Front Races Teams Riders Ranking

Trofej Porec - Porec Trophy | 2019 Results

Information Results Startlist

Main page

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Fabian Lienhard Switzerland 3:18:5540
02 Patrick Gamper Tirol KTM Cycling Team + 0030
03 Florian Stork Development Team Sunweb + 0025
04 Christopher Hatz Hermann Radteam + 0020
05 Marco Maronese Bardiani - CSF + 5515
06 Rok Korosec Ljubljana Gusto Xaurum + 5510
07 Stefano Oldani Kometa Cycling Team + 555
08 Riccardo Stacchiotti Giotti Victoria-Palomar + 553
09 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 553
10 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 553
11 Trond Håkon Trondsen Team Coop + 55
12 Dominik Neuman Elkov - Author + 55
13 Patrick Haller Heizomat Rad-Net.de + 55
14 Jodok Salzmann Maloja Pushbikers + 55
15 Benjamin Hill Ljubljana Gusto Xaurum + 55
16 Frantisek Sisr Elkov - Author + 55
17 Michael Carbel Team Waoo + 55
18 Federico Zurlo Giotti Victoria-Palomar + 55
19 Leon Echtermann Hermann Radteam + 55
20 Tommaso Bramati Biesse - Carrera + 55
21 Stefan Brandlmeier Veloclub Ratisbona + 55
22 Samuele Rivi Tirol KTM Cycling Team + 55
23 Martin Boubal CK Pribram - Fany Gastro + 55
24 Kristian Aasvold Team Coop + 55
25 Michael Bresciani Bardiani - CSF + 55
26 Denis Marian Vulcan Giotti Victoria-Palomar + 55
27 Matic Veber KK Bled + 55
28 Nicolas Dalla Valle Tirol KTM Cycling Team + 55
29 Luka Sagadin Meblo Jogi Pro-Concrete + 55
30 Antonio Barac Meridiana - Kamen Team + 55
31 Lukas Schlemmer Maloja Pushbikers + 55
32 Luka Pajek KK Bled + 55
33 Petr Hampl TJ Favorit Brno + 55
34 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Xaurum + 55
35 Jesper Schultz Team Waoo + 55
36 Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team + 55
37 Mirco Maestri Bardiani - CSF + 55
38 Matteo Bellia Biesse - Carrera + 55
39 Lukas Fluckiger Switzerland + 55
40 Paolo Simion Bardiani - CSF + 55
41 Stanislaw Aniolkowski CCC Development Team + 55
42 Emanuele Onesti Giotti Victoria-Palomar + 55
43 Uros Repse KK Bled + 55
44 Leon Heinschke Development Team Sunweb + 55
45 John Mandrysch P&S Metalltechnik + 55
46 Olav Hjemsæter Team Coop + 55
47 Viktor Potocki Ljubljana Gusto Xaurum + 55
48 Johannes Adamietz Hermann Radteam + 55
49 Mathias Flückiger Switzerland + 55
50 Peter Förster Veloclub Ratisbona + 55
51 Piotr Pekala CCC Development Team + 55
52 Pavel Gruber CK Pribram - Fany Gastro + 55
53 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 55
54 Matteo Rabottini Meridiana - Kamen Team + 55
55 Ales Pirih KK Kranj + 1:08
56 Timon Loderer Hrinkow Advarics Cycleang + 1:08
57 Jaka Primozic KK Kranj + 1:08
58 Tomas Jakoubek CK Pribram - Fany Gastro + 1:08
59 Alois Kankovsky Elkov - Author + 1:08
60 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 1:08
61 Isaac Cantón Kometa Cycling Team + 1:08
62 Ben Katerberg Development Team Sunweb + 1:08
63 Karel Hnik Elkov - Author + 1:08
64 Juri Hollmann Heizomat Rad-Net.de + 1:08
65 Adam Sekanina TJ Favorit Brno + 1:08
66 Fabian Giger Switzerland + 1:08
67 Robert Jägeler P&S Metalltechnik + 1:08
68 David Kulhanek TJ Favorit Brno + 1:08
69 Daniel Viegas Kometa Cycling Team + 1:08
70 Claudio Imhof Switzerland + 1:08
71 Nils Friedl WSA KTM Graz + 1:08
72 Jakub Otruba Elkov - Author + 1:08
73 Marvin Hammerschmid SportLand Niederösterreich Selle + 1:08
74 Jonathan Dinkler P&S Metalltechnik + 1:08
75 Martin Vlcak Slovakia + 1:08
76 Samuel Oros Slovakia + 1:08
77 Daniel Eichinger Hrinkow Advarics Cycleang + 1:08
78 Niklas Märkl Development Team Sunweb + 1:08
79 Ludvig Anton Wacker Development Team Sunweb + 1:08
80 Kristijan Hocevar Meblo Jogi Pro-Concrete + 1:08
81 Filip Kvasina KK Kranj + 1:08
82 Leo L'Homme Switzerland + 1:08
83 Jacob Eriksson Team Coop + 1:08
84 Michal Prochazka TJ Favorit Brno + 1:08
85 Silas Clemmensen Team Waoo + 1:08
