Volta ao Alentejo - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Mauricio Moreira Efapel 12:147
02 Jose Neves W52 - FC Porto + 013
03 Rafael Reis Efapel + 081
04 Jorge Magalhaes W52 - FC Porto + 21
05 Fabio Costa Efapel + 28
06 Francisco Galván Kern Pharma + 29
07 Daniel Mestre W52 - FC Porto + 30
08 Joaquim Silva Tavfer - Measindot - Mortagua + 36
09 Jordi Lopez Caravaca Kern Pharma + 36
10 Luís Gomes Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 37
11 Daniel Freitas Radio Popular - Boavista + 39
12 Alex Jaime Kern Pharma + 41
13 Jose Mendes W52 - FC Porto + 42
14 Aleksandr Grigoriev Atum General - Tavira + 42
15 Mikel Aristi Euskaltel-Euskadi + 43
16 Luis Mendonça Efapel + 43
17 Gaspar Goncalves Tavfer - Measindot - Mortagua + 45
18 Antonio Angulo Euskaltel-Euskadi + 48
19 Szymon Tracz NIPPO-Provence-PTS Conti + 48
20 Iver Knotten NIPPO-Provence-PTS Conti + 51
21 Alex Molenaar Burgos-BH + 51
22 Sergio Martin Caja Rural-Seguros RGA + 52
23 Rafael Lourenço Atum General - Tavira + 53
24 Pedro Miguel Lopes Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 55
25 Bruno Silva Antarte-Feirense + 01:00
26 Javier Moreno Efapel + 01:00
27 Jesus Del Pino Louletano - Loule Concelho + 01:00
28 Jaime Castrillo Kern Pharma + 01:00
29 Carlos Oyarzun Louletano - Loule Concelho + 01:03
30 Ricardo Vilela W52 - FC Porto + 01:04
31 Rafael Silva Antarte-Feirense + 01:04
32 Carmelo Urbano Caja Rural-Seguros RGA + 01:04
33 Francisco Campos W52 - FC Porto + 01:05
34 Robin Meyer NIPPO-Provence-PTS Conti + 01:05
35 Tiago Machado Radio Popular - Boavista + 01:06
36 Juan Jose Lobato Euskaltel-Euskadi + 01:07
37 Joao Matias Louletano - Loule Concelho + 01:08
38 Ivo Pinheiro Almodovar-Delta Cafes + 01:08
39 Kent Main ProTouch + 01:09
40 Fabio Fernandes Efapel + 01:10
41 Henrique Casimiro Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 01:11
42 Tiago Antunes Tavfer - Measindot - Mortagua + 01:11
43 Juan Antonio Lopez-Cozar Burgos-BH + 01:12
44 Karel Hnik Efapel + 01:12
45 Angel Fuentes Burgos-BH + 01:13
46 Jon Barrenetxea Caja Rural-Seguros RGA + 01:14
47 David Livramento Atum General - Tavira + 01:15
48 David González Caja Rural-Seguros RGA + 01:19
49 Peio Goikoetxea Euskaltel-Euskadi + 01:19
50 Miguel Salgueiro L.A. Alumínios + 01:19
51 Francisco Guerreiro Sicasal Miticar Torres Vedras + 01:21
52 Iuri Leitao Tavfer - Measindot - Mortagua + 01:22
53 Rui Vinhas W52 - FC Porto + 01:22
54 Afonso Silva Radio Popular - Boavista + 01:22
55 Antonio Ferreira Antarte-Feirense + 01:22
56 Ivan Moreno Kern Pharma + 01:23
57 Patrick Videira Fortunna-Maia + 01:24
58 Pedro Pinto Tavfer - Measindot - Mortagua + 01:25
59 Callum Ormiston ProTouch + 01:28
60 Gonçalo Leaça L.A. Alumínios + 01:31
61 Afonso Eulalio Antarte-Feirense + 01:32
62 Alberto Gallego Radio Popular - Boavista + 01:34
63 Jon Irisarri Caja Rural-Seguros RGA + 01:37
64 Ruben Simao Atum General - Tavira + 01:40
65 Vinicio Rodrigues Radio Popular - Boavista + 01:41
66 Joao Salgado Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 01:43
