Tour de Liége - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Charlie Meredith C.C.Etupes 03:29:35
02 Théo Menant Vendée U + 03
03 Jérémy Frehen Wallonie-Bruxelles Devo + 03
04 Marius Wold Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 03
05 Julien Van Haverbeke Dunkerque Littoral Cyclisme + 03
06 Timo Kielich Iko-Beobank + 03
07 Jari Snyers Aluvano Development Team + 03
08 Glen Van Nuffelen Asfra Racing Team + 03
09 Wim Reynaerts Cibel + 03
10 Ben Turner Iko-Beobank + 03
11 Mathieu Garnier C.C.Etupes + 03
12 Arno Debeir Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 03
13 Maxime Gressier Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 03
14 Darcy Pirotta Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 03
15 Pablo Alonso Montes Prorace-Urbano Cycling Team + 03
16 Sander De Vet C.C.Chevigny + 03
17 Thomas Mein Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 03
18 Eli Iserbyt Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 03
19 Glenn De Kee Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 03
20 Laurens Sweeck Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 03
21 Braam Merlier Iko-Beobank + 03
22 Corne Van Kessel Telenet - Fidea Lions + 03
23 Antonie Van Noppen GRC Jan Van Arckel + 03
24 Niels Derveaux Iko-Beobank + 03
25 Jens Vertongen Aluvano Development Team + 03
26 Tijl Pauwels Aluvano Development Team + 03
27 Killyan Houcke Dunkerque Littoral Cyclisme + 03
28 Jeroen Eyskens Cibel + 03
29 Phileas Hansart Dunkerque Littoral Cyclisme + 03
30 Jasper Kaesemans Prorace-Urbano Cycling Team + 03
31 Michiel Van Hauwermeiren Aluvano Development Team + 03
32 Seppe Rombouts Iko-Beobank + 03
33 Andreas Goeman Telenet - Fidea Lions + 03
34 Jacob Relaes Cibel + 03
35 Anton Ferdinande Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 03
36 Jarno Liessens Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 03
37 Johan Meens RC Pesant Club Ligeois + 03
38 Niels Vandeputte Iko-Beobank + 03
39 Sebastien Carabin RC Pesant Club Ligeois + 03
40 Émilien Vandermeersch Dunkerque Littoral Cyclisme + 03
41 Foeke Dubois Asfra Racing Team + 03
42 Thibaut De Smet Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 03
43 Kelvin Bakx Willebord Wil Vooruit + 03
44 Thomas Dhooge Aluvano Development Team + 03
45 Gerben Kuypers Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 03
46 Cedric Pries Luxembourg + 03
47 Sander Elen Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 03
48 Lauwrence Schotte Asfra Racing Team + 03
49 Dries Maesen Van Eyck Sport + 03
50 Luuk Herben Davo-United CT + 03
51 Sofiane Merignat C.C.Etupes + 03
52 Sven Hassert RC Pesant Club Ligeois + 03
53 Yentl Bekaert Telenet - Fidea Lions + 03
54 Felix Dopchie Wallonie-Bruxelles Devo + 03
55 Matthis Dethy C.C.Chevigny + 03
56 Maxime Blampain Dunkerque Littoral Cyclisme + 03
57 Michael Schots C.C.Chevigny + 03
58 Tomas Petit C.C.Chevigny + 03
59 Marvin Tasset Wallonie-Bruxelles Devo + 03
60 Tuur Deprez Cibel + 03
61 Joris Haex Davo-United CT + 03
62 Tom Paquot Wallonie-Bruxelles Devo + 03
63 Josh Teasdale Davo-United CT + 03
64 Louis Pijourlet Vendée U + 03
65 Bastien Dethier RC Pesant Club Ligeois + 03
66 Vojtech Sedlacek C.C.Etupes + 03
67 Rémi Aubert C.C.Etupes + 03
68 Antoine Cloux C.C.Chevigny + 03
69 Sean Bero Prorace-Urbano Cycling Team + 03
70 Vincent Van Hemelen Aluvano Development Team + 03
71 Thomas Palade Dunkerque Littoral Cyclisme + 03
72 Jim Aernouts Telenet - Fidea Lions + 03
