Front Races Teams Riders Ranking

Volta ao Alentejo | 2019 Stages

Information Results Stages Startlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06

Results: 05.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Joao Rodrigues W52 - FC Porto 12:457
02 Luis Mendonça RP - Boavista + 033
03 Raul Alarcon W52 - FC Porto + 041
04 Tobias Foss Uno-X Norwegian DT + 15
05 Rafael Reis W52 - FC Porto + 18
06 Vicente Garcia de Mateos Aviludo-Louletano + 20
07 Sergio Higuita Equipo Euskadi + 21
08 Ricardo Mestre W52 - FC Porto + 22
09 Gian Friesecke Swiss Racing Academy + 26
10 Antonio Soto Equipo Euskadi + 26
11 Txomin Juaristi Equipo Euskadi + 26
12 Alejandro Marque Sporting - Tavira + 26
13 Mario Gonzalez Euskadi Basque - Murias + 28
14 Mark Donovan Team Wiggins-Le Col + 28
15 Alexander Vdovin Lokosphinx + 35
16 Nikolay Mihaylov Efapel + 38
17 Hector Saez Euskadi Basque - Murias + 39
18 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 39
19 Samuel Caldeira W52 - FC Porto + 41
20 James Fouche Team Wiggins-Le Col + 41
21 Aleksandr Grigoriev Sporting - Tavira + 42
22 Marcos Jurado Rodriguez Efapel + 42
23 Edgar Pinto W52 - FC Porto + 43
24 Arseny Nikiforov Lokosphinx + 46
25 Cameron Beard Team Differdange-GeBa + 46
26 Henrique Casimiro Efapel + 47
27 Fred Wright Great Britain + 48
28 Savva Novikov Lokosphinx + 49
29 Luis Gomes RP - Boavista + 49
30 Daniel Mestre W52 - FC Porto + 50
31 Alvaro Trueba Sporting - Tavira + 52
32 Torjus Sleen Uno-X Norwegian DT + 54
33 Fabio Costa UD Oliveirense - InOutbuild + 55
34 Idar Andersen Uno-X Norwegian DT + 56
35 Rafael Silva Efapel + 57
36 Rinaldo Nocentini Sporting - Tavira + 58
37 William Tidball Great Britain + 58
38 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 01:01
39 Gabriel Cullaigh Team Wiggins-Le Col + 01:02
40 Kirill Svesnikov Lokosphinx + 01:05
41 Oscar Hernandez Aviludo-Louletano + 01:05
42 Jesus Del Pino Vito - Feirense - PNB + 01:06
43 Benat Intxausti Euskadi Basque - Murias + 01:06
44 Samuel Jenner Team Wiggins-Le Col + 01:09
45 Sergio Paulinho Efapel + 01:09
46 Pedro Miguel Lopes UD Oliveirense - InOutbuild + 01:09
47 Joao Benta RP - Boavista + 01:10
48 Rhys Britton Great Britain + 01:10
49 Josu Zabala UD Oliveirense - InOutbuild + 01:10
50 Luis Fernandes Aviludo-Louletano + 01:10
51 Ivan Centrone Team Differdange-GeBa + 01:12
52 Peio Goikoetxea Equipo Euskadi + 01:12
53 Ethan Vernon Great Britain + 01:13
54 Francisco Garcia Rus Aviludo-Louletano + 01:13
55 Cyril Barthe Euskadi Basque - Murias + 01:14
56 David De la Fuente Aviludo-Louletano + 01:16
57 Ibai Azurmendi Equipo Euskadi + 01:20
58 Tiago Machado Sporting - Tavira + 01:21
59 Micael Isidoro BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 01:23
60 Ivo Pinheiro Miranda - Mortagua + 01:23
61 Cyrille Thiery Swiss Racing Academy + 01:24
62 Gaspar Goncalves Miranda - Mortagua + 01:25
63 Pedro Paulinho Efapel + 01:25
64 Jesus Nanclares Miranda - Mortagua + 01:25
65 Fabricio Ferrari Efapel + 01:27
66 Wout Van Elzakker Team Differdange-GeBa + 01:29
67 Pedro Pinto Miranda - Mortagua + 01:30
68 Raphael Kockelmann Team Differdange-GeBa + 01:31
69 Jokin Aranburu Equipo Euskadi + 01:31
70 Michael O'Loughlin Team Wiggins-Le Col + 01:31
71 Gonçalo Leaça LA Aluminios + 01:32
72 Björn Thurau Vito - Feirense - PNB + 01:36
73 Andre Ramalho LA Aluminios + 01:36
74 Iver Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 01:37
75 Antonio Barbio LA Aluminios + 01:38
76 Joao Matias Vito - Feirense - PNB + 01:38
77 Joao Barbosa Vito - Feirense - PNB + 01:38
78 Fabian Paumann Swiss Racing Academy + 01:42
79 Jose Sousa UD Oliveirense - InOutbuild + 01:43
80 Aleksandr Smirnov Lokosphinx + 01:44
81 Óscar Pelegrí Vito - Feirense - PNB + 01:44
82 Afonso Silva RP - Boavista + 01:44
