Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Paris - Tours
World Cup, One-day race, 8th October 2000, France
Race info
Results
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1918
1917
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1901
1896
Results
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Moldova
Netherlands
Norway
Poland
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
USA
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Tafi
Andrea
1966
Mapei - Quick Step
06:38:14
02
Tchmil
Andrei
1963
Lotto - Adecco
+ 39
03
Nardello
Daniele
1972
Mapei - Quick Step
+ 39
04
Bettini
Paolo
1974
Mapei - Quick Step
+ 01:36
05
Stangelj
Gorazd
1973
Liquigas - Pata
+ 01:39
06
Verbrugghe
Rik
1974
Lotto - Adecco
+ 01:39
07
Spruch
Zbigniew
1965
Lampre-Daikin
+ 01:39
08
Sørensen
Rolf
1965
Rabobank
+ 02:00
09
Kirsipuu
Jaan
1969
Ag2r - Décathlon
+ 02:05
10
Petacchi
Alessandro
1974
Fassa Bortolo
+ 02:05
11
Zabel
Erik
1970
Team Deutsche Telekom
+ 02:05
12
Mattan
Nico
1971
Cofidis
+ 02:09
13
Van Petegem
Peter
1970
Farm Frites
+ 03:44
14
Høj
Frank
1973
La Française des Jeux
+ 03:44
15
Baldato
Fabio
1968
Fassa Bortolo
+ 03:44
16
van Bon
Léon
1972
Rabobank
+ 03:44
17
Celestino
Mirko
1974
Team Polti
+ 03:44
18
Guesdon
Frédéric
1971
La Française des Jeux
+ 03:44
19
Hinault
Sébastien
1974
Crédit Agricole
+ 03:44
20
Loda
Nicola
1971
Fassa Bortolo
+ 03:44
21
Hauptman
Andrej
1975
Vini Caldirola - Sidermec
+ 03:44
22
Mengin
Christophe
1968
La Française des Jeux
+ 03:44
23
Zberg
Markus
1974
Rabobank
+ 03:44
24
Auger
Ludovic
1971
BigMat - Auber 93
+ 03:44
25
Zanotti
Marco
1974
Liquigas - Pata
+ 03:44
26
Detilloux
Christophe
1974
Lotto - Adecco
+ 03:44
27
Aldag
Rolf
1968
Team Deutsche Telekom
+ 03:44
28
Peers
Chris
1970
Cofidis
+ 03:44
29
Hamburger
Bo
1970
Memory Card-Jack&Jones
+ 03:44
30
Vierhouten
Aart
1970
Rabobank
+ 03:44
31
Farazijn
Peter
1969
Cofidis
+ 03:44
32
O'Grady
Stuart
1973
Crédit Agricole
+ 03:44
33
Botcharov
Alexandre
1975
Ag2r - Décathlon
+ 03:44
34
Sivakov
Alexei
1972
BigMat - Auber 93
+ 03:44
35
Flickinger
Andy
1978
Festina - Lotus
+ 03:44
36
De Waele
Fabien
1975
Lotto - Adecco
+ 03:44
37
Turpin
Ludovic
1975
Ag2r - Décathlon
+ 03:44
38
Gutiérrez
José Enrique
1974
Kelme - Costa Blanca
+ 03:44
39
Piccoli
Mariano
1970
Lampre-Daikin
+ 03:44
40
Artunghi
Marco
1969
Mercatone Uno - Albacom
+ 03:44
41
Camenzind
Oscar
1971
Lampre-Daikin
+ 03:44
42
Poilvet
Benoît
1976
-
+ 03:44
43
Paolini
Luca
1977
Mapei - Quick Step
+ 03:44
44
Freire
Óscar
1976
Mapei - Quick Step
+ 03:44
45
Lamour
Claude
1969
Cofidis
+ 03:44
46
Auriemma
Christian
1974
Alexia Alluminio
+ 03:44
47
Huser
Rolf
1971
Festina - Lotus
+ 03:44
48
Zanette
Denis
1970
Liquigas - Pata
+ 03:44
49
Brochard
Laurent
1968
Jean Delatour
+ 03:44
50
Johansen
Allan
1971
Memory Card-Jack&Jones
+ 03:44
51
Conte
Biagio
1968
Saeco - Valli & Valli
+ 03:44
52
Kozlitine
Oleg
1969
St. Quentin - Oktos
+ 03:44
53
Cioni
Dario
1974
Mapei - Quick Step
+ 03:44
54
Faresin
Gianni
1965
Liquigas - Pata
+ 03:44
55
Vogondy
Nicolas
1977
La Française des Jeux
+ 03:44
56
den Bakker
Maarten
1969
Rabobank
+ 03:44
57
Heulot
Stéphane
1971
La Française des Jeux
+ 03:44
58
Peron
Andrea
1971
Fassa Bortolo
+ 03:44
59
Jenner
