Front Races Teams Riders Ranking

Tour d'Azerbaïdjan | 2017 Stages

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04 05

Results: 04.Stage

Pos Name Team Time
01 Edwin Avila Team Illuminate 04:02:01
02 Ildar Arslanov Gazprom - RusVelo + 02
03 Alex Turrin Wilier Triestina + 05
04 Jhon Anderson Rodriguez Delko Marseille - Provence KTM + 09
05 Vadim Pronskiy Astana City + 01:18
06 Rémy Di Gregorio Delko Marseille - Provence KTM + 01:18
07 Kirill Pozdnyakov [*] Synergy Baku Cycling Project + 01:18
08 Hermann Pernsteiner Amplatz - BMC + 01:18
09 Artem Ovechkin Gazprom - RusVelo + 01:40
10 Ivan Santaromita Nippo - Vini Fantini + 01:46
11 Hideto Nakane Nippo - Vini Fantini + 01:46
12 Pierpaolo De Negri Nippo - Vini Fantini + 01:51
13 Luca Chirico Torku Seker Spor + 01:51
14 Christian Mager Team Sauerland NRW + 01:51
15 Matteo Draperi Wilier Triestina + 01:51
16 Mykhailo Kononenko Kolss - BDC Team + 01:51
17 Oleksandr Polivoda Kolss - BDC Team + 01:51
18 Sho Hatsuyama Bridgestone Anchor + 01:51
19 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 01:56
20 Andriy Vasylyuk Kolss - BDC Team + 02:00
21 Dennis Paulus Hrinkow Advarics Cycleang + 02:00
22 Eduard Vorganov Minsk Cycling Club + 02:00
23 Vitaliy Buts Kolss - BDC Team + 02:00
24 Matvey Nikitin Astana City + 02:04
25 Asbjørn Kragh Andersen Delko Marseille - Provence KTM + 02:20
26 Ryota Nishizono Bridgestone Anchor + 02:20
27 Nazym Bakirci Torku Seker Spor + 02:23
28 Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 02:24
29 Cameron Beard CCB Team + 02:28
30 Stanislav Bazhkou Minsk Cycling Club + 02:28
31 Soufiane Sahbaoui VIB Bikes + 02:42
32 Benjamin Perry Israel Cycling Academy + 02:42
33 Damien Monier Bridgestone Anchor + 02:42
34 Krists Neilands Israel Cycling Academy + 02:51
35 Daniel Diaz Delko Marseille - Provence KTM + 03:18
36 Felix Intra Team Sauerland NRW + 05:51
37 Cameron Piper Team Illuminate + 05:54
38 Matej Mugerli Amplatz - BMC + 06:10
39 Ivan Balykin Torku Seker Spor + 07:15
40 Sergey Luchshenko Astana City + 07:20
41 Yonathan Monsalve Qinghai Tianyoude CT + 07:20
42 Mounir Makhchoun VIB Bikes + 07:20
43 Masakazu Ito Nippo - Vini Fantini + 07:28
44 Elchin Asadov Synergy Baku Cycling Project + 11:16
45 Galym Akhmetov Astana City + 11:16
46 Nikita Panassenko Astana City + 11:16
47 Griffin Easter Team Illuminate + 11:16
48 Alberto Cecchin Wilier Triestina + 12:41
49 Andi Bajc Amplatz - BMC + 12:41
50 Florian Gaugl Hrinkow Advarics Cycleang + 12:41
51 Marek Canecky Amplatz - BMC + 12:41
52 Manabu Ishibashi Bridgestone Anchor + 14:27
53 Simon Pellaud Team Illuminate + 18:08
54 Liam Bertazzo Wilier Triestina + 18:08
55 Guillaume Boivin Israel Cycling Academy + 25:25
56 Mikel Aristi Delko Marseille - Provence KTM + 25:25
57 Jan Andrej Cully Dukla Banska Bystrica + 25:25
