Volta ao Alentejo - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Gabriel Cullaigh Team Wiggins-Le Col 04:21:117
02 Luis Mendonça RP - Boavista + 003
03 Rafael Silva Efapel + 001
04 Fred Wright Great Britain + 00
05 Rhys Britton Great Britain + 00
06 Joao Matias Vito - Feirense - PNB + 00
07 Rinaldo Nocentini Sporting - Tavira + 00
08 Tobias Foss Uno-X Norwegian DT + 00
09 Gian Friesecke Swiss Racing Academy + 00
10 Vicente Garcia de Mateos Aviludo-Louletano + 00
11 Cyril Barthe Euskadi Basque - Murias + 00
12 Raul Alarcon W52 - FC Porto + 00
13 Joao Rodrigues W52 - FC Porto + 00
14 Mario Gonzalez Euskadi Basque - Murias + 00
15 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 00
16 Alexander Vdovin Lokosphinx + 00
17 Enrique Sanz Euskadi Basque - Murias + 00
18 David Ribeiro LA Aluminios + 00
19 Luis Fernandes Aviludo-Louletano + 00
20 Sergio Higuita Equipo Euskadi + 00
21 Aleksandr Grigoriev Sporting - Tavira + 00
22 João Benta RP - Boavista + 00
23 Alejandro Marque Sporting - Tavira + 00
24 Peio Goikoetxea Equipo Euskadi + 00
25 Rafael Reis W52 - FC Porto + 00
26 Luís Gomes RP - Boavista + 00
27 Savva Novikov Lokosphinx + 00
28 Txomin Juaristi Equipo Euskadi + 00
29 Jesus Del Pino Vito - Feirense - PNB + 00
30 Daniel Freitas Miranda - Mortagua + 00
31 Torjus Sleen Uno-X Norwegian DT + 00
32 Mark Donovan Team Wiggins-Le Col + 00
33 Ivan Centrone Team Differdange-GeBa + 00
34 Josu Zabala UD Oliveirense - InOutbuild + 10
35 Micael Isidoro BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 10
36 Fabricio Ferrari Efapel + 10
37 Marcos Jurado Efapel + 10
38 Venceslau Fernandes UD Oliveirense - InOutbuild + 10
39 Andre Ramalho LA Aluminios + 13
40 Gaspar Goncalves Miranda - Mortagua + 13
41 Corentin Navarro Team Wiggins-Le Col + 13
42 Cameron Beard Team Differdange-GeBa + 16
43 Gonçalo Leaça LA Aluminios + 18
44 Cesar Martingil Sporting - Tavira + 18
45 Hugo Sancho Miranda - Mortagua + 21
46 Sean Flynn Great Britain + 21
47 Alexandr Barsov Lokosphinx + 21
48 Björn Thurau Vito - Feirense - PNB + 21
49 Filipe Cardoso Vito - Feirense - PNB + 21
50 Samuel Jenner Team Wiggins-Le Col + 21
51 Henrique Casimiro Efapel + 21
52 Daniel Tulett Team Wiggins-Le Col + 21
53 Edgar Pinto W52 - FC Porto + 24
54 Samuel Caldeira W52 - FC Porto + 24
55 Hector Saez Euskadi Basque - Murias + 26
56 Ricardo Mestre W52 - FC Porto + 26
57 Louis Deguide Team Differdange-GeBa + 38
58 Michael O'Loughlin Team Wiggins-Le Col + 45
59 James Fouche Team Wiggins-Le Col + 45
60 Joao Barbosa Vito - Feirense - PNB + 49
61 Tiago Da Silva Team Differdange-GeBa + 52
62 Pedro Paulinho Efapel + 57
63 Nicola Toffali Sporting - Tavira + 01:00
64 Óscar Pelegrí Vito - Feirense - PNB + 01:05
65 Daniel Mestre W52 - FC Porto + 01:11
66 Sergio Paulinho Efapel + 01:11
67 Nikolay Mihaylov Efapel + 01:11
68 Alvaro Trueba Sporting - Tavira + 01:11
69 Antonio Barbio LA Aluminios + 01:11
70 Antonio Ferreira Vito - Feirense - PNB + 01:11
71 Juan Ignacio Perez Aviludo-Louletano + 01:11
72 Ibai Azurmendi Equipo Euskadi + 01:11
73 Iver Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 01:11
74 Antonio Soto Equipo Euskadi + 01:47
75 David De la Fuente Aviludo-Louletano + 00
76 Leonel Coutinho Aviludo-Louletano + 01:54
77 Idar Andersen Uno-X Norwegian DT + 02:43
78 Wout Van Elzakker Team Differdange-GeBa + 07:43
79 Toni Franz Team Differdange-GeBa + 07:52
80 Ethan Vernon Great Britain + 08:00
81 Jim Brown Great Britain + 08:00
82 Fabio Oliveira LA Aluminios + 08:00
83 Jose Cruz Tuto BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 08:00
84 Arseny Nikiforov Lokosphinx + 08:00
85 Emanuel Duarte LA Aluminios + 08:00
