Right now | 2020 Giro Stages | 2020 Tour Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2019 Tour de Liége

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 01.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Louis Pijourlet 1995 Vendée U 03:11:14
02 Jeroen Eyskens 1993 Cibel + 00
03 Marvin Tasset 1997 Wallonie-Bruxelles Devo + 00
04 Corne Van Kessel 1991 Telenet - Fidea Lions + 00
05 Lennert Teugels 1993 Cibel + 00
06 Charlie Meredith 1998 C.C.Etupes + 00
07 Sylvain Moniquet 1998 Wallonie-Bruxelles Devo + 00
08 Nicolas Cleppe 1995 Telenet - Fidea Lions + 03
09 Andreas Goeman 1999 Telenet - Fidea Lions + 14
10 Stijn Siemons 1997 Van Eyck Sport + 40
11 Tom Paquot 1999 Wallonie-Bruxelles Devo + 40
12 Maxime Blampain 1996 Dunkerque Littoral Cyclisme + 40
13 Dries Maesen 1997 Van Eyck Sport + 40
14 Thomas Palade 1995 Dunkerque Littoral Cyclisme + 40
15 Angelo Van Den Bossche 1996 Aluvano Development Team + 40
16 Alan Jousseaume 1998 Vendée U + 40
17 Dieter Vanthourenhout 1985 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 40
18 Tomas Petit 1996 C.C.Chevigny + 40
19 Tomas Kopecky 2000 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 40
20 Thijs Aerts 1996 Telenet - Fidea Lions + 40
21 Antonie Warnier 1993 C.C.Chevigny + 40
22 Torsten Demeyere 1998 Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 40
23 Jim Aernouts 1989 Telenet - Fidea Lions + 40
24 Marlon Gaillard 1996 Vendée U + 40
25 Jens Vertongen 1999 Aluvano Development Team + 52
26 Gilles Kirsch 2000 Luxembourg + 52
27 Jarno Liessens 1998 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 52
28 Marius Wold 1998 Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 52
29 Killyan Houcke 1998 Dunkerque Littoral Cyclisme + 52
30 Pablo Alonso Montes 1997 Prorace-Urbano Cycling Team + 52
31 Wim Reynaerts 1995 Cibel + 52
32 Sander Elen 1989 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 52
33 Braam Merlier 1994 Iko-Beobank + 52
34 Mathieu Garnier 1994 C.C.Etupes + 52
35 Glenn De Kee 1998 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 52
36 Cedric Pries 2000 Luxembourg + 52
37 Ben Turner 1999 Iko-Beobank + 52
38 Niels Vandeputte 2000 Iko-Beobank + 52
39 Glen Van Nuffelen 1997 Asfra Racing Team + 52
40 Florian Maître 1996 Vendée U + 52
41 Émilien Vandermeersch 1998 Dunkerque Littoral Cyclisme + 52
42 Gertjan De Sy 1994 Prorace-Urbano Cycling Team + 52
43 Joris Haex 2000 Davo-United CT + 52
44 Jari Snyers 1997 Aluvano Development Team + 52
45 Johan Meens 1999 RC Pesant Club Ligeois + 52
46 Yentl Bekaert 1999 Telenet - Fidea Lions + 52
47 Luuk Herben 2000 Davo-United CT + 52
48 Antonie Van Noppen 1998 GRC Jan Van Arckel + 52
49 Thomas Dhooge 1998 Aluvano Development Team + 52
50 Sander De Vet 2000 C.C.Chevigny + 52
51 Tijl Pauwels 1998 Aluvano Development Team + 52
52 Foeke Dubois 1992 Asfra Racing Team + 52
53 Seppe Rombouts 1998 Iko-Beobank + 52
54 Anton Ferdinande 2000 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 52
55 Jeroen Vercammen 1992 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 52
56 Maxime Gressier 1998 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 52
57 Arno Debeir 1999 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 52
58 Niels Derveaux 1997 Iko-Beobank + 52
59 Oskari Vainionpää 1995 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 52
60 Jacob Relaes 1996 Cibel + 52
61 Jonas Smet 1999 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 52
