Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship

2019 Le Triptyque des Monts et Châteaux

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (16) Fantasy

General Youth Points Mountain Sprint

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Mikkel Bjerg 1998 Hagens Berman - Axeon 09:57:593030
02 Ian Garrison 1998 Hagens Berman - Axeon + 022425
03 Thomas Pidcock 1999 Team Wiggins-Le Col + 031820
04 Tobias Foss 1997 Uno-X Norwegian DT + 071515
05 Jake Stewart 1999 Continental Groupama-FDJ + 151410
06 Nils Eekhoff 1998 Development Team Sunweb + 19125
07 Brent Van Moer 1998 Lotto - Soudal U23 + 22113
08 Arne Marit 1999 Lotto - Soudal U23 + 26101
09 Robert Scott 1998 Team Wiggins-Le Col + 3291
10 Cédric Beullens 1997 EFC-L&R-Vulsteke + 3581
11 Daan Hoole 1999 SEG Racing Academy + 357
12 Maikel Zijlaard 1999 Hagens Berman - Axeon + 367
13 James Fouche 1998 Team Wiggins-Le Col + 376
14 Michael O'Loughlin 1997 Team Wiggins-Le Col + 395
15 Ilan Van Wilder 2000 Lotto - Soudal U23 + 485
16 Andreas Leknessund 1999 Uno-X Norwegian DT + 485
17 Filip Maciejuk 1999 Leopard Pro Cycling + 544
18 Dylan Bouwmans 1997 Metec - TKH + 554
19 Charlie Quarterman 1998 Holdsworth Zappi RT + 554
20 Jarno Mobach 1998 Development Team Sunweb + 563
21 Sean Quinn 2000 Hagens Berman - Axeon + 573
22 Thomas Denis 1997 Vendée U + 573
23 Loran Cassaert 1999 Lotto - Soudal U23 + 592
24 Johan Jacobs 1997 Lotto - Soudal U23 + 01:012
25 Edo Maas 2000 Development Team Sunweb + 01:102
26 Stijn Daemen 1999 Home Solution-Soenens + 01:152
27 Jelle Bootsveld 1999 Metec - TKH + 01:151
28 Joel Suter 1998 Swiss Racing Academy + 01:151
29 Ide Schelling 1998 SEG Racing Academy + 01:151
30 Jens Vertongen 1999 Aluvano Development Team + 01:19-
31 Mario Spengler 1997 Leopard Pro Cycling + 01:19
32 Donavan Grondin 2000 Vendée U + 01:20
33 Kaden Groves 1998 SEG Racing Academy + 01:21
34 Robin Froidevaux 1998 Swiss Racing Academy + 01:22
35 Niklas Märkl 1999 Development Team Sunweb + 01:24
36 Jens Reynders 1998 Wallonie-Bruxelles Devo + 01:25
37 Pit Leyder 1997 Leopard Pro Cycling + 01:25
38 Cériel Desal 1999 EFC-L&R-Vulsteke + 01:26
39 Idar Andersen 1999 Uno-X Norwegian DT + 01:29
40 Vito Braet 2000 EFC-L&R-Vulsteke + 01:30
41 Elias Maris 1999 Aluvano Development Team + 01:31
42 Tim Naberman 1999 Development Team Sunweb + 01:33
43 Arthur Kluckers 2000 Leopard Pro Cycling + 01:34
44 Jens Vanoverberghe 1999 EFC-L&R-Vulsteke + 01:35
45 Jari Snyers 1997 Aluvano Development Team + 01:41
46 Jonas Castrique 1997 Wallonie-Bruxelles Devo + 01:42
47 Stan Van Tricht 1999 GM Recycling Team + 01:46
48 Célestin Leyman 1997 EFC-L&R-Vulsteke + 01:48
49 Joab Schneiter 1998 Swiss Racing Academy + 01:51
50 Jonathan Brown 1997 Hagens Berman - Axeon + 01:51
51 Gilles De Wilde 1999 Home Solution-Soenens + 01:51
52 Jens Van Den Dool 1998 Metec - TKH + 01:53
53 Nathan Vandepitte 2000 Wallonie-Bruxelles Devo + 01:54
54 Paul Wright 1998 Holdsworth Zappi RT + 02:00
55 Tom Van Vuchelen 1999 Wallonie-Bruxelles Devo + 02:00
56 Laurenz Rex 1999 Wallonie-Bruxelles Devo + 02:01
57 Enzo Bernard 1997 Vendée U + 02:01
58 Wesley Vercamst 1999 Home Solution-Soenens + 02:03
59 Cristian Scaroni 1997 Continental Groupama-FDJ + 02:04
60 Glenn De Kee 1998 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:06
61 Antoine Aebi 1998 Swiss Racing Academy + 02:06
62 Jérémy Frehen 1999 Wallonie-Bruxelles Devo + 02:09
