Tour de Liége - 2018

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Anthony Debuy Ago - Aquaservice 03:28:14
02 Dieter Bouvry Cibel - Cebon + 00
03 Nicolas Cleppe Telenet - Fidea Lions + 00
04 Dieter Vanthourenhout Marlux - Bingoal + 00
05 Jaron Wydooghe Home Solutions-Anmapa + 00
06 Quentin Venner Crabbe Toitures - CC Chevigny + 00
07 Michiel Dieleman Cibel - Cebon + 00
08 Wietse Bosmans Corendon - Circus + 00
09 Johan Jacobs Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 00
10 Corne Van Kessel Telenet - Fidea Lions + 24
11 David van der Poel Corendon - Circus + 24
12 Lander Loockx Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 24
13 Gerry Druyts Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 24
14 Gerben Thijssen Lotto - Soudal U23 + 24
15 Rob Van Broekhoven LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 24
16 Ruben Apers Lotto - Soudal U23 + 24
17 Pablo Alonso Montes Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 24
18 Victor Vandebosch United CT + 24
19 Jérémy Frehen Ago - Aquaservice + 24
20 Gustav Basson Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 24
21 Thomas Joseph Marlux - Bingoal + 24
22 Tom Van Vuchelen Ago - Aquaservice + 24
23 Stijn Daemen Lotto - Soudal U23 + 24
24 Tom Paquot Ago - Aquaservice + 24
25 Robin Ernst RC Pesant Club Ligeois + 24
26 Reynard Butler Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 24
27 Jasper Kaesemans Prorace Cycling Team + 24
28 Glen Van Nuffelen Asfra Racing Team + 24
29 Tom Verhaegen United CT + 24
30 Jordi Andries Prorace Cycling Team + 24
31 Tristan Parrotta Luxembourg + 24
32 Gianni Marchand Cibel - Cebon + 24
33 Gianni Vermeersch Corendon - Circus + 24
34 Jayde Julius Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 24
35 Jens Du Four United CT + 24
36 Arno Debeir Marlux - Bingoal + 24
37 Jari Snyers Nano Development Team + 24
38 Lionel Taminiaux Ago - Aquaservice + 24
39 Jens Teirlinck Van Eyck Sport + 24
40 Misch Leyder Luxembourg + 24
41 Glenn De Kee Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 24
42 Niels Derveaux Isorex-Tarteletto + 24
43 Michael Cools T.Palm - Pole Continental Wallon + 24
44 Jarno Liessens Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 24
45 Robin Radoux United CT + 24
46 Bryan Bouwmans LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 24
47 Harrison Bailey Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 24
48 Sebastien Carabin T.Palm - Pole Continental Wallon + 24
49 Gertjan De Sy Prorace Cycling Team + 24
50 Eric Voigt Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 24
51 Thomas Vanbesien United CT + 24
52 Stijn Siemons Van Eyck Sport + 24
53 Bram Van Broekhoven Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 24
54 Tanner Ward United CT + 24
55 Ben Turner Corendon - Circus + 24
56 Gert Smets Corendon - Circus + 24
57 Tomas Petit T.Palm - Pole Continental Wallon + 24
58 Sander Rietjens Prorace Cycling Team + 24
59 Jordi Van Dingenen Home Solutions-Anmapa + 24
60 Jim Aernouts Telenet - Fidea Lions + 24
61 Adam Lewis T.Palm - Pole Continental Wallon + 24
62 Angelo Van Den Bossche Nano Development Team + 24
63 Tijl Pauwels Marlux - Bingoal + 24
64 Lauwrence Schotte Asfra Racing Team + 24
65 Simon Daniels Nano Development Team + 24
66 Stan Dieleman Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 24
67 Pierre Goebeert Ago - Aquaservice + 24
68 Lars Van Der Haar Telenet - Fidea Lions + 24
69 Andreas Goeman Telenet - Fidea Lions + 24
70 Thibaut De Smet Isorex-Tarteletto + 24
71 Cedric Raymackers Cibel - Cebon + 24
72 Oleksander Kryvych Ukraine + 24