62 Joren Van Caneyt 1999 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 52
63 Jasper Kaesemans 1999 Prorace-Urbano Cycling Team + 52
64 Sofiane Merignat 1997 C.C.Etupes + 52
65 Roy Rubinstein 2000 Israel + 52
66 Josh Teasdale 1993 Davo-United CT + 52
67 Lucas Grolier 2000 Vendée U + 52
68 Bastien Dethier 1999 RC Pesant Club Ligeois + 52
69 Vojtech Sedlacek 1999 C.C.Etupes + 52
70 Thomas Mein 1999 Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 52
71 Gianni Siebens 1998 Iko-Beobank + 52
72 Darcy Pirotta 1997 Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 52
73 Sean Bero 1998 Prorace-Urbano Cycling Team + 52
74 Rik Karier 1999 Luxembourg + 52
75 Michiel Offermans 1998 Prorace-Urbano Cycling Team + 52
76 Bailey O'Donnell 2000 Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 52
77 Jonas Bresseleers 1999 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 52
78 Lauwrence Schotte 1994 Asfra Racing Team + 52
79 Eli Iserbyt 1997 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 52
80 Sven Hassert 2000 RC Pesant Club Ligeois + 52
81 Thibaut De Smet 1999 Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 52
82 Rémi Aubert 1995 C.C.Etupes + 52
83 Michiel Van Hauwermeiren 1998 Aluvano Development Team + 52
84 Sebastien Carabin 1989 RC Pesant Club Ligeois + 52
85 Michael Schots 1999 C.C.Chevigny + 52
86 Phileas Hansart 2000 Dunkerque Littoral Cyclisme + 52
87 Kenneth Caethoven 1999 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 52
88 Tuur Deprez 1996 Cibel + 52
89 Vincent Van Hemelen 2000 Aluvano Development Team + 52
90 Matthis Dethy 2000 C.C.Chevigny + 52
91 Sander Rietjens 1998 Prorace-Urbano Cycling Team + 52
92 Elias Van Landeghem 1999 Davo-United CT + 52
93 Jelle De Ville 1995 Davo-United CT + 52
94 Jan Reynaerts 1997 Davo-United CT + 52
95 Kelvin Bakx 1996 Willebord Wil Vooruit + 52
96 Viktor Van Den Branden 1992 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 52
97 Felix Dopchie 1999 Wallonie-Bruxelles Devo + 52
98 Cedric Raymackers 1992 Cibel + 52
99 Guillaume Dauschy 1998 Dunkerque Littoral Cyclisme + 52
100 Jayden Kuijpers 2000 Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 52
101 Luc Wirtgen 1998 Wallonie-Bruxelles Devo + 52
102 Mathias Vanoverberghe 1998 Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 52
103 Ethan Batt 1998 Willebord Wil Vooruit + 52
104 Antoine Cloux 2000 C.C.Chevigny + 52
105 Stan Dieleman 1998 Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 52
106 Quentin Venner 1998 Wallonie-Bruxelles Devo + 52
107 Laurens Sweeck 1993 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 52
108 Joren Thys 2000 Davo-United CT + 52
109 Stefan Bennett 1992 C.C.Etupes + 52
110 Antoine Devanne 2000 Vendée U + 52
111 Bram Rombouts 1994 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 52
112 Ingmar Uytdewilligen 1991 Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 52
113 Nils Heyns 1991 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 52
114 Michiel Dieleman 1990 Cibel + 52
115 Gerben Kuypers 2000 Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 52
116 Vince Van Den Eynde 2000 Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 52
117 Gerben Peersman 1990 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 52
118 Michael Vanthourenhout 1993 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 52
119 Jeroen Kesteloot 1989 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 02:27
