Tour de Liége - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Louis Pijourlet Vendée U 03:11:14
02 Jeroen Eyskens Cibel + 00
03 Marvin Tasset Wallonie-Bruxelles Devo + 00
04 Corne Van Kessel Telenet - Fidea Lions + 00
05 Lennert Teugels Cibel + 00
06 Charlie Meredith C.C.Etupes + 00
07 Sylvain Moniquet Wallonie-Bruxelles Devo + 00
08 Nicolas Cleppe Telenet - Fidea Lions + 03
09 Andreas Goeman Telenet - Fidea Lions + 14
10 Stijn Siemons Van Eyck Sport + 40
11 Tom Paquot Wallonie-Bruxelles Devo + 40
12 Maxime Blampain Dunkerque Littoral Cyclisme + 40
13 Dries Maesen Van Eyck Sport + 40
14 Thomas Palade Dunkerque Littoral Cyclisme + 40
15 Angelo Van Den Bossche Aluvano Development Team + 40
16 Alan Jousseaume Vendée U + 40
17 Dieter Vanthourenhout Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 40
18 Tomas Petit C.C.Chevigny + 40
19 Tomas Kopecky Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 40
20 Thijs Aerts Telenet - Fidea Lions + 40
21 Antoine Warnier C.C.Chevigny + 40
22 Torsten Demeyere Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 40
23 Jim Aernouts Telenet - Fidea Lions + 40
24 Marlon Gaillard Vendée U + 40
25 Jens Vertongen Aluvano Development Team + 52
26 Gilles Kirsch Luxembourg + 52
27 Jarno Liessens Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 52
28 Marius Wold Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 52
29 Killyan Houcke Dunkerque Littoral Cyclisme + 52
30 Pablo Alonso Montes Prorace-Urbano Cycling Team + 52
31 Wim Reynaerts Cibel + 52
32 Sander Elen Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 52
33 Braam Merlier Iko-Beobank + 52
34 Mathieu Garnier C.C.Etupes + 52
35 Glenn De Kee Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 52
36 Cedric Pries Luxembourg + 52
37 Ben Turner Iko-Beobank + 52
38 Niels Vandeputte Iko-Beobank + 52
39 Glen Van Nuffelen Asfra Racing Team + 52
40 Florian Maître Vendée U + 52
41 Émilien Vandermeersch Dunkerque Littoral Cyclisme + 52
42 Gertjan De Sy Prorace-Urbano Cycling Team + 52
43 Joris Haex Davo-United CT + 52
44 Jari Snyers Aluvano Development Team + 52
45 Johan Meens RC Pesant Club Ligeois + 52
46 Yentl Bekaert Telenet - Fidea Lions + 52
47 Luuk Herben Davo-United CT + 52
48 Antonie Van Noppen GRC Jan Van Arckel + 52
49 Thomas Dhooge Aluvano Development Team + 52
50 Sander De Vet C.C.Chevigny + 52
51 Tijl Pauwels Aluvano Development Team + 52
52 Foeke Dubois Asfra Racing Team + 52
53 Seppe Rombouts Iko-Beobank + 52
54 Anton Ferdinande Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 52
55 Jeroen Vercammen Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 52
56 Maxime Gressier Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 52
57 Arno Debeir Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 52
58 Niels Derveaux Iko-Beobank + 52
59 Oskari Vainionpää Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 52
60 Jacob Relaes Cibel + 52
61 Jonas Smet Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 52
62 Joren Van Caneyt Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 52
63 Jasper Kaesemans Prorace-Urbano Cycling Team + 52
64 Sofiane Merignat C.C.Etupes + 52
65 Roy Rubinstein Israel + 52
66 Josh Teasdale Davo-United CT + 52
67 Lucas Grolier Vendée U + 52
68 Bastien Dethier RC Pesant Club Ligeois + 52
69 Vojtech Sedlacek C.C.Etupes + 52
70 Thomas Mein Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 52
71 Gianni Siebens Iko-Beobank + 52
72 Darcy Pirotta Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 52
73 Sean Bero Prorace-Urbano Cycling Team + 52
74 Rik Karier Luxembourg + 52
75 Michiel Offermans Prorace-Urbano Cycling Team + 52
76 Bailey O'Donnell Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 52
77 Jonas Bresseleers Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 52
78 Lauwrence Schotte Asfra Racing Team + 52