67 Ibai Azurmendi Euskaltel-Euskadi + 01:44
68 Jose Sousa Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 01:45
69 Iker Ballarin Euskaltel-Euskadi + 01:45
70 João Medeiros L.A. Alumínios + 01:46
71 Diego Rubio Burgos-BH + 01:47
72 Pedro Silva Radio Popular - Boavista + 01:47
73 Sergio Araiz Kern Pharma + 01:48
74 João Macedo L.A. Alumínios + 01:48
75 Angel Sanchez Tavfer - Measindot - Mortagua + 01:49
76 Andries Nigrini ProTouch + 01:50
77 Bradley Gouveris ProTouch + 01:50
78 Enrique Sanz Kern Pharma + 01:51
79 Mario Aparicio Burgos-BH + 01:52
80 Jonathan Couanon NIPPO-Provence-PTS Conti + 01:52
81 Cesar Paredes Louletano - Loule Concelho + 01:53
82 Mikel Alonso Euskaltel-Euskadi + 01:55
83 Venceslau Fernandes Antarte-Feirense + 01:56
84 Hijiri Oda NIPPO-Provence-PTS Conti + 01:58
85 Pedro Jose Lopes Sicasal Miticar Torres Vedras + 02:00
86 Fabio Oliveira Antarte-Feirense + 02:01
87 Cesar Martingil Atum General - Tavira + 02:02
88 Masahiro Ishigami NIPPO-Provence-PTS Conti + 02:03
89 Rui Emanuel Rodrigues Louletano - Loule Concelho + 02:03
90 Valter Pereira Atum General - Tavira + 02:03
91 Andre Santos Almodovar-Delta Cafes + 02:04
92 Manuel Peñalver Burgos-BH + 02:05
93 Andre Ramalho L.A. Alumínios + 02:05
94 Guilherme Simao Almodovar-Delta Cafes + 02:08
95 Andre Silva Sicasal Miticar Torres Vedras + 02:11
96 Marcelo Salvador L.A. Alumínios + 02:12
97 Francisco Pereira Sicasal Miticar Torres Vedras + 02:13
98 Diogo Narciso Sicasal Miticar Torres Vedras + 02:14
99 Rohan Du Plooy ProTouch + 02:18
100 Tiano Da Silva ProTouch + 02:18
101 Ricardo Machado Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 02:19
102 David De la Fuente Louletano - Loule Concelho + 02:25
103 Pedro Paulinho Tavfer - Measindot - Mortagua + 02:25
104 Raul Ribeiro Almodovar-Delta Cafes + 02:25
105 Joao Faustino Almodovar-Delta Cafes + 02:28
106 Goncalo Beato Fortunna-Maia + 02:31
107 Rafael Gouveia L.A. Alumínios + 02:33
108 Rui Silva Fortunna-Maia + 02:38
109 Micael Isidoro Louletano - Loule Concelho + 02:46
110 Diogo Costa Fortunna-Maia + 02:53
111 Roberto Cardoso Fortunna-Maia + 03:02
112 Quevin Sequeira Almodovar-Delta Cafes + 03:11
113 Ruben Silva Fortunna-Maia + 03:21
114 Gabriel Muller Burgos-BH + 03:32
115 Ricardo Gil Almodovar-Delta Cafes + 03:39
116 Fabio Fernandes Fortunna-Maia + 03:48
117 Mitchell Eliot ProTouch + 03:58
DNS Emanuel Duarte Atum General - Tavira
Pos Rider Team Time
01 6 Mauricio Moreira Efapel 16:29:10
02 18 Jose Neves W52 - FC Porto + 03
03 10 Rafael Reis Efapel + 10
04 - Francisco Galván Kern Pharma + 29
05 2 Daniel Mestre W52 - FC Porto + 30
06 25 Jorge Magalhaes W52 - FC Porto + 33
07 2 Jordi Lopez Caravaca Kern Pharma + 36
08 17 Joaquim Silva Tavfer - Measindot - Mortagua + 38
09 7 Daniel Freitas Radio Popular - Boavista + 39
10 5 Luís Gomes Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 39
11 1 Alex Jaime Kern Pharma + 43
12 16 Jose Mendes W52 - FC Porto + 44
13 3 Aleksandr Grigoriev Atum General - Tavira + 44
