Volta ao Alentejo - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Aular Orluis Caja Rural-Seguros RGA 7 04:05:56
2 Leitao Iuri Caja Rural-Seguros RGA 3 + 00
3 Linarez Leangel Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados 1 + 00
4 Matias Joao Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 00
5 Freitas Daniel Radio Popular-Paredes-Boavista + 00
6 Pelegrí Óscar Burgos-BH + 00
7 Martingil Cesar Radio Popular-Paredes-Boavista + 00
8 Gomes Luís Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 00
9 Mendonça Luis Glassdrive/Q8/Anicolor + 00
10 Costa Fabio Glassdrive/Q8/Anicolor + 00
11 Contte Tomas Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 00
12 Aristi Mikel Euskaltel-Euskadi + 00
13 Silva Rafael Efapel Cycling + 00
14 Lobato Juan Jose Euskaltel-Euskadi + 00
15 Alonso Montes Pablo Electro Hiper Europa-Caldas + 00
16 Mestre Daniel W52/FC Porto + 00
17 Manakov Viktor ABTF Betão-FEIRENSE + 00
18 Grigoriev Aleksandr Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel + 00
19 Hoyos Juan Diego Electro Hiper Europa-Caldas + 00
20 Räim Mihkel Burgos-BH + 00
21 Fuentes Angel Burgos-BH + 00
22 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor + 00
23 Irizar Julen Euskaltel-Euskadi + 00
24 Fernandez Delio Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel + 00
25 Lourenço Rafael Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel + 00
26 Guerreiro Francisco Efapel Cycling + 00
27 Armstrong Thomas Electro Hiper Europa-Caldas + 00
28 Basson Gustav ProTouch + 00
29 Fernandes Luis Radio Popular-Paredes-Boavista + 00
30 Goncalves Jose W52/FC Porto + 00
31 Salgueiro Miguel Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel + 00
32 Caldeira Samuel W52/FC Porto + 00
33 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 00
34 Antunes Tiago Efapel Cycling + 00
35 Guimaraes Alessandro Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 00
36 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 00
37 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 00
38 Oyarzun Carlos Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 00
39 Estelrich Mateu Electro Hiper Europa-Caldas + 00
40 Reis Rafael Glassdrive/Q8/Anicolor + 00
41 Bagües Aritz Caja Rural-Seguros RGA + 00
42 Azparren Xabier Euskaltel-Euskadi + 00
43 Ezquerra Jesus Burgos-BH + 00
44 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 00
45 Nunes Hugo Radio Popular-Paredes-Boavista + 00
46 Marque Alejandro Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel + 00
47 Ballesteros Miguel Electro Hiper Europa-Caldas + 00
48 Cardoso Andre ABTF Betão-FEIRENSE + 00
49 Magalhaes Jorge W52/FC Porto + 00
50 Carvalho Antonio Glassdrive/Q8/Anicolor + 00
51 Mendes Jose Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 00
52 Lastra Jonathan Caja Rural-Seguros RGA + 00
53 Goncalves Helder Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 00
54 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 00
55 Ballarin Iker Euskaltel-Euskadi + 00
56 Jurado Marcos Electro Hiper Europa-Caldas + 00
57 Rodrigues Joao W52/FC Porto + 00
58 Oliveira Fabio ABTF Betão-FEIRENSE + 00
59 Bauwens Tomás Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 00
60 Silva Joaquim Efapel Cycling + 00
61 Silva Andre Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 00
62 Rodrigues Rui Emanuel Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 00
63 Gallego Alberto Radio Popular-Paredes-Boavista + 00
64 Madrazo Angel Burgos-BH + 00
65 Saez Hector Glassdrive/Q8/Anicolor + 00
66 Silva Bruno Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 00
67 Martin Sergio Caja Rural-Seguros RGA + 00
68 Machado Tiago Radio Popular-Paredes-Boavista + 00
69 Sanchez Mayo Pelayo Burgos-BH + 00
70 Meireles Nuno Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 00
71 Moreno Javier Glassdrive/Q8/Anicolor + 00
72 Murguialday Elorza Jokin Caja Rural-Seguros RGA + 00
73 Fonte Cesar Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 00
74 Neves Jose W52/FC Porto + 00
75 Pereira Francisco ABTF Betão-FEIRENSE + 00
76 Pinheiro Ivo ABTF Betão-FEIRENSE + 00
77 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 00
78 Barbosa Marcio ABTF Betão-FEIRENSE + 00
79 Del Pino Jesus Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 00
80 Benta João Efapel Cycling + 00
81 Duarte Emanuel Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel + 00
82 Evangelista Andre Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 00
83 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 00
84 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 00
85 Vinhas Rui W52/FC Porto + 00
86 Araujo Bruno BAI Sicasal Petro de Luanda + 00
87 Cabral Luis Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 00
88 Silva Diogo JV Perfis Windmob + 00
89 Rato Mauro BAI Sicasal Petro de Luanda + 00
90 Ormiston Callum ProTouch + 00
91 Main Kent ProTouch + 00
92 Isasa Xabier Euskaltel-Euskadi + 00
93 Andrade Pedro Efapel Cycling + 00
94 Silva Igor BAI Sicasal Petro de Luanda + 00
95 Mugisha Samuel ProTouch + 00
96 Moreira Francisco Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 00
97 Jooste Chris JV Perfis Windmob + 00
98 Cunha Antonio Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 00