86 Marvin Scheulen LA Aluminios + 08:00
87 Dario Antonio BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 08:00
88 Bruno Araujo BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 08:00
89 Jesus Nanclares Miranda - Mortagua + 08:00
90 Joao Salgado RP - Boavista + 08:00
91 Pedro Miguel Lopes UD Oliveirense - InOutbuild + 08:00
92 Afonso Silva RP - Boavista + 08:00
93 Aleksandr Smirnov Lokosphinx + 08:00
94 Ivo Pinheiro Miranda - Mortagua + 08:00
95 Fabian Paumann Swiss Racing Academy + 08:00
96 Oscar Hernandez Aviludo-Louletano + 08:00
97 Tiago Machado Sporting - Tavira + 08:00
98 Cristian Mota Pérez Miranda - Mortagua + 08:00
99 Daniel Silva RP - Boavista + 08:00
100 Jokin Aranburu Equipo Euskadi + 08:00
101 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 08:00
102 Jose Sousa UD Oliveirense - InOutbuild + 08:00
103 Pedro Pinto Miranda - Mortagua + 08:00
104 Francisco Garcia Rus Aviludo-Louletano + 08:00
105 Yves Lütolf Swiss Racing Academy + 08:00
106 Cyrille Thiery Swiss Racing Academy + 08:09
107 Fabio Costa UD Oliveirense - InOutbuild + 08:30
108 Sindre Kulset Uno-X Norwegian DT + 08:56
109 Raphael Kockelmann Team Differdange-GeBa + 09:44
110 William Tidball Great Britain + 09:44
111 Kirill Svesnikov Lokosphinx + 09:44
112 Guillaume De Almeida BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 17:05
113 Benat Intxausti Euskadi Basque - Murias + 17:05
114 Julen Irizar Euskadi Basque - Murias + 17:05
115 Joe Nally Great Britain + 17:05
116 Timothy Rugg BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 17:05
DNS Antonio Gomez de la Torre RP - Boavista
Pos Rider Team Time
01 3 Gabriel Cullaigh Team Wiggins-Le Col 13:34:56
02 1 Luis Mendonça RP - Boavista + 00
03 1 Vicente Garcia de Mateos Aviludo-Louletano + 00
04 3 Enrique Sanz Euskadi Basque - Murias + 00
05 5 Rhys Britton Great Britain + 00
06 2 Tobias Foss Uno-X Norwegian DT + 00
07 1 Cyril Barthe Euskadi Basque - Murias + 00
08 1 Raul Alarcon [*] W52 - FC Porto + 00
09 3 Rafael Silva Efapel + 00
10 5 Sergio Higuita Equipo Euskadi + 00
11 2 Rinaldo Nocentini Sporting - Tavira + 00
12 1 Joao Rodrigues W52 - FC Porto + 00
13 4 Luís Gomes RP - Boavista + 00
14 - Alexander Vdovin Lokosphinx + 00
15 2 Mario Gonzalez Euskadi Basque - Murias + 00
16 1 Alejandro Marque Sporting - Tavira + 00
17 1 João Benta RP - Boavista + 00
18 1 Txomin Juaristi Equipo Euskadi + 00
19 1 Aleksandr Grigoriev Sporting - Tavira + 07
20 1 Ivan Centrone Team Differdange-GeBa + 07
21 1 Jesus Del Pino Vito - Feirense - PNB + 07
22 1 Luis Fernandes Aviludo-Louletano + 10
23 1 Savva Novikov Lokosphinx + 13
24 1 Peio Goikoetxea Equipo Euskadi + 13
25 1 Rafael Reis W52 - FC Porto + 14
26 1 Torjus Sleen Uno-X Norwegian DT + 18
27 2 Gian Friesecke Swiss Racing Academy + 20
28 2 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 20
29 9 Mark Donovan Team Wiggins-Le Col + 32
30 1 Josu Zabala UD Oliveirense - InOutbuild + 33
31 3 Micael Isidoro BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 38
32 4 Fabricio Ferrari Efapel + 38
33 5 Samuel Jenner Team Wiggins-Le Col + 41
34 1 Cameron Beard Team Differdange-GeBa + 44
35 3 Henrique Casimiro Efapel + 45
36 5 Gaspar Goncalves Miranda - Mortagua + 51
37 7 Daniel Freitas Miranda - Mortagua + 52
38 2 Daniel Tulett Team Wiggins-Le Col + 55
39 3 Marcos Jurado Efapel + 56
40 5 Gonçalo Leaça LA Aluminios + 01:11
41 12 Fred Wright Great Britain + 01:24
42 8 Alexandr Barsov Lokosphinx + 01:40
43 8 Sean Flynn Great Britain + 01:42
44 13 Corentin Navarro Team Wiggins-Le Col + 01:48
45 15 Samuel Caldeira W52 - FC Porto + 02:13
46 15 Hector Saez Euskadi Basque - Murias + 02:16
47 1 Nikolay Mihaylov Efapel + 02:23