14 5 Mikel Aristi Euskaltel-Euskadi + 45
15 7 Luis Mendonça Efapel + 45
16 5 Gaspar Goncalves Tavfer - Measindot - Mortagua + 47
17 6 Antonio Angulo Euskaltel-Euskadi + 50
18 12 Sergio Martin Caja Rural-Seguros RGA + 52
19 1 Rafael Lourenço Atum General - Tavira + 55
20 10 Javier Moreno Efapel + 01:02
21 2 Jesus Del Pino Louletano - Loule Concelho + 01:02
22 21 Rafael Silva Antarte-Feirense + 01:04
23 6 Carlos Oyarzun Louletano - Loule Concelho + 01:05
24 10 Pedro Miguel Lopes Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 01:07
25 11 Francisco Campos W52 - FC Porto + 01:07
26 7 Robin Meyer NIPPO-Provence-PTS Conti + 01:07
27 1 Tiago Machado Radio Popular - Boavista + 01:08
28 18 Joao Matias Louletano - Loule Concelho + 01:10
29 7 Kent Main ProTouch + 01:11
30 6 Tiago Antunes Tavfer - Measindot - Mortagua + 01:13
31 2 Juan Antonio Lopez-Cozar Burgos-BH + 01:14
32 1 Ricardo Vilela W52 - FC Porto + 01:16
33 6 Rui Vinhas W52 - FC Porto + 01:24
34 1 Ivo Pinheiro Almodovar-Delta Cafes + 01:25
35 1 David Livramento Atum General - Tavira + 01:32
36 1 Antonio Ferreira Antarte-Feirense + 01:48
37 2 Jaime Castrillo Kern Pharma + 01:49
38 - Gonçalo Leaça L.A. Alumínios + 01:57
39 1 Karel Hnik Efapel + 02:07
40 1 Jon Irisarri Caja Rural-Seguros RGA + 02:50
41 1 Pedro Pinto Tavfer - Measindot - Mortagua + 03:40
42 2 Jon Barrenetxea Caja Rural-Seguros RGA + 04:41
43 - David González Caja Rural-Seguros RGA + 04:46
44 3 Szymon Tracz NIPPO-Provence-PTS Conti + 07:51
45 - Miguel Salgueiro L.A. Alumínios + 08:18
46 4 Afonso Silva Radio Popular - Boavista + 08:25
47 1 Afonso Eulalio Antarte-Feirense + 08:35
48 1 Alberto Gallego Radio Popular - Boavista + 08:37
49 3 Vinicio Rodrigues Radio Popular - Boavista + 08:43
50 1 João Medeiros L.A. Alumínios + 08:49
51 5 Alex Molenaar Burgos-BH + 08:49
52 3 Juan Jose Lobato Euskaltel-Euskadi + 09:05
53 1 Fabio Oliveira Antarte-Feirense + 09:20
54 1 Cesar Paredes Louletano - Loule Concelho + 09:24
55 6 Iver Knotten NIPPO-Provence-PTS Conti + 09:26
56 2 Ibai Azurmendi Euskaltel-Euskadi + 09:42
57 2 Iker Ballarin Euskaltel-Euskadi + 09:43
58 1 Diego Rubio Burgos-BH + 09:45
59 5 Enrique Sanz Kern Pharma + 09:49
60 - Jonathan Couanon NIPPO-Provence-PTS Conti + 10:12
61 2 Angel Fuentes Burgos-BH + 10:55
62 15 Francisco Guerreiro Sicasal Miticar Torres Vedras + 11:18
63 4 Joao Salgado Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 11:25
64 1 João Macedo L.A. Alumínios + 11:30
65 7 Pedro Silva Radio Popular - Boavista + 11:34
66 2 Mikel Alonso Euskaltel-Euskadi + 11:37
67 4 Venceslau Fernandes Antarte-Feirense + 11:43
68 2 Rui Emanuel Rodrigues Louletano - Loule Concelho + 11:45
69 4 Hijiri Oda NIPPO-Provence-PTS Conti + 11:45
70 8 Mario Aparicio Burgos-BH + 11:50
71 9 Andre Silva Sicasal Miticar Torres Vedras + 11:52
72 3 Pedro Jose Lopes Sicasal Miticar Torres Vedras + 11:52
73 3 Manuel Peñalver Burgos-BH + 11:52
74 - Andre Ramalho L.A. Alumínios + 11:52
75 6 Marcelo Salvador L.A. Alumínios + 11:54
