Volta ao Alentejo - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Aular Orluis Caja Rural-Seguros RGA 7 00:12:39
2 Azparren Xabier Euskaltel-Euskadi 3 + 02
3 Neves Jose W52/FC Porto 1 + 02
4 Reis Rafael Glassdrive/Q8/Anicolor + 14
5 Goncalves Jose W52/FC Porto + 21
6 Sanchez Mayo Pelayo Burgos-BH + 21
7 Lastra Jonathan Caja Rural-Seguros RGA + 25
8 Freitas Daniel Radio Popular-Paredes-Boavista + 25
9 Silva Joaquim Efapel Cycling + 32
10 Main Kent ProTouch + 36
11 Gomes Luís Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 36
12 Aristi Mikel Euskaltel-Euskadi + 37
13 Costa Fabio Glassdrive/Q8/Anicolor + 38
14 Fernandez Delio Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel + 40
15 Ezquerra Jesus Burgos-BH + 41
16 Mestre Daniel W52/FC Porto + 41
17 Leitao Iuri Caja Rural-Seguros RGA + 42
18 Salgueiro Miguel Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel + 43
19 Martin Sergio Caja Rural-Seguros RGA + 45
20 Bagües Aritz Caja Rural-Seguros RGA + 46
21 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor + 46
22 Grigoriev Aleksandr Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel + 46
23 Lobato Juan Jose Euskaltel-Euskadi + 47
24 Isasa Xabier Euskaltel-Euskadi + 48
25 Marque Alejandro Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel + 48
26 Machado Tiago Radio Popular-Paredes-Boavista + 49
27 Mendes Jose Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 49
28 Duarte Emanuel Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel + 50
29 Moreno Javier Glassdrive/Q8/Anicolor + 50
30 Saez Hector Glassdrive/Q8/Anicolor + 51
31 Magalhaes Jorge W52/FC Porto + 51
32 Rodrigues Joao W52/FC Porto + 51
33 Barrenetxea Jon Caja Rural-Seguros RGA + 52
34 Fuentes Angel Burgos-BH + 53
35 Antunes Tiago Efapel Cycling + 54
36 Mendonça Luis Glassdrive/Q8/Anicolor + 55
37 Casimiro Henrique Efapel Cycling + 56
38 Matias Joao Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 58
39 Fernandes Luis Radio Popular-Paredes-Boavista + 58
40 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 59
41 Linarez Leangel Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 01:01
42 Ormiston Callum ProTouch + 01:01
43 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 01:02
44 Oyarzun Carlos Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 01:04
45 Contte Tomas Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 01:05
46 Estelrich Mateu Electro Hiper Europa-Caldas + 01:06
47 Carvalho Antonio Glassdrive/Q8/Anicolor + 01:07
48 Basson Gustav ProTouch + 01:09
49 Goncalves Helder Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 01:10
50 Fonte Cesar Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 01:11
51 Martingil Cesar Radio Popular-Paredes-Boavista + 01:12
52 Guerreiro Francisco Efapel Cycling + 01:13
53 Jurado Marcos Electro Hiper Europa-Caldas + 01:14
54 Murguialday Elorza Jokin Caja Rural-Seguros RGA + 01:15
55 Del Pino Jesus Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 01:15
56 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:15
57 Silva Rafael Efapel Cycling + 01:16
58 Carvalho Rui Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 01:15
59 Lourenço Rafael Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel + 01:17
60 Pinheiro Ivo ABTF Betão-FEIRENSE + 01:18
61 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 01:20
62 Guimaraes Alessandro Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 01:22
63 Silva Bruno Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 01:23
64 Nunes Hugo Radio Popular-Paredes-Boavista + 01:23
65 Da Silva Tiano ProTouch + 01:25
66 Vinhas Rui W52/FC Porto + 01:27
67 Carvalho Goncalo Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 01:29
68 Andrade Pedro Efapel Cycling + 01:29
69 Fernandes Venceslau ABTF Betão-FEIRENSE + 01:29
70 Alonso Montes Pablo Electro Hiper Europa-Caldas + 01:30
71 Irizar Julen Euskaltel-Euskadi + 01:31
72 Hoyos Daniel Electro Hiper Europa-Caldas + 01:32
73 Marques Francisco L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:32
74 Caldeira Samuel W52/FC Porto + 01:33
75 Hoyos Juan Diego Electro Hiper Europa-Caldas + 01:34
76 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:34
