Front Races Teams Riders Ranking

Tript. Monts Châteaux | 2019

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04

Results: 02.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Brent Van Moer Lotto - Soudal U23 13:515
02 Mikkel Bjerg Hagens Berman - Axeon + 021
03 Ian Garrison Hagens Berman - Axeon + 10
04 Tobias Foss Uno-X Norwegian DT + 12
05 James Fouche Team Wiggins-Le Col + 18
06 Thomas Pidcock Team Wiggins-Le Col + 20
07 Nils Eekhoff Development Team Sunweb + 21
08 Daan Hoole SEG Racing Academy + 23
09 Ilan Van Wilder Lotto - Soudal U23 + 26
10 Andreas Leknessund Uno-X Norwegian DT + 26
11 Michael O'Loughlin Team Wiggins-Le Col + 27
12 Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 28
13 Filip Maciejuk Leopard Pro Cycling + 32
14 Maikel Zijlaard Hagens Berman - Axeon + 32
15 Clément Davy Continental Groupama-FDJ + 32
16 Sébastien Grignard Lotto - Soudal U23 + 33
17 Charlie Quarterman Holdsworth Zappi RT + 33
18 Jake Stewart Continental Groupama-FDJ + 34
19 Robert Scott Team Wiggins-Le Col + 34
20 Jarno Mobach Development Team Sunweb + 34
21 Torjus Sleen Uno-X Norwegian DT + 36
22 Cédric Beullens EFC-L&R-Vulsteke + 37
23 Loran Cassaert Lotto - Soudal U23 + 37
24 Stefan Bissegger Swiss Racing Academy + 38
25 Alexys Brunel Continental Groupama-FDJ + 38
26 Johan Jacobs Lotto - Soudal U23 + 39
27 Thomas Denis Vendée U + 44
28 Edo Maas Development Team Sunweb + 48
29 Sean Quinn Hagens Berman - Axeon + 49
30 Karl Patrick Lauk Continental Groupama-FDJ + 50
31 Stijn Daemen Home Solution-Soenens + 53
32 Jonathan Brown Hagens Berman - Axeon + 53
33 Joel Suter Swiss Racing Academy + 53
34 Ide Schelling SEG Racing Academy + 53
35 Adam Hartley SEG Racing Academy + 57
36 Mario Spengler Leopard Pro Cycling + 57
37 Dylan Bouwmans Metec - TKH + 57
38 Donavan Grondin Vendée U + 58
39 Ziga Jerman Continental Groupama-FDJ + 58
40 Cristian Scaroni Continental Groupama-FDJ + 59
41 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 01:00
42 Niklas Märkl Development Team Sunweb + 01:02
43 Minne Verboom SEG Racing Academy + 01:03
44 Jens Reynders Wallonie-Bruxelles Devo + 01:03
45 Pit Leyder Leopard Pro Cycling + 01:03
46 Valere Thiebaud Swiss Racing Academy + 01:04
47 Cériel Desal EFC-L&R-Vulsteke + 01:04
48 Idar Andersen Uno-X Norwegian DT + 01:07
49 Vito Braet EFC-L&R-Vulsteke + 01:08
50 Xandres Vervloesem Development Team Sunweb + 01:08
51 Elias Maris Aluvano Development Team + 01:09
52 Tim Marsman Metec - TKH + 01:09
53 Reece Wood Holdsworth Zappi RT + 01:10
54 Tim Naberman Development Team Sunweb + 01:11
55 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 01:12
56 Jens Vanoverberghe EFC-L&R-Vulsteke + 01:13
57 Corentin Navarro Team Wiggins-Le Col + 01:14
58 Jelle Bootsveld Metec - TKH + 01:17
59 Tijl Pauwels Aluvano Development Team + 01:18
60 Danny Van der Tuuk Metec - TKH + 01:18
61 Dorian De Maeght Aluvano Development Team + 01:20
62 Joris Haex Davo-United CT + 01:20
63 Jonas Castrique Wallonie-Bruxelles Devo + 01:20
64 Jari Snyers Aluvano Development Team + 01:21
65 Bas Van Belle Leopard Pro Cycling + 01:21
66 Jens Vertongen Aluvano Development Team + 01:21
67 Jasper Rasch SEG Racing Academy + 01:23
68 Stan Van Tricht GM Recycling Team + 01:24
