Giro d'Italia | Startlist | Stage profiles | History

Volta ao Alentejo - 2019

Main page

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Enrique Sanz Euskadi Basque - Murias 05:06:437
02 Luis Mendonça RP - Boavista + 003
03 Vicente Garcia de Mateos Aviludo-Louletano + 001
04 Gabriel Cullaigh Team Wiggins-Le Col + 00
05 Cyril Barthe Euskadi Basque - Murias + 00
06 Sergio Higuita Equipo Euskadi + 00
07 Rhys Britton Great Britain + 00
08 Aleksandr Grigoriev Sporting - Tavira + 00
09 Luís Gomes RP - Boavista + 00
10 Tobias Foss Uno-X Norwegian DT + 00
11 Rafael Silva Efapel + 00
12 Samuel Caldeira W52 - FC Porto + 00
13 Raul Alarcon [*] W52 - FC Porto + 00
14 Alexander Vdovin Lokosphinx + 00
15 Rinaldo Nocentini Sporting - Tavira + 00
16 Mario Gonzalez Euskadi Basque - Murias + 00
17 Joao Rodrigues W52 - FC Porto + 00
18 Samuel Jenner Team Wiggins-Le Col + 00
19 Txomin Juaristi Equipo Euskadi + 00
20 Fabio Costa UD Oliveirense - InOutbuild + 00
21 Gian Friesecke Swiss Racing Academy + 00
22 Tiago Machado Sporting - Tavira + 00
23 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 00
24 João Benta RP - Boavista + 00
25 Alejandro Marque Sporting - Tavira + 00
26 Ivan Centrone Team Differdange-GeBa + 00
27 Henrique Casimiro Efapel + 00
28 Jokin Aranburu Equipo Euskadi + 00
29 Jesus Del Pino Vito - Feirense - PNB + 00
30 Savva Novikov Lokosphinx + 00
31 Josu Zabala UD Oliveirense - InOutbuild + 10
32 Daniel Tulett Team Wiggins-Le Col + 10
33 Ibai Azurmendi Equipo Euskadi + 10
34 Daniel Freitas Miranda - Mortagua + 10
35 Micael Isidoro BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 10
36 Luis Fernandes Aviludo-Louletano + 10
37 Cesar Martingil Sporting - Tavira + 10
38 Marcos Jurado Efapel + 10
39 Sean Flynn Great Britain + 10
40 Jonas Iversby Hvideberg Uno-X Norwegian DT + 10
41 Fabricio Ferrari Efapel + 10
42 Cameron Beard Team Differdange-GeBa + 10
43 Rafael Reis W52 - FC Porto + 14
44 Pedro Miguel Lopes UD Oliveirense - InOutbuild + 14
45 Gaspar Goncalves Miranda - Mortagua + 14
46 Kristoffer Skjerping Uno-X Norwegian DT + 14
47 Filipe Cardoso Vito - Feirense - PNB + 14
48 Cyrille Thiery Swiss Racing Academy + 14
49 Nikolay Mihaylov Efapel + 14
50 Antonio Gomez de la Torre RP - Boavista + 14
51 Mark Donovan Team Wiggins-Le Col + 14
52 Bruno Araujo BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 14
53 Idar Andersen Uno-X Norwegian DT + 20
54 Daniel Mestre W52 - FC Porto + 20
55 Gonçalo Leaça LA Aluminios + 20
56 Björn Thurau Vito - Feirense - PNB + 23
57 Alexandr Barsov Lokosphinx + 25
58 Wout Van Elzakker Team Differdange-GeBa + 25
59 Afonso Silva RP - Boavista + 25
60 Hector Saez Euskadi Basque - Murias + 29
61 Fred Wright Great Britain + 30
62 Kirill Svesnikov Lokosphinx + 33
63 Jose Sousa UD Oliveirense - InOutbuild + 35
64 Dario Antonio BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 37
65 Aleksandr Smirnov Lokosphinx + 39
66 Nicola Toffali Sporting - Tavira + 49
67 David De la Fuente Aviludo-Louletano + 52
68 Julen Irizar Euskadi Basque - Murias + 58
69 Corentin Navarro Team Wiggins-Le Col + 01:02
70 Juan Ignacio Perez Aviludo-Louletano + 01:11
71 Tiago Da Silva Team Differdange-GeBa + 01:24
72 Jim Brown Great Britain + 01:30
73 Ethan Vernon Great Britain + 02:06
74 Ivo Pinheiro Miranda - Mortagua + 02:14
75 Peio Goikoetxea Equipo Euskadi + 00
76 Torjus Sleen Uno-X Norwegian DT + 00
77 Iver Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 02:52
78 Joe Nally Great Britain + 02:56
79 Sergio Paulinho Efapel + 03:09
80 James Fouche Team Wiggins-Le Col + 03:39
81 David Ribeiro LA Aluminios + 03:43
82 Daniel Silva RP - Boavista + 03:52
83 Pedro Paulinho Efapel + 04:50
84 William Tidball Great Britain + 05:29
85 Sindre Kulset Uno-X Norwegian DT + 06:03