83 Yves Lütolf Swiss Racing Academy + 01:45
84 Daniel Silva RP - Boavista + 01:46
85 Corentin Navarro Team Wiggins-Le Col + 01:46
86 Emanuel Duarte LA Aluminios + 01:47
87 Guillaume De Almeida BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 01:47
88 Daniel Tulett Team Wiggins-Le Col + 01:47
89 Sindre Kulset Uno-X Norwegian DT + 01:50
90 Hugo Sancho Miranda - Mortagua + 01:51
91 Julen Irizar Euskadi Basque - Murias + 01:51
92 Dario Antonio BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 01:53
93 Jim Brown Great Britain + 01:55
94 Filipe Cardoso Vito - Feirense - PNB + 01:55
95 Juan Ignacio Perez Aviludo-Louletano + 01:56
96 Venceslau Fernandes UD Oliveirense - InOutbuild + 01:56
97 Daniel Freitas Miranda - Mortagua + 01:58
98 Joao Salgado RP - Boavista + 01:59
99 Cristian Mota Pérez Miranda - Mortagua + 02:02
100 Antonio Ferreira Vito - Feirense - PNB + 02:04
101 Fabio Oliveira LA Aluminios + 02:05
102 Enrique Sanz Euskadi Basque - Murias + 02:06
103 Cesar Martingil Sporting - Tavira + 02:08
104 David Ribeiro LA Aluminios + 02:08
105 Sean Flynn Great Britain + 02:08
106 Nicola Toffali Sporting - Tavira + 02:10
107 Leonel Coutinho Aviludo-Louletano + 02:13
108 Marvin Scheulen LA Aluminios + 02:13
109 Alexandr Barsov Lokosphinx + 02:14
110 Bruno Araujo BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 02:18
111 Louis Deguide Team Differdange-GeBa + 02:21
112 Tiago Da Silva Team Differdange-GeBa + 02:22
113 Jose Cruz Tuto BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 02:37
114 Joe Nally Great Britain + 02:39
115 Timothy Rugg BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 02:43
116 Toni Franz Team Differdange-GeBa + 03:19
Pos Name Team Time
01 4 Joao Rodrigues W52 - FC Porto 15:44:09
02 1 Luis Mendonça Radio Popular - Boavista + 03
03 1 Raul Alarcon W52 - FC Porto + 04
04 2 Tobias Foss Uno-X Norwegian Development Team + 15
05 2 Sergio Higuita Equipo Euskadi + 21
06 3 Txomin Juaristi Equipo Euskadi + 26
07 1 Alejandro Marque Sporting - Tavira + 26
08 1 Mario Gonzalez Euskadi Basque Country - Murias + 28
09 3 Alexander Vdovin Lokosphinx + 35
10 2 Vicente Garcia de Mateos Aviludo-Louletano + 58
11 7 Rafael Reis W52 - FC Porto + 01:10
12 2 Luis Gomes Radio Popular - Boavista + 01:21
13 4 Savva Novikov Lokosphinx + 01:34
14 1 Rinaldo Nocentini Sporting - Tavira + 01:36
15 4 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 01:37
16 1 Jesus Del Pino Vito - Feirense - PNB + 01:45
17 5 Gian Friesecke Swiss Racing Academy + 01:46
18 4 Joao Benta Radio Popular - Boavista + 01:48
19 8 Cyril Barthe Euskadi Basque Country - Murias + 01:52
20 4 Luis Fernandes Aviludo-Louletano + 01:55
21 1 Rafael Silva Efapel + 01:57
22 1 Cameron Beard Team Differdange-GeBa + 02:08
23 2 Josu Zabala UD Oliveirense - InOutbuild + 02:21
24 3 Henrique Casimiro Efapel + 02:41
25 1 Samuel Jenner Team Wiggins-Le Col + 02:50
26 3 Gabriel Cullaigh Team Wiggins-Le Col + 02:59
27 3 Micael Isidoro BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 03:01
28 3 Fabricio Ferrari Efapel + 03:05
29 1 Rhys Britton + 03:07
30 3 Fred Wright + 03:12
31 1 Ivan Centrone Team Differdange-GeBa + 03:24
32 3 Hector Saez Euskadi Basque Country - Murias + 03:33
33 5 Daniel Tulett Team Wiggins-Le Col + 03:42
34 3 Gonçalo Leaça LA Aluminios + 03:43
35 2 Aleksandr Grigoriev Sporting - Tavira + 04:04
36 2 Gaspar Goncalves Miranda - Mortagua + 04:13
37 3 Mark Donovan Team Wiggins-Le Col + 04:15
38 1 Torjus Sleen Uno-X Norwegian Development Team + 04:27
39 1 Ibai Azurmendi Equipo Euskadi + 04:51
40 4 Daniel Freitas Miranda - Mortagua + 04:54
41 - Sean Flynn + 06:00
42 3 Samuel Caldeira W52 - FC Porto + 06:09
43 - Corentin Navarro Team Wiggins-Le Col + 06:49
44 2 Alexandr Barsov Lokosphinx + 06:50
