Front Races Teams Riders Ranking

Volta ao Alentejo | 2019 Stages

Information Results Stages Startlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06

Results: 02.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Enrique Sanz Euskadi Basque - Murias 04:07:027
02 Raul Alarcon W52 - FC Porto + 003
03 Vicente Garcia de Mateos Aviludo-Louletano + 001
04 Gabriel Cullaigh Team Wiggins-Le Col + 00
05 Luis Mendonça RP - Boavista + 00
06 Sergio Higuita Equipo Euskadi + 00
07 Tobias Foss Uno-X Norwegian DT + 00
08 Joao Rodrigues W52 - FC Porto + 00
09 Cyril Barthe Euskadi Basque - Murias + 00
10 Luis Gomes RP - Boavista + 00
11 Rinaldo Nocentini Sporting - Tavira + 00
12 Rhys Britton Great Britain + 00
13 Alejandro Marque Sporting - Tavira + 00
14 Rafael Silva Efapel + 00
15 Rafael Reis W52 - FC Porto + 00
16 Joao Benta RP - Boavista + 00
17 Alexander Vdovin Lokosphinx + 00
18 Fabio Costa UD Oliveirense - InOutbuild + 00
19 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 00
20 Luis Fernandes Aviludo-Louletano + 00
21 Txomin Juaristi Equipo Euskadi + 00
22 Mario Gonzalez Euskadi Basque - Murias + 00
23 Ivan Centrone Team Differdange-GeBa + 07
24 Aleksandr Grigoriev Sporting - Tavira + 07
25 Óscar Pelegrí Vito - Feirense - PNB + 07
26 Jesus Del Pino Vito - Feirense - PNB + 07
27 Peio Goikoetxea Equipo Euskadi + 13
28 Venceslau Fernandes UD Oliveirense - InOutbuild + 13
29 Savva Novikov Lokosphinx + 13
30 Josu Zabala UD Oliveirense - InOutbuild + 13
31 Mark Donovan Team Wiggins-Le Col + 18
32 Torjus Sleen Uno-X Norwegian DT + 18
33 Micael Isidoro BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 18
34 Cameron Beard Team Differdange-GeBa + 18
35 Fabricio Ferrari Efapel + 18
36 Pedro Miguel Lopes UD Oliveirense - InOutbuild + 18
37 Samuel Jenner Team Wiggins-Le Col + 20
38 Gian Friesecke Swiss Racing Academy + 20
39 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 20
40 Daniel Tulett Team Wiggins-Le Col + 24
41 Henrique Casimiro Efapel + 24
42 Gaspar Goncalves Miranda - Mortagua + 24
43 Juan Ignacio Perez Aviludo-Louletano + 24
44 Jokin Aranburu Equipo Euskadi + 24
45 Gonçalo Leaça LA Aluminios + 33
46 Corentin Navarro Team Wiggins-Le Col + 33
47 Tiago Machado Sporting - Tavira + 33
48 Bruno Araujo BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 36
49 Marcos Jurado Rodriguez Efapel + 36
50 Afonso Silva RP - Boavista + 36
51 Kirill Svesnikov Lokosphinx + 42
52 Daniel Freitas Miranda - Mortagua + 42
53 Arseny Nikiforov Lokosphinx + 42
54 Andre Ramalho LA Aluminios + 42
55 Jesus Nanclares Miranda - Mortagua + 42
56 Dario Antonio BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 47
57 Jose Cruz Tuto BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 47
58 Wout Van Elzakker Team Differdange-GeBa + 47
59 Michael O'Loughlin Team Wiggins-Le Col + 47
60 Hugo Sancho Miranda - Mortagua + 47