77 Barbio Antonio Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 01:34
78 Madrazo Angel Burgos-BH + 01:36
79 Räim Mihkel Burgos-BH + 01:36
80 Cardoso Andre ABTF Betão-FEIRENSE + 01:36
81 Ballarin Iker Euskaltel-Euskadi + 01:37
82 Oliveira Fabio ABTF Betão-FEIRENSE + 01:40
83 Lopes Pedro Miguel Radio Popular-Paredes-Boavista + 01:43
84 Du Plooy Rohan ProTouch + 01:44
85 Morais Francisco Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 01:44
86 Pelegrí Óscar Burgos-BH + 01:47
87 Meireles Nuno Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 01:50
88 Benta João Efapel Cycling + 01:50
89 Goikoetxea Peio Euskaltel-Euskadi + 01:51
90 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:52
91 Cabral Luis Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 01:52
92 Mugisha Samuel ProTouch + 01:53
93 Manakov Viktor ABTF Betão-FEIRENSE + 01:57
94 Pereira Francisco ABTF Betão-FEIRENSE + 01:58
95 Armstrong Thomas Electro Hiper Europa-Caldas + 01:59
96 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 01:59
97 Jooste Chris JV Perfis Windmob + 02:02
98 Ballesteros Miguel Electro Hiper Europa-Caldas + 02:02
99 Santos Andre Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 02:10
100 Araujo Bruno BAI Sicasal Petro de Luanda + 02:11
101 Bauwens Tomás Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 02:13
102 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 02:16
103 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 02:16
104 Ribeiro Raul L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 02:22
105 Silva Diogo JV Perfis Windmob + 02:25
106 Silva Igor BAI Sicasal Petro de Luanda + 02:27
107 Barbosa Marcio ABTF Betão-FEIRENSE + 02:28
108 Muller Gabriel Burgos-BH + 02:35
109 Moreira Francisco Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 02:35
110 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 02:35
111 Silva Andre Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 02:39
112 Rodrigues Ovidor Davidson Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 02:42
113 Cunha Antonio Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 02:47
114 Evangelista Andre Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 02:48
115 Mestre Benjamin BAI Sicasal Petro de Luanda + 02:51
116 Gil Ricardo Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 03:07
117 Martins Gonçalo Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 03:28
DNS Rato Mauro BAI Sicasal Petro de Luanda
DNS Gallego Alberto Radio Popular-Paredes-Boavista
Pos Rider Team Time
1 Aular Orluis Caja Rural-Seguros RGA 12:46:16
2 Azparren Xabier Euskaltel-Euskadi + 05
3 47 Neves Jose W52/FC Porto + 24
4 34 Reis Rafael Glassdrive/Q8/Anicolor + 36
5 8 Goncalves Jose W52/FC Porto + 40
6 1 Freitas Daniel Radio Popular-Paredes-Boavista + 40
7 55 Sanchez Mayo Pelayo Burgos-BH + 43
8 41 Lastra Jonathan Caja Rural-Seguros RGA + 47
9 46 Silva Joaquim Efapel Cycling + 54
10 1 Costa Fabio Glassdrive/Q8/Anicolor + 57
11 69 Main Kent ProTouch + 58
12 6 Leitao Iuri Caja Rural-Seguros RGA + 58
13 9 Machado Tiago Radio Popular-Paredes-Boavista + 58
14 10 Gomes Luís Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 58
15 6 Aristi Mikel Euskaltel-Euskadi + 59
16 Ezquerra Jesus Burgos-BH + 01:01
17 44 Fernandez Delio Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel + 01:02
18 17 Mestre Daniel W52/FC Porto + 01:03
19 11 Salgueiro Miguel Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel + 01:05
20 52 Martin Sergio Caja Rural-Seguros RGA + 01:07
21 30 Bagües Aritz Caja Rural-Seguros RGA + 01:08
22 12 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor + 01:08
23 3 Grigoriev Aleksandr Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel + 01:08
24 21 Linarez Leangel Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 01:09
25 5 Lobato Juan Jose Euskaltel-Euskadi + 01:09
26 53 Isasa Xabier Euskaltel-Euskadi + 01:10
27 26 Marque Alejandro Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel + 01:10
28 37 Mendes Jose Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 01:11
29 37 Duarte Emanuel Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel + 01:12
30 37 Moreno Javier Glassdrive/Q8/Anicolor + 01:12
31 27 Magalhaes Jorge W52/FC Porto + 01:13