99 Rodrigues Ovidor Davidson Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 00
100 Muller Gabriel Burgos-BH + 00
101 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 00
102 Ribeiro Raul L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 00
103 Mestre Benjamin BAI Sicasal Petro de Luanda + 00
104 Carvalho Goncalo Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 00
105 Carvalho Rui Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 00
106 Barbio Antonio Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 00
107 Du Plooy Rohan ProTouch + 00
108 Santos Andre Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 39
109 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 39
110 Hoyos Daniel Electro Hiper Europa-Caldas + 00
111 Morais Francisco Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 58
112 Gil Ricardo Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 01:20
113 Goikoetxea Peio Euskaltel-Euskadi + 01:22
114 Martins Gonçalo Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 01:22
115 Lopes Pedro Miguel Radio Popular-Paredes-Boavista + 01:22
116 Barrenetxea Jon Caja Rural-Seguros RGA + 00
117 Oliveira João Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 02:11
118 Marques Francisco L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 02:24
119 Fernandes Venceslau ABTF Betão-FEIRENSE + 00
120 Casimiro Henrique Efapel Cycling + 00
121 Leaça Gonçalo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 00
122 Da Silva Tiano ProTouch + 16:28
DNF Dias Miguel Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola
DNF Trueba Alvaro Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel
DNF Paiva Daniel BAI Sicasal Petro de Luanda
DNF Maia Emanuel JV Perfis Windmob
DNF Silva Mickael JV Perfis Windmob
DNF Gonçalves Diogo Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca
DNF Magalhaes Sérgio Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca
DNF Pereira Guilherme Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca
Pos Rider Team Time
1 Aular Orluis Caja Rural-Seguros RGA 04:05:46
2 Leitao Iuri Caja Rural-Seguros RGA + 04
3 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 04
4 Fernandes Venceslau ABTF Betão-FEIRENSE + 05
5 Linarez Leangel Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 06
6 Oliveira Fabio ABTF Betão-FEIRENSE + 06
7 Fonte Cesar Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 07
8 Matias Joao Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 10
9 Freitas Daniel Radio Popular-Paredes-Boavista + 10
10 Pelegrí Óscar Burgos-BH + 10
11 Martingil Cesar Radio Popular-Paredes-Boavista + 10
12 Gomes Luís Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 10
13 Mendonça Luis Glassdrive/Q8/Anicolor + 10
14 Costa Fabio Glassdrive/Q8/Anicolor + 10
15 Contte Tomas Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 10
16 Aristi Mikel Euskaltel-Euskadi + 10
17 Silva Rafael Efapel Cycling + 10
18 Lobato Juan Jose Euskaltel-Euskadi + 10
19 Alonso Montes Pablo Electro Hiper Europa-Caldas + 10
20 Mestre Daniel W52/FC Porto + 10
21 Manakov Viktor ABTF Betão-FEIRENSE + 10
22 Grigoriev Aleksandr Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel + 10
23 Hoyos Juan Diego Electro Hiper Europa-Caldas + 10
24 Räim Mihkel Burgos-BH + 10
25 Fuentes Angel Burgos-BH + 10
26 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor + 10
27 Irizar Julen Euskaltel-Euskadi + 10
28 Fernandez Delio Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel + 10
29 Lourenço Rafael Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel + 10
30 Guerreiro Francisco Efapel Cycling + 10
31 Armstrong Thomas Electro Hiper Europa-Caldas + 10
32 Basson Gustav ProTouch + 10
33 Fernandes Luis Radio Popular-Paredes-Boavista + 10
34 Goncalves Jose W52/FC Porto + 10
35 Salgueiro Miguel Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel + 10
36 Caldeira Samuel W52/FC Porto + 10
37 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 10
38 Antunes Tiago Efapel Cycling + 10
39 Guimaraes Alessandro Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 10
40 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 10
41 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 10
42 Oyarzun Carlos Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 10
43 Estelrich Mateu Electro Hiper Europa-Caldas + 10
44 Reis Rafael Glassdrive/Q8/Anicolor + 10
45 Bagües Aritz Caja Rural-Seguros RGA + 10
46 Azparren Xabier Euskaltel-Euskadi + 10
47 Ezquerra Jesus Burgos-BH + 10
48 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 10
49 Nunes Hugo Radio Popular-Paredes-Boavista + 10
50 Marque Alejandro Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel + 10
51 Ballesteros Miguel Electro Hiper Europa-Caldas + 10
52 Cardoso Andre ABTF Betão-FEIRENSE + 10
53 Magalhaes Jorge W52/FC Porto + 10
54 Carvalho Antonio Glassdrive/Q8/Anicolor + 10
55 Mendes Jose Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 10
56 Lastra Jonathan Caja Rural-Seguros RGA + 10
57 Goncalves Helder Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 10
58 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 10
59 Ballarin Iker Euskaltel-Euskadi + 10
60 Jurado Marcos Electro Hiper Europa-Caldas + 10
61 Rodrigues Joao W52/FC Porto + 10