76 - Masahiro Ishigami NIPPO-Provence-PTS Conti + 11:55
77 9 David De la Fuente Louletano - Loule Concelho + 12:07
78 2 Henrique Casimiro Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 12:10
79 - Micael Isidoro Louletano - Loule Concelho + 12:46
80 2 Bruno Silva Antarte-Feirense + 13:42
81 2 Fabio Costa Efapel + 13:52
82 1 Peio Goikoetxea Euskaltel-Euskadi + 14:00
83 2 Ivan Moreno Kern Pharma + 15:23
84 - Cesar Martingil Atum General - Tavira + 15:55
85 1 Iuri Leitao Tavfer - Measindot - Mortagua + 16:33
86 2 Andries Nigrini ProTouch + 17:18
87 - Ricardo Machado Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 17:30
88 2 Francisco Pereira Sicasal Miticar Torres Vedras + 17:59
89 3 Fabio Fernandes Efapel + 18:01
90 1 Quevin Sequeira Almodovar-Delta Cafes + 18:45
91 2 Rohan Du Plooy ProTouch + 19:29
92 1 Ruben Silva Fortunna-Maia + 19:51
93 2 Tiano Da Silva ProTouch + 20:49
94 - Ricardo Gil Almodovar-Delta Cafes + 21:42
95 3 Sergio Araiz Kern Pharma + 21:45
96 3 Angel Sanchez Tavfer - Measindot - Mortagua + 21:53
97 1 Gabriel Muller Burgos-BH + 22:08
98 1 Diogo Costa Fortunna-Maia + 22:49
99 1 Bradley Gouveris ProTouch + 23:03
100 1 Diogo Narciso Sicasal Miticar Torres Vedras + 23:32
101 1 Roberto Cardoso Fortunna-Maia + 24:31
102 2 Ruben Simao Atum General - Tavira + 25:17
103 - Guilherme Simao Almodovar-Delta Cafes + 25:22
104 1 Joao Faustino Almodovar-Delta Cafes + 26:37
105 1 Valter Pereira Atum General - Tavira + 26:59
106 1 Callum Ormiston ProTouch + 27:26
107 5 Carmelo Urbano Caja Rural-Seguros RGA + 29:41
108 1 Raul Ribeiro Almodovar-Delta Cafes + 30:02
109 1 Pedro Paulinho Tavfer - Measindot - Mortagua + 30:09
110 1 Rui Silva Fortunna-Maia + 30:58
111 3 Mitchell Eliot ProTouch + 31:22
112 1 Rafael Gouveia L.A. Alumínios + 31:37
113 1 Jose Sousa Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 31:44
114 1 Goncalo Beato Fortunna-Maia + 33:44
115 1 Fabio Fernandes Fortunna-Maia + 35:08
116 1 Patrick Videira Fortunna-Maia + 39:09
117 1 Andre Santos Almodovar-Delta Cafes + 41:12
Pos Rider Team Time
01 Pedro Miguel Lopes Kelly-Simoldes-UD Oliveirense 16:30:17
02 Antonio Ferreira Antarte-Feirense + 41
03 Pedro Pinto Tavfer - Measindot - Mortagua + 02:33
04 Jon Barrenetxea Caja Rural-Seguros RGA + 03:34
05 Miguel Salgueiro L.A. Alumínios + 07:11
06 Afonso Silva Radio Popular - Boavista + 07:18
07 Afonso Eulalio Antarte-Feirense + 07:28
08 Vinicio Rodrigues Radio Popular - Boavista + 07:36
09 João Medeiros L.A. Alumínios + 07:42
10 Alex Molenaar Burgos-BH + 07:42
11 Francisco Guerreiro Sicasal Miticar Torres Vedras + 10:11
12 Joao Salgado Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 10:18
13 João Macedo L.A. Alumínios + 10:23
14 Pedro Silva Radio Popular - Boavista + 10:27
15 Mario Aparicio Burgos-BH + 10:43
16 Andre Silva Sicasal Miticar Torres Vedras + 10:45
17 Pedro Jose Lopes Sicasal Miticar Torres Vedras + 10:45
18 Fabio Costa Efapel + 12:45
19 Andries Nigrini ProTouch + 16:11
20 Ricardo Machado Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 16:23