61 Fabio Oliveira LA Aluminios + 47
62 James Fouche Team Wiggins-Le Col + 47
63 Aleksandr Smirnov Lokosphinx + 51
64 Alexandr Barsov Lokosphinx + 54
65 Ivo Pinheiro Miranda - Mortagua + 54
66 Fred Wright Great Britain + 54
67 Fabian Paumann Swiss Racing Academy + 58
68 Cristian Mota Pérez Miranda - Mortagua + 58
69 Emanuel Duarte LA Aluminios + 58
70 Yves Lütolf Swiss Racing Academy + 58
71 Jose Sousa UD Oliveirense - InOutbuild + 58
72 Nikolay Mihaylov Efapel + 58
73 Jim Brown Great Britain + 01:05
74 Francisco Garcia Rus Aviludo-Louletano + 01:05
75 Antonio Soto Equipo Euskadi + 01:05
76 Sergio Paulinho Efapel + 01:05
77 Antonio Barbio LA Aluminios + 01:08
78 Ethan Vernon Great Britain + 01:11
79 Sean Flynn Great Britain + 01:11
80 Louis Deguide Team Differdange-GeBa + 01:18
81 Raphael Kockelmann Team Differdange-GeBa + 01:18
82 Hector Saez Euskadi Basque - Murias + 01:21
83 Joao Salgado RP - Boavista + 01:24
84 Daniel Mestre W52 - FC Porto + 01:26
85 Leonel Coutinho Aviludo-Louletano + 01:32
86 Edgar Pinto W52 - FC Porto + 01:32
87 Toni Franz Team Differdange-GeBa + 01:32
88 Ibai Azurmendi Equipo Euskadi + 01:32
89 Tiago Da Silva Team Differdange-GeBa + 01:32
90 David Ribeiro LA Aluminios + 01:32
91 Joao Barbosa Vito - Feirense - PNB + 01:32
92 Daniel Silva RP - Boavista + 01:32
93 Guillaume De Almeida BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 01:32
94 Pedro Pinto Miranda - Mortagua + 01:32
95 Samuel Caldeira W52 - FC Porto + 01:49
96 Ricardo Mestre W52 - FC Porto + 01:49
97 Idar Andersen Uno-X Norwegian DT + 02:30
98 Iver Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 02:30
99 Filipe Cardoso Vito - Feirense - PNB + 02:30
100 Antonio Ferreira Vito - Feirense - PNB + 02:30
101 Joao Matias Vito - Feirense - PNB + 02:30
102 William Tidball Great Britain + 02:41
103 Alvaro Trueba Sporting - Tavira + 02:41
104 David De la Fuente Aviludo-Louletano + 02:41
105 Björn Thurau Vito - Feirense - PNB + 02:41
106 Oscar Hernandez Aviludo-Louletano + 02:43
107 Joe Nally Great Britain + 03:11
108 Cesar Martingil Sporting - Tavira + 03:42
109 Pedro Paulinho Efapel + 03:42
110 Nicola Toffali Sporting - Tavira + 04:29
111 Marvin Scheulen LA Aluminios + 07:32
112 Cyrille Thiery Swiss Racing Academy + 07:33
113 Sindre Kulset Uno-X Norwegian DT + 07:33
114 Julen Irizar Euskadi Basque - Murias + 08:23
115 Antonio Gomez de la Torre RP - Boavista + 08:23
116 Benat Intxausti Euskadi Basque - Murias + 08:23
117 Timothy Rugg BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 09:35
DNF Aritz Bagues Euskadi Basque - Murias
DNF Rafael Lourenço UD Oliveirense - InOutbuild
DNF Pedro Jose Lopes UD Oliveirense - InOutbuild
DNF Stefan Bissegger Swiss Racing Academy
DNF Kristoffer Skjerping Uno-X Norwegian DT
DNF Jonas Iversby Hvideberg Uno-X Norwegian DT
Pos Name Team Time
01 - Enrique Sanz Euskadi Basque Country - Murias 09:13:45