73 Angelo Van Den Bossche Aluvano Development Team + 03
74 Sander Rietjens Prorace-Urbano Cycling Team + 03
75 Michiel Offermans Prorace-Urbano Cycling Team + 03
76 Michael Vanthourenhout Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 03
77 Stijn Siemons Van Eyck Sport + 03
78 Nicolas Cleppe Telenet - Fidea Lions + 03
79 Elias Van Landeghem Davo-United CT + 03
80 Florian Maître Vendée U + 03
81 Jayden Kuijpers Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 03
82 Gianni Siebens Iko-Beobank + 03
83 Guillaume Dauschy Dunkerque Littoral Cyclisme + 03
84 Sylvain Moniquet Wallonie-Bruxelles Devo + 03
85 Cedric Raymackers Cibel + 03
86 Ethan Batt Willebord Wil Vooruit + 03
87 Oskari Vainionpää Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 03
88 Torsten Demeyere Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 03
89 Viktor Van Den Branden Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 03
90 Jonas Smet Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 03
91 Aaron Stockx Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 03
92 Antoine Warnier C.C.Chevigny + 03
93 Thijs Aerts Telenet - Fidea Lions + 03
94 Marlon Gaillard Vendée U + 03
95 Alan Jousseaume Vendée U + 03
96 Stan Dieleman Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 03
97 Kenneth Caethoven Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 03
98 Luc Wirtgen Wallonie-Bruxelles Devo + 03
99 Michiel Dieleman Cibel + 03
100 Bailey O'Donnell Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 03
101 Jelle De Ville Davo-United CT + 03
102 Fabien Canal C.C.Etupes + 03
103 Lucas Grolier Vendée U + 03
104 Lennert Teugels Cibel + 03
105 Antoine Devanne Vendée U + 03
106 Ingmar Uytdewilligen Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 03
107 Stefan Bennett C.C.Etupes + 03
108 Bram Rombouts Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 03
109 Quentin Venner Wallonie-Bruxelles Devo + 03
110 Gerben Peersman Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 03
111 Nils Heyns Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 03
112 Kenneth Van Compernolle Asfra Racing Team + 03
113 Joren Thys Davo-United CT + 03
114 Vince Van Den Eynde Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 03
115 Gertjan De Sy Prorace-Urbano Cycling Team + 03
116 Joren Van Caneyt Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 03
117 Gerrit Van Belligen Van Eyck Sport + 38
118 Cristian Rios Asfra Racing Team + 03
119 Derek Heek GRC Jan Van Arckel + 04:08
120 Mathias Vanoverberghe Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 05:32
121 Dieter Vanthourenhout Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 05:32
DNS Gilles Kirsch Luxembourg
DNF Roy Rubinstein Israel
DNF Idan Rajuan Israel
DNF Alon Yogev Israel
DNF Omer Lahav Israel
DNF Rik Karier Luxembourg
DNF Maxime Weyrich Luxembourg
DNF Tomas Kopecky Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC
DNF Jonas Bresseleers Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC
DNF Jeroen Kesteloot Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC
DNF Arne Vrachten Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC
DNF Mandel Arnold Marquez Marquez Asfra Racing Team
DNF Robin Ernst C.C.Chevigny
DNF Jan Reynaerts Davo-United CT
DNF Martin Haas RC Pesant Club Ligeois
DNF Xander Geysels Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam
DNF Kevin Walders Van Eyck Sport
DNF Jeroen Vercammen Wielerclub Steeds Vooraan Kontich