120 Xander Geysels 2000 Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 02:27
121 Derek Heek 1995 GRC Jan Van Arckel + 04:25
122 Jérémy Frehen 1999 Wallonie-Bruxelles Devo + 04:25
123 Robin Ernst 1999 C.C.Chevigny + 04:25
124 Aron Heremans 1999 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 04:25
125 Maxime Weyrich 1997 Luxembourg + 04:25
126 Kenneth Van Compernolle 1988 Asfra Racing Team + 04:25
127 Joeri Calleeuw 1985 Wielerteam Decock-Van Eyck-Devos-Ca + 04:25
128 Arne Vrachten 1999 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 04:25
129 Kevin Walders 1996 Van Eyck Sport + 04:25
130 Julien Van Haverbeke 1995 Dunkerque Littoral Cyclisme + 04:25
131 Mandel Arnold Marquez Marquez 1992 Asfra Racing Team + 04:25
132 Idan Rajuan 1998 Israel + 04:25
133 Alon Yogev 1999 Israel + 04:25
134 Cristian Rios Rojas 1993 Asfra Racing Team + 04:25
135 Omer Lahav 2000 Israel + 04:25
136 Gerrit Van Belligen 2000 Van Eyck Sport + 04:25
137 Fabien Canal 1989 C.C.Etupes + 04:25
138 Aaron Stockx 2000 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 04:25
139 Théo Menant 1997 Vendée U + 04:25
140 Timo Kielich 1999 Iko-Beobank + 04:25
141 Martin Haas 2000 RC Pesant Club Ligeois + 04:48
DNF Christian Ricci 1996 Asfra Racing Team
DNF Amir Danel 1998 Israel
DNF Roi Weinberg 2000 Israel
DNF Tristan Parrotta 1999 Luxembourg
DNF Len De Pauw 2000 Prorace-Urbano Cycling Team
DNF Philippe Schmit - Luxembourg
DNF Felix Schreiber 1999 Luxembourg
DNF Baptiste Moreau 1997 RC Pesant Club Ligeois
DNF Theo Bortels - RC Pesant Club Ligeois
DNF Mattias Van Schelvergem 1997 Van Eyck Sport
DNF Arnaud Deleu 1998 Wielerteam Decock-Van Eyck-Devos-Ca
DNF Toon Daniels 1981 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich
DNF Tristan Rijsdijk 1997 Willebord Wil Vooruit
DNF Nathan Rijsdijk 2000 Willebord Wil Vooruit
Pos Name Born Team Time
01 Louis Pijourlet 1995 Vendée U 03:11:04
02 Jeroen Eyskens 1993 Cibel + 04
03 Marvin Tasset 1997 Wallonie-Bruxelles Development Team + 06
04 Corne Van Kessel 1991 Telenet - Fidea Lions + 10
05 Lennert Teugels 1993 Cibel + 10
06 Charlie Meredith 1998 C.C.Etupes + 10
07 Sylvain Moniquet 1998 Wallonie-Bruxelles Development Team + 10
08 Nicolas Cleppe 1995 Telenet - Fidea Lions + 13
09 Andreas Goeman 1999 Telenet - Fidea Lions + 24
10 Stijn Siemons 1997 Van Eyck Sport + 50
11 Tom Paquot 1999 Wallonie-Bruxelles Development Team + 50
12 Maxime Blampain 1996 Dunkerque Littoral Cyclisme + 50
13 Dries Maesen 1997 Van Eyck Sport + 50
14 Thomas Palade 1995 Dunkerque Littoral Cyclisme + 50
15 Angelo Van Den Bossche 1996 Aluvano Development Team + 50
16 Alan Jousseaume 1998 Vendée U + 50
17 Dieter Vanthourenhout 1985 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 50
18 Tomas Petit 1996 C.C.Chevigny + 50
19 Tomas Kopecky 2000 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 50
20 Thijs Aerts 1996 Telenet - Fidea Lions + 50
21 Antonie Warnier 1993 C.C.Chevigny + 50
22 Torsten Demeyere 1998 Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 50
23 Jim Aernouts 1989 Telenet - Fidea Lions + 50
24 Marlon Gaillard 1996 Vendée U + 50
25 Jens Vertongen 1999 Aluvano Development Team + 01:02
26 Gilles Kirsch 2000 Luxembourg + 01:02
27 Jarno Liessens 1998 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 01:02
28 Marius Wold 1998 Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:02
29 Killyan Houcke 1998 Dunkerque Littoral Cyclisme + 01:02
