Paris-Troyes - 2015

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 David Menut Auber 93 4:09:50
02 Julien El Fares Team Marseille 13 - KTM + 00
03 Alexis Bodiot Armee de Terre + 00
04 Jérémy Leveau Roubaix - Lille Metropole + 00
05 Thomas Damuseau Roubaix - Lille Metropole + 00
06 Andrea Pasqualon Roth - Skoda + 00
07 Camille Chancrin Bourg-en-Bresse Ain + 00
08 Cesar Bihel Auber 93 + 00
09 Paul Sauvage CR4C Roanne + 00
10 Guillaume Bonnet Probikeshop Saint-Etienne + 00
11 Odd Christian Eiking Team Joker + 00
12 Egoitz Garcia Murias Taldea + 00
13 Nick Schultz CR4C Roanne + 00
14 Armindo Fonseca Bretagne + 00
15 Alexandre Blain Team Marseille 13 - KTM + 00
16 Cristobal Olavarria Bourg-en-Bresse Ain + 00
17 Ronan Racault Guidon Chalettois + 00
18 Kévin Le Cunff Team Peltrax - CSD + 00
19 Christophe Laborie Bretagne + 00
20 Vegard Stake Laengen Team Joker + 00
21 Alliaume Leblond SCO Dijon + 00
22 Ignatas Konovalovas Team Marseille 13 - KTM + 00
23 Steven Tronet Auber 93 + 00
24 Samuel Leroux ESEG Douai + 00
25 Bjørn Tore Hoem Team Joker + 00
26 Nicolas Baldo Team Vorarlberg + 00
27 Florian Dumourier CR4C Roanne + 00
28 Sindre Lunke Team Joker + 00
29 Johan Coenen Team Differdange - Losch + 00
30 Guillaume Martin C.C. Etupes + 00
31 Kevin Ledanois Bretagne + 00
32 Mathieu Fernandes CR4C Roanne + 00
33 Daniel Lehner Team Vorarlberg + 00
34 Rémy Di Gregorio Team Marseille 13 - KTM + 00
35 Julien Guay Auber 93 + 00
36 Maxime Renault Auber 93 + 00
37 Adrian Gonzalez Murias Taldea + 00
38 Victor De La Parte Team Vorarlberg + 00
39 Pierre Gouault Auber 93 + 00
40 Benoît Jarrier Bretagne + 00
41 Julien Loubet Team Marseille 13 - KTM + 8:08
42 Yann Guyot Armee de Terre + 8:21
43 Clément Penven Team Marseille 13 - KTM + 8:35
44 Matthieu Boulo Bretagne + 8:35
45 Romain Combaud Armee de Terre + 8:35
46 Romain Barroso Guidon Chalettois + 9:05
47 Christophe Masson EC Raismes Petite-Forêt + 9:05
48 Yannick Eckmann Roth - Skoda + 9:08
49 Alo Jakin Auber 93 + 9:08
50 Léo Vincent C.C. Etupes + 9:08
51 Pontus Kastemyr Team Differdange - Losch + 9:12
52 Rudy Kowalski Roubaix - Lille Metropole + 9:15
53 Tom Thill Team Differdange - Losch + 9:15
54 Alexandre Gaspari SCO Dijon + 9:48
55 Guillaume Gaboriaud - + 10:00
56 Pierre Paroissien - + 10:00
57 Lucas Papillon CR4C Roanne + 10:00
58 Théo Vimpere Auber 93 + 10:00
59 Jimmy Raibaud Armee de Terre + 10:00
60 Jérémy Bescond Charvieu-Chavagneux IC + 10:00
61 Niels Nachtergaele ESEG Douai + 10:00
62 Thomas Peyroton-Dartet Team Peltrax - CSD + 10:23
63 Gwenael Tallonneau CC Villeneuve Saint-Germain + 10:23
64 Julien Liponne Bourg-en-Bresse Ain + 10:23
65 Yoann Barbas Armee de Terre + 10:52
66 Andrea Vaccher Roth - Skoda + 10:55
67 Jon Ander Insausti Murias Taldea + 11:25
68 Philip Lindau Team Joker + 11:52
69 Eric Plassa - + 13:01
70 Julien Antomarchi Roubaix - Lille Metropole + 13:05
71 Jimmy Turgis Roubaix - Lille Metropole + 13:05
72 Geoffrey Bouchard CR4C Roanne + 13:53
73 Adrien Quinio Guidon Chalettois + 19:13
74 Tom Bossis - + 19:13
75 Polychronis Tzortzakis CC Villeneuve Saint-Germain + 19:13
76 Maxime Chappe Charvieu-Chavagneux IC + 19:13
77 Dorian Lebrat V.C.Caladois + 19:13
78 Aksel Nõmmela Probikeshop Saint-Etienne + 19:13
79 Nicolas Pelleriaux EC Raismes Petite-Forêt + 19:13
80 Damien Touzé C.C. Etupes + 19:13
81 Johan Paque CC Villeneuve Saint-Germain + 19:13
82 Eneko Lizarralde Murias Taldea + 19:13
83 Patrick Jäger Team Vorarlberg + 19:13
84 Joey Wastiaux Guidon Chalettois + 19:13
85 Maxence Pedreno CR4C Roanne + 19:13
86 Francis Genetier V.C.Caladois + 19:13
87 Nicolas Winter Team Vorarlberg + 19:13
88 Bastien De Vido Team Peltrax - CSD + 19:13
89 Lucas Barjon Probikeshop Saint-Etienne + 19:13
90 Charalampos Kastrantas CC Villeneuve Saint-Germain + 19:13
