Front Races Teams Riders Ranking

Trofej Porec - Porec Trophy | 2020 Results

Information Results Startlist

Main page

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Olav Kooij Jumbo- Visma Development Team 3:28:3240
02 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 0030
03 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Santic + 0025
04 Nelson Soto Colombia Tierra de Atletas-GW + 0020
05 Andi Bajc Felbermayr - Simplon Wels + 0015
06 Luka Cotar KK Kranj + 0410
07 Leon Heinschke Development Team Sunweb + 045
08 Ziga Jerman Groupama-FDJ Conti + 043
09 John Mandrysch P&S Metalltechnik + 043
10 Niklas Märkl Development Team Sunweb + 043
11 Davide Rebellin Meridiana - Kamen Team + 04
12 Antti-Jussi Juntunen Tartu 2024 - BCD + 04
13 Rojus Adomaitis Klaipeda CT + 04
14 Ziga Rucigaj Meblo Jogi Pro-Concrete + 04
15 Jiri Petrus Topforex-Lapierre + 04
16 Richard Banusch LKT Team Brandenburg + 04
17 Alois Kankovsky Elkov - Kasper + 04
18 Nicolas Nesi D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 04
19 Jacob Stenzel Veloclub Ratisbona + 04
20 Hugo Page Groupama-FDJ Conti + 04
21 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Santic + 04
22 Henrik Pakalski Rad-Net Rose Team + 04
23 Petr Hampl TJ Favorit Brno + 04
24 Igor Sidorov Gazprom-Rusvelo U23 + 04
25 Tobias Bayer Tirol KTM Cycling Team + 04
26 Anton Vtyurin Gazprom-Rusvelo U23 + 04
27 Michal Schlegel Elkov - Kasper + 04
28 Pasquale Abenante Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 04
29 Alejandro Ropero Kometa - Xstra + 04
30 Mirco Maestri Bardiani-CSF-Faizanè + 04
31 Florian Kierner Tirol KTM Cycling Team + 04
32 Matej Mugerli SportLand Niederösterreich + 04
33 Antonio Barac Meridiana - Kamen Team + 04
34 Vojtech Repa Topforex-Lapierre + 04
35 Gleb Kugaevskiy Gazprom-Rusvelo U23 + 04
36 Uros Repse KK Kranj + 04
37 Mattia Petrucci Groupama-FDJ Conti + 04
38 Nik Cemazar KK Kranj + 04
39 Paul Taebling LKT Team Brandenburg + 04
40 Frantisek Sisr Elkov - Kasper + 04
41 Martin Meiler Team Vorarlberg Santic + 04
42 Jaka Primozic KK Kranj + 04
43 Michal Prochazka TJ Favorit Brno + 04
44 Michal Rotter TJ Favorit Brno + 04
45 Ales Pirih KK Kranj + 04
46 Anton Popov Gazprom-Rusvelo U23 + 04
47 Valeriy Fatkullin Gazprom-Rusvelo U23 + 04
48 Markus Pajur Tartu 2024 - BCD + 04
49 Jodok Salzmann WSA KTM Graz + 04
50 Carlo Jurisevic Ljubljana Gusto Santic + 04
51 Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas-GW + 04
52 Oscar Quiroz Colombia Tierra de Atletas-GW + 04
53 Matevz Govekar Meblo Jogi Pro-Concrete + 04
54 Matej Blasko Topforex-Lapierre + 04
55 Jack Burke Team Vorarlberg Santic + 04
56 Raphael Kockelmann Team Vorarlberg Santic + 04
57 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 04
58 Stefan Kolb SportLand Niederösterreich + 04
59 Richard Habermann Topforex-Lapierre + 04
60 Felix James Meo Team Vorarlberg Santic + 04
61 Marek Gajdula Topforex-Lapierre + 04
62 Matej Zahalka Elkov - Kasper + 04
63 Karel Hnik Elkov - Kasper + 04
64 Johannes Schinnagel Team Vorarlberg Santic + 04
65 Gediminas Bagdonas Klaipeda CT + 04
66 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 04
67 Pavel Gruber TJ Favorit Brno + 04
68 Darwin Atapuma Colombia Tierra de Atletas-GW + 04
69 Hernan Aguirre Colombia Tierra de Atletas-GW + 04
70 Sylvain Moniquet Groupama-FDJ Conti + 04
71 Rok Naglic Meblo Jogi Pro-Concrete + 04
72 Ziga Groselj Felbermayr - Simplon Wels + 04
73 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 04
74 Florian Lipowitz Tirol KTM Cycling Team + 04
75 Marco Friedrich Tirol KTM Cycling Team + 04
76 Erik Fetter Kometa - Xstra + 04
77 Lucas Daugé Novo Nordisk Development + 04
78 Daniels Kazis Tartu 2024 - BCD + 04
79 Matteo Zurlo Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 04
80 Luca Raggio D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 04
81 Sergey Kurianov Gazprom-Rusvelo U23 + 04
82 Marco Benfatto Bardiani-CSF-Faizanè + 04
83 Michael Kukrle Elkov - Kasper + 04
84 Orlando Pitzanti D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 04
85 Filip Kvasina KK Kranj + 04