30 Pablo Alonso Montes 1997 Prorace-Urbano Cycling Team + 01:02
31 Wim Reynaerts 1995 Cibel + 01:02
32 Sander Elen 1989 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 01:02
33 Braam Merlier 1994 Iko-Beobank + 01:02
34 Mathieu Garnier 1994 C.C.Etupes + 01:02
35 Glenn De Kee 1998 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:02
36 Cedric Pries 2000 Luxembourg + 01:02
37 Ben Turner 1999 Iko-Beobank + 01:02
38 Niels Vandeputte 2000 Iko-Beobank + 01:02
39 Glen Van Nuffelen 1997 Asfra Racing Team Oudenaarde + 01:02
40 Florian Maître 1996 Vendée U + 01:02
41 Émilien Vandermeersch 1998 Dunkerque Littoral Cyclisme + 01:02
42 Gertjan De Sy 1994 Prorace-Urbano Cycling Team + 01:02
43 Joris Haex 2000 Davo-United CT + 01:02
44 Jari Snyers 1997 Aluvano Development Team + 01:02
45 Johan Meens 1999 RC Pesant Club Ligeois + 01:02
46 Yentl Bekaert 1999 Telenet - Fidea Lions + 01:02
47 Luuk Herben 2000 Davo-United CT + 01:02
48 Antonie Van Noppen 1998 GRC Jan Van Arckel + 01:02
49 Thomas Dhooge 1998 Aluvano Development Team + 01:02
50 Sander De Vet 2000 C.C.Chevigny + 01:02
51 Tijl Pauwels 1998 Aluvano Development Team + 01:02
52 Foeke Dubois 1992 Asfra Racing Team Oudenaarde + 01:02
53 Seppe Rombouts 1998 Iko-Beobank + 01:02
54 Anton Ferdinande 2000 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:02
55 Jeroen Vercammen 1992 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:02
56 Maxime Gressier 1998 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:02
57 Arno Debeir 1999 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:02
58 Niels Derveaux 1997 Iko-Beobank + 01:02
59 Oskari Vainionpää 1995 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:02
60 Jacob Relaes 1996 Cibel + 01:02
61 Jonas Smet 1999 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:02
62 Joren Van Caneyt 1999 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:02
63 Jasper Kaesemans 1999 Prorace-Urbano Cycling Team + 01:02
64 Sofiane Merignat 1997 C.C.Etupes + 01:02
65 Roy Rubinstein 2000 Israel + 01:02
66 Josh Teasdale 1993 Davo-United CT + 01:02
67 Lucas Grolier 2000 Vendée U + 01:02
68 Bastien Dethier 1999 RC Pesant Club Ligeois + 01:02
69 Vojtech Sedlacek 1999 C.C.Etupes + 01:02
70 Thomas Mein 1999 Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 01:02
71 Gianni Siebens 1998 Iko-Beobank + 01:02
72 Darcy Pirotta 1997 Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:02
73 Sean Bero 1998 Prorace-Urbano Cycling Team + 01:02
74 Rik Karier 1999 Luxembourg + 01:02
75 Michiel Offermans 1998 Prorace-Urbano Cycling Team + 01:02
76 Bailey O'Donnell 2000 Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:02
77 Jonas Bresseleers 1999 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 01:02
78 Lauwrence Schotte 1994 Asfra Racing Team Oudenaarde + 01:02
79 Eli Iserbyt 1997 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:02
80 Sven Hassert 2000 RC Pesant Club Ligeois + 01:02
81 Thibaut De Smet 1999 Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 01:02
82 Rémi Aubert 1995 C.C.Etupes + 01:02
83 Michiel Van Hauwermeiren 1998 Aluvano Development Team + 01:02
84 Sebastien Carabin 1989 RC Pesant Club Ligeois + 01:02
85 Michael Schots 1999 C.C.Chevigny + 01:02
86 Phileas Hansart 2000 Dunkerque Littoral Cyclisme + 01:02
87 Kenneth Caethoven 1999 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:02
88 Tuur Deprez 1996 Cibel + 01:02
89 Vincent Van Hemelen 2000 Aluvano Development Team + 01:02
