FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Paris - Tours
UCI, One-day race, 9th October 2011, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1901
1896
Results
Embed Results
Nations
Australia
Belarus
Belgium
Canada
Denmark
Finland
France
Germany
Great Britain
Hungary
Ireland
Israel
Italy
Japan
Latvia
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Slovakia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
AG2R La Mondiale
BigMat - Auber 93
BMC Racing Team
Bretagne - Schuller
Cofidis
Euskaltel-Euskadi
FDJ
Garmin-Cervélo
Lampre-ISD
Landbouwkrediet
Leopard-Trek
Omega Pharma-Lotto
Quick Step
Rabobank
RadioShack
Saur - Sojasun
Saxo Bank - SunGard
Skil - Shimano
Sky ProCycling
Team Europcar
Team HTC - Highroad
Team Type 1 - Sanofi
Topsport Vlaanderen - Mercator
Vacansoleil - DCM
Veranda's Willems - Accent
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Van Avermaet
Greg
1985
BMC Racing Team
05:21:43
02
Marcato
Marco
1984
Vacansoleil - DCM
+ 02
03
Klostergaard
Kasper
1983
Saxo Bank - SunGard
+ 15
04
Stannard
Ian
1987
Sky ProCycling
+ 15
05
Bodrogi
László
1976
Team Type 1 - Sanofi
+ 15
06
Delage
Mickaël
1985
FDJ
+ 22
07
Lequatre
Geoffroy
1981
RadioShack
+ 22
08
O'Grady
Stuart
1973
Leopard-Trek
+ 22
09
Curvers
Roy
1979
Skil - Shimano
+ 22
10
Gérard
Arnaud
1984
FDJ
+ 26
11
Degenkolb
John
1989
Team HTC - Highroad
+ 48
12
Hayman
Mathew
1978
Sky ProCycling
+ 48
13
Boucher
David
1980
Omega Pharma-Lotto
+ 48
14
Tjallingii
Maarten
1977
Rabobank
+ 48
15
Gaudin
Damien
1986
Team Europcar
+ 48
16
Buts
Vitaliy
1986
Lampre-ISD
+ 48
17
Delfosse
Sébastien
1982
Landbouwkrediet
+ 48
18
Bertogliati
Rubens
1979
Team Type 1 - Sanofi
+ 53
19
McEwen
Robbie
1972
RadioShack
+ 01:23
20
Freire
Óscar
1976
Rabobank
+ 01:23
21
Petit
Adrien
1990
Cofidis
+ 01:23
22
Veelers
Tom
1984
Skil - Shimano
+ 01:23
23
Phinney
Taylor
1990
BMC Racing Team
+ 01:23
24
Saramotins
Aleksejs
1982
Cofidis
+ 01:23
25
Henderson
Greg
1976
Sky ProCycling
+ 01:23
26
Pichon
Laurent
1986
Bretagne - Schuller
+ 01:23
27
Petacchi
Alessandro
1974
Lampre-ISD
+ 01:23
28
Vanmarcke
Sep
1988
Garmin-Cervélo
+ 01:23
29
Wallays
Jelle
1989
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 01:23
30
Ligthart
Pim
1988
Vacansoleil - DCM
+ 01:23
31
Cooke
Baden
1978
Saxo Bank - SunGard
+ 01:23
32
Krivtsov
Yuriy
1979
AG2R La Mondiale
+ 01:23
33
Bol
Jetse
1989
Rabobank
+ 01:23
34
Feillu
Romain
1984
Vacansoleil - DCM
+ 01:23
35
Chavanel
Sylvain
1979
Quick Step
+ 01:23
36
Van Vooren
Steven
1986
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 01:23
37
Arashiro
Yukiya
1984
Team Europcar
+ 01:23
38
Gallopin
Tony
1988
Cofidis
+ 01:23
39
Kluge
Roger
1986
Skil - Shimano
+ 01:23
40
Lloyd
Daniel
1980
Garmin-Cervélo
+ 01:23
41
Guesdon
Frédéric
1971
FDJ
+ 01:23
42
Cavendish
Mark
1985
Team HTC - Highroad
+ 01:23
43
Offredo
Yoann
1986
FDJ
+ 01:23
44
Bak
Lars
1980
Team HTC - Highroad
+ 01:23
45
Sutton
Chris
1984
Sky ProCycling
+ 01:23
46
Coyot
Arnaud
1980
Saur - Sojasun
+ 01:23
47
Geslin
Anthony
1980
FDJ
+ 01:23
48
Schär
Michael
1986
BMC Racing Team
+ 01:23
49
Dempster
Zakkari
1987
Team HTC - Highroad
+ 01:23
50
Flecha
Juan Antonio
1977
Sky ProCycling