69 Célestin Leyman EFC-L&R-Vulsteke + 01:26
70 Maxime Gressier Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:27
71 Cole Davis Hagens Berman - Axeon + 01:27
72 Joab Schneiter Swiss Racing Academy + 01:29
73 Gilles De Wilde Home Solution-Soenens + 01:29
74 Jens Van Den Dool Metec - TKH + 01:31
75 Emilien Jeannière Vendée U + 01:32
76 Nathan Vandepitte Wallonie-Bruxelles Devo + 01:32
77 Diederik Pemen Prorace-Urbano Cycling Team + 01:33
78 Jonas Iversby Hvideberg Uno-X Norwegian DT + 01:36
79 Mark Donovan Team Wiggins-Le Col + 01:37
80 Paul Wright Holdsworth Zappi RT + 01:38
81 Kenneth Caethoven Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:38
82 Tom Van Vuchelen Wallonie-Bruxelles Devo + 01:38
83 Enzo Bernard Vendée U + 01:39
84 Laurenz Rex Wallonie-Bruxelles Devo + 01:39
85 Luuk Herben Davo-United CT + 01:39
86 Wesley Vercamst Home Solution-Soenens + 01:41
87 Kaden Groves SEG Racing Academy + 01:43
88 Glenn De Kee Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:44
89 Antoine Aebi Swiss Racing Academy + 01:45
90 Jérémy Frehen Wallonie-Bruxelles Devo + 01:47
91 David Dekker Metec - TKH + 01:47
92 Wannes Debuysere Gaverzicht-BE Okay + 01:48
93 Jules Hesters EFC-L&R-Vulsteke + 01:49
94 Arne Verfaillie Gaverzicht-BE Okay + 01:49
95 Nathan Draper Holdsworth Zappi RT + 01:49
96 Len De Pauw Prorace-Urbano Cycling Team + 01:49
97 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 01:51
98 Matt Langworthy Prorace-Urbano Cycling Team + 01:54
99 Pablo Alonso Montes Prorace-Urbano Cycling Team + 01:54
100 Matthew Van Schoor GM Recycling Team + 01:56
101 Joren Van Caneyt Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:58
102 Lander Scheers Davo-United CT + 02:00
103 Tibo Nevens Home Solution-Soenens + 02:01
104 Wouter Verhulst Gaverzicht-BE Okay + 02:01
105 Ugo D'Angelo Wallonie + 02:02
106 Jonas Smet Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:03
107 Jens Du Four Home Solution-Soenens + 02:05
108 Bo Godart Davo-United CT + 02:06
109 Gil D'Heygere GM Recycling Team + 02:06
110 Bastien Willemot Gaverzicht-BE Okay + 02:10
111 Martin Urianstad Uno-X Norwegian DT + 02:11
112 Dries Geerinck Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:13
113 Yarno Vandenbroeck Home Solution-Soenens + 02:14
114 Karl Tronstad Holdsworth Zappi RT + 02:16
115 Brent Govaerts Gaverzicht-BE Okay + 02:17
116 Simon Daniels Aluvano Development Team + 02:19
117 Tristan Scherpenbergh Davo-United CT + 02:23
118 Michiel Offermans Prorace-Urbano Cycling Team + 02:25
119 Joren Thys Davo-United CT + 02:26
120 Nic McKibbin Holdsworth Zappi RT + 02:26
121 Gregory Careme Wallonie + 02:31
122 Aurelien Biebuyck Wallonie + 02:33
123 Jonas Vandeputte Gaverzicht-BE Okay + 02:46
124 Jasper Kaesemans Prorace-Urbano Cycling Team + 03:08
125 Alessandro Tuscano Wallonie + 03:18
126 Euan Cameron Wallonie + 03:45
127 Gordon De Winter GM Recycling Team + 04:54
DNS Liam Slock GM Recycling Team
DNS Thibeau Verhofstadt GM Recycling Team
Pos Name Team Time
01 14 Mikkel Bjerg Hagens Berman - Axeon 03:41:11
02 1 Ian Garrison Hagens Berman - Axeon + 04
03 11 Tobias Foss Uno-X Norwegian Development Team + 10
04 1 Thomas Pidcock Team Wiggins-Le Col + 18
