Volta ao Alentejo

UCI, Stage race, 3rd stage, 24th March 2023, Portugal

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Pos Rider TeamUCI Time
1 Barthe CyrilBurgos-BH 7 04:29:51
2 Guerreiro FranciscoEfapel Cycling 3 + 00
3 Aular OrluisCaja Rural-Seguros RGA 1 + 00
4 Linarez LeangelTavfer - Ovos Matinados - Mortágua + 00
5 Silva RafaelEfapel Cycling + 00
6 Ezquerra JesusBurgos-BH + 00
7 Eisenbarth PirminBIKE AID + 00
8 Campos FranciscoFonte Nova - Felgueiras + 00
9 Bustamante AdriánKelly - Simoldes - UDO + 00
10 Mendonça LuisGlassdrive / Q8 / Anicolor + 00
11 Fernandez DelioAP Hotels & Resorts / Tavira / SC Farense + 00
12 Jaime AlexEquipo Kern Pharma + 00
13 Molenaar AlexElectro Hiper Europa + 00
14 Dorn VinzentBIKE AID + 00
15 Lamperti LukeTrinity Racing + 00
16 Walker MaxTrinity Racing + 00
17 Mesa SantiagoABTF Betão - Feirense + 00
18 Sorarrain GorkaBAI Sicasal Petro de Luanda + 00
19 Salgueiro MiguelAP Hotels & Resorts / Tavira / SC Farense + 00
20 Matias JoaoTavfer - Ovos Matinados - Mortágua + 00
21 Ropero AlejandroElectro Hiper Europa + 00
22 Barrenetxea JonCaja Rural-Seguros RGA + 00
23 Nych ArtemGlassdrive / Q8 / Anicolor + 00
24 Ruiz IbonEquipo Kern Pharma + 00
25 Caixas RodrigoCredibom / LA Alumínios / Marcos Car + 00
26 Moreira MauricioGlassdrive / Q8 / Anicolor + 00
27 Carboni GiovanniEquipo Kern Pharma + 00
28 Pinto PedroEfapel Cycling + 00
29 Cañellas XavierElectro Hiper Europa + 00
30 Reis RafaelGlassdrive / Q8 / Anicolor + 00
31 Page CharlesBAI Sicasal Petro de Luanda + 00
32 Silva JoaquimEfapel Cycling + 00
33 Garcia de Mateos VicenteAviludo - Louletano - Loulé Concelho + 00
34 Antunes TiagoEfapel Cycling + 00
35 Costa FabioGlassdrive / Q8 / Anicolor + 00
36 Blanco SamuelAP Hotels & Resorts / Tavira / SC Farense + 00
37 Fuentes AngelBurgos-BH + 00
38 Vale Ferreira TiagoPortos Windmob + 00
39 Gonçalves DiogoSanta Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 00
40 Sousa JoseKelly - Simoldes - UDO + 00
41 Garcia SergioGlassdrive / Q8 / Anicolor + 00
42 Faura Asensio Jose LuisElectro Hiper Europa + 00
43 Silva AfonsoKelly - Simoldes - UDO + 00
44 Oyarzun CarlosAviludo - Louletano - Loulé Concelho + 00
45 Elosegui IñigoEquipo Kern Pharma + 00
46 Grigorev AleksandrEfapel Cycling + 00
47 Leaça GonçaloCredibom / LA Alumínios / Marcos Car + 00
48 Carvalho GoncaloTavfer - Ovos Matinados - Mortágua + 00
49 Ferreira AntonioKelly - Simoldes - UDO + 00
50 Barbosa DiogoAP Hotels & Resorts / Tavira / SC Farense + 00
51 Montoya JonatanPortos Windmob + 00
52 Da Silva TianoSanta Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 00
53 Narciso DiogoCredibom / LA Alumínios / Marcos Car + 00
54 Barbio AntonioTavfer - Ovos Matinados - Mortágua + 00
55 Mujika MikelBAI Sicasal Petro de Luanda + 00
56 Moreno JavierFonte Nova - Felgueiras + 00
57 Duarte EmanuelEfapel Cycling + 00
58 Gutiérrez José ManuelBAI Sicasal Petro de Luanda + 00
59 Medeiros JoãoCredibom / LA Alumínios / Marcos Car + 00