+ 01:23
51
Lemarchand
Romain
1987
AG2R La Mondiale
+ 01:23
52
Dumoulin
Samuel
1980
Cofidis
+ 01:23
53
Arvesen
Kurt Asle
1975
Sky ProCycling
+ 01:23
54
Maes
Nikolas
1986
Quick Step
+ 01:23
55
Galland
Jérémie
1983
Saur - Sojasun
+ 01:31
56
Leukemans
Björn
1977
Vacansoleil - DCM
+ 01:34
57
Ballan
Alessandro
1979
BMC Racing Team
+ 01:36
58
Burghardt
Marcus
1983
BMC Racing Team
+ 01:36
59
Santambrogio
Mauro
1984
BMC Racing Team
+ 01:36
60
Tankink
Bram
1978
Rabobank
+ 01:36
61
Ladagnous
Matthieu
1984
FDJ
+ 01:36
62
Wynants
Maarten
1982
Rabobank
+ 01:36
63
Klier
Andreas
1976
Garmin-Cervélo
+ 01:36
64
Duque
Leonardo
1980
Cofidis
+ 01:36
65
Lindeman
Bert-Jan
1989
Vacansoleil - DCM
+ 01:36
66
Fröhlinger
Johannes
1985
Skil - Shimano
+ 01:40
67
Gilbert
Philippe
1982
Omega Pharma-Lotto
+ 01:46
68
Caethoven
Steven
1981
Veranda's Willems - Accent
+ 02:14
69
Fouchard
Julien
1986
Cofidis
+ 02:14
70
Goddaert
Kristof
1986
AG2R La Mondiale
+ 02:14
71
Scheirlinckx
Staf
1979
Veranda's Willems - Accent
+ 02:30
72
Rasch
Gabriel
1976
Garmin-Cervélo
+ 02:30
73
Kohler
Martin
1985
BMC Racing Team
+ 02:30
74
Rousseau
Nicolas
1983
BigMat - Auber 93
+ 02:30
75
Velits
Martin
1985
Team HTC - Highroad
+ 02:30
76
Martias
Rony
1980
Saur - Sojasun
+ 02:47
77
Van Goolen
Jurgen
1980
Veranda's Willems - Accent
+ 02:47
78
Chavanel
Sébastien
1981
Team Europcar
+ 03:17
79
Lemoine
Cyril
1983
Saur - Sojasun
+ 04:22
80
Steensen
André
1987
Saxo Bank - SunGard
+ 07:25
81
Brown
Graeme
1979
Rabobank
+ 07:25
82
Kwiatkowski
Michal
1990
RadioShack
+ 07:25
83
Brammeier
Matthew
1985
Team HTC - Highroad
+ 07:25
84
Steegmans
Gert
1980
Quick Step
+ 07:25
85
Vermeltfoort
Coen
1988
Rabobank
+ 13:56
86
Clarke
William
1985
Leopard-Trek
+ 13:56
87
Isasi
Iñaki
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 15:11
88
Azanza
Jorge
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 15:11
89
Oroz
Juan José
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 15:11
DNF
Champion
Dimitri
1983
AG2R La Mondiale
DNF
Elmiger
Martin
1978
AG2R La Mondiale
DNF
Loubet
Julien
1985
AG2R La Mondiale
DNF
Martinez
Yannick
1988
AG2R La Mondiale
DNF
Ravard
Anthony
1983
AG2R La Mondiale
DNF
Bacon
Romain
1990
BigMat - Auber 93
DNF
Bacquet
Fabien
1986
BigMat - Auber 93
DNF
Dassonville
Flavien
1991
BigMat - Auber 93
DNF
Mederel
Maxime
1980
BigMat - Auber 93
DNF
Mombaerts
Johan
1984
BigMat - Auber 93
DNF
Racault
Ronan
1988
BigMat - Auber 93
DNF
Thiré
Jonathan
1986
BigMat - Auber 93
DNF
Bideau
Jean-Marc
1984
Bretagne - Schuller
DNF
Blot
Guillaume
1985
Bretagne - Schuller
DNF
Bonsergent
Stéphane
1977
Bretagne - Schuller
DNF
Delpech
Jean-Luc
1979
Bretagne - Schuller
DNF
Dion
Renaud
1978
Bretagne - Schuller
DNF
Duret
Sébastien
1980
Bretagne - Schuller
DNF
Malacarne
Gaël
1986
Bretagne - Schuller
DNF
Sijmens
Nico
1978
Cofidis
DNF
Valentin
Tristan
1982
Cofidis
DNF
Aramendia
Javier
1986
Euskaltel-Euskadi
DNF
Bilbao
Pello
1990
Euskaltel-Euskadi
DNF
Castroviejo
Jonathan
1987
Euskaltel-Euskadi
DNF
Cazaux
Pierre
1984
Euskaltel-Euskadi
DNF
Minguez
Miguel
1988
Euskaltel-Euskadi
DNF
Hutarovich
Yauheni
1983
FDJ
DNF
Rollin
Dominique
1982
FDJ
DNF
Maaskant
Martijn
1983
Garmin-Cervélo
DNF
Summerhill