62 Bauwens Tomás Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 10
63 Silva Joaquim Efapel Cycling + 10
64 Silva Andre Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 10
65 Rodrigues Rui Emanuel Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 10
66 Gallego Alberto Radio Popular-Paredes-Boavista + 10
67 Madrazo Angel Burgos-BH + 10
68 Saez Hector Glassdrive/Q8/Anicolor + 10
69 Silva Bruno Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 10
70 Martin Sergio Caja Rural-Seguros RGA + 10
71 Machado Tiago Radio Popular-Paredes-Boavista + 10
72 Sanchez Mayo Pelayo Burgos-BH + 10
73 Meireles Nuno Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 10
74 Moreno Javier Glassdrive/Q8/Anicolor + 10
75 Murguialday Elorza Jokin Caja Rural-Seguros RGA + 10
76 Neves Jose W52/FC Porto + 10
77 Pereira Francisco ABTF Betão-FEIRENSE + 10
78 Pinheiro Ivo ABTF Betão-FEIRENSE + 10
79 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 10
80 Barbosa Marcio ABTF Betão-FEIRENSE + 10
81 Del Pino Jesus Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 10
82 Benta João Efapel Cycling + 10
83 Duarte Emanuel Atum General/Tavira/AP Maria Nova Hotel + 10
84 Evangelista Andre Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 10
85 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 10
86 Vinhas Rui W52/FC Porto + 10
87 Araujo Bruno BAI Sicasal Petro de Luanda + 10
88 Cabral Luis Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 10
89 Silva Diogo JV Perfis Windmob + 10
90 Rato Mauro BAI Sicasal Petro de Luanda + 10
91 Ormiston Callum ProTouch + 10
92 Main Kent ProTouch + 10
93 Isasa Xabier Euskaltel-Euskadi + 10
94 Andrade Pedro Efapel Cycling + 10
95 Silva Igor BAI Sicasal Petro de Luanda + 10
96 Mugisha Samuel ProTouch + 10
97 Moreira Francisco Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 10
98 Jooste Chris JV Perfis Windmob + 10
99 Cunha Antonio Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 10
100 Rodrigues Ovidor Davidson Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 10
101 Muller Gabriel Burgos-BH + 10
102 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 10
103 Ribeiro Raul L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 10
104 Mestre Benjamin BAI Sicasal Petro de Luanda + 10
105 Carvalho Goncalo Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 10
106 Carvalho Rui Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 10
107 Barbio Antonio Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 10
108 Du Plooy Rohan ProTouch + 10
109 Hoyos Daniel Electro Hiper Europa-Caldas + 10
110 Barrenetxea Jon Caja Rural-Seguros RGA + 10
111 Casimiro Henrique Efapel Cycling + 10
112 Leaça Gonçalo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 10
113 Santos Andre Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 49
114 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 49
115 Morais Francisco Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 01:08
116 Gil Ricardo Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 01:30
117 Goikoetxea Peio Euskaltel-Euskadi + 01:32
118 Martins Gonçalo Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 01:32
119 Lopes Pedro Miguel Radio Popular-Paredes-Boavista + 01:32
120 Oliveira João Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 02:21
121 Marques Francisco L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 02:34
122 Da Silva Tiano ProTouch + 16:38
Pos Rider Team Time
1 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car 04:05:50
2 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor + 06
3 Guerreiro Francisco Efapel Cycling + 06
4 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 06
5 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 06
6 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 06
7 Estelrich Mateu Electro Hiper Europa-Caldas + 06
8 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 06
9 Goncalves Helder Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 06
10 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 06
11 Bauwens Tomás Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 06
12 Silva Andre Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 06
13 Sanchez Mayo Pelayo Burgos-BH + 06
14 Murguialday Elorza Jokin Caja Rural-Seguros RGA + 06
15 Pereira Francisco ABTF Betão-FEIRENSE + 06
16 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 06
17 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 06
18 Cabral Luis Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 06
19 Ormiston Callum ProTouch + 06
20 Isasa Xabier Euskaltel-Euskadi + 06
21 Andrade Pedro Efapel Cycling + 06
22 Cunha Antonio Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 06
23 Rodrigues Ovidor Davidson Almodovar-Delta Cafes-Credito Agricola + 06
24 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 06
25 Barrenetxea Jon Caja Rural-Seguros RGA + 06
26 Montez Alexandre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 45
27 Martins Gonçalo Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 01:28
28 Oliveira João Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 02:17
29 Marques Francisco L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 02:30
30 Da Silva Tiano ProTouch + 16:34

Information