73 Michiel Van Hauwermeiren Home Solutions-Anmapa + 24
74 Maxime Weyrich Luxembourg + 24
75 Nils Sinschek LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 24
76 Foeke Dubois Asfra Racing Team + 24
77 Brecht Ruyters Cibel - Cebon + 24
78 Aaron Van Poucke Lotto - Soudal U23 + 24
79 Mathijs De Leng LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 24
80 Lennert Teugels Cibel - Cebon + 24
81 Toon Vandebosch Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 24
82 Jorden De Haes Prorace Cycling Team + 24
83 Jeroen Kesteloot Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 24
84 Max Emil Kørner T.Palm - Pole Continental Wallon + 24
85 Massimo Vanderaerden Nano Development Team + 24
86 Yentl Bekaert Telenet - Fidea Lions + 24
87 Yorick Slagmulders T.Palm - Pole Continental Wallon + 24
88 Adrien Houbben Crabbe Toitures - CC Chevigny + 24
89 Francois Allard RC Pesant Club Ligeois + 24
90 Kenneth Van Compernolle Isorex-Tarteletto + 24
91 Florian Vermeersch Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 24
92 Johan Meens RC Pesant Club Ligeois + 24
93 Kamiel Bonneu Home Solutions-Anmapa + 24
94 Loran Cassaert Lotto - Soudal U23 + 24
95 Marc Franken United CT + 24
96 Thijs Aerts Telenet - Fidea Lions + 24
97 Simon Van Roy Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 24
98 Dries Maesen Van Eyck Sport + 24
99 Yves Coolen Home Solutions-Anmapa + 38
100 Jeroen Eyskens Home Solutions-Anmapa + 41
101 Jelle Schuermans Home Solutions-Anmapa + 41
102 Remi Belot Crabbe Toitures - CC Chevigny + 47
103 Rishipal Arvind Asfra Racing Team + 54
104 Joren Van Caneyt Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 01:17
105 Jelle Leus Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 01:37
106 Ruben Dillen Van Eyck Sport + 01:37
107 Kevin Walders Van Eyck Sport + 01:37
108 Vincent Renson Crabbe Toitures - CC Chevigny + 01:37
109 Nick Van de Kerckhove Isorex-Tarteletto + 01:45
110 Thomas Verheyen Heist Cycling Team + 01:57
111 Gordon De Winter Ago - Aquaservice + 01:57
112 Alexander Cools Cibel - Cebon + 02:36
113 William Elliott T.Palm - Pole Continental Wallon + 02:36
114 Yannick Vekemans Van Eyck Sport + 02:36
115 Stefano Museeuw Isorex-Tarteletto + 02:36
116 Max Hendrickx LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 03:28
117 Jenko Bonne Isorex-Tarteletto + 05:20
118 Kevin Pauwels Marlux - Bingoal + 05:20
119 Lennert Van De Voorde Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 05:51
120 Rik Karier Luxembourg + 07:24
121 Taras Shevchuk Ukraine + 07:24
122 Michiel Offermans Prorace Cycling Team + 10:29
123 Arne Vrachten Isorex-Tarteletto + 10:29
124 Kevin Nyssen RC Pesant Club Ligeois + 10:29
125 Arne Birkemose Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 10:29
126 Vitaliy Hryniv Ukraine + 10:29
127 Mattias Van Schelvergem Van Eyck Sport + 10:29
128 Vladyslav Shcherban Ukraine + 10:29
129 Seppe Rombouts Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 10:29
130 Axel De Lie Crabbe Toitures - CC Chevigny + 10:29
131 Frank Sutton Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 10:29
132 Charly Petelin Asfra Racing Team + 10:29
133 Mathijs Wuyts Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 10:29
DNS Pieter-Jan Vliegen Corendon - Circus
DNS Timo Kielich Corendon - Circus
DNS Antoine Baurin Crabbe Toitures - CC Chevigny
DNF Yannick Peeters Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
Pos Rider Team Time
01 2 Michiel Dieleman Cibel - Cebon 14:10:06
02 4 Nicolas Cleppe Telenet - Fidea Lions + 10
03 2 Cedric Raymackers Cibel - Cebon + 14
04 2 Gianni Marchand Cibel - Cebon + 17