Christopher
1974
Crédit Agricole
+ 03:44
60
Pugaci
Igor
1975
Saeco - Valli & Valli
+ 03:44
61
Andriotto
Dario
1972
Alexia Alluminio
+ 03:44
62
Schaffrath
Jan
1971
Team Deutsche Telekom
+ 03:44
63
Barthe
Stéphane
1972
Ag2r - Décathlon
+ 03:44
64
Virenque
Richard
1969
Team Polti
+ 03:44
65
Zubeldia
Haimar
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 03:44
66
Wauters
Marc
1969
Rabobank
+ 03:44
67
Bramati
Davide
1968
Mapei - Quick Step
+ 03:52
68
Vainsteins
Romans
1973
Vini Caldirola - Sidermec
+ 03:54
69
Ballerini
Franco
1964
Lampre-Daikin
+ 03:54
70
Ivanov
Sergei
1975
Farm Frites
+ 03:54
71
Chouffe
Alexandre
1974
BigMat - Auber 93
+ 04:52
72
Talabardon
Sebastien
1978
BigMat - Auber 93
+ 04:52
73
Magnusson
Glenn
1969
Farm Frites
+ 04:52
74
de Jongh
Steven
1973
Rabobank
+ 04:52
75
Hushovd
Thor
1978
Crédit Agricole
+ 04:52
76
Cattai
Stefano
1967
Liquigas - Pata
+ 04:52
77
Silloniz Aresti
Josu
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 04:52
78
Halgand
Patrice
1974
Jean Delatour
+ 04:52
79
Vinokourov
Alexandre
1973
Team Deutsche Telekom
+ 04:52
80
Codol
Massimo
1973
Lampre-Daikin
+ 06:41
81
Grabsch
Ralf
1973
Team Deutsche Telekom
+ 07:10
82
Klöden
Andreas
1975
Team Deutsche Telekom
+ 07:10
83
Hundertmarck
Kai
1969
Team Deutsche Telekom
+ 07:10
84
Baguet
Serge
1969
Lotto - Adecco
+ 07:10
85
Chavanel
Sylvain
1979
Bonjour - Toupargel
+ 07:41
86
Serpellini
Marco
1972
Lampre-Daikin
+ 08:52
87
Boogerd
Michael
1972
Rabobank
+ 08:52
88
Ludewig
Jörg
1975
Saeco - Valli & Valli
+ 14:22
89
Brandt
Christophe
1977
Saeco - Valli & Valli
+ 14:22
90
Rumsas
Raimondas
1972
Fassa Bortolo
+ 14:22
91
Van der Ven
Remco
1975
Farm Frites
+ 14:22
92
Forner Munoz
Alvaro
1972
Kelme - Costa Blanca
+ 14:22
93
Michaelsen
Lars
1969
La Française des Jeux
+ 14:22
94
Zucconi
Pietro
1975
Vini Caldirola - Sidermec
+ 14:22
95
Van Hyfte
Paul
1972
Lotto - Adecco
+ 14:22
96
Van Kessel
Miquel
1975
Farm Frites
+ 14:22
97
Simensen
Ole Sigurd
1972
St. Quentin - Oktos
+ 14:22
98
Pate
Danny
1979
Saeco - Valli & Valli
+ 14:22
99
Van de Wouwer
Kurt
1971
Lotto - Adecco
+ 14:22
100
Zhukov
Oleg
1976
BigMat - Auber 93
+ 14:22
101
Marichal
Thierry
1973
Lotto - Adecco
+ 14:22
102
Battistel
Giacomo
1976
Alexia Alluminio
+ 14:22
103
Minali
Nicola
1969
Alexia Alluminio
+ 14:22
104
Goncaras
Mindaugas
1975
St. Quentin - Oktos
+ 14:22
105
Mikhailov
Gennady
1974
Farm Frites
+ 14:22
106
Jan
Xavier
1970
La Française des Jeux
+ 14:22
107
Da Cruz
Carlos
1974
BigMat - Auber 93
+ 14:29
108
Planckaert
Jo
1970
Cofidis
+ 14:29
109
Arrizabalaga Agirre
Gorka
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 14:29
110
Koerts
Jans
1969
Farm Frites
+ 14:29
111
Piziks
Arvis
1969
Memory Card-Jack&Jones
+ 14:29
112
Contrini
Daniele
1974
Liquigas - Pata
+ 14:29
113
Mori
Massimiliano
1974
Saeco - Valli & Valli
+ 14:29
DNF
Agnolutto
Christophe
1969
Ag2r - Décathlon
DNF
Kasputis
Arturas
1967
Ag2r - Décathlon
DNF
Kivilev
Andrei
1973
Ag2r - Décathlon
DNF
Salmon
Benoît
1974
Ag2r - Décathlon
DNF
Cavagnis
Oscar
1974
Alexia Alluminio
DNF
Fioroni
Leandro
1974
Alexia Alluminio
DNF
Serri
Eddy
1974
Alexia Alluminio
DNF
Villa
Marco
1969
Alexia Alluminio
DNF
Capelle
Christophe
1967
BigMat - Auber 93
DNF
Sweet
Jay
1975
BigMat - Auber 93