32 31 Rodrigues Joao W52/FC Porto + 01:13
33 50 Barrenetxea Jon Caja Rural-Seguros RGA + 01:14
34 14 Fuentes Angel Burgos-BH + 01:15
35 2 Antunes Tiago Efapel Cycling + 01:16
36 19 Mendonça Luis Glassdrive/Q8/Anicolor + 01:16
37 22 Matias Joao Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 01:18
38 32 Casimiro Henrique Efapel Cycling + 01:18
39 8 Fernandes Luis Radio Popular-Paredes-Boavista + 01:20
40 19 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 01:21
41 35 Ormiston Callum ProTouch + 01:23
42 4 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 01:24
43 13 Oyarzun Carlos Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 01:26
44 26 Contte Tomas Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 01:26
45 14 Estelrich Mateu Electro Hiper Europa-Caldas + 01:28
46 1 Carvalho Antonio Glassdrive/Q8/Anicolor + 01:29
47 33 Fonte Cesar Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 01:30
48 21 Basson Gustav ProTouch + 01:31
49 5 Goncalves Helder Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 01:32
50 31 Martingil Cesar Radio Popular-Paredes-Boavista + 01:34
51 22 Guerreiro Francisco Efapel Cycling + 01:35
52 5 Jurado Marcos Electro Hiper Europa-Caldas + 01:36
53 25 Murguialday Elorza Jokin Caja Rural-Seguros RGA + 01:37
54 15 Del Pino Jesus Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 01:37
55 32 Silva Rafael Efapel Cycling + 01:38
56 12 Lourenço Rafael Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel + 01:39
57 11 Pinheiro Ivo ABTF Betão-FEIRENSE + 01:40
58 30 Saez Hector Glassdrive/Q8/Anicolor + 01:41
59 22 Guimaraes Alessandro Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 01:44
60 13 Silva Bruno Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 01:45
61 52 Fernandes Venceslau ABTF Betão-FEIRENSE + 01:46
62 13 Vinhas Rui W52/FC Porto + 01:49
63 55 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:50
64 7 Carvalho Goncalo Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 01:51
65 16 Andrade Pedro Efapel Cycling + 01:51
66 38 Alonso Montes Pablo Electro Hiper Europa-Caldas + 01:52
67 28 Irizar Julen Euskaltel-Euskadi + 01:53
68 61 Ballarin Iker Euskaltel-Euskadi + 01:53
69 8 Hoyos Daniel Electro Hiper Europa-Caldas + 01:54
70 34 Caldeira Samuel W52/FC Porto + 01:55
71 46 Hoyos Juan Diego Electro Hiper Europa-Caldas + 01:56
72 10 Barbio Antonio Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 01:56
73 63 Oliveira Fabio ABTF Betão-FEIRENSE + 01:58
74 52 Räim Mihkel Burgos-BH + 01:58
75 15 Cardoso Andre ABTF Betão-FEIRENSE + 01:58
76 64 Pelegrí Óscar Burgos-BH + 02:06
77 13 Benta João Efapel Cycling + 02:12
78 4 Cabral Luis Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 02:14
79 36 Manakov Viktor ABTF Betão-FEIRENSE + 02:19
80 40 Armstrong Thomas Electro Hiper Europa-Caldas + 02:21
81 8 Madrazo Angel Burgos-BH + 02:27
82 9 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 02:30
83 41 Bauwens Tomás Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 02:35
84 52 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 02:38
85 44 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 02:38
86 2 Ballesteros Miguel Electro Hiper Europa-Caldas + 02:38
87 2 Silva Diogo JV Perfis Windmob + 03:01
88 36 Silva Andre Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 03:01
89 3 Ribeiro Raul L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 03:02
90 2 Morais Francisco Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 03:04
91 1 Silva Igor BAI Sicasal Petro de Luanda + 03:19
92 5 Mestre Benjamin BAI Sicasal Petro de Luanda + 03:34
93 4 Carvalho Rui Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 03:36
94 Du Plooy Rohan ProTouch + 03:44
95 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 04:02
96 Araujo Bruno BAI Sicasal Petro de Luanda + 04:21
97 3 Meireles Nuno Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 04:45
98 5 Gil Ricardo Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 04:49
99 2 Lopes Pedro Miguel Radio Popular-Paredes-Boavista + 04:50
100 2 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 05:04
101 2 Barbosa Marcio ABTF Betão-FEIRENSE + 05:23
102 4 Nunes Hugo Radio Popular-Paredes-Boavista + 06:06