86 Franz Werner LKT Team Brandenburg + 04
87 Aljaz Omerzel Adria Mobil + 04
88 Dusan Kalaba Meridiana - Kamen Team + 04
89 Umberto Orsini Bardiani-CSF-Faizanè + 04
90 Matic Groselj Ljubljana Gusto Santic + 04
91 Adam Dolezal TJ Favorit Brno + 04
92 Tobias Nolde P&S Metalltechnik + 04
93 Matthias Krizek Felbermayr - Simplon Wels + 04
94 Rok Korosec Ljubljana Gusto Santic + 04
95 Filippo Fortin Felbermayr - Simplon Wels + 04
96 Rait Ärm Tartu 2024 - BCD + 40
97 Alessandro Pessot Bardiani-CSF-Faizanè + 40
98 Antonio Puppio Kometa - Xstra + 40
99 Ukko Peltonen Tartu 2024 - BCD + 40
100 Severin Giessibl Veloclub Ratisbona + 40
101 Manuel Bosch Felbermayr - Simplon Wels + 40
102 Jannis Peter Rad-Net Rose Team + 40
103 Linus Rosner Rad-Net Rose Team + 40
104 Theo Zetzsche LKT Team Brandenburg + 40
105 Jason Saltzman SportLand Niederösterreich + 40
106 Phippen Logan Lakaya Novo Nordisk Development + 40
107 Cory Greenberg Veloclub Ratisbona + 40
108 Venantas Lasinis Klaipeda CT + 40
109 Przemyslaw Kotulski Novo Nordisk Development + 40
110 Alessandro Monaco Bardiani-CSF-Faizanè + 40
111 Michael Bresciani D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 40
112 Tim Oelke P&S Metalltechnik + 40
113 Andrea Cervellera Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 40
114 Aljaz Jarc Adria Mobil + 40
115 Kristijan Hocevar Meblo Jogi Pro-Concrete + 40
116 Moreno Marchetti Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 52
117 David Per Adria Mobil + 52
118 Marko Kump Adria Mobil + 52
119 Dominik Amann Team Vorarlberg Santic + 57
120 Sacha Biétry Novo Nordisk Development + 57
121 Marko Pavlic Meblo Jogi Pro-Concrete + 57
122 Vojtech Kminek TJ Favorit Brno + 57
123 Riccardo Verza Kometa - Xstra + 57
124 Tomas Capek Topforex-Lapierre + 57
125 Felix Ritzinger WSA KTM Graz + 57
126 Diego Sevilla Kometa - Xstra + 1:09
127 Rokas Kmieliauskas Klaipeda CT + 1:14
128 Robert Jenko Meblo Jogi Pro-Concrete + 1:26
129 Michel Hessmann Jumbo- Visma Development Team + 1:30
130 Tim Naberman Development Team Sunweb + 1:30
131 Axel Van Der Tuuk Jumbo- Visma Development Team + 1:30
132 Finn Fisher-Black Jumbo- Visma Development Team + 1:30
133 Hannes Wilksch Development Team Sunweb + 1:30
134 Blaz Avbelj Ljubljana Gusto Santic + 1:30
135 Hidde Van Veenendaal Jumbo- Visma Development Team + 1:30
136 Daniel Kock WSA KTM Graz + 1:30
137 Maurice Ballerstedt Jumbo- Visma Development Team + 1:30
138 Luca Coati Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 1:30
139 Christoph Kaspera Veloclub Ratisbona + 1:46
140 Luis Burghardt Veloclub Ratisbona + 1:46
141 Tom Lindner P&S Metalltechnik + 1:46
142 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 1:46
143 Jakob Gessner Rad-Net Rose Team + 1:46
144 Nicholas Rinaldi D'Amico UM Tools Area Zero VVF + 1:46
145 Dominik Röber P&S Metalltechnik + 1:46
146 Stefan Poll SportLand Niederösterreich + 1:46
147 Jasper Frahm Rad-Net Rose Team + 1:46
148 Justas Beniusis Klaipeda CT + 1:59
149 Bostijan Murn Adria Mobil + 1:59
150 Anton Litvintsev Tartu 2024 - BCD + 2:08
151 Lorenzo Cataldo Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 2:10
152 Lukas Schlemmer WSA KTM Graz + 2:20
153 Daniel Auer WSA KTM Graz + 2:20
154 Jakob Reiter SportLand Niederösterreich + 2:20
155 Florian Maier WSA KTM Graz + 2:20
156 Denas Masiulis Klaipeda CT + 2:20
157 Giacomo Garavaglia Kometa - Xstra + 2:20
158 Ludvig Anton Wacker Development Team Sunweb + 2:30
159 Marius Mayrhofer Development Team Sunweb + 2:30
160 Sebastian Schmiedel LKT Team Brandenburg + 2:30
161 Philip Weber LKT Team Brandenburg + 4:00
162 Matija Lojen Meridiana - Kamen Team + 6:00
DNS Nicolas Dalla Valle Bardiani-CSF-Faizanè
DNS Thomas Umhaller Felbermayr - Simplon Wels
DNF Nigel De Sota Novo Nordisk Development
DNF Diego Camargo Colombia Tierra de Atletas-GW
DNF Emanuele Amadio D'Amico UM Tools Area Zero VVF
DNF Lorenzo Marenzi Meridiana - Kamen Team
DNF Bernard Samardzic Meridiana - Kamen Team
DNF Julian Gruber SportLand Niederösterreich
Information
Nations Croatia
Date March 8th
Distance 156 km
CAT 1.2