05 1 Jordi Van Dingenen Home Solutions-Anmapa + 32
06 1 Thijs Aerts Telenet - Fidea Lions + 37
07 5 Wietse Bosmans Corendon - Circus + 39
08 6 Johan Jacobs Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 39
09 2 Adam Lewis T.Palm - Pole Continental Wallon + 45
10 2 Lars Van Der Haar Telenet - Fidea Lions + 59
11 1 Ruben Apers Lotto - Soudal U23 + 01:03
12 1 Tom Paquot Ago - Aquaservice + 01:03
13 - Jari Snyers Nano Development Team + 01:03
14 5 Jim Aernouts Telenet - Fidea Lions + 01:03
15 - Jordi Andries Prorace Cycling Team + 01:03
16 - Gertjan De Sy Prorace Cycling Team + 01:03
17 5 Quentin Venner Crabbe Toitures - CC Chevigny + 01:04
18 1 Jérémy Frehen Ago - Aquaservice + 01:12
19 1 Lennert Teugels Cibel - Cebon + 01:15
20 1 Tomas Petit T.Palm - Pole Continental Wallon + 01:23
21 - Thomas Joseph Marlux - Bingoal + 01:28
22 2 Bryan Bouwmans LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 01:28
23 - Corne Van Kessel Telenet - Fidea Lions + 01:56
24 - Yves Coolen Home Solutions-Anmapa + 02:26
25 - Brecht Ruyters Cibel - Cebon + 03:18
26 - Michael Cools T.Palm - Pole Continental Wallon + 03:22
27 - Sebastien Carabin T.Palm - Pole Continental Wallon + 03:33
28 - David van der Poel Corendon - Circus + 03:45
29 - Stan Dieleman Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 03:51
30 - Bram Van Broekhoven Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 04:06
31 - Andreas Goeman Telenet - Fidea Lions + 04:15
32 - Nils Sinschek LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 04:16
33 - Gustav Basson Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 04:45
34 - Stijn Siemons Van Eyck Sport + 05:18
35 - Kamiel Bonneu Home Solutions-Anmapa + 05:36
36 2 Lander Loockx Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 06:45
37 1 Jeroen Eyskens Home Solutions-Anmapa + 06:45
38 1 Yorick Slagmulders T.Palm - Pole Continental Wallon + 07:29
39 1 Misch Leyder Luxembourg + 07:46
40 3 Anthony Debuy Ago - Aquaservice + 08:08
41 - Angelo Van Den Bossche Nano Development Team + 08:14
42 - Francois Allard RC Pesant Club Ligeois + 08:30
43 2 Toon Vandebosch Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 09:09
44 2 Thomas Vanbesien United CT + 09:15
45 5 Jaron Wydooghe Home Solutions-Anmapa + 09:33
46 2 Adrien Houbben Crabbe Toitures - CC Chevigny + 09:42
47 2 Florian Vermeersch Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 09:44
48 5 Dieter Bouvry Cibel - Cebon + 10:30
49 5 Gordon De Winter Ago - Aquaservice + 10:40
50 2 Jens Du Four United CT + 10:42
51 3 Michiel Van Hauwermeiren Home Solutions-Anmapa + 11:14
52 3 Jayde Julius Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 11:34
53 3 Robin Radoux United CT + 11:38
54 7 William Elliott T.Palm - Pole Continental Wallon + 11:45
55 4 Max Emil Kørner T.Palm - Pole Continental Wallon + 11:59
56 4 Marc Franken United CT + 12:32
57 4 Pablo Alonso Montes Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 12:55
58 4 Arno Debeir Marlux - Bingoal + 12:56
59 4 Aaron Van Poucke Lotto - Soudal U23 + 12:57
60 5 Niels Derveaux Isorex-Tarteletto + 13:25
61 5 Tanner Ward United CT + 13:26
62 5 Thibaut De Smet Isorex-Tarteletto + 14:00
63 5 Sander Rietjens Prorace Cycling Team + 14:00
64 6 Gianni Vermeersch Corendon - Circus + 14:11
65 6 Glenn De Kee Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 14:21
66 6 Tom Verhaegen United CT + 14:21
67 7 Maxime Weyrich Luxembourg + 14:21
68 5 Loran Cassaert Lotto - Soudal U23 + 14:21
69 6 Yentl Bekaert Telenet - Fidea Lions + 14:48
70 6 Lauwrence Schotte Asfra Racing Team + 15:07
71 6 Tom Van Vuchelen Ago - Aquaservice + 15:18