86 Ricardo Mestre W52 - FC Porto + 11:39
87 Joao Matias Vito - Feirense - PNB + 11:39
88 Hugo Sancho Miranda - Mortagua + 11:39
89 Jesus Nanclares Miranda - Mortagua + 11:39
90 Fabio Oliveira LA Aluminios + 11:39
91 Edgar Pinto W52 - FC Porto + 11:39
92 Cristian Mota Pérez Miranda - Mortagua + 11:39
93 Jose Cruz Tuto BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 11:39
94 Emanuel Duarte LA Aluminios + 11:39
95 Arseny Nikiforov Lokosphinx + 11:39
96 Pedro Pinto Miranda - Mortagua + 11:39
97 Pedro Jose Lopes UD Oliveirense - InOutbuild + 11:39
98 Joao Barbosa Vito - Feirense - PNB + 11:39
99 Joao Salgado RP - Boavista + 11:39
100 Rafael Lourenço UD Oliveirense - InOutbuild + 11:39
101 Toni Franz Team Differdange-GeBa + 11:39
102 Timothy Rugg BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 11:39
103 Raphael Kockelmann Team Differdange-GeBa + 11:39
104 Venceslau Fernandes UD Oliveirense - InOutbuild + 11:39
105 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 11:39
106 Francisco Garcia Rus Aviludo-Louletano + 11:39
107 Oscar Hernandez Aviludo-Louletano + 11:39
108 Antonio Soto Equipo Euskadi + 11:39
109 Yves Lütolf Swiss Racing Academy + 11:39
110 Fabian Paumann Swiss Racing Academy + 11:39
111 Guillaume De Almeida BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 11:39
112 Michael O'Loughlin Team Wiggins-Le Col + 11:39
113 Benat Intxausti Euskadi Basque - Murias + 11:39
114 Óscar Pelegrí Vito - Feirense - PNB + 11:39
115 Antonio Ferreira Vito - Feirense - PNB + 11:39
116 Stefan Bissegger Swiss Racing Academy + 11:48
117 Alvaro Trueba Sporting - Tavira + 11:48
118 Aritz Bagües Euskadi Basque - Murias + 11:48
119 Antonio Barbio LA Aluminios + 11:50
120 Leonel Coutinho Aviludo-Louletano + 13:55
121 Louis Deguide Team Differdange-GeBa + 13:58
122 Marvin Scheulen LA Aluminios + 25:45
123 Andre Ramalho LA Aluminios + 25:45
DNF Mikel Alonso Equipo Euskadi
Pos Rider Team Time
01 Enrique Sanz Euskadi Basque - Murias 05:06:43
02 Luis Mendonça RP - Boavista + 00
03 Vicente Garcia de Mateos Aviludo-Louletano + 00
04 Gabriel Cullaigh Team Wiggins-Le Col + 00
05 Cyril Barthe Euskadi Basque - Murias + 00
06 Sergio Higuita Equipo Euskadi + 00
07 Rhys Britton Great Britain + 00
08 Aleksandr Grigoriev Sporting - Tavira + 00
09 Luís Gomes RP - Boavista + 00
10 Tobias Foss Uno-X Norwegian DT + 00
11 Rafael Silva Efapel + 00
12 Samuel Caldeira W52 - FC Porto + 00
13 Raul Alarcon [*] W52 - FC Porto + 00
14 Alexander Vdovin Lokosphinx + 00
15 Rinaldo Nocentini Sporting - Tavira + 00
16 Mario Gonzalez Euskadi Basque - Murias + 00
17 Joao Rodrigues W52 - FC Porto + 00
18 Samuel Jenner Team Wiggins-Le Col + 00
19 Txomin Juaristi Equipo Euskadi + 00
20 Fabio Costa UD Oliveirense - InOutbuild + 00
21 Gian Friesecke Swiss Racing Academy + 00
22 Tiago Machado Sporting - Tavira + 00
23 Damian Lüscher Swiss Racing Academy + 00
24 João Benta RP - Boavista + 00
25 Alejandro Marque Sporting - Tavira + 00
26 Ivan Centrone Team Differdange-GeBa + 00
27 Henrique Casimiro Efapel + 00
28 Jokin Aranburu Equipo Euskadi + 00
29 Jesus Del Pino Vito - Feirense - PNB + 00
30 Savva Novikov Lokosphinx + 00
31 Peio Goikoetxea Equipo Euskadi + 00
32 Torjus Sleen Uno-X Norwegian DT + 00
33 Josu Zabala UD Oliveirense - InOutbuild + 10
34 Daniel Tulett Team Wiggins-Le Col + 10
35 Ibai Azurmendi Equipo Euskadi + 10
36 Daniel Freitas Miranda - Mortagua + 10
37 Micael Isidoro BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 10
38 Luis Fernandes Aviludo-Louletano + 10
39 Cesar Martingil Sporting - Tavira + 10
40 Marcos Jurado Efapel + 10
41 Sean Flynn Great Britain + 10
42 Jonas Iversby Hvideberg Uno-X Norwegian DT + 10
43 Fabricio Ferrari Efapel + 10
44 Cameron Beard Team Differdange-GeBa + 10
45 Rafael Reis W52 - FC Porto + 14
