Axeon + 00
14 Nic McKibbin Holdsworth Zappi RT + 00
15 Simon Daniels Aluvano Development Team + 00
16 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 00
17 Lander Scheers Davo-United CT + 00
18 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 00
19 Tobias Foss Uno-X Norwegian DT + 00
20 Jonas Castrique Wallonie-Bruxelles Devo + 00
21 Jérémy Frehen Wallonie-Bruxelles Devo + 00
22 Jasper Kaesemans Prorace-Urbano Cycling Team + 00
23 Jens Vertongen Aluvano Development Team + 00
24 Wesley Vercamst Home Solution-Soenens + 00
25 Tibo Nevens Home Solution-Soenens + 00
26 Dylan Bouwmans Metec - TKH + 00
27 Elias Maris Aluvano Development Team + 00
28 Jens Reynders Wallonie-Bruxelles Devo + 00
29 David Dekker Metec - TKH + 00
30 Sean Quinn Hagens Berman - Axeon + 00
31 Jarno Mobach Development Team Sunweb + 00
32 Laurenz Rex Wallonie-Bruxelles Devo + 00
33 Glenn De Kee Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 00
34 Stan Van Tricht GM Recycling Team + 00
35 Joab Schneiter Swiss Racing Academy + 00
36 Célestin Leyman EFC-L&R-Vulsteke + 00
37 Ide Schelling SEG Racing Academy + 00
38 Brent Van Moer Lotto - Soudal U23 + 00
39 Yarno Vandenbroeck Home Solution-Soenens + 00
40 Wannes Debuysere Gaverzicht-BE Okay + 00
41 Filip Maciejuk Leopard Pro Cycling + 00
42 Johan Jacobs Lotto - Soudal U23 + 00
43 Jonas Smet Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 00
44 Jules Hesters EFC-L&R-Vulsteke + 00
45 Michiel Offermans Prorace-Urbano Cycling Team + 00
46 Ilan Van Wilder Lotto - Soudal U23 + 00
47 Jens Van Den Dool Metec - TKH + 00
48 Bo Godart Davo-United CT + 00
49 Mikkel Bjerg Hagens Berman - Axeon + 00
50 Andreas Leknessund Uno-X Norwegian DT + 00
51 Cole Davis Hagens Berman - Axeon + 00
52 Charlie Quarterman Holdsworth Zappi RT + 00
53 Loran Cassaert Lotto - Soudal U23 + 00
54 Edo Maas Development Team Sunweb + 00
55 Jelle Bootsveld Metec - TKH + 00
56 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 00
57 Daan Hoole SEG Racing Academy + 00
58 James Fouche Team Wiggins-Le Col + 00
59 Paul Wright Holdsworth Zappi RT + 00
60 Thomas Denis Vendée U + 00
61 Michael O'Loughlin Team Wiggins-Le Col + 00
62 Martin Urianstad Uno-X Norwegian DT + 00
63 Joren Van Caneyt Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 00
64 Nathan Vandepitte Wallonie-Bruxelles Devo + 00
65 Idar Andersen Uno-X Norwegian DT + 00
66 Antoine Aebi Swiss Racing Academy + 00
67 Gil D'Heygere GM Recycling Team + 00
68 Mario Spengler Leopard Pro Cycling + 00
69 Stijn Daemen Home Solution-Soenens + 00
70 Joel Suter Swiss Racing Academy + 00
71 Jari Snyers Aluvano Development Team + 00
72 Tim Naberman Development Team Sunweb + 00
73 Tom Van Vuchelen Wallonie-Bruxelles Devo + 00
74 Gilles De Wilde Home Solution-Soenens + 00
75 Cériel Desal EFC-L&R-Vulsteke + 00
76 Matthew Van Schoor GM Recycling Team + 19
77 Jens Du Four Home Solution-Soenens + 26
78 Bas Van Belle Leopard Pro Cycling + 30
79 Jonathan Brown Hagens Berman - Axeon + 36
80 Cristian Scaroni Continental Groupama-FDJ + 46
81 Len De Pauw Prorace-Urbano Cycling Team + 00
82 Adam Hartley SEG Racing Academy + 50
83 Nils Eekhoff Development Team Sunweb + 00
84 Joris Haex Davo-United CT + 01:38
85 Tim Marsman Metec - TKH + 01:38
86 Pit Leyder Leopard Pro Cycling + 00
87 Valere Thiebaud Swiss Racing Academy + 01:38
88 Diederik Pemen Prorace-Urbano Cycling Team + 01:38
89 Luuk Herben Davo-United CT + 01:38