79 Eli Iserbyt Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 52
80 Sven Hassert RC Pesant Club Ligeois + 52
81 Thibaut De Smet Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 52
82 Rémi Aubert C.C.Etupes + 52
83 Michiel Van Hauwermeiren Aluvano Development Team + 52
84 Sebastien Carabin RC Pesant Club Ligeois + 52
85 Michael Schots C.C.Chevigny + 52
86 Phileas Hansart Dunkerque Littoral Cyclisme + 52
87 Kenneth Caethoven Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 52
88 Tuur Deprez Cibel + 52
89 Vincent Van Hemelen Aluvano Development Team + 52
90 Matthis Dethy C.C.Chevigny + 52
91 Sander Rietjens Prorace-Urbano Cycling Team + 52
92 Elias Van Landeghem Davo-United CT + 52
93 Jelle De Ville Davo-United CT + 52
94 Jan Reynaerts Davo-United CT + 52
95 Kelvin Bakx Willebord Wil Vooruit + 52
96 Viktor Van Den Branden Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 52
97 Felix Dopchie Wallonie-Bruxelles Devo + 52
98 Cedric Raymackers Cibel + 52
99 Guillaume Dauschy Dunkerque Littoral Cyclisme + 52
100 Jayden Kuijpers Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 52
101 Luc Wirtgen Wallonie-Bruxelles Devo + 52
102 Mathias Vanoverberghe Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 52
103 Ethan Batt Willebord Wil Vooruit + 52
104 Antoine Cloux C.C.Chevigny + 52
105 Stan Dieleman Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 52
106 Quentin Venner Wallonie-Bruxelles Devo + 52
107 Laurens Sweeck Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 52
108 Joren Thys Davo-United CT + 52
109 Stefan Bennett C.C.Etupes + 52
110 Antoine Devanne Vendée U + 52
111 Bram Rombouts Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 52
112 Ingmar Uytdewilligen Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 52
113 Nils Heyns Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 52
114 Michiel Dieleman Cibel + 52
115 Gerben Kuypers Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 52
116 Vince Van Den Eynde Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 52
117 Gerben Peersman Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 52
118 Michael Vanthourenhout Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 52
119 Jeroen Kesteloot Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 02:27
120 Xander Geysels Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 02:27
121 Derek Heek GRC Jan Van Arckel + 04:25
122 Jérémy Frehen Wallonie-Bruxelles Devo + 04:25
123 Robin Ernst C.C.Chevigny + 04:25
124 Aron Heremans Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 04:25
125 Maxime Weyrich Luxembourg + 04:25
126 Kenneth Van Compernolle Asfra Racing Team + 04:25
127 Joeri Calleeuw Wielerteam Decock-Van Eyck-Devos-Ca + 04:25
128 Arne Vrachten Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 04:25
129 Kevin Walders Van Eyck Sport + 04:25
130 Julien Van Haverbeke Dunkerque Littoral Cyclisme + 04:25
131 Mandel Arnold Marquez Marquez Asfra Racing Team + 04:25
132 Idan Rajuan Israel + 04:25
133 Alon Yogev Israel + 04:25
134 Cristian Rios Asfra Racing Team + 04:25
135 Omer Lahav Israel + 04:25
136 Gerrit Van Belligen Van Eyck Sport + 04:25
137 Fabien Canal C.C.Etupes + 04:25
138 Aaron Stockx Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 04:25
139 Théo Menant Vendée U + 04:25
140 Timo Kielich Iko-Beobank + 04:25
141 Martin Haas RC Pesant Club Ligeois + 04:48
DNF Amir Danel Israel
DNF Roi Weinberg Israel
DNF Tristan Parrotta Luxembourg
DNF Philippe Schmit Luxembourg
DNF Felix Schreiber Luxembourg
DNF Christian Ricci Asfra Racing Team
DNF Len De Pauw Prorace-Urbano Cycling Team
DNF Baptiste Moreau RC Pesant Club Ligeois
DNF Theo Bortels RC Pesant Club Ligeois
DNF Mattias Van Schelvergem Van Eyck Sport
DNF Toon Daniels Wielerclub Steeds Vooraan Kontich
DNF Arnaud Deleu Wielerteam Decock-Van Eyck-Devos-Ca
