Tour de Liége - 2022

GC Youth Points

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Osborne Jason Alpecin-Deceuninck DT 14:15:18
02 Verwilt Mauro Team Metalced + 07
03 Van Praet Robbe Minerva Cycling Team + 15
04 van den Broek Frank Jegg-DJR Academy + 17
05 Vandermeersch Émilien Dunkerque Littoral Cyclisme + 21
06 Vandeputte Niels Alpecin-Deceuninck DT + 40
07 Van Tricht Floris Urbano-Vulsteke CT + 42
08 Tissieres Arnaud Elite Fondations Cycling Team + 54
09 Vandevelde Yentl Minerva Cycling Team + 56
10 Matthys Louka Dunkerque Littoral Cyclisme + 56
11 Willems Jago Bingoal Pauwels Sauces WB DT + 56
12 De Graef Noah Mini Discar Cycling Team + 56
13 Bero Sean Urbano-Vulsteke CT + 56
14 Van Hautegem Leander Bingoal Pauwels Sauces WB DT + 56
15 Dhooge Thibau Urbano-Vulsteke CT + 56
16 Laurent Giovanni Urbano-Vulsteke CT + 56
17 Reunis Rowdy DCR Cycling Team + 56
18 Kuypers Gerben Team Metalced + 56
19 Raymackers Cedric RB Zelfbouw UCT + 56
20 Schyns Tom Crabbe Toitures - CC Chevigny + 56
21 Declerck Jelle Bingoal Pauwels Sauces WB DT + 56
22 Lanhove Milan Van Eyck Sport-Josan-TLD + 56
23 Roggeman Sieben RB Zelfbouw UCT + 56
24 Rombouts Seppe RB Zelfbouw UCT + 56
25 Pereira Marques Rafael Regional Ekipp Lëtzebuerg + 56
26 Hillen Michiel RB Zelfbouw UCT + 56
27 Vandepitte Nathan Bingoal Pauwels Sauces WB DT + 57
28 De Weert Robbe Urbano-Vulsteke CT + 01:12
29 Dejaegher Jasper Mini Discar Cycling Team + 01:17
30 Desmet Timo KDM-Pack Cycling Team + 01:26
31 Tasset Marvin Mini Discar Cycling Team + 01:31
32 Weerts Jean-Pierre Crabbe Toitures - CC Chevigny + 01:31
33 Decottignies Jordy RB Zelfbouw UCT + 01:38
34 Lambrecht Michiel Bingoal Pauwels Sauces WB DT + 01:39
35 Van Der Eycken Brent VP Consulting-Prorace CT + 01:39
36 Leyman Célestin Dunkerque Littoral Cyclisme + 01:39
37 Sinoy Fabio Van Eyck Sport-Josan-TLD + 01:39
38 Brogniet Pierre Crabbe Toitures - CC Chevigny + 01:42
39 Paridaens Jasper RB Zelfbouw UCT + 02:47
40 Bastiaens Ayco Alpecin-Deceuninck DT + 03:37
41 Finoulst Jan-Frederik DCR Cycling Team + 03:39
42 Valvasori Larry Regional Ekipp Lëtzebuerg + 03:43
43 Heyns Nils Team Metalced + 03:48
44 De Jong Nino Jegg-DJR Academy + 04:05
45 Pijnenburg Sven Jegg-DJR Academy + 04:06
46 Baugnies Jérôme Team Metalced + 04:07
47 Ferdinande Anton MX Deschacht Group H + 04:11
48 Heremans Joppe VDM-Trawobo Cycling Team + 04:27
49 Meeusen Tom MX Deschacht Group H + 04:30
50 Smeets Tom Jegg-DJR Academy + 04:54
51 Dopchie Felix Mini Discar Cycling Team + 05:03
52 Van De Putte Victor MX Deschacht Group H + 05:06
53 Squire Ben VDM-Trawobo Cycling Team + 05:28
54 Brouwers Arno Acrog - Tormans + 05:37
55 Van Broekhoven Bram Acrog - Tormans + 06:14
56 Karier Rik Regional Ekipp Lëtzebuerg + 06:21
57 Dewachter Lucas KDM-Pack Cycling Team + 06:45
58 Ijmker Marijn Dutch Food Valley Cycling Team + 07:15
59 Nonneman Maxim VDM-Trawobo Cycling Team + 07:30
60 Aidel Andreas Brandt Team Herning CK Elite Biemme + 07:46
61 Portsmouth Tom Mini Discar Cycling Team + 07:53
62 Scherpenbergh Tristan VP Consulting-Prorace CT + 07:54
63 Debaele Jorre Minerva Cycling Team + 08:15
64 Demeestere Kevin KDM-Pack Cycling Team + 08:27
65 Stalmans Jasper VDM-Trawobo Cycling Team + 08:35
66 Kersey Braden TaG Cycling RT + 08:35
67 Dewulf Thomas KDM-Pack Cycling Team + 08:36
68 Bleyenberg Jado DCR Cycling Team + 08:39
69 Van Vlaenderen Guillaume Mini Discar Cycling Team + 09:16
70 Van Dyck Ward VP Consulting-Prorace CT + 09:22
71 Delahaye Aurelien Royal Cyslists Pesant Club Liégeois + 09:22
72 Radoux Robin Crabbe Toitures - CC Chevigny + 10:15
73 Wauters Ward Van Eyck Sport-Josan-TLD + 11:09
74 Navez Tristan E.C.Wallonie + 11:20
75 Geenen Yarne-Zias Acrog - Tormans + 11:24