05 1 Nils Eekhoff Development Team Sunweb + 19
06 25 Brent Van Moer Lotto - Soudal U23 + 22
07 3 Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 26
08 6 Jake Stewart Continental Groupama-FDJ + 26
09 2 Robert Scott Team Wiggins-Le Col + 32
10 2 Cédric Beullens EFC - L&R - Vulsteke + 35
11 9 Daan Hoole SEG Racing Academy + 35
12 11 James Fouche Team Wiggins-Le Col + 37
13 6 Michael O'Loughlin Team Wiggins-Le Col + 39
14 3 Maikel Zijlaard Hagens Berman - Axeon + 40
15 52 Ilan Van Wilder Lotto - Soudal U23 + 48
16 70 Andreas Leknessund Uno-X Norwegian Development Team + 48
17 6 Karl Patrick Lauk Continental Groupama-FDJ + 48
18 39 Filip Maciejuk Leopard Pro Cycling + 54
19 73 Clément Davy Continental Groupama-FDJ + 54
20 43 Sébastien Grignard Lotto - Soudal U23 + 55
21 11 Dylan Bouwmans Metec - TKH + 55
22 72 Charlie Quarterman Holdsworth Zappi RT + 55
23 43 Jarno Mobach Development Team Sunweb + 56
24 3 Thomas Denis Vendée U + 57
25 7 Sean Quinn Hagens Berman - Axeon + 57
26 83 Torjus Sleen Uno-X Norwegian Development Team + 58
27 16 Loran Cassaert Lotto - Soudal U23 + 59
28 27 Stefan Bissegger Swiss Racing Academy + 01:00
29 83 Johan Jacobs Lotto - Soudal U23 + 01:01
30 14 Ziga Jerman Continental Groupama-FDJ + 01:04
31 19 Reece Wood Holdsworth Zappi RT + 01:08
32 28 Edo Maas Development Team Sunweb + 01:10
33 9 Stijn Daemen Home Solution-Soenens + 01:15
34 49 Jonathan Brown Hagens Berman - Axeon + 01:15
35 22 Jelle Bootsveld Metec - TKH + 01:15
36 40 Joel Suter Swiss Racing Academy + 01:15
37 78 Ide Schelling SEG Racing Academy + 01:15
38 13 Adam Hartley SEG Racing Academy + 01:19
39 30 Jens Vertongen Aluvano Development Team + 01:19
40 47 Mario Spengler Leopard Pro Cycling + 01:19
41 9 Donavan Grondin Vendée U + 01:20
42 28 Cristian Scaroni Continental Groupama-FDJ + 01:21
43 73 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 01:22
44 66 Niklas Märkl Development Team Sunweb + 01:24
45 61 Minne Verboom SEG Racing Academy + 01:25
46 21 Jens Reynders Wallonie-Bruxelles Development Team + 01:25
47 2 Pit Leyder Leopard Pro Cycling + 01:25
48 8 Valere Thiebaud Swiss Racing Academy + 01:26
49 16 Cériel Desal EFC - L&R - Vulsteke + 01:26
50 3 Idar Andersen Uno-X Norwegian Development Team + 01:29
51 25 Vito Braet EFC - L&R - Vulsteke + 01:30
52 59 Xandres Vervloesem Development Team Sunweb + 01:30
53 71 Alexys Brunel Continental Groupama-FDJ + 01:30
54 46 Elias Maris Aluvano Development Team + 01:31
55 30 Tim Marsman Metec - TKH + 01:31
56 55 Kaden Groves SEG Racing Academy + 01:31
57 7 Tim Naberman Development Team Sunweb + 01:33
58 9 Arthur Kluckers Leopard Pro Cycling + 01:34
59 3 Jens Vanoverberghe EFC - L&R - Vulsteke + 01:35
60 26 Corentin Navarro Team Wiggins-Le Col + 01:36
61 15 Tijl Pauwels Aluvano Development Team + 01:40
62 6 Danny Van der Tuuk Metec - TKH + 01:40
63 1 Dorian De Maeght Aluvano Development Team + 01:42
64 7 Jonas Castrique Wallonie-Bruxelles Development Team + 01:42
65 38 Joris Haex Davo-United CT + 01:42
66 33 Jari Snyers Aluvano Development Team + 01:43
67 23 Bas Van Belle Leopard Pro Cycling + 01:43
68 27 Jasper Rasch SEG Racing Academy + 01:45
69 45 Stan Van Tricht GM Recycling Team + 01:46
70 19 Célestin Leyman EFC - L&R - Vulsteke + 01:48