DNF
Bouyer
Franck
1974
Bonjour - Toupargel
DNF
Guilbert
Charles
1972
Bonjour - Toupargel
DNF
Mainguenaud
Frederic
1974
Bonjour - Toupargel
DNF
Salanson
Fabrice
1979
Bonjour - Toupargel
DNF
Simon
François
1968
Bonjour - Toupargel
DNF
Desbiens
Laurent
1969
Cofidis
DNF
Le Boulanger
Yoann
1975
Cofidis
DNF
Millar
David
1977
Cofidis
DNF
Bäckstedt
Magnus
1975
Crédit Agricole
DNF
Finot
Frederic
1977
Crédit Agricole
DNF
Voigt
Jens
1971
Crédit Agricole
DNF
Artetxe
Mikel
1976
Euskaltel-Euskadi
DNF
Flores
Iker
1976
Euskaltel-Euskadi
DNF
Lopez
Alberto
1972
Euskaltel-Euskadi
DNF
Martinez
José Alberto
1975
Euskaltel-Euskadi
DNF
Mayo
Iban
1977
Euskaltel-Euskadi
DNF
Löwik
Gerben
1977
Farm Frites
DNF
Ferrigato
Andrea
1969
Fassa Bortolo
DNF
Konyshev
Dimitri
1966
Fassa Bortolo
DNF
Tosatto
Matteo
1974
Fassa Bortolo
DNF
Augé
Stephane
1974
Festina - Lotus
DNF
Brard
Florent
1976
Festina - Lotus
DNF
Clinger
David
1977
Festina - Lotus
DNF
Henrix
Sascha
1973
Festina - Lotus
DNF
Moreau
Christophe
1971
Festina - Lotus
DNF
Reynaud
Nicolas
1977
Festina - Lotus
DNF
Bessy
Frederic
1972
Jean Delatour
DNF
Bouvard
Gilles
1969
Jean Delatour
DNF
Dessel
Cyril
1974
Jean Delatour
DNF
Seigneur
Eddy
1969
Jean Delatour
DNF
Teyssier
Francisque
1969
Jean Delatour
DNF
Trastour
Olivier
1971
Jean Delatour
DNF
Gálvez
Isaac
1975
Kelme - Costa Blanca
DNF
Manzano Ruano
Jesus Maria
1978
Kelme - Costa Blanca
DNF
Requejo Dominguez
Eligio
1975
Kelme - Costa Blanca
DNF
Vicioso
Angel
1977
Kelme - Costa Blanca
DNF
Guidi
Fabrizio
1972
La Française des Jeux
DNF
Jan
Xavier
1970
La Française des Jeux
DNF
Hunter
Robert
1977
Lampre-Daikin
DNF
Missaglia
Gabriele
1970
Lampre-Daikin
DNF
Marini
Mirko
1974
Liquigas - Pata
DNF
Rastelli
Ellis
1975
Liquigas - Pata
DNF
Salvato
Christian
1971
Liquigas - Pata
DNF
Corvers
Frank
1969
Memory Card-Jack&Jones
DNF
Hoffman
Tristan
1970
Memory Card-Jack&Jones
DNF
Moe Rasmussen
Jacob
1975
Memory Card-Jack&Jones
DNF
Rittsel
Martin
1971
Memory Card-Jack&Jones
DNF
Sandstød
Michael
1968
Memory Card-Jack&Jones
DNF
Caravaggio
Maurizio
1976
Mercatone Uno - Albacom
DNF
Cigana
Massimo
1974
Mercatone Uno - Albacom
DNF
De Paoli
Daniele
1973
Mercatone Uno - Albacom
DNF
Ortenzi
Gianmario
1976
Mercatone Uno - Albacom
DNF
Podenzana
Massimo
1961
Mercatone Uno - Albacom
DNF
Siboni
Marcello
1965
Mercatone Uno - Albacom
DNF
Velo
Marco
1974
Mercatone Uno - Albacom
DNF
Dufaux
Laurent
1969
Saeco - Valli & Valli
DNF
Meier
Armin
1969
Saeco - Valli & Valli
DNF
Balciunas
Linas
1978
St. Quentin - Oktos
DNF
Desjardins
Jerome
1975
St. Quentin - Oktos
DNF
Ruskys
Saulius
1974
St. Quentin - Oktos
DNF
Templier
Vincent
1972
St. Quentin - Oktos
DNF
Ullrich
Jan
1973
Team Deutsche Telekom
DNF
Cassani
Enrico
1972
Team Polti
DNF
Colleoni
Michele
1977
Team Polti
DNF
Crepaldi
Mirko
1972
Team Polti
DNF
Hervé
Pascal
1964
Team Polti
DNF
Mazzoleni
Eddy
1973
Team Polti
DNF
Sacchi
Fabio
1974
Team Polti
DNF
Bortolami
Gianluca
1968
Vini Caldirola - Sidermec
DNF
Casagrande
Francesco
1970
Vini Caldirola - Sidermec
DNF
Giacomelli
Sandro
1975
Vini Caldirola - Sidermec
DNF
Milesi
Marco
1970
Vini Caldirola - Sidermec
DNF
Radaelli
Mauro
1967
Vini Caldirola - Sidermec
Information
Paris - Tours
France
8th October 2000
CDM | 255.0 km