02 1 Vicente Garcia de Mateos Aviludo-Louletano + 00
03 1 Luis Mendonça Radio Popular - Boavista + 00
04 - Gabriel Cullaigh Team Wiggins-Le Col + 00
05 1 Sergio Higuita Equipo Euskadi + 00
06 1 Cyril Barthe Euskadi Basque Country - Murias + 00
07 6 Raul Alarcon W52 - FC Porto + 00
08 2 Tobias Foss Uno-X Norwegian Development Team + 00
09 - Luis Gomes Radio Popular - Boavista + 00
10 3 Rhys Britton + 00
11 6 Joao Rodrigues W52 - FC Porto + 00
12 1 Rafael Silva Efapel + 00
13 2 Rinaldo Nocentini Sporting - Tavira + 00
14 - Alexander Vdovin Lokosphinx + 00
15 10 Alejandro Marque Sporting - Tavira + 00
16 4 Fabio Costa UD Oliveirense - InOutbuild + 00
17 1 Mario Gonzalez Euskadi Basque Country - Murias + 00
18 6 Joao Benta Radio Popular - Boavista + 00
19 - Txomin Juaristi Equipo Euskadi + 00
20 12 Aleksandr Grigoriev Sporting - Tavira + 07
21 5 Ivan Centrone Team Differdange-GeBa + 07
22 7 Jesus Del Pino Vito - Feirense - PNB + 07
23 15 Luis Fernandes Aviludo-Louletano + 10
24 6 Savva Novikov Lokosphinx + 13
25 6 Peio Goikoetxea Equipo Euskadi + 13
26 19 Rafael Reis W52 - FC Porto + 14
27 5 Torjus Sleen Uno-X Norwegian Development Team + 18
28 10 Samuel Jenner Team Wiggins-Le Col + 20
29 8 Gian Friesecke Swiss Racing Academy + 20
30 7 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 20
31 2 Josu Zabala UD Oliveirense - InOutbuild + 23
32 5 Henrique Casimiro Efapel + 24
33 5 Jokin Aranburu Equipo Euskadi + 24
34 3 Micael Isidoro BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 28
35 9 Cameron Beard Team Differdange-GeBa + 28
36 7 Fabricio Ferrari Efapel + 28
37 9 Pedro Miguel Lopes UD Oliveirense - InOutbuild + 32
38 15 Mark Donovan Team Wiggins-Le Col + 32
39 17 Tiago Machado Sporting - Tavira + 33
40 6 Daniel Tulett Team Wiggins-Le Col + 34
41 6 Gaspar Goncalves Miranda - Mortagua + 38
42 2 Marcos Jurado Rodriguez Efapel + 46
43 11 Bruno Araujo BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 50
44 8 Daniel Freitas Miranda - Mortagua + 52
45 12 Gonçalo Leaça LA Aluminios + 53
46 15 Afonso Silva Radio Popular - Boavista + 01:01
47 13 Wout Van Elzakker Team Differdange-GeBa + 01:12
48 3 Nikolay Mihaylov Efapel + 01:12
49 15 Kirill Svesnikov Lokosphinx + 01:15
50 9 Alexandr Barsov Lokosphinx + 01:19
51 10 Sean Flynn + 01:21
52 14 Dario Antonio BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 01:24
53 10 Fred Wright + 01:24
54 13 Aleksandr Smirnov Lokosphinx + 01:30
55 10 Jose Sousa UD Oliveirense - InOutbuild + 01:33
56 16 Juan Ignacio Perez Aviludo-Louletano + 01:35
57 14 Corentin Navarro Team Wiggins-Le Col + 01:35
58 23 Ibai Azurmendi Equipo Euskadi + 01:42
59 3 Daniel Mestre W52 - FC Porto + 01:46
60 48 Samuel Caldeira W52 - FC Porto + 01:49
61 1 Hector Saez Euskadi Basque Country - Murias + 01:50
62 12 Jim Brown + 02:35
63 14 Filipe Cardoso Vito - Feirense - PNB + 02:44