60 Montez AlexandreCredibom / LA Alumínios / Marcos Car + 00
61 Silva PedroGlassdrive / Q8 / Anicolor + 00
62 Garcia CarlosEquipo Kern Pharma + 00
63 Pinheiro IvoABTF Betão - Feirense + 00
64 Murguialday JokinCaja Rural-Seguros RGA + 00
65 Bicho JoseAP Hotels & Resorts / Tavira / SC Farense + 00
66 Bennassar Joan MartíElectro Hiper Europa + 00
67 van der Tuuk DannyEquipo Kern Pharma + 00
68 Viegas DanielAviludo - Louletano - Loulé Concelho + 00
69 Pereira ValterAP Hotels & Resorts / Tavira / SC Farense + 00
70 Rees OliverTrinity Racing + 00
71 Sánchez ÁngelTavfer - Ovos Matinados - Mortágua + 00
72 Nerurkar LukasTrinity Racing + 00
73 Garcia Soriano Jose MariaElectro Hiper Europa + 00
74 Alleno ClémentBurgos-BH + 00
75 Pickering FinlayTrinity Racing + 17
76 Livramento DavidAP Hotels & Resorts / Tavira / SC Farense + 24
77 Schlegel MichalCaja Rural-Seguros RGA + 24
78 Araujo BrunoBAI Sicasal Petro de Luanda + 27
79 Vie FrançoisCredibom / LA Alumínios / Marcos Car + 28
80 Etxeberria JosuCaja Rural-Seguros RGA + 36
81 Arboleda EmanuelPortos Windmob + 40
82 Meiser PhilipBIKE AID + 40
83 Contte TomasAviludo - Louletano - Loulé Concelho + 40
84 Lopes LucasElectro Hiper Europa + 40
85 Zuger AdrianBIKE AID + 01:23
86 Oliveira FabioABTF Betão - Feirense + 01:30
87 Carvalho AntonioABTF Betão - Feirense + 01:30
88 Ramalho AndreCredibom / LA Alumínios / Marcos Car + 01:48
89 Angulo AntonioBurgos-BH + 00
90 McGoldrick ConorBAI Sicasal Petro de Luanda + 00
91 Rodrigues GoncaloSanta Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 03:05
92 Meireles NunoAviludo - Louletano - Loulé Concelho + 03:10
93 Martingil CesarAviludo - Louletano - Loulé Concelho + 03:10
94 Leitao IuriCaja Rural-Seguros RGA + 09:03
95 Morais FranciscoTavfer - Ovos Matinados - Mortágua + 09:03
96 Silva BrunoTavfer - Ovos Matinados - Mortágua + 09:03
97 Cunha AntonioFonte Nova - Felgueiras + 09:03
98 Decker EnzoBIKE AID + 09:03
99 Silva Joao PauloKelly - Simoldes - UDO + 09:03
100 Bouvier LéoBIKE AID + 09:03
101 Silva RuiFonte Nova - Felgueiras + 09:03
102 Campos NoahKelly - Simoldes - UDO + 09:03
103 Oliveira DiogoABTF Betão - Feirense + 09:03
104 Rodrigues Ovidor DavidsonPortos Windmob + 09:03
105 Santos AndreSanta Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 09:03
106 Alvarez Carlos AlbertoPortos Windmob + 09:03
107 Saleiro DiogoFonte Nova - Felgueiras + 09:03
108 Rodrigues AndréSanta Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 09:03
109 Miller BarryABTF Betão - Feirense + 09:03
110 Misas Yesid CamiloPortos Windmob + 09:03
111 Thornley CallumTrinity Racing + 11:50
112 Moreira FranciscoABTF Betão - Feirense + 11:50
113 Harvey DeanTrinity Racing + 11:50
114 Mixão DuarteKelly - Simoldes - UDO + 11:50
115 Dáquila Silva NahuelAviludo - Louletano - Loulé Concelho + 11:50
116 Fernandez Miguel AngelBurgos-BH + 12:01
117 Feliz MiguelSanta Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 16:01