71 35 Maxime Gressier Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:49
72 13 Joab Schneiter Swiss Racing Academy + 01:51
73 11 Gilles De Wilde Home Solution-Soenens + 01:51
74 33 Jens Van Den Dool Metec - TKH + 01:53
75 17 Emilien Jeannière Vendée U + 01:54
76 41 Nathan Vandepitte Wallonie-Bruxelles Development Team + 01:54
77 23 Diederik Pemen Prorace-Urbano Cycling Team + 01:55
78 30 Jonas Iversby Hvideberg Uno-X Norwegian Development Team + 01:58
79 42 Mark Donovan Team Wiggins-Le Col + 01:59
80 2 Paul Wright Holdsworth Zappi RT + 02:00
81 8 Kenneth Caethoven Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:00
82 41 Tom Van Vuchelen Wallonie-Bruxelles Development Team + 02:00
83 35 Enzo Bernard Vendée U + 02:01
84 17 Laurenz Rex Wallonie-Bruxelles Development Team + 02:01
85 20 Luuk Herben Davo-United CT + 02:01
86 59 Wesley Vercamst Home Solution-Soenens + 02:03
87 26 Glenn De Kee Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:06
88 5 Antoine Aebi Swiss Racing Academy + 02:07
89 10 Jérémy Frehen Wallonie-Bruxelles Development Team + 02:09
90 23 David Dekker Metec - TKH + 02:09
91 10 Wannes Debuysere Gaverzicht-BE Okay + 02:10
92 10 Jules Hesters EFC - L&R - Vulsteke + 02:11
93 24 Arne Verfaillie Gaverzicht-BE Okay + 02:11
94 3 Nathan Draper Holdsworth Zappi RT + 02:11
95 56 Len De Pauw Prorace-Urbano Cycling Team + 02:11
96 52 Colin Heiderscheid Leopard Pro Cycling + 02:13
97 13 Matt Langworthy Prorace-Urbano Cycling Team + 02:16
98 21 Pablo Alonso Montes Prorace-Urbano Cycling Team + 02:16
99 25 Matthew Van Schoor GM Recycling Team + 02:18
100 52 Joren Van Caneyt Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:20
101 72 Lander Scheers Davo-United CT + 02:22
102 78 Tibo Nevens Home Solution-Soenens + 02:23
103 28 Wouter Verhulst Gaverzicht-BE Okay + 02:23
104 8 Ugo D'Angelo Wallonie + 02:24
105 67 Jonas Smet Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:25
106 59 Jens Du Four Home Solution-Soenens + 02:27
107 10 Bo Godart Davo-United CT + 02:28
108 78 Gil D'Heygere GM Recycling Team + 02:28
109 11 Bastien Willemot Gaverzicht-BE Okay + 02:32
110 10 Martin Urianstad Uno-X Norwegian Development Team + 02:33
111 39 Dries Geerinck Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:35
112 84 Yarno Vandenbroeck Home Solution-Soenens + 02:36
113 25 Karl Tronstad Holdsworth Zappi RT + 02:38
114 10 Simon Daniels Aluvano Development Team + 02:41
115 63 Tristan Scherpenbergh Davo-United CT + 02:45
116 36 Michiel Offermans Prorace-Urbano Cycling Team + 02:47
117 10 Joren Thys Davo-United CT + 02:48
118 13 Nic McKibbin Holdsworth Zappi RT + 02:48
119 82 Aurelien Biebuyck Wallonie + 02:55
120 23 Jonas Vandeputte Gaverzicht-BE Okay + 03:08
121 2 Jasper Kaesemans Prorace-Urbano Cycling Team + 03:30
122 3 Cole Davis Hagens Berman - Axeon + 05:12
123 41 Gordon De Winter GM Recycling Team + 05:16
124 2 Gregory Careme Wallonie + 06:47
125 2 Alessandro Tuscano Wallonie + 07:34
126 2 Brent Govaerts Gaverzicht-BE Okay + 12:18
127 2 Euan Cameron Wallonie + 13:46
Info
Nations Belgium
Date April 6th
Where Celles -> Celles
What 02.Stage
Distance 11.4 km
Leader M.Bjerg
Youth I.Van Wilder
Points I.Garrison
Mountain J.Fouche
Sprint T.Denis