58 Josip Rumac Synergy Baku Cycling Project + 26:50
59 Elgun Alizada Synergy Baku Cycling Project + 26:50
60 Nils Friedl Hrinkow Advarics Cycleang + 26:50
61 Andriy Kulyk Kolss - BDC Team + 26:50
62 Christoph Schweizer Team Sauerland NRW + 26:50
63 Ansel Dickey CCB Team + 26:50
64 Yauheni Sobal Minsk Cycling Club + 26:50
65 Ahmet Örken Torku Seker Spor + 26:50
66 Brian Kamstra Team Novo Nordisk + 26:50
67 Andreas Walzel Hrinkow Advarics Cycleang + 26:50
68 Daniele Colli Qinghai Tianyoude CT + 26:50
69 Jiancai Wang Qinghai Tianyoude CT + 26:50
70 Mirko Trosino Wilier Triestina + 26:50
71 Sayed Ahmed Alawi VIB Bikes + 26:50
72 Peeter Pruus Rietumu Banka-Riga + 26:50
73 John Harris CCB Team + 26:50
74 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 26:50
75 Romain Gioux Team Novo Nordisk + 26:50
76 Anton Ivashkin Minsk Cycling Club + 26:50
77 Luca Felix Happke Team Sauerland NRW + 26:50
78 Martin Mahdar Dukla Banska Bystrica + 26:50
79 Emils Liepins Rietumu Banka-Riga + 26:50
80 Dzianis Barkun Qinghai Tianyoude CT + 26:50
81 Viktor Müller Team Sauerland NRW + 26:50
82 Tim Mitchell CCB Team + 26:50
83 Sergiy Lagkuti Kolss - BDC Team + 26:50
84 Klavs Rubenis Rietumu Banka-Riga + 26:50
85 Nubolat Kulimbetov Astana City + 26:50
86 Armands Bēcis Rietumu Banka-Riga + 26:50
87 Ahmet Akdylek Torku Seker Spor + 26:50
88 Brad Neagos Team Illuminate + 26:50
89 Xiaoyong Dong Qinghai Tianyoude CT + 26:50
90 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 26:50
91 Benjamin Giraud Delko Marseille - Provence KTM + 26:50
92 Mihkel Räim Israel Cycling Academy + 26:50
93 Cory Small CCB Team + 26:50
94 Kazushige Kuboki Nippo - Vini Fantini + 26:50
95 Jozef Palcak Dukla Banska Bystrica + 26:50
96 Patrik Tybor Dukla Banska Bystrica + 26:50
97 Rok Korosec Amplatz - BMC + 26:50
98 Eriks Toms Gavars Rietumu Banka-Riga + 26:50
99 Stephen Clancy Team Novo Nordisk + 26:50
100 Janos Pelikan Amplatz - BMC + 26:50
101 Lubos Malovec Dukla Banska Bystrica + 26:50
102 Jin Okubo Bridgestone Anchor + 26:50
103 Martin Haring Dukla Banska Bystrica + 26:50
104 Jonas Härtig Team Sauerland NRW + 26:50
105 Alexander Porsev Gazprom - RusVelo + 26:50
106 Kohei Uchima Nippo - Vini Fantini + 26:50
107 Enver Asanov Synergy Baku Cycling Project + 26:50
108 Igor Boev Gazprom - RusVelo + 26:50
109 Connor Mccutcheon Team Illuminate + 26:50
110 Mattia De Marchi Hrinkow Advarics Cycleang + 26:50
111 Samir Jabrayilov Synergy Baku Cycling Project + 26:50
112 Ryu Suzuki Bridgestone Anchor + 26:50
DNF Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang
DNF Antti Sizko CCB Team
DNF Quentin Valognes Team Novo Nordisk
Pos Name Team Time
01 - Kirill Pozdnyakov [*] Synergy Baku Cycling Project 16:15:51
02 4 Hermann Pernsteiner Amplatz - BMC + 46
03 1 Oleksandr Polivoda Kolss - BDC Team + 01:12
