Front Races Teams Riders Ranking

Volta ao Alentejo | 2017 Results

Information Results Stages Startlist

Main page

Overall Youth Points Mountain

Results

Pos Name Team Time
01 Carlos Barbero Movistar Team 20:28:04
02 Rinaldo Nocentini Sporting Clube de Portugal - Tavira + 16
03 Jasper De Laat Metec - TKH p/b Mantel + 25
04 Krister Hagen Team Coop + 28
05 Edward Dunbar Axeon - Hagens Berman + 29
06 Logan Owen Axeon - Hagens Berman + 30
07 Edgar Pinto LA Aluminios - Metalusa BlackJack + 31
08 Jan Tratnik CCC Sprandi Polkowice + 31
09 Garikoitz Bravo Euskadi Basque Country - Murias + 31
10 Jhonnatan Narvaez Axeon - Hagens Berman + 31
11 Adrien Costa Axeon - Hagens Berman + 31
12 Rafael Silva Efapel + 38
13 Alejandro Marque Sporting Clube de Portugal - Tavira + 39
14 Luis Gomes Radio Popular - Boavista + 39
15 Aldemar Reyes Manzana - Postobon Team + 39
16 Jetse Bol Manzana - Postobon Team + 43
17 Cesar Fonte LA Aluminios - Metalusa BlackJack + 43
18 Daniel Mestre Efapel + 45
19 Andrey Amador Movistar Team + 49
20 David De la Fuente Louletano - Hospital de Loule + 52
21 Hernando Bohorquez Manzana - Postobon Team + 53
22 Kristian Aasvold Team Sparebanken Sør + 56
23 Przemyslaw Kasperkiewicz An Post - Chainreaction + 57
24 Antonio Angulo LA Aluminios - Metalusa BlackJack + 01:08
25 Sergey Nikolaev Gazprom - RusVelo + 01:17
26 Ricardo Mestre W52 - FC Porto + 01:21
27 Neilson Powless Axeon - Hagens Berman + 01:33
28 Frederico Figueiredo Sporting Clube de Portugal - Tavira + 01:35
29 Joaquim Silva W52 - FC Porto + 01:35
30 Sergio Paulinho Efapel + 01:50
31 Victor Etxeberria Radio Popular - Boavista + 02:23
32 Daniel Turek Israel Cycling Academy + 02:25
33 Fabricio Ferrari Caja Rural - Seguros RGA + 02:32
34 Ivo Oliveira Axeon - Hagens Berman + 02:50
35 Alvaro Trueba Efapel + 03:04
36 Nelson Oliveira Movistar Team + 03:11
37 Juan Felipe Osorio Manzana - Postobon Team + 05:33
38 Andreas Vangstad Team Sparebanken Sør + 05:37
39 Jim Lindenburg Metec - TKH p/b Mantel + 05:48
40 Hernan Aguirre Manzana - Postobon Team + 05:57
41 Aitor Gonzalez Prieto Euskadi Basque Country - Murias + 05:58
42 Antonio Piedra Manzana - Postobon Team + 06:09
43 Mateo Garcia Castañeda Efapel + 06:32
44 Domingos Goncalves Radio Popular - Boavista + 06:33
45 Trond Håkon Trondsen Team Sparebanken Sør + 06:57
46 Nicholas Schultz Caja Rural - Seguros RGA + 07:22
47 Ricardo Vilela Manzana - Postobon Team + 08:14
48 Rob Britton Rally Cycling + 08:24
49 William Barta Axeon - Hagens Berman + 09:10
50 Joao Benta Radio Popular - Boavista + 09:18
51 David Rodrigues Radio Popular - Boavista + 09:23
52 Philip Lindau Team Coop + 10:21
53 Evgeny Shalunov Gazprom - RusVelo + 12:12
54 Ildar Arslanov Gazprom - RusVelo + 12:43
55 Diego Rubio Caja Rural - Seguros RGA + 13:03
56 Luis Mendonça Louletano - Hospital de Loule + 13:29
57 Danny Pate Rally Cycling + 13:42
58 Jesus Ezquerra Muela Sporting Clube de Portugal - Tavira + 13:45
59 Piotr Brozyna CCC Sprandi Polkowice + 13:54
60 Artem Nych Gazprom - RusVelo + 14:12
61 Mikel Bizkarra Euskadi Basque Country - Murias + 14:36
62 Mario Gonzalez Sporting Clube de Portugal - Tavira + 15:19
63 Julen Irizar Euskadi Basque Country - Murias + 18:07
64 Henrique Casimiro Efapel + 18:37
65 Jan Hirt CCC Sprandi Polkowice + 18:48
66 Adam De Vos Rally Cycling + 18:50
67 Kamil Malecki CCC Sprandi Polkowice + 19:28
68 Bruno Silva Efapel + 19:35
69 Dylan Page Caja Rural - Seguros RGA + 20:21
70 Daniel Freitas W52 - FC Porto + 20:29
71 Oscar Hernandez Louletano - Hospital de Loule + 20:32
72 Johim Ariesen Metec - TKH p/b Mantel + 20:39
73 Øivind Lukkedal Team Coop + 21:02
74 Shaun-Nick Bester Sporting Clube de Portugal - Tavira + 21:02