64 9 Idar Andersen Uno-X Norwegian Development Team + 02:50
65 8 Tiago Da Silva Team Differdange-GeBa + 02:56
66 8 Björn Thurau Vito - Feirense - PNB + 03:04
67 9 Ivo Pinheiro Miranda - Mortagua + 03:08
68 7 Ethan Vernon + 03:17
69 - David De la Fuente Aviludo-Louletano + 03:33
70 31 Cesar Martingil Sporting - Tavira + 03:52
71 8 Sergio Paulinho Efapel + 04:14
72 8 James Fouche Team Wiggins-Le Col + 04:26
73 8 David Ribeiro LA Aluminios + 05:15
74 6 Nicola Toffali Sporting - Tavira + 05:18
75 2 Iver Skaarseth Uno-X Norwegian Development Team + 05:22
76 6 Daniel Silva Radio Popular - Boavista + 05:24
77 1 Joe Nally + 06:07
78 28 Cyrille Thiery Swiss Racing Academy + 07:47
79 5 William Tidball + 08:10
80 3 Pedro Paulinho Efapel + 08:32
81 29 Antonio Gomez de la Torre Radio Popular - Boavista + 08:37
82 12 Julen Irizar Euskadi Basque Country - Murias + 09:21
83 22 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 11:39
84 30 Óscar Pelegrí Vito - Feirense - PNB + 11:46
85 19 Venceslau Fernandes UD Oliveirense - InOutbuild + 11:52
86 3 Jesus Nanclares Miranda - Mortagua + 12:21
87 8 Arseny Nikiforov Lokosphinx + 12:21
88 - Hugo Sancho Miranda - Mortagua + 12:26
89 4 Jose Cruz Tuto BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 12:26
90 - Fabio Oliveira LA Aluminios + 12:26
91 21 Michael O'Loughlin Team Wiggins-Le Col + 12:26
92 - Cristian Mota Pérez Miranda - Mortagua + 12:37
93 1 Emanuel Duarte LA Aluminios + 12:37
94 16 Fabian Paumann Swiss Racing Academy + 12:37
95 14 Yves Lütolf Swiss Racing Academy + 12:37
96 10 Francisco Garcia Rus Aviludo-Louletano + 12:44
97 11 Antonio Soto Equipo Euskadi + 12:44
98 5 Raphael Kockelmann Team Differdange-GeBa + 12:57
99 20 Antonio Barbio LA Aluminios + 12:58
100 1 Joao Salgado Radio Popular - Boavista + 13:03
101 10 Edgar Pinto W52 - FC Porto + 13:11
102 1 Toni Franz Team Differdange-GeBa + 13:11
103 5 Joao Barbosa Vito - Feirense - PNB + 13:11
104 8 Pedro Pinto Miranda - Mortagua + 13:11
105 6 Guillaume De Almeida BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 13:11
106 20 Ricardo Mestre W52 - FC Porto + 13:28
107 22 Sindre Kulset Uno-X Norwegian Development Team + 13:36
108 21 Joao Matias Vito - Feirense - PNB + 14:09
109 6 Antonio Ferreira Vito - Feirense - PNB + 14:09
110 3 Oscar Hernandez Aviludo-Louletano + 14:22
111 6 Alvaro Trueba Sporting - Tavira + 14:29
112 9 Louis Deguide Team Differdange-GeBa + 15:16
113 7 Leonel Coutinho Aviludo-Louletano + 15:27
114 1 Benat Intxausti Euskadi Basque Country - Murias + 20:02
115 13 Timothy Rugg BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 21:14
116 7 Andre Ramalho LA Aluminios + 26:27
117 5 Marvin Scheulen LA Aluminios + 33:17
Info
Nations Portugal
Date March 21st
Where Mértola -> Odemira
What 02.Stage
Distance 182.8 km
Leader E.Sanz
Youth S.Higuita
Points E.Sanz
Mountain A.Soto