72 6 Tijl Pauwels Marlux - Bingoal + 15:18
73 6 Rob Van Broekhoven LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 15:35
74 6 Gert Smets Corendon - Circus + 15:35
75 6 Victor Vandebosch United CT + 15:54
76 6 Simon Van Roy Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 16:02
77 6 Gerry Druyts Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 16:24
78 20 Kevin Pauwels Marlux - Bingoal + 16:53
79 5 Glen Van Nuffelen Asfra Racing Team + 17:50
80 10 Dieter Vanthourenhout Marlux - Bingoal + 18:16
81 6 Stijn Daemen Lotto - Soudal U23 + 18:24
82 6 Gerben Thijssen Lotto - Soudal U23 + 18:36
83 6 Simon Daniels Nano Development Team + 18:40
84 7 Rishipal Arvind Asfra Racing Team + 19:17
85 7 Remi Belot Crabbe Toitures - CC Chevigny + 19:48
86 7 Jelle Schuermans Home Solutions-Anmapa + 20:33
87 1 Max Hendrickx LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 21:26
88 31 Seppe Rombouts Pauwels Sauzen - Vastgoedservice + 21:48
89 25 Mathijs Wuyts Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 23:23
90 4 Ben Turner Corendon - Circus + 23:29
91 4 Dries Maesen Van Eyck Sport + 23:57
92 8 Jasper Kaesemans Prorace Cycling Team + 24:04
93 5 Jarno Liessens Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 24:04
94 7 Robin Ernst RC Pesant Club Ligeois + 24:11
95 7 Tristan Parrotta Luxembourg + 24:14
96 7 Foeke Dubois Asfra Racing Team + 24:16
97 9 Harrison Bailey Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 24:57
98 1 Jelle Leus Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 25:17
99 3 Nick Van de Kerckhove Isorex-Tarteletto + 25:25
100 4 Vincent Renson Crabbe Toitures - CC Chevigny + 25:29
101 4 Kevin Walders Van Eyck Sport + 25:46
102 9 Pierre Goebeert Ago - Aquaservice + 26:22
103 9 Mathijs De Leng LottoNL-Jumbo-De Jonge Renner + 26:31
104 4 Joren Van Caneyt Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 26:33
105 9 Massimo Vanderaerden Nano Development Team + 26:47
106 4 Ruben Dillen Van Eyck Sport + 27:30
107 22 Michiel Offermans Prorace Cycling Team + 27:57
108 8 Eric Voigt Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 28:23
109 8 Jeroen Kesteloot Acrog-Pauwels-Sauzen-Balen BC + 28:34
110 8 Reynard Butler Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 28:44
111 9 Lionel Taminiaux Ago - Aquaservice + 28:45
112 3 Thomas Verheyen Heist Cycling Team + 29:56
113 11 Oleksander Kryvych Ukraine + 30:44
114 11 Johan Meens RC Pesant Club Ligeois + 30:45
115 4 Yannick Vekemans Van Eyck Sport + 30:56
116 17 Rik Karier Luxembourg + 31:04
117 4 Stefano Museeuw Isorex-Tarteletto + 31:23
118 5 Lennert Van De Voorde Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 32:03
119 11 Jens Teirlinck Van Eyck Sport + 32:16
120 11 Kenneth Van Compernolle Isorex-Tarteletto + 32:16
121 12 Taras Shevchuk Ukraine + 33:09
122 - Jenko Bonne Isorex-Tarteletto + 34:10
123 9 Jorden De Haes Prorace Cycling Team + 34:18
124 1 Arne Vrachten Isorex-Tarteletto + 40:13
125 10 Alexander Cools Cibel - Cebon + 40:13
126 - Charly Petelin Asfra Racing Team + 41:28
127 - Arne Birkemose Mysenlan-Spie-Douterloigne CT + 41:34
128 - Mattias Van Schelvergem Van Eyck Sport + 41:52
129 - Vladyslav Shcherban Ukraine + 42:21
130 3 Kevin Nyssen RC Pesant Club Ligeois + 46:19
131 3 Vitaliy Hryniv Ukraine + 47:20
132 4 Frank Sutton Baguet - MIBA Poorten - Indulek + 52:36
133 4 Axel De Lie Crabbe Toitures - CC Chevigny + 55:17
Information
Nation Belgium
Date 19th July
Where Remicourt -> Remicourt
What 4th stage
Distance 155.1 km
Leader M.Dieleman
Youth J.Van Dingenen
Points G.Marchand
Mountain C.Van Kessel
Sprint L.Taminiaux
Other
Embed Results