DNF Aron Heremans Wielerclub Steeds Vooraan Kontich
DNF Joeri Calleeuw Wielerteam Decock-Van Eyck-Devos-Ca
Pos Rider Team Time
01 5 Charlie Meredith C.C.Etupes 06:40:39
02 1 Louis Pijourlet Vendée U + 03
03 1 Jeroen Eyskens Cibel + 07
04 1 Marvin Tasset Wallonie-Bruxelles Devo + 09
05 1 Corne Van Kessel Telenet - Fidea Lions + 13
06 1 Sylvain Moniquet Wallonie-Bruxelles Devo + 13
07 2 Lennert Teugels Cibel + 13
08 - Nicolas Cleppe Telenet - Fidea Lions + 16
09 - Andreas Goeman Telenet - Fidea Lions + 27
10 3 Dries Maesen Van Eyck Sport + 53
11 1 Maxime Blampain Dunkerque Littoral Cyclisme + 53
12 1 Tom Paquot Wallonie-Bruxelles Devo + 53
13 5 Tomas Petit C.C.Chevigny + 53
14 - Thomas Palade Dunkerque Littoral Cyclisme + 53
15 5 Stijn Siemons Van Eyck Sport + 53
16 1 Angelo Van Den Bossche Aluvano Development Team + 53
17 6 Jim Aernouts Telenet - Fidea Lions + 53
18 4 Torsten Demeyere Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 53
19 3 Alan Jousseaume Vendée U + 53
20 1 Antoine Warnier C.C.Chevigny + 53
21 1 Thijs Aerts Telenet - Fidea Lions + 53
22 2 Marlon Gaillard Vendée U + 53
23 5 Marius Wold Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:05
24 7 Wim Reynaerts Cibel + 01:05
25 9 Mathieu Garnier C.C.Etupes + 01:05
26 4 Pablo Alonso Montes Prorace-Urbano Cycling Team + 01:05
27 12 Glen Van Nuffelen Asfra Racing Team + 01:05
28 9 Ben Turner Iko-Beobank + 01:05
29 4 Jens Vertongen Aluvano Development Team + 01:05
30 14 Jari Snyers Aluvano Development Team + 01:05
31 4 Glenn De Kee Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:05
32 1 Braam Merlier Iko-Beobank + 01:05
33 4 Killyan Houcke Dunkerque Littoral Cyclisme + 01:05
34 7 Jarno Liessens Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 01:05
35 15 Sander De Vet C.C.Chevigny + 01:05
36 21 Arno Debeir Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:05
37 19 Maxime Gressier Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:05
38 10 Antonie Van Noppen GRC Jan Van Arckel + 01:05
39 1 Niels Vandeputte Iko-Beobank + 01:05
40 11 Tijl Pauwels Aluvano Development Team + 01:05
41 9 Sander Elen Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 01:05
42 1 Émilien Vandermeersch Dunkerque Littoral Cyclisme + 01:05
43 15 Niels Derveaux Iko-Beobank + 01:05
44 1 Johan Meens RC Pesant Club Ligeois + 01:05
45 9 Cedric Pries Luxembourg + 01:05
46 7 Seppe Rombouts Iko-Beobank + 01:05
47 25 Darcy Pirotta Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:05
48 22 Thomas Mein Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 01:05
49 5 Anton Ferdinande Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:05
50 13 Jasper Kaesemans Prorace-Urbano Cycling Team + 01:05
51 1 Foeke Dubois Asfra Racing Team + 01:05
52 3 Thomas Dhooge Aluvano Development Team + 01:05
53 7 Jacob Relaes Cibel + 01:05
54 25 Eli Iserbyt Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:05
55 9 Yentl Bekaert Telenet - Fidea Lions + 01:05
56 13 Joris Haex Davo-United CT + 01:05
57 26 Michiel Van Hauwermeiren Aluvano Development Team + 01:05
58 28 Phileas Hansart Dunkerque Littoral Cyclisme + 01:05
59 5 Sofiane Merignat C.C.Etupes + 01:05
60 20 Florian Maître Vendée U + 01:05
61 23 Sebastien Carabin RC Pesant Club Ligeois + 01:05
62 19 Thibaut De Smet Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 01:05
63 15 Lauwrence Schotte Asfra Racing Team + 01:05
64 43 Laurens Sweeck Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:05