45 1 Björn Thurau Vito - Feirense - PNB + 06:58
46 - Daniel Mestre W52 - FC Porto + 07:02
47 1 Marcos Jurado Rodriguez Efapel + 07:18
48 1 Filipe Cardoso Vito - Feirense - PNB + 08:15
49 - Enrique Sanz Euskadi Basque Country - Murias + 08:47
50 3 James Fouche Team Wiggins-Le Col + 09:07
51 1 Peio Goikoetxea Equipo Euskadi + 09:27
52 3 Sergio Paulinho Efapel + 09:49
53 3 Tiago Da Silva Team Differdange-GeBa + 10:04
54 3 Juan Ignacio Perez Aviludo-Louletano + 10:03
55 1 David De la Fuente Aviludo-Louletano + 10:10
56 2 David Ribeiro LA Aluminios + 10:38
57 1 Fabio Costa UD Oliveirense - InOutbuild + 11:33
58 1 Pedro Miguel Lopes UD Oliveirense - InOutbuild + 11:38
59 2 Nikolay Mihaylov Efapel + 11:48
60 1 Wout Van Elzakker Team Differdange-GeBa + 12:21
61 1 Tiago Machado Sporting - Tavira + 12:34
62 2 Cesar Martingil Sporting - Tavira + 13:11
63 - Bruno Araujo BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 13:35
64 - Dario Antonio BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 13:57
65 - Afonso Silva Radio Popular - Boavista + 14:00
66 1 Ivo Pinheiro Miranda - Mortagua + 14:28
67 1 Aleksandr Smirnov Lokosphinx + 14:29
68 1 Iver Skaarseth Uno-X Norwegian Development Team + 14:51
69 4 Ricardo Mestre W52 - FC Porto + 15:16
70 - Edgar Pinto W52 - FC Porto + 15:18
71 3 Nicola Toffali Sporting - Tavira + 15:21
72 2 Idar Andersen Uno-X Norwegian Development Team + 15:56
73 1 Pedro Paulinho Efapel + 16:15
74 3 Hugo Sancho Miranda - Mortagua + 16:35
75 - Joao Barbosa Vito - Feirense - PNB + 16:47
76 1 Alvaro Trueba Sporting - Tavira + 17:22
77 1 Kirill Svesnikov Lokosphinx + 17:38
78 2 Jokin Aranburu Equipo Euskadi + 17:57
79 - Jose Sousa UD Oliveirense - InOutbuild + 18:16
80 - Daniel Silva Radio Popular - Boavista + 18:25
81 - Jim Brown + 19:30
82 - Antonio Ferreira Vito - Feirense - PNB + 20:39
83 1 Venceslau Fernandes UD Oliveirense - InOutbuild + 21:11
84 1 Antonio Barbio LA Aluminios + 21:14
85 2 Louis Deguide Team Differdange-GeBa + 21:30
86 2 Antonio Soto Equipo Euskadi + 21:38
87 - Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 21:40
88 2 Michael O'Loughlin Team Wiggins-Le Col + 21:42
89 1 Arseny Nikiforov Lokosphinx + 22:23
90 1 Óscar Pelegrí Vito - Feirense - PNB + 23:05
91 - Jesus Nanclares Miranda - Mortagua + 23:14
92 6 Ethan Vernon + 23:59
93 2 Cyrille Thiery Swiss Racing Academy + 24:01
94 - Fabian Paumann Swiss Racing Academy + 24:16
95 1 Joao Matias Vito - Feirense - PNB + 24:16
96 3 Emanuel Duarte LA Aluminios + 24:21
97 - Leonel Coutinho Aviludo-Louletano + 24:55
98 6 Jose Cruz Tuto BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 25:07
99 - Cristian Mota Pérez Miranda - Mortagua + 25:19
100 1 Yves Lütolf Swiss Racing Academy + 25:37
101 1 Fabio Oliveira LA Aluminios + 25:46
102 1 Raphael Kockelmann Team Differdange-GeBa + 26:09
103 1 Joao Salgado Radio Popular - Boavista + 26:17
104 1 Oscar Hernandez Aviludo-Louletano + 28:48
105 1 Pedro Pinto Miranda - Mortagua + 29:22
106 2 Toni Franz Team Differdange-GeBa + 30:04
107 - William Tidball + 30:22
108 1 Francisco Garcia Rus Aviludo-Louletano + 31:18
109 1 Andre Ramalho LA Aluminios + 31:31
110 - Sindre Kulset Uno-X Norwegian Development Team + 33:49
111 - Guillaume De Almeida BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 34:43
112 - Julen Irizar Euskadi Basque Country - Murias + 34:58
113 - Joe Nally + 39:49
114 - Benat Intxausti Euskadi Basque Country - Murias + 44:52
115 - Timothy Rugg BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 48:02
116 - Marvin Scheulen LA Aluminios + 48:57
Info
Nations Portugal
Date March 23rd
Where Castelo De Vide -> Castelo De Vide
What 05.Stage
Distance 8.4 km
Leader J.Rodrigues
Youth T.Foss
Points L.Mendonça
Mountain J.Fouche