DNF Tristan Rijsdijk Willebord Wil Vooruit
DNF Nathan Rijsdijk Willebord Wil Vooruit
Pos Rider Team Time
01 Louis Pijourlet Vendée U 03:11:04
02 Jeroen Eyskens Cibel + 04
03 Marvin Tasset Wallonie-Bruxelles Devo + 06
04 Corne Van Kessel Telenet - Fidea Lions + 10
05 Lennert Teugels Cibel + 10
06 Charlie Meredith C.C.Etupes + 10
07 Sylvain Moniquet Wallonie-Bruxelles Devo + 10
08 Nicolas Cleppe Telenet - Fidea Lions + 13
09 Andreas Goeman Telenet - Fidea Lions + 24
10 Stijn Siemons Van Eyck Sport + 50
11 Tom Paquot Wallonie-Bruxelles Devo + 50
12 Maxime Blampain Dunkerque Littoral Cyclisme + 50
13 Dries Maesen Van Eyck Sport + 50
14 Thomas Palade Dunkerque Littoral Cyclisme + 50
15 Angelo Van Den Bossche Aluvano Development Team + 50
16 Alan Jousseaume Vendée U + 50
17 Dieter Vanthourenhout Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 50
18 Tomas Petit C.C.Chevigny + 50
19 Tomas Kopecky Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 50
20 Thijs Aerts Telenet - Fidea Lions + 50
21 Antoine Warnier C.C.Chevigny + 50
22 Torsten Demeyere Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 50
23 Jim Aernouts Telenet - Fidea Lions + 50
24 Marlon Gaillard Vendée U + 50
25 Jens Vertongen Aluvano Development Team + 01:02
26 Gilles Kirsch Luxembourg + 01:02
27 Jarno Liessens Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 01:02
28 Marius Wold Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:02
29 Killyan Houcke Dunkerque Littoral Cyclisme + 01:02
30 Pablo Alonso Montes Prorace-Urbano Cycling Team + 01:02
31 Wim Reynaerts Cibel + 01:02
32 Sander Elen Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 01:02
33 Braam Merlier Iko-Beobank + 01:02
34 Mathieu Garnier C.C.Etupes + 01:02
35 Glenn De Kee Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:02
36 Cedric Pries Luxembourg + 01:02
37 Ben Turner Iko-Beobank + 01:02
38 Niels Vandeputte Iko-Beobank + 01:02
39 Glen Van Nuffelen Asfra Racing Team + 01:02
40 Florian Maître Vendée U + 01:02
41 Émilien Vandermeersch Dunkerque Littoral Cyclisme + 01:02
42 Gertjan De Sy Prorace-Urbano Cycling Team + 01:02
43 Joris Haex Davo-United CT + 01:02
44 Jari Snyers Aluvano Development Team + 01:02
45 Johan Meens RC Pesant Club Ligeois + 01:02
46 Yentl Bekaert Telenet - Fidea Lions + 01:02
47 Luuk Herben Davo-United CT + 01:02
48 Antonie Van Noppen GRC Jan Van Arckel + 01:02
49 Thomas Dhooge Aluvano Development Team + 01:02
50 Sander De Vet C.C.Chevigny + 01:02
51 Tijl Pauwels Aluvano Development Team + 01:02
52 Foeke Dubois Asfra Racing Team + 01:02
53 Seppe Rombouts Iko-Beobank + 01:02
54 Anton Ferdinande Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:02
55 Jeroen Vercammen Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:02
56 Maxime Gressier Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:02
57 Arno Debeir Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:02
58 Niels Derveaux Iko-Beobank + 01:02
59 Oskari Vainionpää Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:02
60 Jacob Relaes Cibel + 01:02
61 Jonas Smet Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:02
62 Joren Van Caneyt Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:02
63 Jasper Kaesemans Prorace-Urbano Cycling Team + 01:02
64 Sofiane Merignat C.C.Etupes + 01:02
65 Roy Rubinstein Israel + 01:02
66 Josh Teasdale Davo-United CT + 01:02
67 Lucas Grolier Vendée U + 01:02
68 Bastien Dethier RC Pesant Club Ligeois + 01:02
69 Vojtech Sedlacek C.C.Etupes + 01:02
70 Thomas Mein Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 01:02
71 Gianni Siebens Iko-Beobank + 01:02
72 Darcy Pirotta Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:02
73 Sean Bero Prorace-Urbano Cycling Team + 01:02
74 Rik Karier Luxembourg + 01:02
75 Michiel Offermans Prorace-Urbano Cycling Team + 01:02