65 1 Josh Teasdale Davo-United CT + 01:05
66 14 Sven Hassert RC Pesant Club Ligeois + 01:05
67 1 Bastien Dethier RC Pesant Club Ligeois + 01:05
68 1 Vojtech Sedlacek C.C.Etupes + 01:05
69 26 Kelvin Bakx Willebord Wil Vooruit + 01:05
70 15 Michael Schots C.C.Chevigny + 01:05
71 2 Sean Bero Prorace-Urbano Cycling Team + 01:05
72 18 Matthis Dethy C.C.Chevigny + 01:05
73 14 Oskari Vainionpää Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:05
74 14 Tuur Deprez Cibel + 01:05
75 7 Rémi Aubert C.C.Etupes + 01:05
76 21 Felix Dopchie Wallonie-Bruxelles Devo + 01:05
77 16 Jonas Smet Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:05
78 7 Gianni Siebens Iko-Beobank + 01:05
79 37 Gertjan De Sy Prorace-Urbano Cycling Team + 01:05
80 9 Vincent Van Hemelen Aluvano Development Team + 01:05
81 34 Gerben Kuypers Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 01:05
82 9 Sander Rietjens Prorace-Urbano Cycling Team + 01:05
83 16 Lucas Grolier Vendée U + 01:05
84 8 Elias Van Landeghem Davo-United CT + 01:05
85 19 Antoine Cloux C.C.Chevigny + 01:05
86 10 Bailey O'Donnell Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:05
87 25 Joren Van Caneyt Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:05
88 12 Jayden Kuijpers Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:05
89 10 Guillaume Dauschy Dunkerque Littoral Cyclisme + 01:05
90 8 Cedric Raymackers Cibel + 01:05
91 4 Kenneth Caethoven Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:05
92 4 Viktor Van Den Branden Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:05
93 10 Ethan Batt Willebord Wil Vooruit + 01:05
94 24 Michael Vanthourenhout Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:05
95 2 Jelle De Ville Davo-United CT + 01:05
96 5 Luc Wirtgen Wallonie-Bruxelles Devo + 01:05
97 8 Stan Dieleman Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:05
98 16 Michiel Dieleman Cibel + 01:05
99 11 Antoine Devanne Vendée U + 01:05
100 6 Quentin Venner Wallonie-Bruxelles Devo + 01:05
101 8 Stefan Bennett C.C.Etupes + 01:05
102 10 Ingmar Uytdewilligen Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 01:05
103 8 Bram Rombouts Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:05
104 4 Joren Thys Davo-United CT + 01:05
105 8 Nils Heyns Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:05
106 11 Gerben Peersman Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:05
107 9 Vince Van Den Eynde Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 01:05
108 61 Luuk Herben Davo-United CT + 01:25
109 34 Michiel Offermans Prorace-Urbano Cycling Team + 01:35
110 29 Théo Menant Vendée U + 04:32
111 11 Jérémy Frehen Wallonie-Bruxelles Devo + 04:34
112 18 Julien Van Haverbeke Dunkerque Littoral Cyclisme + 04:38
113 27 Timo Kielich Iko-Beobank + 04:38
114 24 Aaron Stockx Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 04:38
115 11 Kenneth Van Compernolle Asfra Racing Team + 04:38
116 21 Fabien Canal C.C.Etupes + 04:38
117 17 Cristian Rios Asfra Racing Team + 04:38
118 18 Gerrit Van Belligen Van Eyck Sport + 05:13
119 102 Dieter Vanthourenhout Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 06:22
120 18 Mathias Vanoverberghe Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 06:34
121 - Derek Heek GRC Jan Van Arckel + 09:43
Information
Nation Belgium
Date 16th July
Where Plombieres -> Plombieres
What 2nd stage
Distance 151.4 km
Leader C.Meredith
Youth C.Meredith
Points C.Meredith
Mountain T.Aerts
Sprint J.Aernouts
Other
Embed Results