75 Sebastian Molano Manzana - Postobon Team + 21:16
76 Davy Gunst An Post - Chainreaction + 21:18
77 Jose Manuel Diaz Israel Cycling Academy + 21:18
78 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 21:18
79 Xuban Errazquin Pérez Radio Popular - Boavista + 21:23
80 Bob Olieslagers Metec - TKH p/b Mantel + 21:29
81 Samuel Caldeira W52 - FC Porto + 21:36
82 Jonas Bokeloh An Post - Chainreaction + 21:41
83 Pello Olaberria Euskadi Basque Country - Murias + 21:45
84 Jasper Hamelink Metec - TKH p/b Mantel + 21:53
85 Roy Goldstein Israel Cycling Academy + 21:53
86 Adrian Gonzalez Euskadi Basque Country - Murias + 21:54
87 Andreas Erland Team Sparebanken Sør + 22:01
88 Filipe Cardoso Radio Popular - Boavista + 22:07
89 Fabio Silvestre Sporting Clube de Portugal - Tavira + 22:18
90 Rui Sousa Radio Popular - Boavista + 22:20
91 Lluis Mas Caja Rural - Seguros RGA + 22:21
92 Dylan Bouwmans Metec - TKH p/b Mantel + 22:43
93 Marcin Mrozek CCC Sprandi Polkowice + 22:44
94 Mateusz Taciak CCC Sprandi Polkowice + 22:47
95 Gustavo César Veloso W52 - FC Porto + 22:47
96 Christopher Lawless Axeon - Hagens Berman + 23:43
97 Evan Huffman Rally Cycling + 24:36
98 Antonio Pedrero Movistar Team + 24:39
99 Stef Krul Metec - TKH p/b Mantel + 25:18
100 Luis Lemus Israel Cycling Academy + 25:24
101 Richard Carapaz Movistar Team + 25:27
102 Pierrick Naud Rally Cycling + 25:31
103 Bas Tietema An Post - Chainreaction + 25:34
104 Justin Oien Caja Rural - Seguros RGA + 25:48
105 Conor Hennebry An Post - Chainreaction + 26:14
106 Sean McKenna An Post - Chainreaction + 26:19
107 Jason Lowndes Israel Cycling Academy + 26:28
108 Tijmen Eising Metec - TKH p/b Mantel + 26:36
109 Ole Andre Austevoll Team Coop + 26:41
110 Ander Barrenetxea Euskadi Basque Country - Murias + 27:00
111 Igor Boev Gazprom - RusVelo + 27:15
112 Matteo Dal-Cin Rally Cycling + 27:44
113 Pedro Paulinho Louletano - Hospital de Loule + 27:47
114 Jacob Scott An Post - Chainreaction + 27:48
115 Hugo Sancho LA Aluminios - Metalusa BlackJack + 27:50
116 Mikel Iturria Euskadi Basque Country - Murias + 28:01
117 Raul Garcia de Mateos Louletano - Hospital de Loule + 28:34
118 Adam Jamieson An Post - Chainreaction + 28:59
119 Oscar Gonzalez Brea Sporting Clube de Portugal - Tavira + 28:59
120 Antonio Barbio Efapel + 30:41
121 Even Rege Team Coop + 31:18
122 Rui Emanuel Rodrigues Louletano - Hospital de Loule + 31:19
123 Angel Sanchez W52 - FC Porto + 31:51
124 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 32:31
125 Andre Evangelista Louletano - Hospital de Loule + 34:03
126 Jacobo Ucha Rodriguez W52 - FC Porto + 35:10
127 Joao Matias LA Aluminios - Metalusa BlackJack + 35:42
128 Eirik Bruland Team Sparebanken Sør + 35:50
129 Dan Craven Israel Cycling Academy + 36:24
130 Anton Vorobyev Gazprom - RusVelo + 37:52
131 Juan Ignacio Perez W52 - FC Porto + 37:56
132 Nuno Bico Movistar Team + 43:51
133 Hector Carretero Movistar Team + 47:25
DNF Eduard Prades Caja Rural - Seguros RGA
DNF Alan Banaszek CCC Sprandi Polkowice
DNF Michal Schlegel CCC Sprandi Polkowice
DNF Roman Maikin Gazprom - RusVelo
DNF Krists Neilands Israel Cycling Academy
DNF Luis Afonso LA Aluminios - Metalusa BlackJack
DNF Samuel Blanco Prol LA Aluminios - Metalusa BlackJack
DNF Zulmiro Magalhaes LA Aluminios - Metalusa BlackJack
DNF Joao Gonçalo Ferreir Letras Louletano - Hospital de Loule
DNF Adriano Malori Movistar Team
DNF Colin Joyce Rally Cycling
DNF Brandon McNulty Rally Cycling
DNF Håvard Blikra Team Coop
DNF Fredrik Strand Galta Team Coop
DNF August Jensen Team Coop
DNF Fridtjof Røinås Team Sparebanken Sør
DNF Petter Theodorsen Team Sparebanken Sør
Information
Nations Portugal
Date February 22nd-26th
CAT 2.1