90 Stefan Bissegger Swiss Racing Academy + 01:41
91 Danny Van der Tuuk Metec - TKH + 01:41
92 Minne Verboom SEG Racing Academy + 01:41
93 Enzo Bernard Vendée U + 00
94 Xandres Vervloesem Development Team Sunweb + 02:38
95 Torjus Sleen Uno-X Norwegian DT + 02:38
96 Tristan Scherpenbergh Davo-United CT + 02:39
97 Karl Patrick Lauk Continental Groupama-FDJ + 04:07
98 Alexys Brunel Continental Groupama-FDJ + 05:11
99 Gordon De Winter GM Recycling Team + 05:11
100 Jonas Iversby Hvideberg Uno-X Norwegian DT + 05:11
101 Ziga Jerman Continental Groupama-FDJ + 05:11
102 Euan Cameron Wallonie + 05:11
103 Clément Davy Continental Groupama-FDJ + 05:11
104 Bastien Willemot Gaverzicht-BE Okay + 00
DNS Sébastien Grignard Lotto - Soudal U23
DNF Corentin Navarro Team Wiggins-Le Col
DNF Nathan Draper Holdsworth Zappi RT
DNF Reece Wood Holdsworth Zappi RT
DNF Karl Tronstad Holdsworth Zappi RT
DNF Joren Thys Davo-United CT
DNF Tijl Pauwels Aluvano Development Team
DNF Dorian De Maeght Aluvano Development Team
DNF Jasper Rasch SEG Racing Academy
DNF Arne Verfaillie Gaverzicht-BE Okay
DNF Jonas Vandeputte Gaverzicht-BE Okay
DNF Wouter Verhulst Gaverzicht-BE Okay
DNF Maxime Gressier Baguet - MIBA Poorten - Indulek
DNF Kenneth Caethoven Baguet - MIBA Poorten - Indulek
DNF Matt Langworthy Prorace-Urbano Cycling Team
DNF Ugo D'Angelo Wallonie
Pos Name Team Time
01 - Mikkel Bjerg Hagens Berman - Axeon 09:57:59
02 - Ian Garrison Hagens Berman - Axeon + 02
03 1 Thomas Pidcock Team Wiggins-Le Col + 03
04 1 Tobias Foss Uno-X Norwegian Development Team + 07
05 2 Jake Stewart Continental Groupama-FDJ + 15
06 1 Nils Eekhoff Development Team Sunweb + 19
07 1 Brent Van Moer Lotto - Soudal U23 + 22
08 - Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 26
09 - Robert Scott Team Wiggins-Le Col + 32
10 - Cédric Beullens EFC - L&R - Vulsteke + 35
11 - Daan Hoole SEG Racing Academy + 35
12 - Maikel Zijlaard Hagens Berman - Axeon + 36
13 - James Fouche Team Wiggins-Le Col + 37
14 - Michael O'Loughlin Team Wiggins-Le Col + 39
15 1 Ilan Van Wilder Lotto - Soudal U23 + 48
16 1 Andreas Leknessund Uno-X Norwegian Development Team + 48
17 1 Filip Maciejuk Leopard Pro Cycling + 54
18 2 Dylan Bouwmans Metec - TKH + 55
19 3 Charlie Quarterman Holdsworth Zappi RT + 55
20 3 Jarno Mobach Development Team Sunweb + 56
21 3 Sean Quinn Hagens Berman - Axeon + 57
22 3 Thomas Denis Vendée U + 57
23 4 Loran Cassaert Lotto - Soudal U23 + 59
24 5 Johan Jacobs Lotto - Soudal U23 + 01:01
25 7 Edo Maas Development Team Sunweb + 01:10
26 7 Stijn Daemen Home Solution-Soenens + 01:15
27 7 Jelle Bootsveld Metec - TKH + 01:15
28 7 Joel Suter Swiss Racing Academy + 01:15
29 8 Ide Schelling SEG Racing Academy + 01:15
30 10 Jens Vertongen Aluvano Development Team + 01:19
31 10 Mario Spengler Leopard Pro Cycling + 01:19
32 10 Donavan Grondin Vendée U + 01:20
33 20 Kaden Groves SEG Racing Academy + 01:21
34 9 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 01:22
35 9 Niklas Märkl Development Team Sunweb + 01:24
36 9 Jens Reynders Wallonie-Bruxelles Development Team + 01:25
37 9 Pit Leyder Leopard Pro Cycling + 01:25
38 11 Cériel Desal EFC - L&R - Vulsteke + 01:26
39 11 Idar Andersen Uno-X Norwegian Development Team + 01:29
40 11 Vito Braet EFC - L&R - Vulsteke + 01:30
41 13 Elias Maris Aluvano Development Team + 01:31
42 13 Tim Naberman Development Team Sunweb + 01:33
43 13 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 01:34