103 2 Jooste Chris JV Perfis Windmob + 06:30
104 4 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 07:04
105 2 Rodrigues Ovidor Davidson Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 07:10
106 2 Cunha Antonio Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 07:15
107 5 Evangelista Andre Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 07:16
108 1 Mugisha Samuel ProTouch + 07:16
109 1 Goikoetxea Peio Euskaltel-Euskadi + 07:22
110 1 Pereira Francisco ABTF Betão-FEIRENSE + 08:09
111 1 Santos Andre Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 08:24
112 2 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 09:42
113 2 Moreira Francisco Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 11:24
114 2 Muller Gabriel Burgos-BH + 15:51
115 3 Marques Francisco L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 16:28
116 1 Martins Gonçalo Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 18:04
117 2 Da Silva Tiano ProTouch + 18:15
Pos Rider Team Time
1 Sanchez Mayo Pelayo Burgos-BH 12:46:59
2 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor + 25
3 Isasa Xabier Euskaltel-Euskadi + 27
4 Barrenetxea Jon Caja Rural-Seguros RGA + 31
5 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 38
6 Ormiston Callum ProTouch + 40
7 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 41
8 Estelrich Mateu Electro Hiper Europa-Caldas + 45
9 Goncalves Helder Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 49
10 Guerreiro Francisco Efapel Cycling + 52
11 Murguialday Elorza Jokin Caja Rural-Seguros RGA + 54
12 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:07
13 Andrade Pedro Efapel Cycling + 01:08
14 Cabral Luis Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 01:31
15 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:47
16 Bauwens Tomás Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 01:52
17 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 01:55
18 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:55
19 Silva Andre Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 02:18
20 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 03:19
21 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 04:21
22 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 06:21
23 Rodrigues Ovidor Davidson Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 06:27
24 Cunha Antonio Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 06:32
25 Pereira Francisco ABTF Betão-FEIRENSE + 07:26
26 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 08:59
27 Marques Francisco L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 15:45
28 Martins Gonçalo Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 17:21
29 Da Silva Tiano ProTouch + 17:32
Pos Rider Team Points
1 Aular Orluis Caja Rural-Seguros RGA 88
2 Linarez Leangel Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados 51
3 Azparren Xabier Euskaltel-Euskadi 47
4 Freitas Daniel Radio Popular-Paredes-Boavista 41
5 Matias Joao Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados 28
6 Leitao Iuri Caja Rural-Seguros RGA 21
7 Machado Tiago Radio Popular-Paredes-Boavista 20
8 Martingil Cesar Radio Popular-Paredes-Boavista 19
9 Neves Jose W52/FC Porto 16
10 Lobato Juan Jose Euskaltel-Euskadi 14
11 Goncalves Jose W52/FC Porto 13
12 Reis Rafael Glassdrive/Q8/Anicolor 13
13 Pelegrí Óscar Burgos-BH 11
14 Sanchez Mayo Pelayo Burgos-BH 8
15 Mendonça Luis Glassdrive/Q8/Anicolor 8
16 Basson Gustav ProTouch 8
17 Contte Tomas Aviludo-Louletano-Loulé Concelho 7
18 Ballarin Iker Euskaltel-Euskadi 6
19 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car 6
20 Lastra Jonathan Caja Rural-Seguros RGA 6
21 Costa Fabio Glassdrive/Q8/Anicolor 6
22 Aristi Mikel Euskaltel-Euskadi 6
23 Fernandes Venceslau ABTF Betão-FEIRENSE 5
24 Gomes Luís Kelly-Simoldes-UD Oliveirense 4
25 Oliveira Fabio ABTF Betão-FEIRENSE 4
26 Lopes Pedro Miguel Radio Popular-Paredes-Boavista 4
27 Fonte Cesar Kelly-Simoldes-UD Oliveirense 3
28 Saez Hector Glassdrive/Q8/Anicolor 3
29 Silva Joaquim Efapel Cycling 2
30 Ezquerra Jesus Burgos-BH 2
31 Räim Mihkel Burgos-BH 2
32 Main Kent ProTouch 1
33 Madrazo Angel Burgos-BH 1

Information