48 8 Juan Ignacio Perez Aviludo-Louletano + 02:46
49 9 Ibai Azurmendi Equipo Euskadi + 02:53
50 9 Daniel Mestre W52 - FC Porto + 02:57
51 12 Filipe Cardoso Vito - Feirense - PNB + 03:05
52 14 Björn Thurau Vito - Feirense - PNB + 03:25
53 16 David De la Fuente Aviludo-Louletano + 03:33
54 11 Tiago Da Silva Team Differdange-GeBa + 03:48
55 15 Cesar Martingil Sporting - Tavira + 04:10
56 16 James Fouche Team Wiggins-Le Col + 05:11
57 16 David Ribeiro LA Aluminios + 05:15
58 13 Sergio Paulinho Efapel + 05:25
59 5 Idar Andersen Uno-X Norwegian DT + 05:33
60 14 Nicola Toffali Sporting - Tavira + 06:18
61 14 Iver Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 06:33
62 29 Jokin Aranburu Equipo Euskadi + 08:24
63 47 Fabio Costa UD Oliveirense - InOutbuild + 08:30
64 27 Pedro Miguel Lopes UD Oliveirense - InOutbuild + 08:32
65 26 Tiago Machado Sporting - Tavira + 08:33
66 23 Bruno Araujo BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 08:50
67 20 Wout Van Elzakker Team Differdange-GeBa + 08:55
68 22 Afonso Silva RP - Boavista + 09:01
69 17 Dario Antonio BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 09:24
70 10 Pedro Paulinho Efapel + 09:29
71 17 Aleksandr Smirnov Lokosphinx + 09:30
72 17 Jose Sousa UD Oliveirense - InOutbuild + 09:33
73 11 Jim Brown Great Britain + 10:35
74 25 Kirill Svesnikov Lokosphinx + 10:59
75 8 Ivo Pinheiro Miranda - Mortagua + 11:08
76 8 Ethan Vernon Great Britain + 11:17
77 8 Venceslau Fernandes UD Oliveirense - InOutbuild + 12:02
78 10 Hugo Sancho Miranda - Mortagua + 12:47
79 5 Óscar Pelegrí Vito - Feirense - PNB + 12:51
80 11 Michael O'Loughlin Team Wiggins-Le Col + 13:11
81 5 Daniel Silva RP - Boavista + 13:24
82 19 Edgar Pinto W52 - FC Porto + 13:35
83 23 Ricardo Mestre W52 - FC Porto + 13:54
84 19 Joao Barbosa Vito - Feirense - PNB + 14:00
85 23 Joao Matias Vito - Feirense - PNB + 14:09
86 13 Antonio Barbio LA Aluminios + 14:09
87 10 Antonio Soto Equipo Euskadi + 14:31
88 21 Antonio Ferreira Vito - Feirense - PNB + 15:20
89 22 Alvaro Trueba Sporting - Tavira + 15:40
90 22 Louis Deguide Team Differdange-GeBa + 15:54
91 13 Cyrille Thiery Swiss Racing Academy + 15:56
92 21 Leonel Coutinho Aviludo-Louletano + 17:21
93 14 William Tidball Great Britain + 17:54
94 11 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 19:39
95 8 Arseny Nikiforov Lokosphinx + 20:21
96 10 Jesus Nanclares Miranda - Mortagua + 20:21
97 7 Fabio Oliveira LA Aluminios + 20:26
98 9 Jose Cruz Tuto BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 20:26
99 6 Emanuel Duarte LA Aluminios + 20:37
100 8 Cristian Mota Pérez Miranda - Mortagua + 20:37
101 7 Fabian Paumann Swiss Racing Academy + 20:37
102 7 Yves Lütolf Swiss Racing Academy + 20:37
103 7 Francisco Garcia Rus Aviludo-Louletano + 20:44
104 2 Toni Franz Team Differdange-GeBa + 21:03
105 5 Joao Salgado RP - Boavista + 21:03
106 2 Pedro Pinto Miranda - Mortagua + 21:11
107 3 Oscar Hernandez Aviludo-Louletano + 22:22
108 1 Sindre Kulset Uno-X Norwegian DT + 22:32
109 11 Raphael Kockelmann Team Differdange-GeBa + 22:41
110 33 Joe Nally Great Britain + 23:12
111 29 Julen Irizar Euskadi Basque - Murias + 26:26
112 4 Andre Ramalho LA Aluminios + 26:40
113 8 Guillaume De Almeida BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 30:16
114 - Benat Intxausti Euskadi Basque - Murias + 37:07
115 - Timothy Rugg BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 38:19
116 1 Marvin Scheulen LA Aluminios + 41:17
Information
Nation Portugal
Date 22nd March
Where Santiago De Cacém -> Mora
What 3rd stage
Distance 176.5 km
Leader G.Cullaigh
Youth R.Britton
Points G.Cullaigh
Mountain J.Fouche
Other
Embed Results