DNF Pelegrí ÓscarBurgos-BH
Pos Rider Team Time
1 1 Barthe CyrilBurgos-BH12:38:19
2 1 Lamperti LukeTrinity Racing+ 07
3 2 Aular OrluisCaja Rural-Seguros RGA+ 09
4 1 Linarez LeangelTavfer - Ovos Matinados - Mortágua + 11
5 1 Walker MaxTrinity Racing+ 13
6 Reis RafaelGlassdrive / Q8 / Anicolor+ 16
7 Silva RafaelEfapel Cycling+ 17
8 Mendonça LuisGlassdrive / Q8 / Anicolor+ 17
9 3 Ezquerra JesusBurgos-BH+ 17
10 Sousa JoseKelly - Simoldes - UDO+ 17
11 Ruiz IbonEquipo Kern Pharma+ 17
12 3 Sorarrain GorkaBAI Sicasal Petro de Luanda+ 17
13 4 Mesa SantiagoABTF Betão - Feirense+ 17
14 5 Narciso DiogoCredibom / LA Alumínios / Marcos Car+ 17
15 3 Nych ArtemGlassdrive / Q8 / Anicolor+ 17
16 Bennassar Joan MartíElectro Hiper Europa+ 17
17 3 Angulo AntonioBurgos-BH+ 17
18 49 Alleno ClémentBurgos-BH+ 19
19 Molenaar AlexElectro Hiper Europa+ 20
20 Costa FabioGlassdrive / Q8 / Anicolor+ 20
21 3 Eisenbarth PirminBIKE AID+ 21
22 1 Caixas RodrigoCredibom / LA Alumínios / Marcos Car+ 21
23 Salgueiro MiguelAP Hotels & Resorts / Tavira / SC Farense+ 21
24 3 Jaime AlexEquipo Kern Pharma+ 21
25 4 Fernandez DelioAP Hotels & Resorts / Tavira / SC Farense+ 21
26 2 Dorn VinzentBIKE AID+ 21
27 2 Matias JoaoTavfer - Ovos Matinados - Mortágua + 21
28 4 Bustamante AdriánKelly - Simoldes - UDO+ 21
29 3 Grigorev AleksandrEfapel Cycling+ 21
30 5 Cañellas XavierElectro Hiper Europa+ 21
31 Montoya JonatanPortos Windmob+ 21
32 10 Barrenetxea JonCaja Rural-Seguros RGA+ 21
33 6 Garcia de Mateos VicenteAviludo - Louletano - Loulé Concelho+ 21
34 4 Rees OliverTrinity Racing+ 21
35 5 Garcia SergioGlassdrive / Q8 / Anicolor+ 21
36 11 Campos FranciscoFonte Nova - Felgueiras+ 21
37 4 Nerurkar LukasTrinity Racing+ 21
38 7 Ropero AlejandroElectro Hiper Europa+ 21
39 1 Medeiros JoãoCredibom / LA Alumínios / Marcos Car+ 21
40 1 Da Silva TianoSanta Maria da Feira-Segmento d´Epoca+ 21
41 7 Moreira MauricioGlassdrive / Q8 / Anicolor+ 21
42 2 Silva AfonsoKelly - Simoldes - UDO+ 21
43 6 Carboni GiovanniEquipo Kern Pharma+ 21
44 2 Elosegui IñigoEquipo Kern Pharma+ 21
45 6 Barbio AntonioTavfer - Ovos Matinados - Mortágua + 21
46 3 McGoldrick ConorBAI Sicasal Petro de Luanda+ 21
47 3 Pinheiro IvoABTF Betão - Feirense+ 21
48 4 Montez AlexandreCredibom / LA Alumínios / Marcos Car+ 21
49 12 Guerreiro FranciscoEfapel Cycling+ 22
50 3 Garcia CarlosEquipo Kern Pharma+ 23
51 4 Silva JoaquimEfapel Cycling+ 25
52 6 Fuentes AngelBurgos-BH+ 28
53 4 Carvalho GoncaloTavfer - Ovos Matinados - Mortágua + 28
54 5 Ferreira AntonioKelly - Simoldes - UDO+ 28
55 13 Blanco SamuelAP Hotels & Resorts / Tavira / SC Farense+ 28
56 15 Antunes TiagoEfapel Cycling+ 28
57 12 Vale Ferreira TiagoPortos Windmob+ 28
58 4 van der Tuuk DannyEquipo Kern Pharma+ 28
59 13 Faura Asensio Jose LuisElectro Hiper Europa+ 28
60 6 Gutiérrez José ManuelBAI Sicasal Petro de Luanda+ 28
61 3 Viegas DanielAviludo - Louletano - Loulé Concelho+ 28
62 13 Leaça GonçaloCredibom / LA Alumínios / Marcos Car+ 28
