Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Paris - Tours - 2021

Results

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time UCI
01 Démare Arnaud Groupama-FDJ 4:33:07200
02 Bonnamour Franck B&B Hotels p/b KTM + 00150
03 Stuyven Jasper Trek-Segafredo + 00125
04 Dewulf Stan AG2R Citroën Team + 03100
05 van Poppel Danny Intermarché-Wanty-Gobert + 4085
06 Coquard Bryan B&B Hotels p/b KTM + 4070
07 Marit Arne Sport Vlaanderen-Baloise + 4060
08 Pasqualon Andrea Intermarché-Wanty-Gobert + 4050
09 Trarieux Julien Delko + 4040
10 Capiot Amaury Team Arkéa-Samsic + 4035
11 Van Hoecke Gijs AG2R Citroën Team + 4030
12 Philipsen Jasper Alpecin-Fenix + 4025
13 Leroux Samuel Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 4020
14 Tabellion Valentin Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 4015
15 Allegaert Piet Cofidis + 4010
16 Turgis Anthony Team TotalEnergies + 405
17 Berrade Urko Equipo Kern Pharma + 405
18 Louvel Matis Team Arkéa-Samsic + 405
19 Adriá Roger Equipo Kern Pharma + 405
20 Van Emden Jos Jumbo-Visma + 405
21 Jungels Bob AG2R Citroën Team + 405
22 Madouas Valentin Groupama-FDJ + 445
23 Gamper Patrick BORA-hansgrohe + 1:225
24 De Bondt Dries Alpecin-Fenix + 1:255
25 Groenewegen Dylan Jumbo-Visma + 1:275
26 Hofstetter Hugo Israel Start-Up Nation + 1:295
27 Theuns Edward Trek-Segafredo + 1:295
28 Lienhard Fabian Groupama-FDJ + 1:295
29 Riou Alan Team Arkéa-Samsic + 1:295
30 Leveau Jérémy Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 1:295
31 Küng Stefan Groupama-FDJ + 1:293
32 Malecki Kamil Lotto Soudal + 1:313
33 Lagrée Adrien B&B Hotels p/b KTM + 1:313
34 Maître Florian Team TotalEnergies + 1:313
35 Dillier Silvan Alpecin-Fenix + 1:313
36 Meeus Jordi BORA-hansgrohe + 2:203
37 Tesson Jason St Michel-Auber 93 + 2:203
38 Leysen Senne Alpecin-Fenix + 2:203
39 Rex Laurenz Bingoal Pauwels Sauces WB + 2:203
40 Vanhoof Ward Sport Vlaanderen-Baloise + 2:203
41 Van Avermaet Greg AG2R Citroën Team + 2:20
42 Drucker Jempy Cofidis + 2:20
43 Naesen Lawrence AG2R Citroën Team + 2:20
44 Sinkeldam Ramon Groupama-FDJ + 2:20
45 Eenkhoorn Pascal Jumbo-Visma + 2:20
46 Resell Erik Uno-X Pro Cycling Team + 2:20
47 De Witte Mathias Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 2:20
48 Iribar Unai Euskaltel-Euskadi + 2:20
49 Schär Michael AG2R Citroën Team + 2:20
50 Stewart Jake Groupama-FDJ + 2:20
51 Terpstra Niki Team TotalEnergies + 2:20
52 Kirsch Alex Trek-Segafredo + 2:20
53 Le Gac Olivier Groupama-FDJ + 2:25
54 Laporte Christophe Cofidis + 2:29
55 Frison Frederik Lotto Soudal + 2:29
56 Reynders Jens Sport Vlaanderen-Baloise + 4:34
57 Swift Connor Team Arkéa-Samsic + 4:34
58 Russo Clément Team Arkéa-Samsic + 4:34
59 Thijssen Gerben Lotto Soudal + 4:34
60 Barthe Cyril B&B Hotels p/b KTM + 4:34
61 Van Keirsbulck Guillaume Alpecin-Fenix + 4:34
62 Consonni Simone Cofidis + 4:34
63 Cardis Romain St Michel-Auber 93 + 4:34
64 Beullens Cédric Sport Vlaanderen-Baloise + 4:34
65 Leemreize Gijs Jumbo-Visma + 4:34
66 Heßmann Michel Jumbo-Visma + 4:34
67 Van Dijke Mick Jumbo-Visma + 4:34
68 Devriendt Tom Intermarché-Wanty-Gobert + 4:34
69 De Gendt Aimé Intermarché-Wanty-Gobert + 4:34
70 Van Moer Brent Lotto Soudal + 4:34
71 Hulgaard Morten Uno-X Pro Cycling Team + 4:34
72 Kamp Alexander Trek-Segafredo + 4:34
73 Duval Julien AG2R Citroën Team + 4:34