63 Adam Hartley 1998 SEG Racing Academy + 02:09
64 David Dekker 1998 Metec - TKH + 02:09
65 Wannes Debuysere 1997 Gaverzicht-BE Okay + 02:10
66 Len De Pauw 2000 Prorace-Urbano Cycling Team + 02:11
67 Jules Hesters 1998 EFC-L&R-Vulsteke + 02:11
68 Colin Heiderscheid 1998 Leopard Pro Cycling + 02:13
69 Bas Van Belle 2000 Leopard Pro Cycling + 02:13
70 Pablo Alonso Montes 1997 Prorace-Urbano Cycling Team + 02:16
71 Joren Van Caneyt 1999 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:20
72 Lander Scheers 2000 Davo-United CT + 02:22
73 Tibo Nevens 1998 Home Solution-Soenens + 02:23
74 Jonas Smet 1999 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 02:25
75 Gil D'Heygere 1998 GM Recycling Team + 02:28
76 Bo Godart 1998 Davo-United CT + 02:28
77 Bastien Willemot 1998 Gaverzicht-BE Okay + 02:32
78 Martin Bugge Urianstad 1999 Uno-X Norwegian DT + 02:33
79 Yarno Vandenbroeck 1998 Home Solution-Soenens + 02:36
80 Matthew Van Schoor 2000 GM Recycling Team + 02:37
81 Stefan Bissegger 1998 Swiss Racing Academy + 02:41
82 Simon Daniels 1997 Aluvano Development Team + 02:41
83 Michiel Offermans 1998 Prorace-Urbano Cycling Team + 02:47
84 Nic McKibbin 1998 Holdsworth Zappi RT + 02:48
85 Jens Du Four 1999 Home Solution-Soenens + 02:48
86 Valere Thiebaud 1999 Swiss Racing Academy + 03:04
87 Minne Verboom 1999 SEG Racing Academy + 03:06
88 Joris Haex 2000 Davo-United CT + 03:20
89 Danny Van der Tuuk 1999 Metec - TKH + 03:21
90 Jasper Kaesemans 1999 Prorace-Urbano Cycling Team + 03:30
91 Torjus Sleen 1997 Uno-X Norwegian DT + 03:36
92 Xandres Vervloesem 2000 Development Team Sunweb + 04:08
93 Karl Patrick Lauk 1997 Continental Groupama-FDJ + 04:55
94 Cole Davis 1999 Hagens Berman - Axeon + 05:12
95 Tristan Scherpenbergh 1999 Davo-United CT + 05:24
96 Clément Davy 1998 Continental Groupama-FDJ + 06:05
97 Ziga Jerman 1998 Continental Groupama-FDJ + 06:15
98 Alexys Brunel 1998 Continental Groupama-FDJ + 07:04
99 Jonas Iversby Hvideberg 1999 Uno-X Norwegian DT + 07:09
100 Gordon De Winter 1997 GM Recycling Team + 10:27
101 Tim Marsman 2000 Metec - TKH + 15:31
102 Diederik Pemen 1998 Prorace-Urbano Cycling Team + 15:55
103 Luuk Herben 2000 Davo-United CT + 16:01
104 Euan Cameron 2000 Wallonie + 31:19
DNF Aurelien Biebuyck 1997 Wallonie
DNF Gregory Careme 1999 Wallonie
DNF Ugo D'Angelo 1998 Wallonie
DNF Guillaume Leroy 1997 Wallonie
DNF Alessandro Tuscano 2000 Wallonie
DNF Dorian De Maeght 1997 Aluvano Development Team
DNF Tijl Pauwels 1998 Aluvano Development Team
DNF Kenneth Caethoven 1999 Baguet - MIBA Poorten - Indulek
DNF Dries Geerinck 1998 Baguet - MIBA Poorten - Indulek
DNF Maxime Gressier 1998 Baguet - MIBA Poorten - Indulek
DNF Joren Thys 2000 Davo-United CT
DNF Brent Govaerts 1999 Gaverzicht-BE Okay
DNF Jonas Vandeputte 1998 Gaverzicht-BE Okay
DNF Arne Verfaillie 1997 Gaverzicht-BE Okay
DNF Wouter Verhulst 1998 Gaverzicht-BE Okay
DNF Liam Slock 2000 GM Recycling Team
DNF Thibeau Verhofstadt 1998 GM Recycling Team
DNF Nathan Draper 1997 Holdsworth Zappi RT
DNF Karl Jonas Tronstad 1998 Holdsworth Zappi RT
DNF Reece Wood 1998 Holdsworth Zappi RT
DNF Sébastien Grignard 1999 Lotto - Soudal U23
DNF Matt Langworthy 1998 Prorace-Urbano Cycling Team
DNF Jasper Rasch 1998 SEG Racing Academy
DNF Mark Donovan 1999 Team Wiggins-Le Col
DNF Corentin Navarro 1997 Team Wiggins-Le Col
DNF Emilien Jeannière 1998 Vendée U