63 18 Pinto PedroEfapel Cycling+ 28
64 12 Oyarzun CarlosAviludo - Louletano - Loulé Concelho+ 28
65 9 Mujika MikelBAI Sicasal Petro de Luanda+ 28
66 17 Gonçalves DiogoSanta Maria da Feira-Segmento d´Epoca+ 28
67 13 Moreno JavierFonte Nova - Felgueiras+ 28
68 10 Sánchez ÁngelTavfer - Ovos Matinados - Mortágua + 28
69 15 Duarte EmanuelEfapel Cycling+ 28
70 19 Barbosa DiogoAP Hotels & Resorts / Tavira / SC Farense+ 28
71 11 Murguialday JokinCaja Rural-Seguros RGA+ 28
72 16 Silva PedroGlassdrive / Q8 / Anicolor+ 28
73 13 Pereira ValterAP Hotels & Resorts / Tavira / SC Farense+ 28
74 14 Pickering FinlayTrinity Racing+ 45
75 2 Livramento DavidAP Hotels & Resorts / Tavira / SC Farense+ 52
76 1 Schlegel MichalCaja Rural-Seguros RGA+ 52
77 40 Contte TomasAviludo - Louletano - Loulé Concelho+ 01:01
78 13 Etxeberria JosuCaja Rural-Seguros RGA+ 01:04
79 16 Lopes LucasElectro Hiper Europa+ 01:08
80 12 Vie FrançoisCredibom / LA Alumínios / Marcos Car+ 01:26
81 15 Bicho JoseAP Hotels & Resorts / Tavira / SC Farense+ 01:31
82 9 Meiser PhilipBIKE AID+ 01:38
83 11 Arboleda EmanuelPortos Windmob+ 01:50
84 14 Oliveira FabioABTF Betão - Feirense+ 01:58
85 6 Carvalho AntonioABTF Betão - Feirense+ 01:58
86 11 Araujo BrunoBAI Sicasal Petro de Luanda+ 02:13
87 8 Zuger AdrianBIKE AID+ 02:39
88 34 Meireles NunoAviludo - Louletano - Loulé Concelho+ 03:33
89 15 Garcia Soriano Jose MariaElectro Hiper Europa+ 04:50
90 10 Martingil CesarAviludo - Louletano - Loulé Concelho+ 05:34
91 14 Ramalho AndreCredibom / LA Alumínios / Marcos Car+ 06:42
92 79 Bouvier LéoBIKE AID+ 09:20
93 71 Leitao IuriCaja Rural-Seguros RGA+ 09:24
94 58 Decker EnzoBIKE AID+ 09:24
95 39 Morais FranciscoTavfer - Ovos Matinados - Mortágua + 09:29
96 11 Saleiro DiogoFonte Nova - Felgueiras+ 09:31
97 7 Silva BrunoTavfer - Ovos Matinados - Mortágua + 09:31
98 14 Page CharlesBAI Sicasal Petro de Luanda+ 10:23
99 Alvarez Carlos AlbertoPortos Windmob+ 10:47
100 2 Rodrigues AndréSanta Maria da Feira-Segmento d´Epoca+ 10:49
101 Misas Yesid CamiloPortos Windmob+ 11:59
102 68 Fernandez Miguel AngelBurgos-BH+ 12:16
103 Miller BarryABTF Betão - Feirense+ 12:26
104 11 Mixão DuarteKelly - Simoldes - UDO+ 12:55
105 2 Rodrigues Ovidor DavidsonPortos Windmob+ 14:01
106 2 Silva RuiFonte Nova - Felgueiras+ 14:01
107 2 Campos NoahKelly - Simoldes - UDO+ 14:01
108 8 Rodrigues GoncaloSanta Maria da Feira-Segmento d´Epoca+ 14:50
109 7 Dáquila Silva NahuelAviludo - Louletano - Loulé Concelho+ 15:13
110 4 Moreira FranciscoABTF Betão - Feirense+ 16:48
111 1 Oliveira DiogoABTF Betão - Feirense+ 17:38
112 1 Santos AndreSanta Maria da Feira-Segmento d´Epoca+ 18:26
113 2 Cunha AntonioFonte Nova - Felgueiras+ 20:12
114 1 Thornley CallumTrinity Racing+ 22:13
115 1 Harvey DeanTrinity Racing+ 22:13
116 1 Silva Joao PauloKelly - Simoldes - UDO+ 35:04
117 1 Feliz MiguelSanta Maria da Feira-Segmento d´Epoca+ 42:02
Pos Rider Team Time
1 Lamperti LukeTrinity Racing 12:38:26