91 Dylan Page Roth - Skoda + 19:13
92 Alexis Romeder Bourg-en-Bresse Ain + 19:13
93 Aritz Bagües Murias Taldea + 19:13
94 Unai Intziarte Murias Taldea + 19:13
95 Hugo Hofstetter C.C. Etupes + 19:13
96 Michael Bresciani Roth - Skoda + 19:13
97 Alessio Bottura Roth - Skoda + 19:13
98 Cedric Raymackers Team Differdange - Losch + 19:13
99 Simon Buttner Bourg-en-Bresse Ain + 19:13
100 Giacomo Tomio Roth - Skoda + 19:13
101 Aurélien Lionnet V.C.Toucy + 19:13
102 Alex Wohler CC Villeneuve Saint-Germain + 19:13
103 Benjamin Olivier V.C.Caladois + 19:13
104 Amund Grøndahl Jansen Team Joker + 19:13
105 Julien Bernard SCO Dijon + 19:13
106 Reidar Borgersen Team Joker + 19:13
107 Zydrunas Savickas Bourg-en-Bresse Ain + 19:13
108 Nicolas Loustaunou Team Rémy Meder Haguenau + 19:13
109 Bastien Duculty V.C.Caladois + 19:13
110 Kevin Dutang V.C.Caladois + 19:13
111 Thomas Bouteille C.C. Etupes + 19:13
112 Quentin Pacher Armee de Terre + 19:13
113 Alexis Caresmel EC Raismes Petite-Forêt + 19:13
114 Clément Lhotellerie Team Peltrax - CSD + 19:13
115 Kenny Bouvry ESEG Douai + 19:13
116 Truls Korsæth Team Joker + 19:13
DNF Julien Bardin -
DNF Joris Ducrocq -
DNF Guillaume Hutin -
DNF Anthony Picard -
DNF Yoann Michaud Bourg-en-Bresse Ain
DNF Pierre Idjouadiene C.C. Etupes
DNF Edouard Lauber C.C. Etupes
DNF Jeremy Maison C.C. Etupes
DNF Marc Fournier C.C. Nogent sur Oise
DNF Sébastien Havot C.C. Nogent sur Oise
DNF Jérémy Lecroq C.C. Nogent sur Oise
DNF Nicolas Legras C.C. Nogent sur Oise
DNF Justin Mottier C.C. Nogent sur Oise
DNF Felix Pouilly C.C. Nogent sur Oise
DNF Dany Maffeis CC Villeneuve Saint-Germain
DNF Alexis Martin CC Villeneuve Saint-Germain
DNF Quentin Tanis CC Villeneuve Saint-Germain
DNF Damien Albaret Charvieu-Chavagneux IC
DNF Quentin Charles Charvieu-Chavagneux IC
DNF Maxime Froidevaux Charvieu-Chavagneux IC
DNF Antoine Lavieu Charvieu-Chavagneux IC
DNF Julien Paraz Charvieu-Chavagneux IC
DNF Thomas Lassaigne CR4C Roanne
DNF Florian Deriaux EC Raismes Petite-Forêt
DNF Medhi Flahaut EC Raismes Petite-Forêt
DNF Vincent Fourrier EC Raismes Petite-Forêt
DNF Dany Kowalski EC Raismes Petite-Forêt
DNF Julien Duval Armee de Terre
DNF Romain Le Roux Armee de Terre
DNF Victor Fobert ESEG Douai
DNF Valentin Gouel ESEG Douai
DNF Matthias Legley ESEG Douai
DNF Lucas Poiret ESEG Douai
DNF Pierre Ronxin Guidon Chalettois
DNF Alexis Villain Guidon Chalettois
DNF Ander Barrenetxea Murias Taldea
DNF Imanol Estevez Murias Taldea
DNF Temesgen Teklehaimanot Roth - Skoda
DNF Rudy Barbier Roubaix - Lille Metropole
DNF Quentin Bernier SCO Dijon
DNF Jérémy Defaye SCO Dijon
DNF Cédric Gaoua SCO Dijon
DNF Charles Meunier SCO Dijon
DNF Alexandre Pacot SCO Dijon
DNF Janis Dakteris Team Differdange - Losch
DNF Thomas Deruette Team Differdange - Losch
DNF Gediminas Kaupas Team Differdange - Losch
DNF Edgaras Kovaliovas Team Differdange - Losch
DNF Benjamin Giraud Team Marseille 13 - KTM
DNF Gregoire Tarride Team Marseille 13 - KTM
DNF Romain Lebreton Team Peltrax - CSD
DNF Alexandre Riegert Team Peltrax - CSD
DNF Clement Thominet Team Peltrax - CSD
DNF Romain Faussurier Probikeshop Saint-Etienne
DNF Bastien Lhomme Probikeshop Saint-Etienne
DNF Bastien Ruffinengo Probikeshop Saint-Etienne
DNF Jean-Francois Bentz Team Rémy Meder Haguenau
DNF Julien Pierrat Team Rémy Meder Haguenau
DNF Pierre Schuler Team Rémy Meder Haguenau
DNF Mathieu Teychenne-Coutet Team Rémy Meder Haguenau
DNF Clement Koretzky Team Vorarlberg
DNF Daniel Paulus Team Vorarlberg
DNF Manuel Schreiber Team Vorarlberg
DNF Clément Carisey V.C.Caladois
DNF Antoine Bravard V.C.Toucy
DNF Geoffrey Corniau V.C.Toucy
DNF Benoit Geoffroy V.C.Toucy
DNF Victor Gousset V.C.Toucy
DNF Adrien Guillonnet V.C.Toucy
Information
Nation France
Date 15th March
Distance 174.8 km
CAT 1.2
Other
Embed Results