76 Bailey O'Donnell Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:02
77 Jonas Bresseleers Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 01:02
78 Lauwrence Schotte Asfra Racing Team + 01:02
79 Eli Iserbyt Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:02
80 Sven Hassert RC Pesant Club Ligeois + 01:02
81 Thibaut De Smet Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 01:02
82 Rémi Aubert C.C.Etupes + 01:02
83 Michiel Van Hauwermeiren Aluvano Development Team + 01:02
84 Sebastien Carabin RC Pesant Club Ligeois + 01:02
85 Michael Schots C.C.Chevigny + 01:02
86 Phileas Hansart Dunkerque Littoral Cyclisme + 01:02
87 Kenneth Caethoven Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:02
88 Tuur Deprez Cibel + 01:02
89 Vincent Van Hemelen Aluvano Development Team + 01:02
90 Matthis Dethy C.C.Chevigny + 01:02
91 Sander Rietjens Prorace-Urbano Cycling Team + 01:02
92 Elias Van Landeghem Davo-United CT + 01:02
93 Jelle De Ville Davo-United CT + 01:02
94 Jan Reynaerts Davo-United CT + 01:02
95 Kelvin Bakx Willebord Wil Vooruit + 01:02
96 Viktor Van Den Branden Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:02
97 Felix Dopchie Wallonie-Bruxelles Devo + 01:02
98 Cedric Raymackers Cibel + 01:02
99 Guillaume Dauschy Dunkerque Littoral Cyclisme + 01:02
100 Jayden Kuijpers Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:02
101 Luc Wirtgen Wallonie-Bruxelles Devo + 01:02
102 Mathias Vanoverberghe Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:02
103 Ethan Batt Willebord Wil Vooruit + 01:02
104 Antoine Cloux C.C.Chevigny + 01:02
105 Stan Dieleman Mysenlan-Baboco-Douterloigne CT + 01:02
106 Quentin Venner Wallonie-Bruxelles Devo + 01:02
107 Laurens Sweeck Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:02
108 Joren Thys Davo-United CT + 01:02
109 Stefan Bennett C.C.Etupes + 01:02
110 Antoine Devanne Vendée U + 01:02
111 Bram Rombouts Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:02
112 Ingmar Uytdewilligen Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 01:02
113 Nils Heyns Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:02
114 Michiel Dieleman Cibel + 01:02
115 Gerben Kuypers Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 01:02
116 Vince Van Den Eynde Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 01:02
117 Gerben Peersman Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 01:02
118 Michael Vanthourenhout Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 01:02
119 Jeroen Kesteloot Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 02:37
120 Xander Geysels Tarteletto-Isorex Cyclocrossteam + 02:37
121 Derek Heek GRC Jan Van Arckel + 04:35
122 Jérémy Frehen Wallonie-Bruxelles Devo + 04:35
123 Robin Ernst C.C.Chevigny + 04:35
124 Aron Heremans Wielerclub Steeds Vooraan Kontich + 04:35
125 Maxime Weyrich Luxembourg + 04:35
126 Kenneth Van Compernolle Asfra Racing Team + 04:35
127 Joeri Calleeuw Wielerteam Decock-Van Eyck-Devos-Ca + 04:35
128 Arne Vrachten Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 04:35
129 Kevin Walders Van Eyck Sport + 04:35
130 Julien Van Haverbeke Dunkerque Littoral Cyclisme + 04:35
131 Mandel Arnold Marquez Marquez Asfra Racing Team + 04:35
132 Idan Rajuan Israel + 04:35
133 Alon Yogev Israel + 04:35
134 Cristian Rios Asfra Racing Team + 04:35
135 Omer Lahav Israel + 04:35
136 Gerrit Van Belligen Van Eyck Sport + 04:35
137 Fabien Canal C.C.Etupes + 04:35
138 Aaron Stockx Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 04:35
139 Théo Menant Vendée U + 04:35
140 Timo Kielich Iko-Beobank + 04:35
141 Martin Haas RC Pesant Club Ligeois + 04:58
Information
Nation Belgium
Date 15th July
Where Limbourg -> Limbourg
What 1st stage
Distance 143.1 km
Leader L.Pijourlet
Youth M.Tasset
Points L.Pijourlet
Mountain A.Van Den Bossche
Sprint J.Aernouts
Other
Embed Results