86 Luka Lakota KK Kranj + 1:08
87 Stefano Taglietti Biesse - Carrera + 1:08
88 Miguel Heidemann Hermann Radteam + 1:08
89 Leon Frosch Veloclub Ratisbona + 1:08
90 Alexander Gratzer WSA KTM Graz + 1:08
91 Riccardo Stabentheiner WSA KTM Graz + 1:08
92 Jonas Bokeloh Hrinkow Advarics Cycleang + 1:08
93 Kevin Colleoni Biesse - Carrera + 1:08
94 Michael Kukrle Elkov - Author + 1:08
95 Ognjen Ilic WSA KTM Graz + 1:08
96 Takeaki Amezawa Ljubljana Gusto Xaurum + 1:08
97 Jiri Pokorny CK Pribram - Fany Gastro + 1:08
98 Julian Gruber SportLand Niederösterreich Selle + 1:08
99 Robert Malik CK Pribram - Fany Gastro + 1:08
100 Ciprian Jitaru Giotti Victoria-Palomar + 1:08
101 Bastian Frick Maloja Pushbikers + 1:08
102 Dominic Böke Veloclub Ratisbona + 1:08
103 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 1:08
104 Felix Ritzinger Maloja Pushbikers + 1:08
105 Andrej Liska Slovakia + 1:08
106 Robert Müller Veloclub Ratisbona + 1:08
107 Johan Langballe Team Waoo + 1:08
108 Jan Vones TJ Favorit Brno + 1:08
109 Gregor Matija Cerne KK Bled + 1:08
110 Manuel Porzner Hermann Radteam + 1:08
111 Luka Cotar KK Kranj + 1:08
112 Juan Camacho Kometa Cycling Team + 1:08
113 Vojtech Kminek TJ Favorit Brno + 1:08
114 Andre Sotberg Team Coop + 1:08
115 Florian Obersteiner Hermann Radteam + 1:08
116 Lukas Reckendorfer Hrinkow Advarics Cycleang + 1:43
117 Nedtad Mahmic Meblo Jogi Pro-Concrete + 1:43
118 David Per Adria Mobil + 1:43
119 Michel Piccot Biesse - Carrera + 1:43
120 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 1:49
121 Rok Naglic Meblo Jogi Pro-Concrete + 1:49
122 Jon Bozic Adria Mobil + 1:49
123 Nik Cemazar KK Kranj + 1:49
124 Simon Cibej Meblo Jogi Pro-Concrete + 1:49
125 Fabian Schormair P&S Metalltechnik + 1:49
126 Alessandro Pessot Bardiani - CSF + 1:49
127 Robert Jenko Meblo Jogi Pro-Concrete + 1:49
128 Aljaz Omerzel Adria Mobil + 1:49
129 Marcel Franz Heizomat Rad-Net.de + 1:49
130 Mathias Larsen Team Waoo + 1:49
131 Pascal Treubel Heizomat Rad-Net.de + 1:49
132 Robert Retschke P&S Metalltechnik + 1:49
133 Raphael Hammerschmidt SportLand Niederösterreich Selle + 1:49
134 Dominik Hrinkow Hrinkow Advarics Cycleang + 2:03
135 Damien Papierski CCC Development Team + 2:03
136 Kacper Walkowiak CCC Development Team + 2:03
137 Karol Wawrzyniak CCC Development Team + 2:03
138 Michael Holland SportLand Niederösterreich Selle + 2:03
139 Håkon Aalrust Team Coop + 2:03
140 Antonio Puppio Kometa Cycling Team + 2:14
141 Daniel Auer Maloja Pushbikers + 2:14
142 Andrea Guardini Bardiani - CSF + 2:20
143 Calvin Dik Heizomat Rad-Net.de + 2:37
144 Yannick Mayer Veloclub Ratisbona + 2:37
145 Michel Aschenbrenner P&S Metalltechnik + 2:58
146 Frederik Thomsen Team Waoo + 2:58
147 Edo Maas Development Team Sunweb + 2:58
148 Diego Sevilla Kometa Cycling Team + 3:02
149 Ziga Groselj Adria Mobil + 3:21
150 Marko Kump Adria Mobil + 5:08
151 Miklos Szabo Slovakia + 5:38
152 Jan Tschernoster Heizomat Rad-Net.de + 5:38
153 Jan Koller Team Felbermayr - Simplon Wels + 7:40
154 Kristijan Budimir Meridiana - Kamen Team + 7:55
155 Vlad Pacurar Giotti Victoria-Palomar + 7:55
156 Fabian Steininger Team Felbermayr - Simplon Wels + 8:00
157 Florian Kierner Team Felbermayr - Simplon Wels + 8:00
DNS Jonas Rapp Hrinkow Advarics Cycleang
DNS Marco Friedrich Tirol KTM Cycling Team
DNS Martin Messner WSA KTM Graz
DNF Martin Gavenda Slovakia
DNF David Kasko Slovakia
DNF Jiri Kala CK Pribram - Fany Gastro
DNF Gregor Homan KK Bled
DNF Jakob Smid KK Bled
DNF Hans-Jörg Leopold Maloja Pushbikers
DNF Lorenzo Marenzi Meridiana - Kamen Team
DNF Lovro Matek Meridiana - Kamen Team
DNF Thomas Umhaller SportLand Niederösterreich Selle
DNF Lukas Viehberger SportLand Niederösterreich Selle
DNF Paul Bleyer Team Felbermayr - Simplon Wels
DNF Matthias Grick WSA KTM Graz
Information
Nations Croatia
Date March 9th
Distance 147 km
CAT 1.2