76 Van Cauter Jarne Van Eyck Sport-Josan-TLD + 11:24
77 Moonen Zeno Mini Discar Cycling Team + 11:35
78 Smet Jorre DCR Cycling Team + 11:35
79 Verbeeck Sven MX Deschacht Group H + 11:36
80 Bujakewitz Kristensen Nikolai Team Herning CK Elite Biemme + 11:54
81 Roth Vincent Elite Fondations Cycling Team + 12:06
82 Jacques Lucas Bingoal Pauwels Sauces WB DT + 12:58
83 Detalle Noah Bingoal Pauwels Sauces WB DT + 13:21
84 Van Dyck Jarne Minerva Cycling Team + 14:05
85 Rossier Thibault Elite Fondations Cycling Team + 16:53
86 Janssen Christoph Elite Fondations Cycling Team + 16:57
87 Avondts Mathis Alpecin-Deceuninck DT + 18:20
88 Polet Alexandre Royal Cyslists Pesant Club Liégeois + 19:24
89 Courtois Arthur E.C.Wallonie + 19:51
90 Rasenberg Martijn Jegg-DJR Academy + 19:59
91 Allard Francois E.C.Wallonie + 20:35
92 Raschaert Lander KDM-Pack Cycling Team + 21:33
93 Schmit Philippe Regional Ekipp Lëtzebuerg + 22:06
94 Maes Seppe Acrog - Tormans + 23:43
95 Pauly Ethan TaG Cycling RT + 27:57
DNF Dejonghe Len MX Deschacht Group H
DNF Loockx Lander MX Deschacht Group H
DNF Breser Pol Regional Ekipp Lëtzebuerg
DNF Schmitz Jo Regional Ekipp Lëtzebuerg
DNF Wallenborn Arno Regional Ekipp Lëtzebuerg
DNF Haex Joris Acrog - Tormans
DNF Vanheel Elias Acrog - Tormans
DNF Cortjens Ryan Alpecin-Deceuninck DT
DNF Dehairs Simon Alpecin-Deceuninck DT
DNF Janvier Nicolas Crabbe Toitures - CC Chevigny
DNF Toussaint Mathieu Crabbe Toitures - CC Chevigny
DNF Vanderaerden Wout Crabbe Toitures - CC Chevigny
DNF Van Poucke Wannes DCR Cycling Team
DNF Vermeulen Steven DCR Cycling Team
DNF Verschraegen Wout DCR Cycling Team
DNF Huens Axel Dunkerque Littoral Cyclisme
DNF Huens Rémi Dunkerque Littoral Cyclisme
DNF Logionov Vlad Dutch Food Valley Cycling Team
DNF Luke Daniel Dutch Food Valley Cycling Team
DNF Potter James Dutch Food Valley Cycling Team
DNF Van Jaarsveld Joost Dutch Food Valley Cycling Team
DNF Velzen Justus Dutch Food Valley Cycling Team
DNF De Craecker Gianni E.C.Wallonie
DNF Delongueville Alexy E.C.Wallonie
DNF Matthews Robert E.C.Wallonie
DNF Reynaers Lucas E.C.Wallonie
DNF Cohen Alexis Elite Fondations Cycling Team
DNF Gachet Guillaume Elite Fondations Cycling Team
DNF Julmy Lorain Elite Fondations Cycling Team
DNF De Leng Mathijs Jegg-DJR Academy
DNF Stam Maikel Jegg-DJR Academy
DNF De Bock Zian KDM-Pack Cycling Team
DNF Dewulf Thomas KDM-Pack Cycling Team
DNF Sandrie Brent KDM-Pack Cycling Team
DNF Caethoven Kenneth Minerva Cycling Team
DNF Ponsaerts Thibaut Minerva Cycling Team
DNF Van Schoor Matthew Minerva Cycling Team
DNF Coppens Michiel RB Zelfbouw UCT
DNF Biggs Callum Royal Cyslists Pesant Club Liégeois
DNF Robert Guillaume Royal Cyslists Pesant Club Liégeois
DNF Surahy Augustin Royal Cyslists Pesant Club Liégeois
DNF Van Wynsberghe Maxime Royal Cyslists Pesant Club Liégeois
DNF Vanhees Brent Royal Cyslists Pesant Club Liégeois
DNF Froner Axel TaG Cycling RT
DNF Kinniburgh Reid TaG Cycling RT
DNF Menegon Nicholas TaG Cycling RT
DNF Pruner Nathan TaG Cycling RT
DNF Schellenberg Thomas TaG Cycling RT
DNF Hansen Peter Asbjørn Team Herning CK Elite Biemme
DNF Jakobsen Jonas Team Herning CK Elite Biemme
DNF Voldbjerg Carl Team Herning CK Elite Biemme
DNF Callebaut Lenny Team Metalced
DNF Kmieliauskas Rokas Team Metalced
DNF Turgoose Fraser Jay Team Metalced
DNF Craps Lars Urbano-Vulsteke CT
DNF Devos Han Urbano-Vulsteke CT
DNF Muyshondt Nils Van Eyck Sport-Josan-TLD
DNF Van Belligen Gerrit Van Eyck Sport-Josan-TLD
DNF Eeckhout Arthur VDM-Trawobo Cycling Team
DNF Hopmans Wouter VDM-Trawobo Cycling Team
DNF Clynhens Jens VP Consulting-Prorace CT
DNF Fuchs Thimo VP Consulting-Prorace CT
DNF Greenwood Josh VP Consulting-Prorace CT

Information