74 Van Asbroeck Tom Israel Start-Up Nation + 6:00
75 Vermeersch Florian Lotto Soudal + 6:00
76 Delettre Alexandre Delko + 6:00
77 Vanmarcke Sep Israel Start-Up Nation + 7:34
78 Roosen Timo Jumbo-Visma + 7:34
79 Herregodts Rune Sport Vlaanderen-Baloise + 7:34
80 Petit Adrien Team TotalEnergies + 7:34
81 Pedersen Casper Team DSM + 7:34
82 Carisey Clément Delko + 7:34
83 Bodnar Maciej BORA-hansgrohe + 7:34
84 Paasschens Mathijs Bingoal Pauwels Sauces WB + 10:05
85 Denz Nico Team DSM + 10:05
86 Siskevicius Evaldas Delko + 10:05
87 Planckaert Edward Alpecin-Fenix + 10:05
88 Menten Milan Bingoal Pauwels Sauces WB + 10:05
89 Bol Cees Team DSM + 10:05
90 Saugstad Lars Uno-X Pro Cycling Team + 10:05
91 Andersen Søren Kragh Team DSM + 10:05
92 Vliegen Loic Intermarché-Wanty-Gobert + 12:50
93 Robeet Ludovic Bingoal Pauwels Sauces WB + 12:50
94 Grignard Sébastien Lotto Soudal + 12:53
95 Renard Alexis Israel Start-Up Nation + 13:30
96 Biermans Jenthe Israel Start-Up Nation + 13:30
97 Mozzato Luca B&B Hotels p/b KTM + 13:30
98 van der Hoorn Taco Intermarché-Wanty-Gobert + 13:30
99 Reijnen Kiel Trek-Segafredo + 14:16
100 Debeaumarché Nicolas St Michel-Auber 93 + 14:16
101 Grondin Donavan Team Arkéa-Samsic + 14:16
102 Van der Tuuk Danny Equipo Kern Pharma + 14:16
103 Miquel Delgado Pau Equipo Kern Pharma + 14:16
104 Bohli Tom Cofidis + 14:16
105 Hurel Tony St Michel-Auber 93 + 14:16
106 Hailemichael Mulu Delko + 14:16
107 Carvalho André Cofidis + 14:16
108 Juaristi Txomin Euskaltel-Euskadi + 14:16
109 Sajnok Szymon Cofidis + 14:16
110 Thwaites Scott Alpecin-Fenix + 14:16
111 Wirtgen Tom Bingoal Pauwels Sauces WB + 14:16
112 Baska Erik BORA-hansgrohe + 14:16
113 van Gestel Dries Team TotalEnergies + 14:16
114 Wirtgen Luc Bingoal Pauwels Sauces WB + 14:16
115 Iturria Mikel Euskaltel-Euskadi + 14:16
116 Paquot Tom Bingoal Pauwels Sauces WB + 14:24
117 Angulo Antonio Euskaltel-Euskadi + 21:22
DNS Van Niekerk Morne St Michel-Auber 93
DNS Levasseur Jordan Xelliss-Roubaix Lille Métropole
DNF Hivert Jonathan B&B Hotels p/b KTM
DNF Lemoine Cyril B&B Hotels p/b KTM
DNF Laas Martin BORA-hansgrohe
DNF Selig Rüdiger BORA-hansgrohe
DNF Jensen August Delko
DNF Prades Eduard Delko
DNF Galván Francisco Equipo Kern Pharma
DNF Jaime Alex Equipo Kern Pharma
DNF Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma
DNF Aranburu Jokin Euskaltel-Euskadi
DNF Bizkarra Mikel Euskaltel-Euskadi
DNF Bou Joan Euskaltel-Euskadi
DNF Planckaert Baptiste Intermarché-Wanty-Gobert
DNF Sagiv Guy Israel Start-Up Nation
DNF Vahtra Norman Israel Start-Up Nation
DNF Kluge Roger Lotto Soudal
DNF Apers Ruben Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Van Poucke Aaron Sport Vlaanderen-Baloise
DNF Maldonado Anthony St Michel-Auber 93
DNF Maurelet Flavien St Michel-Auber 93
DNF Ledanois Kevin Team Arkéa-Samsic
DNF Arndt Nikias Team DSM
DNF Eekhoff Nils Team DSM
DNF Märkl Niklas Team DSM
DNF Doubey Fabien Team TotalEnergies
DNF Manzin Lorrenzo Team TotalEnergies
DNF Egholm Jakob Trek-Segafredo
DNF Hoole Daan Trek-Segafredo
DNF Abrahamsen Jonas Uno-X Pro Cycling Team
DNF Halvorsen Kristoffer Uno-X Pro Cycling Team
DNF Skaarseth Anders Uno-X Pro Cycling Team
DNF Tiller Rasmus Uno-X Pro Cycling Team
DNF Picoux Maximilien Xelliss-Roubaix Lille Métropole
DNF Vermeulen Emiel Xelliss-Roubaix Lille Métropole

Information