2 Walker MaxTrinity Racing + 06
3 Narciso DiogoCredibom / LA Alumínios / Marcos Car + 10
4 1 Montoya JonatanPortos Windmob + 14
5 1 Rees OliverTrinity Racing + 14
6 Nerurkar LukasTrinity Racing + 14
7 1 Da Silva TianoSanta Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 14
8 1 Montez AlexandreCredibom / LA Alumínios / Marcos Car + 14
9 3 Vale Ferreira TiagoPortos Windmob + 21
10 3 Gonçalves DiogoSanta Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 21
11 4 Silva PedroGlassdrive / Q8 / Anicolor + 21
12 2 Pickering FinlayTrinity Racing + 38
13 2 Lopes LucasElectro Hiper Europa + 01:01
14 2 Vie FrançoisCredibom / LA Alumínios / Marcos Car + 01:19
15 5 Bicho JoseAP Hotels & Resorts / Tavira / SC Farense + 01:24
16 2 Arboleda EmanuelPortos Windmob + 01:43
17 2 Zuger AdrianBIKE AID + 02:32
18 11 Decker EnzoBIKE AID + 09:17
19 5 Saleiro DiogoFonte Nova - Felgueiras + 09:24
20 3 Mixão DuarteKelly - Simoldes - UDO + 12:48
21 Rodrigues Ovidor DavidsonPortos Windmob + 13:54
22 Silva RuiFonte Nova - Felgueiras + 13:54
23 Campos NoahKelly - Simoldes - UDO + 13:54
24 4 Rodrigues GoncaloSanta Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 14:43
25 1 Oliveira DiogoABTF Betão - Feirense + 17:31
26 1 Cunha AntonioFonte Nova - Felgueiras + 20:05
27 2 Thornley CallumTrinity Racing + 22:06
28 2 Harvey DeanTrinity Racing + 22:06
29 Silva Joao PauloKelly - Simoldes - UDO + 34:57
30 Feliz MiguelSanta Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 41:55
Pos Rider Team Points
1 1 Barthe CyrilBurgos-BH 50
2 1 Linarez LeangelTavfer - Ovos Matinados - Mortágua 38
3 1 Aular OrluisCaja Rural-Seguros RGA 38
4 1 Silva RafaelEfapel Cycling 31
5 4 Lamperti LukeTrinity Racing 26
6 Guerreiro FranciscoEfapel Cycling 20
7 1 Walker MaxTrinity Racing 16
8 1 Mesa SantiagoABTF Betão - Feirense 16
9 Mendonça LuisGlassdrive / Q8 / Anicolor 13
10 2 Contte TomasAviludo - Louletano - Loulé Concelho 13
11 1 Caixas RodrigoCredibom / LA Alumínios / Marcos Car 10
12 Alleno ClémentBurgos-BH 9
13 1 Garcia Soriano Jose MariaElectro Hiper Europa 8
14 Ezquerra JesusBurgos-BH 8
15 4 Sorarrain GorkaBAI Sicasal Petro de Luanda 8
16 3 Narciso DiogoCredibom / LA Alumínios / Marcos Car 6
17 Eisenbarth PirminBIKE AID 6
18 4 Bouvier LéoBIKE AID 6
19 Fernandez Miguel AngelBurgos-BH 6
20 5 Reis RafaelGlassdrive / Q8 / Anicolor 5
21 5 Garcia CarlosEquipo Kern Pharma 5
22 5 Meireles NunoAviludo - Louletano - Loulé Concelho 5
23 5 Sousa JoseKelly - Simoldes - UDO 4
24 Campos FranciscoFonte Nova - Felgueiras 4
25 6 Ramalho AndreCredibom / LA Alumínios / Marcos Car 4
26 6 Silva JoaquimEfapel Cycling 3
27 6 Bennassar Joan MartíElectro Hiper Europa 2
28 Bustamante AdriánKelly - Simoldes - UDO 2
29 7 Morais FranciscoTavfer - Ovos Matinados - Mortágua 2
30 Alvarez Carlos AlbertoPortos Windmob 2
31 8 Angulo AntonioBurgos-BH 1
32 8 Molenaar AlexElectro Hiper Europa 1
33 8 Costa FabioGlassdrive / Q8 / Anicolor 1

Information