44 13 Jens Vanoverberghe EFC - L&R - Vulsteke + 01:35
45 20 Jari Snyers Aluvano Development Team + 01:41
46 15 Jonas Castrique Wallonie-Bruxelles Development Team + 01:42
47 20 Stan Van Tricht GM Recycling Team + 01:46
48 20 Célestin Leyman EFC - L&R - Vulsteke + 01:48
49 21 Joab Schneiter Swiss Racing Academy + 01:51
50 14 Jonathan Brown Hagens Berman - Axeon + 01:51
51 20 Gilles De Wilde Home Solution-Soenens + 01:51
52 20 Jens Van Den Dool Metec - TKH + 01:53
53 21 Nathan Vandepitte Wallonie-Bruxelles Development Team + 01:54
54 24 Paul Wright Holdsworth Zappi RT + 02:00
55 21 Tom Van Vuchelen Wallonie-Bruxelles Development Team + 02:00
56 24 Laurenz Rex Wallonie-Bruxelles Development Team + 02:01
57 22 Enzo Bernard Vendée U + 02:01
58 23 Wesley Vercamst Home Solution-Soenens + 02:03
59 21 Cristian Scaroni Continental Groupama-FDJ + 02:04
60 22 Glenn De Kee Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:06
61 22 Antoine Aebi Swiss Racing Academy + 02:06
62 22 Jérémy Frehen Wallonie-Bruxelles Development Team + 02:09
63 24 Adam Hartley SEG Racing Academy + 02:09
64 21 David Dekker Metec - TKH + 02:09
65 21 Wannes Debuysere Gaverzicht-BE Okay + 02:10
66 21 Len De Pauw Prorace-Urbano Cycling Team + 02:11
67 23 Jules Hesters EFC - L&R - Vulsteke + 02:11
68 23 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 02:13
69 5 Bas Van Belle Leopard Pro Cycling + 02:13
70 22 Pablo Alonso Montes Prorace-Urbano Cycling Team + 02:16
71 24 Joren Van Caneyt Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:20
72 24 Lander Scheers Davo-United CT + 02:22
73 24 Tibo Nevens Home Solution-Soenens + 02:23
74 25 Jonas Smet Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:25
75 26 Gil D'Heygere GM Recycling Team + 02:28
76 26 Bo Godart Davo-United CT + 02:28
77 26 Bastien Willemot Gaverzicht-BE Okay + 02:32
78 26 Martin Urianstad Uno-X Norwegian Development Team + 02:33
79 26 Yarno Vandenbroeck Home Solution-Soenens + 02:36
80 14 Matthew Van Schoor GM Recycling Team + 02:37
81 53 Stefan Bissegger Swiss Racing Academy + 02:41
82 24 Simon Daniels Aluvano Development Team + 02:41
83 25 Michiel Offermans Prorace-Urbano Cycling Team + 02:47
84 25 Nic McKibbin Holdsworth Zappi RT + 02:48
85 15 Jens Du Four Home Solution-Soenens + 02:48
86 38 Valere Thiebaud Swiss Racing Academy + 03:04
87 40 Minne Verboom SEG Racing Academy + 03:06
88 25 Joris Haex Davo-United CT + 03:20
89 29 Danny Van der Tuuk Metec - TKH + 03:21
90 21 Jasper Kaesemans Prorace-Urbano Cycling Team + 03:30
91 65 Torjus Sleen Uno-X Norwegian Development Team + 03:36
92 40 Xandres Vervloesem Development Team Sunweb + 04:08
93 78 Karl Patrick Lauk Continental Groupama-FDJ + 04:55
94 18 Cole Davis Hagens Berman - Axeon + 05:12
95 12 Tristan Scherpenbergh Davo-United CT + 05:24
96 77 Clément Davy Continental Groupama-FDJ + 06:05
97 67 Ziga Jerman Continental Groupama-FDJ + 06:15
98 25 Alexys Brunel Continental Groupama-FDJ + 07:04
99 24 Jonas Iversby Hvideberg Uno-X Norwegian Development Team + 07:09
100 13 Gordon De Winter GM Recycling Team + 10:27
101 13 Tim Marsman Metec - TKH + 15:31
102 13 Diederik Pemen Prorace-Urbano Cycling Team + 15:55
103 13 Luuk Herben Davo-United CT + 16:01
104 16 Euan Cameron Wallonie + 31:19
Info
Nations Belgium
Date April 7th
Where Ath -> Tournai
What 04.Stage
Distance 157.4 km
Leader M.Bjerg
Youth I.Van Wilder
Points T.Pidcock
Mountain J.Fouche
Sprint T.Denis