21 Francisco Pereira Sicasal Miticar Torres Vedras + 16:52
22 Fabio Fernandes Efapel + 16:54
23 Quevin Sequeira Almodovar-Delta Cafes + 17:38
24 Ruben Silva Fortunna-Maia + 18:44
25 Tiano Da Silva ProTouch + 19:42
26 Diogo Costa Fortunna-Maia + 21:42
27 Diogo Narciso Sicasal Miticar Torres Vedras + 22:25
28 Roberto Cardoso Fortunna-Maia + 23:24
29 Ruben Simao Atum General - Tavira + 24:10
30 Guilherme Simao Almodovar-Delta Cafes + 24:15
31 Joao Faustino Almodovar-Delta Cafes + 25:30
32 Callum Ormiston ProTouch + 26:19
33 Rui Silva Fortunna-Maia + 29:51
34 Rafael Gouveia L.A. Alumínios + 30:30
35 Jose Sousa Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 30:37
36 Goncalo Beato Fortunna-Maia + 32:37
37 Fabio Fernandes Fortunna-Maia + 34:01
Pos Rider Team Points
01 Iuri Leitao Tavfer - Measindot - Mortagua 70
02 Mikel Aristi Euskaltel-Euskadi 53
03 Mauricio Moreira Efapel 46
04 David González Caja Rural-Seguros RGA 33
05 Daniel Mestre W52 - FC Porto 31
06 Luis Mendonça Efapel 28
07 Juan Jose Lobato Euskaltel-Euskadi 27
08 Enrique Sanz Kern Pharma 26
09 Jose Neves W52 - FC Porto 20
10 Manuel Peñalver Burgos-BH 19
11 Alex Molenaar Burgos-BH 19
12 Fabio Costa Efapel 19
13 Rafael Silva Antarte-Feirense 18
14 Daniel Freitas Radio Popular - Boavista 17
15 Rafael Reis Efapel 16
16 Francisco Galván Kern Pharma 14
17 Luís Gomes Kelly-Simoldes-UD Oliveirense 14
18 Jorge Magalhaes W52 - FC Porto 13
19 Sergio Martin Caja Rural-Seguros RGA 13
20 Jordi Lopez Caravaca Kern Pharma 10
21 Diogo Narciso Sicasal Miticar Torres Vedras 8
22 Raul Ribeiro Almodovar-Delta Cafes 8
23 Cesar Paredes Louletano - Loule Concelho 7
24 Cesar Martingil Atum General - Tavira 7
25 Alex Jaime Kern Pharma 7
26 Callum Ormiston ProTouch 6
27 Andre Santos Almodovar-Delta Cafes 6
28 Jonathan Couanon NIPPO-Provence-PTS Conti 6
29 Tiano Da Silva ProTouch 5
30 Joaquim Silva Tavfer - Measindot - Mortagua 4
31 Masahiro Ishigami NIPPO-Provence-PTS Conti 4
32 Ruben Silva Fortunna-Maia 4
33 Ivan Moreno Kern Pharma 3
34 Antonio Angulo Euskaltel-Euskadi 2
35 Javier Moreno Efapel 2
36 Bruno Silva Antarte-Feirense 2
37 Joao Matias Louletano - Loule Concelho 1
38 Henrique Casimiro Kelly-Simoldes-UD Oliveirense 1
39 Bradley Gouveris ProTouch 1
40 Patrick Videira Fortunna-Maia 1
Pos Team Time
01 Efapel 49:28:10
02 W52 - FC Porto + 16
03 Kern Pharma + 01:08
04 Tavfer - Measindot - Mortagua + 01:58
05 Atum General - Tavira + 02:26
06 Louletano - Loule Concelho + 02:37
07 Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 04:06
08 Antarte-Feirense + 04:29
09 Caja Rural-Seguros RGA + 06:14
10 Radio Popular - Boavista + 09:31
11 Euskaltel-Euskadi + 10:00
12 Burgos-BH + 11:09
13 NIPPO-Provence-PTS Conti + 17:29
14 L.A. Alumínios + 18:24
15 Almodovar-Delta Cafes + 25:46
16 ProTouch + 29:30
17 Sicasal Miticar Torres Vedras + 34:04
18 Fortunna-Maia + 01:01:52
Information
Nation Portugal
Date 26th June
Where Castelo de Vide -> Castelo de Vide
What 5th stage
Distance 8.4 km
Other
Embed Results