04 1 Mykhailo Kononenko Kolss - BDC Team + 01:16
05 - Eduard Vorganov Minsk Cycling Club + 01:28
06 1 Andriy Vasylyuk Kolss - BDC Team + 01:28
07 3 Dennis Van Winden Israel Cycling Academy + 01:49
08 2 Artem Ovechkin Gazprom - RusVelo + 02:09
09 2 Hideto Nakane Nippo - Vini Fantini + 02:15
10 2 Vitaliy Buts Kolss - BDC Team + 02:29
11 2 Nazym Bakirci Torku Seker Spor + 02:52
12 1 Benjamin Perry Israel Cycling Academy + 03:11
13 2 Edwin Avila Team Illuminate + 03:42
14 10 Ildar Arslanov Gazprom - RusVelo + 03:44
15 1 Alex Turrin Wilier Triestina - Selle Italia + 03:47
16 4 Rémy Di Gregorio Delko Marseille - Provence KTM + 05:00
17 3 Pierpaolo De Negri Nippo - Vini Fantini + 05:33
18 9 Ivan Santaromita Nippo - Vini Fantini + 05:33
19 6 Sho Hatsuyama Bridgestone - Anchor Cycling Team + 05:33
20 9 Luca Chirico Torku Seker Spor + 05:38
21 2 Dennis Paulus Hrinkow Advarics Cycleang + 05:42
22 5 Matvey Nikitin Astana City + 05:46
23 1 Krists Neilands Israel Cycling Academy + 06:33
24 12 Sergey Luchshenko Astana City + 07:49
25 3 Yonathan Monsalve Qinghai Tianyoude CT + 11:07
26 11 Jhon Anderson Rodriguez Delko Marseille - Provence KTM + 12:18
27 15 Vadim Pronskiy Astana City + 13:27
28 2 Masakazu Ito Nippo - Vini Fantini + 14:07
29 16 Christian Mager Team Sauerland NRW + 14:18
30 8 Stanislav Bazhkou Minsk Cycling Club + 14:37
31 16 Cameron Beard CCB Velotooler Team + 14:56
32 14 Marek Canecky Amplatz - BMC + 16:23
33 1 Felix Intra Team Sauerland NRW + 17:56
34 3 Matej Mugerli Amplatz - BMC + 18:15
35 19 Asbjørn Kragh Andersen Delko Marseille - Provence KTM + 23:10
36 3 Elchin Asadov Synergy Baku Cycling Project + 23:21
37 2 Nikita Panassenko Astana City + 23:25
38 2 Griffin Easter Team Illuminate + 23:25
39 12 Soufiane Sahbaoui VIB Bikes + 23:29
40 19 Damien Monier Bridgestone - Anchor Cycling Team + 23:32
41 21 Ryota Nishizono Bridgestone - Anchor Cycling Team + 25:21
42 28 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 26:03
43 7 Galym Akhmetov Astana City + 27:52
44 41 Daniel Diaz Delko Marseille - Provence KTM + 29:35
45 49 Matteo Draperi Wilier Triestina - Selle Italia + 29:41
46 21 Cameron Piper Team Illuminate + 30:01
47 3 Liam Bertazzo Wilier Triestina - Selle Italia + 30:22
48 29 Josip Rumac Synergy Baku Cycling Project + 30:32
49 28 Alexander Porsev Gazprom - RusVelo + 30:32
50 4 Simon Pellaud Team Illuminate + 30:36
51 25 Ahmet Örken Torku Seker Spor + 30:37
52 17 Ivan Balykin Torku Seker Spor + 31:22
53 13 Mounir Makhchoun VIB Bikes + 31:27
54 4 Alberto Cecchin Wilier Triestina - Selle Italia + 33:31
55 8 Andi Bajc Amplatz - BMC + 35:52
56 19 Florian Gaugl Hrinkow Advarics Cycleang + 36:48
57 23 Guillaume Boivin Israel Cycling Academy + 37:34
58 20 Manabu Ishibashi Bridgestone - Anchor Cycling Team + 38:34
59 23 Emils Liepins Rietumu Banka-Riga + 38:59