90 Matthis Dethy 2000 C.C.Chevigny + 01:02
91 Sander Rietjens 1998 Prorace-Urbano Cycling Team + 01:02
92 Elias Van Landeghem 1999 Davo-United CT + 01:02
93 Jelle De Ville 1995 Davo-United CT + 01:02
94 Jan Reynaerts 1997 Davo-United CT + 01:02
95 Kelvin Bakx 1996 Willebord Wil Vooruit + 01:02
96 Viktor Van Den Branden 1992 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:02
97 Felix Dopchie 1999 Wallonie-Bruxelles Development Team + 01:02
98 Cedric Raymackers 1992 Cibel + 01:02
99 Guillaume Dauschy 1998 Dunkerque Littoral Cyclisme + 01:02
100 Jayden Kuijpers 2000 Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:02
101 Luc Wirtgen 1998 Wallonie-Bruxelles Development Team + 01:02
102 Mathias Vanoverberghe 1998 Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:02
103 Ethan Batt 1998 Willebord Wil Vooruit + 01:02
104 Antoine Cloux 2000 C.C.Chevigny + 01:02
105 Stan Dieleman 1998 Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:02
106 Quentin Venner 1998 Wallonie-Bruxelles Development Team + 01:02
107 Laurens Sweeck 1993 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:02
108 Joren Thys 2000 Davo-United CT + 01:02
109 Stefan Bennett 1992 C.C.Etupes + 01:02
110 Antoine Devanne 2000 Vendée U + 01:02
111 Bram Rombouts 1994 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:02
112 Ingmar Uytdewilligen 1991 Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 01:02
113 Nils Heyns 1991 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:02
114 Michiel Dieleman 1990 Cibel + 01:02
115 Gerben Kuypers 2000 Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 01:02
116 Vince Van Den Eynde 2000 Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 01:02
117 Gerben Peersman 1990 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:02
118 Michael Vanthourenhout 1993 Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:02
119 Jeroen Kesteloot 1989 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 02:37
120 Xander Geysels 2000 Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 02:37
121 Derek Heek 1995 GRC Jan Van Arckel + 04:35
122 Jérémy Frehen 1999 Wallonie-Bruxelles Development Team + 04:35
123 Robin Ernst 1999 C.C.Chevigny + 04:35
124 Aron Heremans 1999 Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 04:35
125 Maxime Weyrich 1997 Luxembourg + 04:35
126 Kenneth Van Compernolle 1988 Asfra Racing Team Oudenaarde + 04:35
127 Joeri Calleeuw 1985 Wielerteam Decock-Van Eyck-Devos-Ca + 04:35
128 Arne Vrachten 1999 Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 04:35
129 Kevin Walders 1996 Van Eyck Sport + 04:35
130 Julien Van Haverbeke 1995 Dunkerque Littoral Cyclisme + 04:35
131 Mandel Arnold Marquez Marquez 1992 Asfra Racing Team Oudenaarde + 04:35
132 Idan Rajuan 1998 Israel + 04:35
133 Alon Yogev 1999 Israel + 04:35
134 Cristian Rios Rojas 1993 Asfra Racing Team Oudenaarde + 04:35
135 Omer Lahav 2000 Israel + 04:35
136 Gerrit Van Belligen 2000 Van Eyck Sport + 04:35
137 Fabien Canal 1989 C.C.Etupes + 04:35
138 Aaron Stockx 2000 Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 04:35
139 Théo Menant 1997 Vendée U + 04:35
140 Timo Kielich 1999 Iko-Beobank + 04:35
141 Martin Haas 2000 RC Pesant Club Ligeois + 04:58

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Tour de Liége
Belgium
01.stage Hills
143.1 km
Limbourg -> Limbourg
July 15th (2019)
Leader L.Pijourlet
Youth M.Tasset
Points L.Pijourlet
Mountain A.Van Den Bossche
Sprint J.Aernouts