46 Pedro Miguel Lopes UD Oliveirense - InOutbuild + 14
47 Gaspar Goncalves Miranda - Mortagua + 14
48 Kristoffer Skjerping Uno-X Norwegian DT + 14
49 Filipe Cardoso Vito - Feirense - PNB + 14
50 Cyrille Thiery Swiss Racing Academy + 14
51 Nikolay Mihaylov Efapel + 14
52 Antonio Gomez de la Torre RP - Boavista + 14
53 Mark Donovan Team Wiggins-Le Col + 14
54 Bruno Araujo BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 14
55 Idar Andersen Uno-X Norwegian DT + 20
56 Daniel Mestre W52 - FC Porto + 20
57 Gonçalo Leaça LA Aluminios + 20
58 Björn Thurau Vito - Feirense - PNB + 23
59 Alexandr Barsov Lokosphinx + 25
60 Wout Van Elzakker Team Differdange-GeBa + 25
61 Afonso Silva RP - Boavista + 25
62 Hector Saez Euskadi Basque - Murias + 29
63 Fred Wright Great Britain + 30
64 Kirill Svesnikov Lokosphinx + 33
65 Jose Sousa UD Oliveirense - InOutbuild + 35
66 Dario Antonio BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 37
67 Aleksandr Smirnov Lokosphinx + 39
68 Nicola Toffali Sporting - Tavira + 49
69 David De la Fuente Aviludo-Louletano + 52
70 Julen Irizar Euskadi Basque - Murias + 58
71 Corentin Navarro Team Wiggins-Le Col + 01:02
72 Juan Ignacio Perez Aviludo-Louletano + 01:11
73 Tiago Da Silva Team Differdange-GeBa + 01:24
74 Jim Brown Great Britain + 01:30
75 Ethan Vernon Great Britain + 02:06
76 Ivo Pinheiro Miranda - Mortagua + 02:14
77 Iver Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 02:52
78 Joe Nally Great Britain + 02:56
79 Sergio Paulinho Efapel + 03:09
80 James Fouche Team Wiggins-Le Col + 03:39
81 David Ribeiro LA Aluminios + 03:43
82 Daniel Silva RP - Boavista + 03:52
83 Pedro Paulinho Efapel + 04:50
84 William Tidball Great Britain + 05:29
85 Sindre Kulset Uno-X Norwegian DT + 06:03
86 Ricardo Mestre W52 - FC Porto + 11:39
87 Joao Matias Vito - Feirense - PNB + 11:39
88 Hugo Sancho Miranda - Mortagua + 11:39
89 Jesus Nanclares Miranda - Mortagua + 11:39
90 Fabio Oliveira LA Aluminios + 11:39
91 Edgar Pinto W52 - FC Porto + 11:39
92 Cristian Mota Pérez Miranda - Mortagua + 11:39
93 Jose Cruz Tuto BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 11:39
94 Emanuel Duarte LA Aluminios + 11:39
95 Arseny Nikiforov Lokosphinx + 11:39
96 Pedro Pinto Miranda - Mortagua + 11:39
97 Pedro Jose Lopes UD Oliveirense - InOutbuild + 11:39
98 Joao Barbosa Vito - Feirense - PNB + 11:39
99 Joao Salgado RP - Boavista + 11:39
100 Rafael Lourenço UD Oliveirense - InOutbuild + 11:39
101 Toni Franz Team Differdange-GeBa + 11:39
102 Timothy Rugg BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 11:39
103 Raphael Kockelmann Team Differdange-GeBa + 11:39
104 Venceslau Fernandes UD Oliveirense - InOutbuild + 11:39
105 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 11:39
106 Francisco Garcia Rus Aviludo-Louletano + 11:39
107 Oscar Hernandez Aviludo-Louletano + 11:39
108 Antonio Soto Equipo Euskadi + 11:39
109 Yves Lütolf Swiss Racing Academy + 11:39
110 Fabian Paumann Swiss Racing Academy + 11:39
111 Guillaume De Almeida BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 11:39
112 Michael O'Loughlin Team Wiggins-Le Col + 11:39
113 Benat Intxausti Euskadi Basque - Murias + 11:39
114 Óscar Pelegrí Vito - Feirense - PNB + 11:39
115 Antonio Ferreira Vito - Feirense - PNB + 11:39
116 Stefan Bissegger Swiss Racing Academy + 11:48
117 Alvaro Trueba Sporting - Tavira + 11:48
118 Aritz Bagües Euskadi Basque - Murias + 11:48
119 Antonio Barbio LA Aluminios + 11:50
120 Leonel Coutinho Aviludo-Louletano + 13:55
121 Louis Deguide Team Differdange-GeBa + 13:58
122 Marvin Scheulen LA Aluminios + 25:45
123 Andre Ramalho LA Aluminios + 25:45
Information
Nation Portugal
Date 20th March
Where Montemor-o-Novo -> Moura
What 1st stage
Distance 208.1 km
Leader E.Sanz
Youth S.Higuita
Points E.Sanz
Mountain A.Soto