60 21 Peeter Pruus Rietumu Banka-Riga + 38:59
61 20 Yauheni Sobal Minsk Cycling Club + 38:59
62 19 Mihkel Räim Israel Cycling Academy + 39:04
63 15 Connor Mccutcheon Team Illuminate + 42:57
64 15 Igor Boev Gazprom - RusVelo + 43:04
65 10 Mikel Aristi Delko Marseille - Provence KTM + 46:15
66 13 Elgun Alizada Synergy Baku Cycling Project + 47:37
67 15 Rok Korosec Amplatz - BMC + 47:37
68 12 Andriy Kulyk Kolss - BDC Team + 47:40
69 12 Benjamin Giraud Delko Marseille - Provence KTM + 47:40
70 10 Anton Ivashkin Minsk Cycling Club + 47:40
71 10 Jin Okubo Bridgestone - Anchor Cycling Team + 49:51
72 8 Samir Jabrayilov Synergy Baku Cycling Project + 50:43
73 8 Brian Kamstra Team Novo Nordisk + 50:57
74 6 Patrik Tybor Dukla Banska Bystrica + 50:57
75 4 Dzianis Barkun Qinghai Tianyoude CT + 50:57
76 4 Klavs Rubenis Rietumu Banka-Riga + 50:57
77 3 Andreas Walzel Hrinkow Advarics Cycleang + 50:57
78 5 Martin Haring Dukla Banska Bystrica + 50:57
79 3 Lubos Malovec Dukla Banska Bystrica + 50:57
80 3 Cory Small CCB Velotooler Team + 50:57
81 1 Viktor Müller Team Sauerland NRW + 51:21
82 1 Ryu Suzuki Bridgestone - Anchor Cycling Team + 51:28
83 1 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 52:24
84 1 Kohei Uchima Nippo - Vini Fantini + 52:24
85 1 Kazushige Kuboki Nippo - Vini Fantini + 53:07
86 - Nils Friedl Hrinkow Advarics Cycleang + 53:11
87 - Sayed Ahmed Alawi VIB Bikes + 53:11
88 - Martin Mahdar Dukla Banska Bystrica + 53:21
89 - Stephen Clancy Team Novo Nordisk + 53:21
90 - Jozef Palcak Dukla Banska Bystrica + 53:21
91 - Romain Gioux Team Novo Nordisk + 54:27
92 - Daniele Colli Qinghai Tianyoude CT + 54:40
93 - Mattia De Marchi Hrinkow Advarics Cycleang + 54:40
94 1 Armands Bēcis Rietumu Banka-Riga + 54:45
95 2 Ansel Dickey CCB Velotooler Team + 54:50
96 2 Tim Mitchell CCB Velotooler Team + 54:50
97 2 Nubolat Kulimbetov Astana City + 55:19
98 2 Luca Felix Happke Team Sauerland NRW + 55:19
99 2 Mirko Trosino Wilier Triestina - Selle Italia + 55:24
100 2 Ahmet Akdylek Torku Seker Spor + 55:41
101 2 Xiaoyong Dong Qinghai Tianyoude CT + 55:41
102 2 Enver Asanov Synergy Baku Cycling Project + 55:41
103 2 John Harris CCB Velotooler Team + 55:46
104 2 Brad Neagos Team Illuminate + 56:24
105 2 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 56:24
106 5 Jan Andrej Cully Dukla Banska Bystrica + 56:45
107 2 Eriks Toms Gavars Rietumu Banka-Riga + 57:34
108 2 Sergiy Lagkuti Kolss - BDC Team + 58:01
109 3 Janos Pelikan Amplatz - BMC + 58:55
110 3 Jonas Härtig Team Sauerland NRW + 01:00:21
111 3 Christoph Schweizer Team Sauerland NRW + 01:02:44
112 3 Jiancai Wang Qinghai Tianyoude CT + 01:04:13
Info
Nations Azerbaijan
Date May 6th
Where Baku -> Pirgulu
What 04.Stage
Distance 164.2 km
Leader K.Pozdnyakov
Youth J.Rodriguez
Points E.Avila
Mountain K.Pozdnyakov