Daniel
1989
Garmin-Cervélo
DNF
Graziato
Massimo
1988
Lampre-ISD
DNF
Kostyuk
Denys
1982
Lampre-ISD
DNF
Loosli
David
1980
Lampre-ISD
DNF
Spilak
Simon
1986
Lampre-ISD
DNF
Szeghalmi
Balint
1980
Lampre-ISD
DNF
Bellemakers
Dirk
1984
Landbouwkrediet
DNF
Commeyne
Davy
1980
Landbouwkrediet
DNF
Helminen
Matti
1975
Landbouwkrediet
DNF
Honig
Reinier
1983
Landbouwkrediet
DNF
Peeters
Kevin
1987
Landbouwkrediet
DNF
Planckaert
Baptiste
1988
Landbouwkrediet
DNF
Stallaert
Joeri
1991
Landbouwkrediet
DNF
Bennati
Daniele
1980
Leopard-Trek
DNF
Feillu
Brice
1985
Leopard-Trek
DNF
Klemme
Dominic
1986
Leopard-Trek
DNF
Selig
Rüdiger
1989
Leopard-Trek
DNF
Vigano
Davide
1984
Leopard-Trek
DNF
Blythe
Adam
1989
Omega Pharma-Lotto
DNF
De Greef
Francis
1985
Omega Pharma-Lotto
DNF
Van De Walle
Jurgen
1977
Omega Pharma-Lotto
DNF
Vandousselaere
Sven
1988
Omega Pharma-Lotto
DNF
Vanendert
Jelle
1985
Omega Pharma-Lotto
DNF
Veikkanen
Jussi
1981
Omega Pharma-Lotto
DNF
De Weert
Kevin
1982
Quick Step
DNF
Devenyns
Dries
1983
Quick Step
DNF
Malacarne
Davide
1987
Quick Step
DNF
Stauff
Andreas
1987
Quick Step
DNF
Van Keirsbulck
Guillaume
1991
Quick Step
DNF
Flens
Rick
1983
Rabobank
DNF
Engoulvent
Jimmy
1979
Saur - Sojasun
DNF
Hivert
Jonathan
1985
Saur - Sojasun
DNF
Levarlet
Guillaume
1985
Saur - Sojasun
DNF
Simon
Julien
1985
Saur - Sojasun
DNF
Larsson
Gustav
1980
Saxo Bank - SunGard
DNF
Margaliot
Ran
1988
Saxo Bank - SunGard
DNF
Marycz
Jaroslaw
1987
Saxo Bank - SunGard
DNF
Damuseau
Thomas
1989
Skil - Shimano
DNF
De Kort
Koen
1982
Skil - Shimano
DNF
Sprick
Matthieu
1981
Skil - Shimano
DNF
Timmer
Albert
1985
Skil - Shimano
DNF
Downing
Russell
1978
Sky ProCycling
DNF
Gautier
Cyril
1987
Team Europcar
DNF
Haddou
Saïd
1982
Team Europcar
DNF
Jérôme
Vincent
1984
Team Europcar
DNF
Pichot
Alexandre
1983
Team Europcar
DNF
Veilleux
David
1987
Team Europcar
DNF
Gretsch
Patrick
1987
Team HTC - Highroad
DNF
Pate
Danny
1979
Team HTC - Highroad
DNF
Busche
Matthew
1985
RadioShack
DNF
Rast
Gregory
1980
RadioShack
DNF
Sergent
Jesse
1988
RadioShack
DNF
Bazzana
Alessandro
1984
Team Type 1 - Sanofi
DNF
Ilesic
Aldo Ino
1984
Team Type 1 - Sanofi
DNF
Kobzarenko
Valery
1977
Team Type 1 - Sanofi
DNF
Mejias
Javier
1983
Team Type 1 - Sanofi
DNF
Verschoor
Martijn
1985
Team Type 1 - Sanofi
DNF
De Vreese
Laurens
1988
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Jacobs
Pieter
1986
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Neirynck
Stijn
1985
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
van Hecke
Preben
1982
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Van Staeyen
Michael
1988
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Waeytens
Zico
1991
Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF
Devolder
Stijn
1979
Vacansoleil - DCM
DNF
Pavarin
Marcello
1986
Vacansoleil - DCM
DNF
Poels
Wout
1987
Vacansoleil - DCM
DNF
De Vocht
Wim
1982
Veranda's Willems - Accent
DNF
De Wilde
Sjef
1981
Veranda's Willems - Accent
DNF
Drucker
Jempy
1986
Veranda's Willems - Accent
DNF
van Dijk
Stefan
[*]
1976
Veranda's Willems - Accent
DNF
Verbist
Evert
1984
Veranda's Willems - Accent
Information
Paris - Tours
France
9th October 2011
1.HC | 230.5 km